Izraelski Komitet Olimpijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Izraelski Komitet Olimpijski
הוועד האולימפי בישראל
Ilustracja
Państwo

 Izrael

Siedziba

Tel Awiw

Data założenia

1933/1951

Profil działalności

sportowy

Prezes

Ja’el Arad

Powiązania

Międzynarodowy Komitet Olimpijski, Europejski Komitet Olimpijski

Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Izraelski Komitet Olimpijskiהוועד האולימפי בישראל”
Ziemia32°06′25″N 34°48′56″E/32,106831 34,815489
Strona internetowa

Izraelski Komitet Olimpijski (OCI) (hebr. הוועד האולימפי בישראל; ang. The Olympic Committee of Israel) – ogólnoizraelskie stowarzyszenie związków i organizacji sportowych z siedzibą na osiedlu Hadar Josef w mieście Tel Awiw w Izraelu. Zajmuje się przede wszystkim organizacją udziału reprezentacji Izraela w igrzyskach olimpijskich, a także upowszechnianiem idei olimpijskiej i promocją sportu oraz reprezentowaniem izraelskiego sportu w organizacjach międzynarodowych, w tym w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim (MKOI).

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy komitet o nazwie Komitet Olimpijski Ziemi Izraela powstał w 1933 z inicjatywy syjonistycznego ruchu sportowego „Maccabi”. W 1934 komitet został oficjalnie uznany przez MKOI za Narodowy Komitet Olimpijski i od tego momentu funkcjonował pod nazwą Komitetu Olimpijskiego Palestyny. Wystawiał on reprezentację sportowców Brytyjskiego Mandatu Palestyny. W praktyce komitet był zdominowany przez żydowskie kluby sportowe „Maccabi” i nie reprezentował arabskiego sportu w Palestynie.

Izraelska reprezentacja olimpijska w Helsinkach w 1952

Po powstaniu w 1948 niepodległego Państwa Izraela, komitet zmienił nazwę na obecną - Izraelski Komitet Olimpijski. W 1951 został on oficjalnie uznany przez MKOI jako Narodowy Komitet Olimpijski.

Izraelski Komitet Olimpijski pierwszą delegację wysłał na Letnie Igrzyska Olimpijskie 1952, które odbyły się w Helsinkach (Finlandia). Delegacja składała się z 26 zawodników, którzy wzięli udział w 5 dyscyplinach sportowych. Od tamtej pory izraelskie reprezentacje olimpijskie wzięły udział we wszystkich letnich igrzyskach olimpijskich, z wyjątkiem Letnich Igrzysk Olimpijskich 1980 w Moskwie (ZSRR), które były bojkotowane przez Izrael z powodu radzieckiej interwencji w Afganistanie.

W latach 1954-1974 komitet był również odpowiedzialny za wysyłanie delegacji sportowców na Igrzyska azjatyckie. Po wojnie Jom Kipur Izrael został wykluczony z możliwości brania udziału w tych igrzyskach. W 1981 państwa arabskie doprowadziły do wykluczenia Izraela z Olimpijskiej Rady Azji. Na początku lat 90. XX wieku Izrael stał się członkiem Europejskiego Komitetu Olimpijskiego.

W 1994 Izrael zadebiutował na zimowych igrzyskach olimpijskich, wysyłając delegację sportowców na Zimowe Igrzyska Olimpijskie 1994 w Lillehammer (Norwegia). Od tamtej pory izraelskie reprezentacje brały udział we wszystkich zimowych igrzyskach olimpijskich. Od 1995 Izrael bierze również udział w Europejskim Festiwalu Młodzieży Olimpijskiej.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Gal Fridman - pierwszy izraelski złoty olimpijczyk

Od momentu swojego powstania Izraelski Komitet Olimpijski był odpowiedzialny za określanie kryteriów i wymagań wobec sportowców, których spełnienie było wymagane aby zakwalifikować się do udziału w olimpiadzie. Polityka ta zaowocowała wzrostem osiągnięć izraelskich olimpijczyków:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]