Włado Taneski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Włado Taneski (ur. 1952, zm. 23 czerwca 2008) – macedoński dziennikarz i seryjny morderca, który zgwałcił i zamordował trzy kobiety w Kičevie. Taneski opisywał dokonane przez siebie zbrodnie w swoich artykułach. Został aresztowany 22 czerwca. Następnego dnia popełnił samobójstwo.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Taneski rozpoczął karierę dziennikarza w 1988 roku. Niedługo później rozwiódł się, przez co utracił prawie całkowity kontakt z dwójką swoich dzieci. W 1990 roku jego ojciec popełnił samobójstwo.

Artykuły[edytuj | edytuj kod]

Podejrzenie w sprawie trzech morderstw z Kičeva, padło po opublikowaniu napisanych przez niego artykułów dotyczących zbrodni. Artykuły zawierały szczegóły, które nie zostały wcześniej podane do publicznych wiadomości. Taneski wiedział na przykład, że jedna z ofiar została uduszona kablem od słuchawki telefonicznej. Artykuły dotyczyły trzech morderstw: M. Simjanoskiej (zamordowanej w 2005), L. Licoskiej (zamordowanej w lutym 2007) i Z. Temelkoskiej (zamordowanej w maju 2008). Wszystkie ofiary były ubogimi i niewykształconymi sprzątaczkami. Kobiety te znały osobiście matkę Taneskiego.

Zatrzymanie i śmierć[edytuj | edytuj kod]

Włado Taneski został aresztowany 22 czerwca 2008 roku, po tym jak jego DNA dopasowano do DNA nasienia znalezionego na jego ofiarach. Został oficjalnie oskarżony o dokonanie wszystkich trzech morderstw. Następnego dnia Taneski został znaleziony martwy w swojej celi w więzieniu w Tetowie. Jego głowa była zanurzona w wiadrze z wodą. Biegli orzekli, że była to śmierć samobójcza.

Taneski był też podejrzany w sprawie tajemniczego zaginięcia 78-letniej Goricy Pavleskiej w 2003 roku. Policja podejrzewa, że i ona została zamordowana przez Włado.

Ofiary Taneskiego[edytuj | edytuj kod]

Lp. Ofiara Wiek Data
1. Mitra Simjanoska 64 Kwiecień 2005
2. Ljubica Licoska 56 Luty 2007
3. Zivana Temelkoska 65 Maj 2008

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]