Vevo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vevo
Logo serwisu
Logo serwisu
Typ strony serwis internetowy
Data powstania 8 grudnia 2009
Właściciel Universal Music Group
Sony Music Entertainment
Abu Dhabi Media Company
Google
Strona internetowa

Vevo (zapis stylizowany vevo, dawniej VEVO) – serwis internetowy publikujący początkowo tylko teledyski międzynarodowych wytwórni muzycznych: Universal Music Group, Sony Music Entertainment i EMI, rozpoczął współpracę także z niezależnymi wytwórniami, tj. Virgin Records, Hollywood Records, Empire Distribution, INgrooves Fontana oraz wieloma innymi lokalnymi wytwórniami. Powstał 8 grudnia 2009 r. na mocy porozumienia między Google i Universal Music Group (miało ono zakończyć problemy finansowe z licencjonowaniem muzyki na YouTube). VEVO posiada własny odtwarzacz, jednak licznik jest połączony z odtwarzaczem dostarczanym przez YouTube. VEVO z ponad 5,5 miliardami wyświetleń w miesiącu i ponad 55 miliardami w 2013 roku[1] jest największym partnerem Youtube[2].

Serwis należy do: Universal Music Group, Sony Music Entertainment, Google[3] oraz Abu Dhabi Media Company[4].

Dostępność[edytuj | edytuj kod]

Obecnie serwis dostępny jest w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Brazylii, Australii, Nowej Zelandii, Francji, Hiszpanii, Włoszech, Holandii, Polsce (od 17 maja 2013 r.[5]) i Niemczech[6].

Aplikacja VEVO jest dostępna za darmo ponadto na urządzeniach z systemem iOS, Android, Windows Phone, Kindle Fire oraz na Smart TV, tj. Google TV, Apple TV, Samsung TV, Boxee, Roku, Xbox 360[7], Xbox One, PlayStation 3 i PlayStation 4.

Powodem ograniczonego zasięgu są problemy prawne z licencjonowaniem muzyki w innych krajach. Mimo to dzięki obecności na Youtube zasięg VEVO jest ogólnoświatowy[6].

Certyfikat VEVO[edytuj | edytuj kod]

Teledyski, które mają ponad 100 milionów wyświetleń otrzymują tzw. Certyfikat VEVO. Z tej okazji VEVO przekazuje artyście statuetkę „VEVO Certified” oraz przeprowadza z nim wywiad na temat teledysku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]