Włado Taneski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Włado Taneski (ur. 1952, zm. 23 czerwca 2008) – macedoński dziennikarz i seryjny morderca, który zgwałcił i zamordował trzy kobiety w Kiczewie. Opisywał dokonane przez siebie zbrodnie w swoich artykułach. Został aresztowany 22 czerwca 2008. Następnego dnia popełnił samobójstwo.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Taneski karierę dziennikarza rozpoczął w 1988 roku. Niedługo później rozwiódł się, przez co utracił prawie całkowity kontakt z dwójką swoich dzieci. W 1990 roku jego ojciec popełnił samobójstwo.

Artykuły[edytuj | edytuj kod]

Podejrzenie w sprawie trzech morderstw z Kiczewa padło po opublikowaniu napisanych przez niego artykułów dotyczących zbrodni. Artykuły zawierały szczegóły, które nie zostały wcześniej podane do publicznej wiadomości. Taneski wiedział na przykład, że jedna z ofiar została uduszona kablem od słuchawki telefonicznej. Artykuły dotyczyły trzech morderstw: M. Simjanoskiej (zamordowanej w 2005), L. Licoskiej (zamordowanej w lutym 2007) i Z. Temełkoskiej (zamordowanej w maju 2008). Wszystkie ofiary były ubogimi i niewykształconymi sprzątaczkami. Kobiety te znały osobiście matkę Taneskiego.

Zatrzymanie i śmierć[edytuj | edytuj kod]

Włado Taneski został aresztowany 22 czerwca 2008, po tym jak jego DNA dopasowano do DNA nasienia znalezionego na jego ofiarach. Został oficjalnie oskarżony o dokonanie wszystkich trzech morderstw. Następnego dnia został znaleziony martwy w swojej celi w więzieniu w Tetowie. Jego głowa była zanurzona w wiadrze z wodą. Biegli orzekli, że była to śmierć samobójcza.

Był też podejrzany w sprawie tajemniczego zaginięcia 78-letniej Goricy Pawłeskiej w 2003 roku. Policja podejrzewa, że i ona została przez niego zamordowana.

Ofiary Taneskiego[edytuj | edytuj kod]

Lp. Ofiara Wiek Data
1. Mitra Simjanoska 64 Kwiecień 2005
2. Lubica Licoska 56 Luty 2007
3. Ziwana Temełkoska 65 Maj 2008

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]