Baldwin V Flandryjski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Baldwin V
ilustracja
Hrabia Flandrii
Okres

od 30 maja 1037
do 1 września 1067

Poprzednik

Baldwin IV Brodaty

Następca

Baldwin VI

Dane biograficzne
Dynastia

flandryjska

Data urodzenia

1012

Data i miejsce śmierci

1 września 1067
Lille

Ojciec

Baldwin IV Brodaty

Matka

Ogiva Luksemburska

Żona

Adelajda Francuska

Dzieci

Baldwin VI Flandryjski
Matylda Flandryjska
Robert I Fryzyjski

Baldwin V z Lille (ur. 1012, zm. 1 września 1067) – hrabia Flandrii i regent Francji, syn hrabiego Baldwina IV i Ogivy, córki lub bratanicy Fryderyka Luksemburskiego.

W 1028 ożenił się z Adelajdą (1009 – 8 stycznia 1079), córką Roberta II Pobożnego, króla Francji, oraz Konstancji z Arles, córki Wilhelma I, hrabiego Prowansji. Baldwin i Adela mieli razem trzech synów i córkę:

Podburzany przez żonę Baldwin zdecydował się na bunt przeciwko ojcu, ale nie uzyskawszy pomocy z zewnątrz doszedł z nim do porozumienia i w 1030 zawarto pokój. Baldwin IV pozostał hrabią do swojej śmierci, która nastąpiła w 1037.

W 1046 Baldwin V poparł księcia Lotaryngii Gotfryda II Brodatego w wojnie z cesarzem Henrykiem III. Wojna trwała do 1056. Początkowo nie toczyła się ona po myśli Baldwina, który utracił Valenciennes na rzecz Hermanna z Hainaut. W 1049 Hermann jednak zmarł i Baldwin doprowadził do małżeństwa swojego najstarszego syna, również Baldwina, z wdową po Hermannie, Rychildą. Doprowadził również do wydziedziczenia synów Rychildy z pierwszego małżeństwa. Udało mu się więc zjednoczyć hrabstwa Flandrii i Hainaut. Po śmierci Henryka III i zakończeniu wojny w 1056 zostało to potwierdzone przez regentkę Agnieszkę z Poitou.

W 1060 zmarł szwagier Baldwina, król Francji Henryk I. Pozostawił on po sobie nieletniego syna Filipa. Regencję sprawowała jego matka, Anna Kijowska, ale baronowie dodali jej jako koregenta właśnie Baldwina. Sprawował on ten urząd aż do swojej śmierci w 1067. Tytuł hrabiego Flandrii odziedziczył jego najstarszy syn, Baldwin VI. Został pochowany w Lille.