Varroa destructor

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Varroa destructor
Anderson & Trueman, 2000
Varroa destructor
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ stawonogi
Podtyp szczękoczułkowce
Gromada pajęczaki
Podgromada roztocze
Rząd żukowce
Nadrodzina Dermanyssoidea
Rodzaj Varroa
Gatunek Varroa destructor
Varroa destructor na larwie pszczoły miodnej

Varroa destructor – gatunek pajęczaka, pasożyt pszczoły miodnej i pszczoły wschodniej, wywołuje warrozę. Jest głównym szkodnikiem rodzin pszczelich przyczyniającym się do znacznych strat w pszczelarstwie. Początkowo został opisany jako Varroa jacobsoni, obecnie uważany za odrębny gatunek[1].

Jest zaliczany do pasożytów zewnętrznych, atakuje zarówno młode, jak i dorosłe pszczoły. W ciągu 2-3 lat potrafi doprowadzić do śmierci całego gniazda, jeżeli nie zastosuje się leczenia. Początkowo występował tylko w Azji, jednak obecnie jest spotykany na całym świecie, z wyłączeniem Australii i niektórych wysp Pacyfiku. Poczwarki pajęczaka odżywiają się hemolimfą pszczół. Przenosi wiele chorób wirusowych, na które sam nie choruje, a które mogą dotknąć pszczołę[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Anderson, D & Trueman, J. W. H. (2000). "Varroa jacobsoni (Acari: Varroidae) is more than one species." Experimental & Applied Acarology, 24, 165-189.
  2. Christoph Kurze, Jarkko Routtu, Robin F. A. Moritz, Parasite resistance and tolerance in honeybees at the individual and social level, „Zoology”, 119 (4), SI: Host-Parasite Coevolution, 2016, s. 290–297, DOI10.1016/j.zool.2016.03.007.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]