Vlamertinge

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Vlamertinge – miejscowość położona w belgijskiej prowincji Zachodnia Flandria i gminie Ypres. Centrum miejscowości Vlamertinge znajduje się na obrzeżach centrum Ypres, wzdłuż głównej drogi N38 do pobliskiego miasteczka Poperinge.

Vlamertinge wapen.svg

Oprócz samego centrum Ypres, Vlamertinge jest największą dzielnicą Ypres. Na zachodzie Vlamertinge, wzdłuż drogi do Poperinge, znajduje się osada Brandhoek.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Najwcześniejsze dane na temat Vlamertinge pochodzą ze średniowiecza. W 857 r. Zbudowano kaplicę w Vlamertinge. W 970 r. Ypres został zniszczony, a kaplica Vlamertinge spłonęła. Najstarszy znany do tej pory dokument, który zawiera nazwę Flambertenges, jest aktem z roku 1066. Baudouin van Lille, hrabia Flandrii, jego żona Adela i ich syn Baudouin, w tym akcie oddali dobra dla kościoła i kapituły z Sint-Pieters w Lille. Była to między innymi dziesięcina z Elverdinge, a także Vlamertinge - "In territorio Furnensi, in villa Elverzenges, decinam unam ; Flambertenges decinam similiter unam ".

VlamertingeLocation.svg

Geografia[edytuj | edytuj kod]

Vlamertinge - Sint-Vedastuskerk 1.jpg

Vlamertinge znajduje się 17 metrów nad poziomem morza. Gmina graniczy również z Ypres na wschodzie, Voormezele na południowym wschodzie, Kemmel i Dikkebus na południu, Reningelst na południowym zachodzie, Poperinge na zachodzie, Elverdinge na północy i Brielen na północnym wschodzie.

Zmiany demograficzne[edytuj | edytuj kod]

Od 1487 do 1697 obserwujemy duży spadek populacji Vlamertinge. Najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem byłaby wojna osiemdziesięcioletnia w Holandii. Podczas I Wojny Światowej populacja ponownie się zwiększa. Jest tak dlatego, że pobliskie Ypres, które było wtedy miastem frontowym, zostało mocno zbombardowane, a Vlamertinge również ucierpiało z powodu nalotów bombowych.

Vlamertinge - Gemeentehuis 1.jpg

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Kościół pw. św. Wedasta
  • Ratusz z 1922 w stylu neo-flamandzko-renesansowym
  • Zamek Vlamertinge - powstały w latach 1857-1858 na zamówienie wicehrabiego Pierre-Gustave du Parc według projektu Josepha Schadde'a.
  • Wiele brytyjskich cmentarzy wojskowych z I wojny światowej