PlayStation 3

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
PlayStation 3
Ilustracja
Konsola w wersji „Super Slim” (2012)
Typ

konsola gier wideo

Producent

Sony Computer Entertainment

Generacja

siódma

Premiera

Japonia: 11 listopada 2006
USA, Kanada, Hongkong, Republika Chińska: 17 listopada 2006[1][2]
Europa: 23 marca 2007[3]

CPU

Cell Broadband Engine 3,2 GHz

GPU

RSX Reality Synthesizer 500 MHz

Pamięć operacyjna

256 MB XDR DRAM

Nośniki danych

Blu-ray, DVD-ROM, CD-ROM

Wsteczna
kompatybilność

PlayStation, PlayStation 2[a]

Serwisy
internetowe

PlayStation Network

Sprzedanych
jednostek

87,41 mln[5]

Najlepiej
sprzedawana gra

Grand Theft Auto V – 21,19 mln[6]

Poprzednik

PlayStation 2

Następca

PlayStation 4

Strona internetowa
Logo konsoli
Konsola z kontrolerem – wersja fat
Srebrny bezprzewodowy kontroler do PS3
Konsola w wersji slim

PlayStation 3 (jap. プレイステーション3, Pureisutēshon Surī, skrót PS3; do września 2009 znak towarowy PLAYSTATION 3[7]) – konsola gier wideo wyprodukowana przez Sony Computer Entertainment. 11 listopada 2006 roku miała swoją premierę w Japonii, a 17 listopada w Ameryce Północnej. W Europie konsola pojawiła się 23 marca 2007 roku[8]. Należy do siódmej generacji konsol gier wideo.

Konsola została oficjalnie zapowiedziana przez Sony na targach Electronic Entertainment Expo w maju 2005 roku. PlayStation 3 stała się pierwszą konsolą na rynku, która wykorzystywała format Blu-ray jako podstawowy nośnik danych[9]. Innymi cechami konsoli jest darmowy dostęp do usług sieciowych takich jak PlayStation Network (usługa ta umożliwia dostęp do PlayStation Store oraz PlayStation Plus)[10] oraz możliwość połączenia jej z przenośnymi konsolami PlayStation Portable oraz PlayStation Vita[11].

Doczekała się dwóch zasadniczych rewizji, zmieniających gruntownie wygląd zewnętrzny konsoli oraz zmniejszających koszty produkcji sprzętu przez zastosowanie miniaturyzacji użytych w niej technologii[12]. Pierwsza z nich, o nazwie „Slim”, została wydana we wrześniu 2009 roku – wraz z nią Sony zmieniło też logo konsoli, znak towarowy oraz ogólny wizerunek sprzętu. Premiera ostatniej wersji o nazwie „Super Slim” odbyła się jesienią 2012 roku. W obydwu przypadkach zmniejszeniu uległy gabaryty konsoli, jej waga, pobór prądu oraz rozmiary jej podzespołów[13].

Do lutego 2017 roku sprzedano ok. 86,8 milionów sztuk konsoli, natomiast liczba gier sprzedanych na tę platformę przekroczyła 947 milionów egzemplarzy[14].

Konsola stała się też platformą, na której zadebiutowało kilka wysoko ocenianych przez recenzentów serii gier takich jak Uncharted, The Last of Us, Infamous czy LittleBigPlanet. Oprócz wyżej wymienionych serii Sony Computer Entertainment kontynuowało wydawanie na PS3 innych marek, które pojawiły się na wcześniejszych konsolach Sony, takich jak: Gran Turismo, Killzone czy God of War.

Jej następczyni – PlayStation 4 – została wydana 15 listopada 2013 roku w Ameryce Północnej, 29 listopada 2013 roku w Europie oraz 22 lutego 2014 roku w Japonii. Jednocześnie firma Sony zadeklarowała chęć wspierania PlayStation 3 co najmniej do 2015 roku włącznie[15]. 29 maja 2017 r., Sony na swojej oficjalnej stronie internetowej potwierdziło, że produkcja konsoli PlayStation 3 została ostatecznie zakończona w Japonii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Premiera konsoli odbyła się 11 listopada 2006 w Japonii[16] i 17 listopada tego samego roku w USA[17]. W innych regionach, w tym w Europie premiera odbyła się 23 marca 2007[18]. W Polsce w dniu premiery konsola była dostępna w wersji 60 GB ze wsteczną kompatybilnością z PlayStation 2. Wersje Slim 160 GB, 320 GB (sprzedawane od lipca 2010), różnią się od poprzednich wersji (tzw. wersji „fat”) inną obudową (jest cieńsza oraz stworzona z matowego wykończenia, w przeciwieństwie do poprzednich modeli, które były błyszczące), o połowę mniejszym poborem prądu[19] i niższą emisją hałasu. Poprzednie wersje 20 GB (tylko w Ameryce Północnej i Japonii), 40 GB, 60 GB, 80 GB i 160 GB oraz pierwsze wersje Slim – 120 GB i 250 GB – zostały wycofane z produkcji (aczkolwiek wersje 80 GB oraz 160 GB są jeszcze dostępne w sklepach, tj. Slim 120 GB i 250 GB). PlayStation 3 należy do tej samej generacji konsol co Xbox 360 Microsoftu oraz Wii przedsiębiorstwa Nintendo. 28 września 2012 roku odbyła się premiera wersji „Super Slim”[20]. Jest mniejsza i lżejsza od zwykłej „Slim”; dostępna w dwóch wariantach: pierwszy z 500 GB dyskiem HDD i drugi z 12 GB pamięci flash.

Specyfikacja techniczna[edytuj | edytuj kod]

Konsola umożliwia odczytywanie filmów na Blu-ray i DVD, muzyki i zdjęć z sieci lokalnej oraz nośników USB. Istnieje możliwość podłączenia również kamery PS Eye. Wbudowana przeglądarka internetowa umożliwia przeglądanie stron WWW, sieć PlayStation Network umożliwia granie w gry w trybie wieloosobowym, przechowywanie listy przyjaciół, granie w gry online oraz możliwość ściągania gier i innych materiałów z PlayStation Store. Obsługę konsoli i korzystanie z Internetu ułatwia możliwość podłączenia komputerowych myszek i klawiatur, aczkolwiek większość gier z nich nie korzysta. Wbudowane jest również złącze Ethernet oraz obsługa sieci Wi-Fi.

Od 30 listopada 2008 dostępna jest klawiatura (w 8 wersjach językowych) zakładana na kontroler DualShock 3/Sixaxis przy pomocy specjalnego klipsa, komunikuje się z konsolą poprzez technologię Bluetooth oraz posiada własny port mini USB do parowania z konsolą i ładowania. 11 grudnia 2008 roku ponownie po rocznej przerwie ruszyła otwarta wersja beta PlayStation Home.

Sama moc układu graficznego PS3 to ok. 400 GFLOPS[21].

Procesor[edytuj | edytuj kod]

Centralną jednostką obliczeniową konsoli jest procesor Cell zaprojektowany wspólnie przez firmy IBM, Sony i Toshiba. Składa się on z głównego 64-bitowego procesora PowerPC (tzw. Power Processing Element lub PPE) oraz siedmiu rdzeni typu „Synergistic Processing Elements” (SPEs). Taka architektura daje 1 rdzeń do uniwersalnego użytku oraz 7 użytecznych, wyspecjalizowanych rdzeni, które mają ograniczony dostęp do pamięci oraz posiadają inną architekturę niż rdzeń główny. Taki podział umożliwia specjalizacje rdzeni, czego efektem jest bardzo duża szybkość w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań[22].

Architektura Cella jest wydajna, ale wymaga innego podejścia do programowania niż architektury używane w komputerach osobistych. Może to być wyzwaniem dla programistów, którzy wcześniej programowali tylko na PC, ponieważ programowanie Cella jest uważane za trudne[23]. Architektura Cella jest elastyczna i umożliwia projektowanie współpracy między rdzeniami, używając najbardziej odpowiednich dla programisty mechanizmów. Wymaga to jednak wiedzy oraz wysiłku dlatego, aby ułatwić to zadanie, IBM opublikował narzędzia ułatwiające automatyczne przystosowanie kodu do działania na wielu rdzeniach[23]. Rozwiązanie to zwalnia programistę z konieczności ręcznego zarządzania podziałem na rdzenie, jednak wciąż wymaga pisania kodu z uwzględnieniem architektury procesora. Do użytku w grach konsola udostępnia sześć rdzeni, gdyż siódmy jest dezaktywowany, aby usprawnić produkcję (nawet gdy procesor opuści taśmę produkcyjną z niesprawnym jednym rdzeniem, może być użytkowany jako w pełni funkcjonalny), a ósmy zarezerwowano do obsługi systemu operacyjnego konsoli. Każdy rdzeń taktowany jest zegarem 3,2 GHz. Procesor działa w trybie in-order execution.

Charakterystyka PPE:

Charakterystyka SPE:

 • typ RISC z 128-bitowymi instrukcjami SIMD (optymalizacja do wykonywania tych samych operacji na dużych ilościach danych)
 • optymalizacja obliczeń wektorowych (przetwarzanie grafiki w grach i dekodowanie sygnału wideo) kosztem ograniczonego zestawu instrukcji
 • wydajne szczególnie przy równoległym planowaniu zadań (gdy obliczenia dają się możliwie równomiernie rozłożyć między poszczególne rdzenie)
 • mało wydajne w obliczeniach wymagających np. przewidywania rozgałęzień (ang. branch prediction)
 • po 256 kB lokalnej pamięci wbudowanej SRAM dla każdego rdzenia na instrukcje i dane
 • zgodne z IEEE 754 w podwójnej precyzji

W starszych modelach konsoli znalazł się także EE (Emotion Engine) i GS (Graphics Synthesizer), pomagające w renderowaniu grafiki w grach na konsolę PS2, a także niekiedy pomaga renderować, gdy główny procesor jest zbyt obciążony.

Procesor graficzny (RSX)[edytuj | edytuj kod]

Zaprojektowany wspólnie przez firmy Nvidia i Sony[26]. Jego możliwości można porównać do układu graficznego – 6800 Ultra w trybie SLI (2x 6800 Ultra) lub do jednej 7900GTX

 • jądro zbudowane z 300 mln tranzystorów
 • taktowanie rdzenia 500 MHz[21]
 • taktowanie jednostek pixel shader 550 MHz
 • 128-bitowa szyna danych pamięci GDDR3
 • 96 kB pamięci podręcznej L1 i L2 dla tekstur na każdą grupę 4 jednostek pixel shader; łącznie 576 kB dla wszystkich jednostek pixel shader
 • komunikacja z procesorem za pomocą FlexIO
 • jedno wyjście wysokiej rozdzielczości, maksymalnie 1920 × 1080
 • programowalne, szeregowe potoki cieniowania
 • 256 megabajtów własnej pamięci RAM dla grafiki
 • 24 jednostki typu pixel shader i 8 vertex shader
 • 8 jednostek ROP
 • oparty na NV47 NVIDII

Pamięć operacyjna[edytuj | edytuj kod]

Konsola ma łącznie 512 MB pamięci, która jest podzielona na:

 • 256 MB XDR DRAM pamięci systemowej (Rambus), taktowanej z częstotliwością 400 MHz (3,2 GHz efektywnie)[27] o przepustowości 25,6 GB/s
 • 256 MB GDDR3 pamięci graficznej, taktowanej z częstotliwością 650 MHz (1,3 GHz efektywnie) o przepustowości 22.4 GB/s (w starszych modelach pamięć ma taktowanie 700 MHz @ 1,4 GHz)[28]

Przepustowość[edytuj | edytuj kod]

 • komunikacja pomiędzy PPE, wszystkimi SPE, kontrolerem pamięci i I/O odbywa się przez Element Interconnect Bus (EIB), które oferuje teoretyczną maksymalną przepustowość wynoszącą 204.8GB/s[29]

Dźwięk[edytuj | edytuj kod]

 • możliwość dekodowania Dolby Digital 5.1, DTS (za przetwarzanie odpowiedzialny jest procesor)
 • obsługa dźwięku stereo, 5.1, lub 7.1[30]
 • wyjście dźwięku jest możliwe przez kabel kompozytowy (chinch), kabel optyczny lub złącze HDMI

Pamięć masowa[edytuj | edytuj kod]

 • Blu-ray: PLAYSTATION 3 2xBD-ROM, BD-Video, BD-ROM, BD-R, BD-RE
 • DVD: PlayStation 2 8xDVD-ROM, PLAYSTATION 3 DVD-ROM, DVD-Video, DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW
 • CD: PlayStation 24xCD-ROM, PlayStation 2 CD-ROM, CD-DA, CD-DA (ROM), CD-R, CD-RW, SACD (wybrane modele), SACD Hybrid (wybrane modele), SACD HD (wybrane modele), DualDisc, DualDisc (dźwięk), DualDisc (DVD)
 • w zależności od wersji dysk 20 GB, 40 GB, 60 GB, 80 GB, 160 GB (wersja fat), 120 GB, 160 GB, 250 GB, 320 GB (wersja SLIM) z możliwością zmiany na dowolny inny (kompatybilność z dowolnymi dyskami SATA 2,5 cala) bez utraty gwarancji

Kursywa oznacza brak odczytu danego typu dysków w wersji 40 GB i 80 GB, Sony Polska podaje, że nie jest ona wstecznie kompatybilna z grami na PlayStation 2.

Komunikacja[edytuj | edytuj kod]

PlayStation 3 oferuje następujące możliwości komunikacji:

 • Bluetooth 2.0
 • porty USB 2.0 (początkowo 4[31], w ostatnich produkowanych wersjach: 2 z przodu)
 • IEEE 802.11 b/g Wi-Fi (do łączenia się z siecią oraz PlayStation Portable – brak w wersji z 20 GB dyskiem)
 • Gigabit Ethernet – 1 gniazdo
 • slotów na karty pamięci Standard/Duo oraz standard/mini Memory Stick (brak w obecnie produkowanych wersjach)
 • slot na dysk 2,5 cala o dowolnej pojemności 2.5 Serial ATA[32]

Wyjście audio-wideo[edytuj | edytuj kod]

 • możliwe rozdzielczości: 480i (NTSC z przeplotem), 480p (NTSC progresywny), 576i (PAL z przeplotem), 576p (PAL progresywny), 720p (HD progresywny), 1080i (FULL HD z przeplotem), 1080p (FULL HD progresywny)
 • jedno wyjście HDMI dające możliwość wyświetlania obrazu 1920×1080 bez przeplotu
 • wyjście optyczne audio (S/PDIF)
 • różne wyjścia analogowe

Porównanie modeli[edytuj | edytuj kod]

Możliwość uruchamiania gier ze starszych konsoli (PlayStation i PS2) jest zależna od modelu[4].

Najnowsza wersja konsoli Super Slim posiada identyczne parametry techniczne co wersja Slim. Wersja z pamięcią flash 12 GB, jako wersja ekonomiczna, posiada dodatkowo możliwość skorzystania z własnego dysku SATA lub zamontowanie na dedykowanej podstawce dysku o pojemności 250 GB.

Pojemność dysku Numer modelu Rozpoczęcie sprzedaży
Pierwsza generacja
Wszystkie modele mają 4 porty USB, obsługę SACD i emulator (Emotion Engine) gier z PS2.
20 GB
(NTSC)
CECHBxx listopad 2006
60 GB
(NTSC)
CECHAxx listopad 2006
Druga generacja
Wszystkie modele mają 4 porty USB, obsługę SACD i emulator (emulacja) gier z PS2.
60 GB
(PAL)
CECHCxx marzec 2007
80 GB
(NTSC)
CECHExx sierpień 2007
Trzecia generacja
Wszystkie modele mają 2 porty USB, brak obsługi SACD i emulatora.
40 GB
(PAL, NTSC)
CECHGxx
CECHHxx
październik 2007EU AU
listopad 2007NA JP
80 GB
(PAL, NTSC)
CECHKxx
CECHLxx
CECHMxx
sierpień 2008NA EU AU
październik 2008JP
160 GB
(PAL, NTSC)
CECHPxx październik 2008EU
listopad 2008NA
Czwarta generacja
Wszystkie modele mają 2 porty USB, brak obsługi SACD i emulatora.
120 GB
"Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-20xxA
CECH-21xxA
wrzesień 2009EU, NA, NZ, AU, JP
250 GB
"Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-20xxB
CECH-21xxB
październik 2009EU, NA, NZ, AU, JP
160 GB
"Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-25xxA
CECH-30xxA
lipiec 2010JP
jesień 2010EU
320 GB
"Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-25xxB
CECH-30xxB
lipiec 2010JP
jesień 2010EU
Piąta generacja[33]
Wszystkie modele mają 2 porty USB, brak obsługi SACD i emulatora.
12 GB (Flash)
"Super Slim"
(PAL)
CECH-40xxA październik 2012EU
250 GB
"Super Slim"
(NTSC)
CECH-40xxB październik 2012JP
wrzesień 2012NA
500 GB
"Super Slim"
(PAL, NTSC)
CECH-40xxC październik 2012JP
październik 2012NA
wrzesień 2012EU

Trofea[edytuj | edytuj kod]

Trofea to system osiągnięć zaimplementowany w grach, który zawiera listę zadań do wykonania przez gracza. Wykonanie zadania jest nagradzane pucharem widocznym w profilu użytkownika oraz zwiększa jego poziom (pokazujący, jak wiele trofeów udało mu się zdobyć). Trofea w konsoli PlayStation 3 nie były dostępne od premiery konsoli, zostały dodane w aktualizacji oprogramowania (2.40 wydanej 2 lipca 2008) na wzór osiągnięć z Xboksa 360. W efekcie tego starsze gry nie obsługują systemu trofeów lub wymagają ściągnięcia łatki, aby je aktywować (np. Grand Theft Auto IV).

Inne systemy operacyjne[edytuj | edytuj kod]

Sony dodało do swojej konsoli możliwość wgrania dodatkowego systemu operacyjnego, który zwiększał jej funkcjonalność. System instaluje się na osobnej partycji – Other OS. Podczas korzystania z tego systemu pliki zapisane na partycji Game OS będą niemożliwe do odczytu. Niektóre wersje Linuksa, które udało się uruchomić to Yellow Dog, Ubuntu, Fedora, Gentoo, Debian oraz OpenSUSE. Każdy Linux ma dostęp do 6 z 7 rdzeni procesora Cell. Systemy uruchamiane pod opcją OtherOS mają znacznie ograniczony dostęp do układu graficznego RSX[34]. Należy także wyznaczyć osobne miejsce dla innego systemu operacyjnego, które nie jest dostępne podczas używania standardowego oprogramowania konsoli.

W wersji Slim instalacja dodatkowego systemu operacyjnego jest niemożliwa, ze względu na naciski ze strony IBM na Sony, które obawiało się konkurencji w branży serwerów wykorzystywanych do budowy superkomputerów. Dwie konsole PlayStation 3 nie odbiegały wydajnością jednemu dedykowanemu serwerowi z dwoma procesorami Cell[35].

Oprogramowanie systemowe[edytuj | edytuj kod]

PlayStation Move[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: PlayStation Move.

Następca konsoli[edytuj | edytuj kod]

20 lutego 2013 podczas konferencji prasowej firma Sony zaprezentowała następcę konsoli – PlayStation 4. Przedstawiono szczegółową specyfikację nowej konsoli oraz przybliżoną datę premiery – ostatni kwartał 2013 roku[36][37].

Emulacja[edytuj | edytuj kod]

W 2017 roku powstał emulator o nazwie RPCS3, który pozwala na uruchamianie niektórych tytułów przeznaczonych na wyłączność, jak np. seria Uncharted[38]. W tym samym roku oficjalnie zakończono produkcję konsoli w Japonii[39].

20 października 2021 roku autorzy opisywanego emulatora ogłosili, że RPCS3 jest w stanie uruchomić wszystkie tytuły z biblioteki 3233[40] testowanych gier.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. Tylko niektóre modele konsoli mogą odtwarzać płyty z PlayStation i PlayStation 2. Istnieje jednak możliwość uruchomienia starszych tytułów pobieranych z PlayStation Store[4]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. PlayStation 3 Launches On November 17, 2006 In North America. Sony Computer Entertainment America, 2006-05-08. (ang.).
 2. PS3 Launch date set for Taiwan and Hong Kong. 2006-11-02. (ang.).
 3. https://www.komputerswiat.pl/gamezilla/aktualnosci/premiera-playstation-3-w-polsce/h17znt9
 4. a b Playing PlayStation/PlayStation 2 Games on a PlayStation 3 System. Sony. [dostęp 2020-03-12].
 5. Platform Totals. vgchartz.com. [dostęp 2020-06-29]. (ang.).
 6. PlayStation 3. VGChartz. [dostęp 2017-03-24]. (ang.).
 7. The Reason Why PLAYSTATION Is In Capitals. Techzone, 2005-12-06. [dostęp 2006-08-19].
 8. Playstation 3 Release Date Announcement Page. psxextreme.com, 2007-01-31. [dostęp 2014-12-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-12-30)].
 9. PlayStation.com – PlayStation 3 Features – Blu-ray. SCEA. [dostęp 2014-12-30].
 10. PlayStation.com – PlayStation 3 Features – PSN. SCEA. [dostęp 2014-12-30].
 11. PlayStation Blog – PS3 Tips – Remote Play and PlayStation Store. PlayStation.Blog. [dostęp 2014-12-30].
 12. Nowa rewizja konsoli PlayStation 3 w 2014 roku [online], PurePC.pl, 1 lipca 2013 [dostęp 2022-07-11] (pol.).
 13. Michał Strzyżewski: Zamiast nowej konsoli, odchudzona stara – PlayStation 3 Super Slim. spidersweb.pl, 2012-10-10. [dostęp 2014-12-30].
 14. VGChartz Global. VGChartz. [dostęp 2017-03-28].
 15. Paweł Musiolik: PlayStation 3 będzie wspierane przez Sony jeszcze dwa lata. PSSite.com, 2012-05-25. [dostęp 2014-12-30].
 16. PlayStation 3 sells out at launch. BBC News, 2006-11-11. [dostęp 2014-08-04]. (ang.).
 17. Sony's PS3 makes U.S. debut to long lines, short supplies. USA Today, 2006-11-17. [dostęp 2014-08-04]. (ang.).
 18. UK PlayStation 3 arrives 23 March 2007 [PS3]. [dostęp 2011-06-18]. [zarchiwizowane z tego adresu (21 marca 2007)].
 19. Matthew Moskovciak, David Katzmaier: PS3 Slim uses half the power of PS3 'Fat'. CNET, 2009-08-27. [dostęp 2021-06-13]. (ang.).
 20. Jeff Bakalar: Sony shrinks down new PS3 -- except for the price. cnet.com. [dostęp 2014-06-26]. (ang.).
 21. a b Brandon Widder: PlayStation 3 vs. PlayStation 4: Spec Showdown. Digital Trends, 2013-09-14. [dostęp 2017-01-27]. (ang.).
 22. Samuel Williams i inni, The Potential of the Cell Processor for Scientific Computing [online], Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, 2005 [dostęp 2021-04-25] [zarchiwizowane z adresu 2009-06-17] (ang.).
 23. a b Octopiler seeks to arm Cell programmers – CNET News
 24. CELL: A New Platform for Digital Entertainment. [dostęp 2008-11-30]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-01-26)].
 25. Basics of Cell Architecture
 26. OedipusRSX PS3 RSX Reality Synthesizer Documentation Surfaces. ps3news.com. [dostęp 2012-02-01]. (ang.).
 27. Rambus – Octal Data Rate. [dostęp 2010-12-23]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-11-24)].
 28. PlayStation 3 Secrets [online], www.edepot.com [dostęp 2017-11-26].
 29. IBM – United States [online], www-128.ibm.com [dostęp 2017-11-26] (ang.).
 30. Wii oraz PS3 wzbogacone o dźwięk Dolby Laboratories | MiastoGier.pl [online], www.miastogier.pl [dostęp 2017-11-26].
 31. PlayStation 3 Secrets [online], www.edepot.com [dostęp 2017-11-26].
 32. Komentarze – Nowy model Sony PLAYSTATION 3 40GB – FrazPC.pl – Twój Vortal Technologiczny. [dostęp 2009-01-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2009-02-12)].
 33. Daniel Arshad Khan: Sony Reveals New PS3 Super Slim. Techdeville, 19 września 2012. [dostęp 2012-09-19].
 34. www.ps3source.net. [dostęp 2009-04-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-10-15)].
 35. Procesor Cell z PlayStation 3 wydajniejszy niż dzisiejsze układy Intela? [online], Gaming Society, 9 grudnia 2019 [dostęp 2022-07-11].
 36. Andrew Goldfarb: PlayStation 4 Revealed. IGN. [dostęp 2013-02-22].
 37. PlayStation 4 announced, coming 'Holiday 2013'. Joystiq. [dostęp 2013-02-22].
 38. RPCS3 – Blog [online], rpcs3.net [dostęp 2019-07-03] (ang.).
 39. Sony To Stop PS3 Production, Shipments In Japan Soon [online], www.finanznachrichten.de [dostęp 2019-07-03] (niem.).
 40. Wpis RPCS3 WIP211020 w serwisie PSEmu.pl [online], PSEmu.pl, 26 października 2021 [dostęp 2022-04-20] (pol.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]