Włodzimierz Filipek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Włodzimierz Filipek (ur. 1 lipca 1957, zm. 23 listopada 2005) – działacz poznańskiej opozycji w latach 80., publicysta, wykładowca Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się 1 lipca 1957 w Poznaniu. Ukończył polonistykę na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza.

W latach 70. współpracował z Komitetem Obrony Robotników, uczestniczył w podziemnym ruchu wydawniczym. W 1980 r. współtworzył w Poznaniu Niezależne Zrzeszenie Studentów. Należał również do współzałożycieli Wszechnicy Robotniczej, organizującej wykłady w zakładach pracy i prowadzącej działalność wydawniczą. Podczas stanu wojennego internowany w Gębarzewie. Po zwolnieniu z internowania kontynuował działalność opozycyjną, redagując m.in. podziemne pismo "Czas".

W wolnej Polsce publikował m.in. w "Gazecie Wyborczej", "Rzeczpospolitej", "Zeszytach Historycznych", "Czasie Kultury" i "Karcie". Był też twórcą filmów i programów telewizyjnych. Związany był z grupą artystyczną Wunderteam.

W ostatnich latach życia wykładał historię sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu.

W 2001 uhonorowany został przez ministra kultury odznaką Zasłużony Działacz Kultury.

Był cenionym wykładowcą, lubianym przez studentów. Interesował się m.in. kulturą europejską XX w. Angażował się w szereg inicjatyw społecznych. Prywatnie pozostawał osobą niezwykle skromną. Na co dzień poruszał się po Poznaniu na rowerze.

Zmarł nagle 23 listopada 2005 r.

Pochowany w alei zasłużonych na Cmentarzu Junikowskim w Poznaniu.

W 2006 roku została wydana książka z jego tekstami zebranymi "Dziennikarz w świecie klerków"

W marcu 2007 roku ujawnione zostały dokumenty, z których wynika, że w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku działalność Włodzimierza Filipka była wielokrotnie denuncjowana służbom bezpieczeństwa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]