Vestfirðir

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Vestfirðir
Dýrafjörður, Vestfirðir.
Ísafjörður, Vestfirðir.

Vestfirðir (isl. Fiordy Zachodnie) – region administracyjny w północno-zachodniej Islandii, obejmujący 4 okręgi sýsla: Barðastrandarsýsla, Ísafjarðarsýsla, Hornstrandir oraz Strandasýsla.

Geograficznie region ten zajmuje obszar Półwyspu Północno-Zachodniego. Półwysep połączony jest z resztą wyspy wąskim przesmykiem o szerokości 12 km. Linia brzegowa jest bardzo dobrze rozwinięta – jej długość wynosi 2100 km, co stanowi 1/3 linii brzegowej całej wyspy. Wzdłuż niej można znaleźć ponad 50 fiordów i zatok, sięgających niekiedy do 10 km w głąb lądu. Wnętrze półwyspu zajmują góry o spłaszczonych wierzchowinach, o wysokościach sięgających 700-900 m n.p.m., które opadają stromym ścianami do oceanu. Wiek bazaltowych skał oceniany jest na 16 milionów lat.

Jest to obszar bardzo słabo zaludniony – 0,8 mieszk./km². Mieszka tu niecałe 8 tys. mieszkańców, z czego blisko połowa w głównym mieście Ísafjörður. Pozostali mieszkają w maleńkich osadach oraz samotnych farmach. Jednocześnie od wielu lat obserwuje się wyludnianie tego obszaru, wynikające głównie z mechanizacji rybołówstwa i przetwórstwa rybnego. W 1910 roku mieszkało tu 13386 mieszk., w 1950 – 11166, a w 1998 – 8601. Większość osób migruje do Reykjavíku.

Najciekawszym miejscem regionu jest Ísafjörður, gdzie można obejrzeć stare XVIII-wieczne budynki oraz zwiedzić muzeum żeglugi i rybołówstwa w tym regionie. Ponadto zainteresowaniem turystów cieszy się nieskażona ludzką obecnością natura. Wielu z nich przyjeżdża podziwiać stanowiska dzikiego ptactwa, gnieżdżącego się na skalnych urwiskach.

Linki zewnętrzne[edytuj]