Przejdź do zawartości

Wątek na Pomoc:Pytania nowicjuszy

Streszczenie autorstwa Halibutt
89.69.255.23 (dyskusjaedycje)

Dzień dobry,

poprawiłem w miarę możliwości proponowane hasło Teresa Zofia Orłoś

Tufor (dyskusjaedycje)
Halibutt (dyskusjaedycje)

Mój ulubiony Nowicjusz! To super że z nami jesteś! Sądząc z Twojej strony dyskusji już kilkoro z nas ma nadzieję, że zarejestrujesz konto i do nas dołączysz. Z niewiadomych przyczyn jakoś przyjemniej się koresponduje z kimś, kto obrał sobie jakiś pseudonim, niż z numerem :)

Na zachętę dopracowałem to hasło i przeniosłem do przestrzeni głównej. Czego brakowało?

  • Przede wszystkim właściwego biogramu. Sama notka biograficzna była w porządku, ale to zdecydowanie za mało by opisać tak ciekawą postać. Dlatego Twój tekst zostawiłem jako lead, a poniżej z jednego źródła dodałem więcej szczegółów dot. działalności naukowej. Teraz już jest na czym pracować :)
  • Przypis był w porządku (nie ma jednego, jedynie słusznego sposobu podawania bibliografii, ani w świecie szerokim, ani w Wikipedii), ale większość wikipedystów korzysta z gotowych szablonów, dzięki czemu autor, tytuł czy numery stron wyświetlają się zawsze tak samo i w tych samych miejscach. To ułatwia pracę, a przy tym lepiej wygląda dla czytelników. Jeśli spojrzysz w kod strony po moich zmianach zobaczysz, że użyłem szablonu {{Cytuj}} - wejdź na jego stronę i zobacz z czym się go je.
  • Lista ważniejszych publikacji też jest ok. Ale dużo lepiej jest (tu już uwaga zawodowego dziennikarza, niekoniecznie wikipedysty) opisywać te książki w treści. W końcu Wikipedia jest encyklopedią, tworzymy biogramy a nie listy. Jeśli jakaś publikacja jest ważna dla zrozumienia kariery danej postaci, żaden problem opisać o czym jest dana książka, jak została przyjęta, co zmieniła w świecie itd.
  • Zwróć uwagę, że - celowo - przesadziłem z przypisami. W świecie nauki w zupełności wystarczy jeden przypis na kilka akapitów. Wikipedię tworzą mniej lub bardziej anonimowi autorzy, więc dla czytelnika rękojmią nie może być renoma autora, wydawnictwa czy komitetu redakcyjnego (no bo kimże jest jakiś Halibutt?). Dlatego zgodnie z zasadą Wikipedia:Weryfikowalności każdy podany przez nas fakt powinien mieć oparcie w źródłach zewnętrznych. A czemu tyle przypisów? Bo Wikipedia ciągle żyje. W każdej chwili ktoś może się pojawić w "moim" haśle, wstawić dwa entery i między początkiem akapitu a przypisem dodać dwa nowe akapity. I wtedy związek między treścią a przypisem się gubi. Dlatego lepiej wstawiać więcej przypisów, niż mniej.
  • Mała uwaga techniczna: zauważyłem, że korzystasz z tzw. edytora kodu źródłowego. Tak robi spora część wikipedystów z długim stażem, ale dla nowych jest to często kłopotliwe i mało intuicyjne. Może spróbuj skorzystać z edytora wizualnego: jest banalnie prosty dla każdego kto pisał cokolwiek w edytorze tekstu. A do tego oferuje m.in. automatyczne wstawianie danych do przypisów i łatwiejsze wykorzystywanie przypisów już wstawionych po raz kolejny (polecenie Przypis>Użyj istniejącego). Spróbuj, bardzo ułatwia pracę.
89.69.255.23 (dyskusjaedycje)

Dziękuję za wszystkie uwagi - a rzeczywiście postać Pani profesor była nietuzinkowa. To było moje pierwsze hasło i istotnie wymaga ono uzupełnień, a do tego potrzeba jeszcze więcej źródeł.

Pozdrawiam

~~~~

Halibutt (dyskusjaedycje)

Jasne, wszystko co dopisałem powstało na bazie jednego źródła, i to mimo wszystko dość ubogiego. Ale... śmiało! :)