Vita consecrata

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vita consecrata
Ilustracja
Autor

Jan Paweł II

Tematyka

dokument papieski

Typ utworu

adhortacja apostolska

Wydanie oryginalne
Miejsce wydania

Watykan

Język

łacina

Data wydania

1996

Wydawca

Libreria Editrice Vaticana

poprzednia
Ecclesia in Africa
następna
Une espérance nouvelle pour le Liban

Vita consecrata – posynodalna adhortacja papieża Jana Pawła II wydana w roku 1996.

Adhortacja o Życiu konsekrowanym została podpisana 25 marca 1996 w trzydzieści lat po uchwaleniu soborowego dekretu Perfectae caritatis o odnowie życia zakonnego. W dniach od 2 do 29 października poprzedniego roku miało miejsce w Rzymie IX Zwyczajne Zgromadzenie Ogólnego Synodu Biskupów, które zajmowało się właśnie tym tematem.

Papieski dokument rozwija główne elementy soborowego i posoborowego nauczania Kościoła odnoszącego się do życia i świadectwa osób żyjących trzema radami ewangelicznymi. Papież dotknął w nim tematów formacji, duszpasterstwa powołaniowego, działalności apostolskiej zakonników i zakonnic, a także świeckich osób konsekrowanych.

Przewodnim obrazem, do którego odwołał się biskup rzymski, który jak refren przebrzmiewa w dokumencie, jest nowotestamentalna scena Przemienienia Chrystusa na Górze Tabor (por. Mt 17, 1-8; Mk 9, 2-8; Łk 9, 28-36). Pełny tytuł dokumentu:

Posynodalna adhortacja apostolska „Vita consecrata” Ojca Świętego Jana Pawła II. Do biskupów i duchowieństwa, do zakonów i zgromadzeń zakonnych, do stowarzyszeń życia apostolskiego, do instytutów świeckich oraz do wszystkich wiernych o życiu konsekrowanym i jego misji w kościele i w świecie

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]