Węgierski Komitet Olimpijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Logo Węgierskiego Komitetu Olimpijskiego

Węgierski Komitet Olimpijski (węg. Magyar Olimpiai Bizottság), MOB – organizacja sportowa koordynująca węgierskie organizacje sportowe, funkcjonująca jako Węgierski Narodowy Komitet Olimpijski i Węgierski Narodowy Komitet Paraolimpijski.

MOB jest drugą najstarszą, po Czerwonym Krzyżu Krajów Korony Świętego Stefana, węgierską organizacją, która istnieje i działa do dzisiaj. Spośród narodowych komitetów olimpijskich, MOB został założony jako szósty 15 grudnia 1895 roku (po Francuskim, Greckim, Amerykańskim, Niemieckim i Austriackim Komitecie Olimpijskim)[1].

Węgierski Komitet Olimpijski w 2005 roku świętował 110. rocznicę powstania. Na zorganizowanej uroczystości byli obecni Juan Antonio Samaranch, dożywotni honorowy prezes MKOl i ówczesny prezes Jacques Rogge[2].

Historia Węgierskiego Komitetu Olimpijskiego[edytuj | edytuj kod]

Ferenc Kemény, założyciel MOB

Ferenc Kemény, dyrektor kąpielisk termalnych w Egerze, był w latach osiemdziesiątych XIX wieku studentem paryskiej Sorbony. Tam poznał barona Pierre'a de Coubertina, który przedstawił mu wizję odrodzenia Ruchu olimpijskiego. Gdy w 1894 roku, Francuz założył w Paryżu Francuski Komitet Olimpijski, listownie poprosił Kemény'ego, by uczynił to samo na Węgrzech i przyłączył Komitet do ruchu. Kemény był także pierwszym przedstawicielem MOB-u w MKOl.

Węgierskie Towarzystwo Gimnastyczne, którego Kemény był członkiem, początkowo z rezerwą przyglądało się jego poczynaniom, lecz po krótkim czasie dołączyło do Komitetu. Węgrowi udało się także włączyć do nowo powstałej organizacji dużą liczbę towarzystw sportowych, w większości z Budapesztu i okolic. Wśród tych najbardziej znaczących były kluby MKT, BBTE i TBE. Pierwszym prezesem Węgierskiego Komitetu Olimpijskiego został Albert Berzeviczy, zaś Kemény został pierwszym sekretarzem[3].

Prezesi Węgierskiego Komitetu Olimpijskiego[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁSOK. [dostęp 2015-02-14]. (węg.).
  2. Száztíz éves a Magyar Olimpiai Bizottság. hun-info.hu, 2005-10-03. [dostęp 2015-02-14]. [zarchiwizowane z tego adresu (2015-02-14)]. (węg.).
  3. 1896 ATHÉN. [dostęp 2015-02-14]. (węg.).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]