Victoria Nuland

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Victoria Nuland (2006)

Victoria Nuland (ur. 1961 w Nowym Jorku) – amerykańska dyplomatka. Asystent sekretarza stanu w amerykańskim Departamencie Stanu, szefowa Biura ds. Europy i Eurazji (The Bureau of European and Eurasian Affairs).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Victoria Nuland urodziła się w rodzinie żydowskiej. Jej rodzicami byli Sherwin B. Nuland i Rhona McKhann. Jako dyplomatka Nuland pracowała m.in. na placówkach w Chinach (Guangzhou) i Rosji (Moskwa). Pomagała organizować nową ambasadę Stanów Zjednoczonych w Ułan Bator.

Od 2005 do 2008 roku była stałym przedstawicielem USA przy NATO. W lecie 2011 roku została mianowana rzecznikiem prasowym Departamentu Stanu, a 18 września 2013 roku otrzymała stanowisko asystenta sekretarza stanu (Assistant Secretary of State for European and Eurasian Affairs). Była odpowiedzialna za stosunki z 50 krajami Europy i Eurazji oraz z NATO, Unią Europejską i OBWE.

Od 2018 CEO w Center of a New American Security w Waszyngtonie.

Nuland jest mężatką. Jej mężem jest historyk Robert Kagan. Mają dwoje dzieci. Nuland włada francuskim i rosyjskim.

Kontrowersje[edytuj | edytuj kod]

W lutym 2014 roku nieznane osoby opublikowały na internetowym serwisie youtube podsłuchaną prywatną rozmowę, którą prowadziła Nuland z ambasadorem USA na Ukrainie Geoffrey'em Pyattem. W czasie tej rozmowy niepochlebnie wyrażała się ona o Unii Europejskiej, używając przy tym słów wulgarnych. Krytycznie też wypowiedziała się o jednym z przywódców opozycji ukraińskiej Witaliju Kliczko.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]