Vorona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Vorona
Vorona berivotrensis
Forster et al., 1996
Okres istnienia: kampan
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada ptaki
Rodzaj Vorona
Gatunek V. berivotrensis

Vorona (malgaskie „ptak”, V. berivotrensis, „z Berivotra”) – wymarły monotypowy rodzaj ptaka. Został opisany na podstawie skamieniałości znalezionych w kamieniołomie w formacji Maevarano w pobliżu wioski Berivotra, w prowincji Mahajanga na Madagaskarze. Żył w późnej kredzie, najprawdopodobniej w kampanie (70,6-83,5 MLT). V. berivotrensis jest znany z rozproszonych skamieniałości, być może jednego osobnika (UA 8651 i FMNH PA715).

Powiązania filogenetyczne rodzaju Vorona są trudne do określanie z powodu fragmentaryczności szczątków oraz obecności cech prymitywnych i współczesnych. Vorona może być prymitywnym przedstawicielem Ornithuromorpha.

Vorona jest czasem mylona z dromeozaurem Rahonavis ostromi, którego skamieniałości znaleziono w tej samej lokacji. Ta pomyłka doprowadziła do błędnego poglądu, że Vorona miała sierpowate pazury, tak jak deinonychozaury.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Forster, Catherine A.; Chiappe, Luis M.; Krause, David W. & Sampson, Scott D. (1996): The first Cretaceous bird from Madagascar. Nature 382: 532-534. DOI 10.1038/382532a0 (HTML abstract)