Wątek na Pomoc:Pytania nowicjuszy

ChristopherGregoryPeter (dyskusjaedycje)

Uprzejmie proszę o pomoc w przejrzeniu i publikacji artykułu:

Wikipedysta:ChristopherGregoryPeter/brudnopis

dotyczącego powypadkowego systemu ratowania ludzkiego życia.

Jest to mój pierwszy artykuł więc z góry przepraszam za wszelkie ewentualne faux paux.

Serdecznie dziękuję za pomoc!

Ciacho5 (dyskusjaedycje)
Ented (dyskusjaedycje)

Podzielam opinię powyżej. Ponadto styl hasła bardzo publicystyczny (część podpadająca pod promocję), a winien być encyklopedyczny. Skany opinii winny być zlinkowane na Commons, a nie wstawiane do hasła. "Kroki 1 i 2" do przeprowadzenia "eksperymentu" do usunięcia - czytelnik ma zrozumieć opis działania, a nie być zachęcany do eksperymentów jak w poradniku (w publicystyce jak najbardziej, ale nie w encyklopedii), pojawia się również zbędna dydaktyka ("autor projektu szybko zauważył..."), ponadto adresy internetowe źródeł nie linkują do właściwych stron (błędy techniczne) - ale to drobiazgi. Merytorycznie też mam uwagi: np. deklaratywne stwierdzenie "dzięki dodatkowemu autonomicznemu układowi sterującemu fotelem składającemu się z dodatkowej miniaturowej baterii zasilającej oraz prostego elektronicznego układu sterującego, kilka-kilkanaście sekund po wypadku następuje automatyczne przesunięcie foteli do tyłu o kilka centymetrów" nie może znaleźć się w haśle, bo to tylko możliwość układu, a przecież w zależności od skrzywienia prowadnic i fotela urządzenie może nie zadziałać, itd. Nawet gdyby hasło miało zostać opublikowane, to należy je głęboko przeredagować.

ChristopherGregoryPeter (dyskusjaedycje)

Uprzejmie dziękuję za odpowiedź.

Tak jak napisałem na wstępie: "przepraszam za wszelkie faux paux".

Nigdy wcześniej nie napisałem artykułu encyklopedycznego, dlatego w imieniu własnym, zaangażowanych w projekt lekarzy, oraz przyszłych ocalałych ofiar wypadków samochodowych będę bardzo wdzięczny za współudział w redagowaniu artykułu osób doświadczonych.

Jestem m.in. projektantem elektro-informatykiem (wykonuję projekty m.in. dla firmy motoryzacyjnej R&G w Mielcu) i ratownikiem medycznym. Wspomniany czas kilku-kilkunastu sekund nie stanowi zagadki konstrukcyjnej ponieważ jest ściśle osiągalny w prototypach, lecz stanowi założenie medyczno-ratownicze (do późniejszej ewentualnej regulacji w zależności od wyników kolejnych eksperymetów na Uniwersytetach), oparte na konieczności ustalenia pozycji pojazdu po wypadku (możliwość zderzenia z kolejnym nadjeżdżającym pojazdem) przed zadziałaniem układu.

Bardzo uprzejmie proszę Państwa o czynny udział w redagowaniu artykułu traktującego o Żywym Fotelu, oraz w miarę możliwości o przetłumaczenie/przygotowanie polsko-języcznego artykułu na temat tzw. Uduszenia Pozycyjnego.

Z góry bardzo serdecznie dziękuję wszystkim z Państwa pragnącym przyczynić się do ratowania ludzkiego życia, rozwoju polskiej nauki oraz motoryzacji!

Ented (dyskusjaedycje)

Przepraszać nie ma za co. Poprosiłeś o opinię na temat hasła, a że jest ona odmienna od Twoich oczekiwań, to nic na to nie poradzimy. Powtórzę może truizm, ale tu oceniamy obecny szkic hasła, a nie sam wynalazek, czy wkład i wysiłek jego autorów, zaangażowanie lekarzy, profesorów itd.

ChristopherGregoryPeter (dyskusjaedycje)

Witam uprzejmie! Dziękuję za odpowiedź.

Skoro pomysł jeszcze nie wdrożony (acz poparty pozytywnymi opiniami kompetentnych naukowców) ma być rzekomo nie encyklopedyczny, to dlaczego mamy na Wikipedii takie artykuły jak np:

Załogowa wyprawa na Marsa - jeszcze nikt nie "wdrożył" podróży na Marsa

Życie pozaziemskie - jeszcze nikt nie zdołał "wdrożyć" dowodów na jego istnienie

Magia - jeszcze nikt nie zdołał "wdrożyć" istnienia magii

Lewitacja (parapsychologia), Zbawienie - jeszcze nikt nie zdołał "wdrożyć" dowodu na takowe umiejętności

Teleportacja - nikt jeszcze nie zdołał "wdrożyć" technologii teleportacji

etc.

Omawiany przeze mnie projekt Żywy Fotel jest badany przez lekarzy medycyny z tytułami profesorów, doktorów i doktorów habilitowanych na Uniwersytetach Medycznych w Lublinie i Sanoku, był promowany na Ogólnopolskim Sympozjum Ratownictwa Medycznego przez rektor Uniwersytetu Medycznego w Sanoku, posiada pozytywną opinię przewodniczącego Polskiej Rady Resuscytacji.

W czym zatem "niewdrożone" i zbędne fantastyczno-naukowe idee mają być zatem rzekomo lepsze od "już wdrażanego" wynalazku z pogranicza przemysłu samochodowego i medycy ratunkowej mogącego uratować mnóstwo żyć ludzkich?

Opinia prof. dr hab. n. med. Adam Nogalski: Plik:Opinia prof. Nogalski (JPG)

Opinia dr n. med Jarosław Sawka: Plik:Opinia Sanok 3 (JPG)

Opinia dr n. o zdr. Krzysztof Jakubowski: Plik:Opinia Sanok 2 (JPG)

W artykule zawarte są kontakty do powyższych naukowców, celem ewentualnego sprawdzenia wiarygodności zawartych opinii.

Uprzejmie pozdrawiam i proszę o powtórne rozważenie swych obaw w kwestii nieencyklopedyczności technologii będących w fazie wdrożenia.

Ented (dyskusjaedycje)

Przykłady nie najlepsze. Np. Magia - jeszcze nikt nie zdołał "wdrożyć" istnienia magii - hasło jest na temat istnienia wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i określonych czynności (to z definicji), a te wierzenia przecież powszechnie istnieją, a nie o tym czy ktoś wdrożył magię - proszę z uwagą przeczytać treść hasła.

Co do "rozważenia swych obaw" - szczerze: nie mam co rozważać, po prostu taka jest moja opinia na temat "hasła o fotelu", a nie samym "fotelu", który był "badany przez lekarzy medycyny" i ma pozytywne opinie środowiska medycznego. Czym innym fotel, a czym innym hasło o fotelu. Ponadto napiszę jeszcze raz: nawet gdyby hasło miało zostać opublikowane, to należy je głęboko przeredagować. Przykładowe braki, nieścisłości, etc. wskazałem w poprzednim wpisie. Zabronić publikacji nikt nie może.

ChristopherGregoryPeter (dyskusjaedycje)

Rozumiem, że jest Pan doświadczonym Edytorem Wikipedii. Czy mogę zatem Pana uprzejmie prosić o współudział w redagowaniu, aby tekst był jak najbardziej zgodny ze standardami Wikipedii?

Reaktora torowego na ciekłych fluorkach również jeszcze nie wdrożono, jednak błędem byłoby zatajanie technologii przed opinią publiczną aż do czasu uruchomienia pierwszej elektrowni jądrowej opartej na tej technologii.

Bardzo Pana proszę o możliwie dużo wyrozumiałości dla mnie oraz elastyczności w stosunku to tempa wdrażania projektu. Reaktor torowy wdrażany jest już prawie 60 a my wdrażamy nasz projekt od zaledwie 3 lat. Będę bardzo zaszczycony współpracą takich jak Państwo doświadczonych Edytorów.

Dziękuję i serdecznie Państwa pozdrawiam!

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Ale po publikacji może zostać zgłoszone pod dyskusję (w poczekalni) i prawdopodobnie usunięte. O zderzaku Łągiewki głośno było wszędzie, jakoś przebił się do prasy i dyskutowano mocniej, niż był wart. Turbina Kowalskiego była instalowana w wielu samochodach, ale jednak nie przeszła. Wiele jest wynalazków, znacznie mniej realizacji. Czasami rzeczy są encyklopedyczne przez szum medialny (jak celebryci). Natomiast tutaj raczej szumu nie ma, wszyscy popierają, ale nie ma też rozgłosu. I nie ma realizacji.

ChristopherGregoryPeter (dyskusjaedycje)

Tak zgadzam się z Panem, to bardzo przykre. Z informacji przeze mnie zebranych na forum publicznym wynika, że panu Łagiewce rzuciło poważne kłody pod nogi Wojsko Polskie, które przejęło stanowiska badawcze m.in. na Politechnikach Wrocławskiej, Warszawskiej i AGH. Gdyby Pan Łągiweka ograniczył się do wynalezienie jedynie nowatorskiego zderzaka i hamulca, a nie również pędnika, który zdobył zastosowanie jak bezszelestny zamiennik propelera na okrętach podwodnych, to dzisiaj balsze badania byłyby prowadzone w Polsce, a nie w Belgii, Pan Łągiewka uhonorowany byłby zapewne najwyższym odznaczeniem polskim, a nie Belgijskim, zaś inwestycje zabezpieczające portowe keje m.in. w Arabii Saudyjskiej, Kuwejcie i Katarze zrealizowane byłyby przez polską, a nie belgijską firmę, zatrudniającą polskich, a nie belgijskich pracowników, ...

Mam ogromną nadzieję, że Żywy Fotel nie będzie zmuszony do emigracji tak jak Zderzak Łągiewki z powodu przelicznych kłód rzucanych pod nogi w Polsce i że będzie znany na świecie jako polski projekt. Na ten moment możemy jednak dołożyć swoje pozytywne "3 grosze" do projektu publikując go w Wikipedii w najlepszej z możliwych postaci.

Serdecznie pozdrawiam!

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Wikipedia nie jest do dorzucania groszy. Wikipedia opisuje rzeczywistość, a nie tworzy ją. Jak fotel będzie ważny (czyli produkowany) to nie będzie dyskusji.

ChristopherGregoryPeter (dyskusjaedycje)

Publikacja np. takiego artykułu: Encyklopedia to również drobne "wtrącenie 3 groszy" (jak by nie użyć tejże metafory) przez autorów niniejszego artykułu.

Żywy Fotel" to rzeczywistość badana równolegle na 2 Uniwersytetach Medycznych w Polsce proszę Pana. Śmiem twierdzić, że Żywy Fotel ma identyczne prawo do publikacji na łamach Wikipedii jak np. Reaktor torowy na ciekłych fluorkach, Załogowa wyprawa na Marsa, EmDrive, etc. ponieważ wszystkie te projekty są na etapie badań przez uznanych naukowców.

Rozumiem, że z jakichś przyczyn rodzime polskie wynalazki wyzwalają w Panu nieprzychylne emocje, co jest dla mnie powodem do smutku, dlatego nie będę już Pana niepokoił prośbami o pomoc.

Dziękuje Panu za poświęcony mi czas i uprzejmie pozdrawiam życząc miłego wieczoru.

Ciacho5 (dyskusjaedycje)

Nadinterpretacja. W kilku sprawach. Nie wyzwalają we mnie specjalnych emocji wynalazki, niezależnie od narodowości. Jak tym fotelem zajmą się takie ciała jak reaktorem czy wyprawą, to będzie inna gadka. Ciacho5 (dyskusja) 22:27, 15 lis 2019 (CET)

ChristopherGregoryPeter (dyskusjaedycje)

Wytyczne Wikipedii nie zakazują publikacji artykułów nt. wynalazków znajdujących się w fazie badań.

Wytyczne Wikipedii nie określają "jakie ciała" naukowe muszą się zajmować danym wynalazkiem aby zasługiwał on na publikację, a "jakie ciała" naukowe są dyskryminowane.

Tak jak już wspomniałem na początku, jest to mój pierwszy wpis na Wikipedii i staram się go wykonać najlepiej jak to możliwe.

Dziękuję uprzejmie za bardzo rzeczowe uwagi:

Dyskusja wikipedysty:ChristopherGregoryPeter#Przypisy

pod wpływem których gruntownie przeredagowałem tekst wpisu.

Będę wdzięczny za unikanie uszczypliwości (np. uwaga o 3 groszach) oraz dyskryminacji (arbitralne decydowanie, które wynalazki w fazie badań mogą być publikowane), przy jednoczesnym zachowaniu ścisłej rzeczowości uwag, do których (jak już udowodniłem) staram się stosować z całą sumiennością.

Jak raczył pan zauważyć Wikipedia informuje o obiektywnej rzeczywistości i faktach; do takowych zaś należy istnienie wynalazku "Żywy Fotel" (fakt stwierdzony m.in. przez UPRP i licznych naukowców).

Uprzejmie pozdrawiam i życzę Panu miłego wieczoru.

Odpowiedz na „Przegląd i publikacja”