W.I.T.C.H. Czarodziejki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
W.I.T.C.H. Czarodziejki
W.I.T.C.H.
Gatunek serial animowany, przygodowy, fantasy
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
 Francja
 Włochy
Muzyka tytułowa Międzynarodowo:
Sabrina Salerno - W.I.T.C.H.
USA:
Marion Raven - We Are W.I.T.C.H
Polska:
Anita Sajnóg - W.I.T.C.H.
Liczba odcinków 52
Liczba serii 2 serie
Lista odcinków
Produkcja
Reżyseria Marc Gordon-Bates
Scenariusz Jaime Becker, Trey Callaway
Czas trwania odcinka 21-22 minuty
Pierwsza emisja
Data premiery Ziemia 18 grudnia 2004
Polska 1 maja 2005
Stacja telewizyjna Jetix
Polsat
TV Puls
Disney Channel
Lata emisji 2004-2006 (premierowo)
Status zakończony
Format obrazu 4:3

W.I.T.C.H. Czarodziejki (ang. W.I.T.C.H., 2004-2006) – amerykańsko-francusko-włoski serial animowany stworzony na podstawie włoskiego komiksu. Opowiada historię pięciu magicznych dziewcząt o niezwykłych zdolnościach, które bronią świat przed złem.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Seria 1[edytuj | edytuj kod]

W pierwszej serii ich przygód siły zła reprezentowane są przez księcia Fobosa, który siłą przejął władzę nad równoległym do Ziemi światem – Meridianem. "Serce Kondrakaru" posiada moc zamykania portali między światami, przez które siły zła mogłyby dokonać inwazji. W późniejszym etapie przygód strażniczek serce łączy się z Pieczęcią Phobosa (znalezioną przez Blunka – przyjaznego potworka z Meridianu), i odtąd potrafi ( odzyskując część mocy przeznaczonej na sieć ) otwierać portale .

Sami mieszkańcy Meridianu nie są zachwyceni swym władcą, Phobosem – niektórzy tworzą swego rodzaju "ruch oporu". Przywódcą buntowników Meridianu jest Caleb, który przedostaje się na Ziemię w poszukiwaniu Strażniczek Sieci. Zakochuje się on z wzajemnością w jednej z nich – Cornelii.

Planem Phobosa jest przejęcie władzy nad Meridianem, a w późniejszym czasie nad całym wszechświatem, jednakże nie posiada on dostatecznej na to potęgi. Dlatego za wszelką cenę stara się odnaleźć swoją siostrę – Elyon. To ona, jako prawowita następczymi tronu, posiada moc, której pożąda Phobos. Lecz Elyon znajduje się na Ziemi, gdzie została ukryta dla ochrony przed swym nikczemnym bratem.

Z pomocą swego zmiennokształtnego sługi, Cedrica, który otwiera na ziemi księgarnię i zaprzyjaźnia się z Elyon, Fobos przekonuje siostrę że to on jest dobry, a strażniczki są złe. Ostatecznie Elyon wraca do Meridianu, gdzie ma zostać "koronowana" – w rzeczywistości Fobos ma przejąć w tym momencie jej moc. Na szczęście Strażniczki Sieci z pomocą Caleba i buntowników ratują Elyon i pokonują Fobosa. Elyon staje się królową Meridianu. Chłopak Will, Matt odkrywa tajemnicę Strażniczek i obiecuje, że nic nikomu nie powie.

Seria 2[edytuj | edytuj kod]

Dziewczyny składają pierwszą wizytę w Kondrakarze i potem odkrywają nowe moce. Po likwidacji sieci zostają strażniczkami nieskończonych wymiarów. Wkrótce potem w Meridianie i na Ziemi dzieją się dziwne rzeczy. Okazuje się, że stało się najgorsze. Zgodnie z obawami Yan Lin powraca Nerissa – była strażniczka. Chce ona zemścić się na Zgromadzeniu Kondrakaru za uwięzienie jej przed 40 laty. Dodatkowo zadaje grupie największy cios. Nerissa zamyka Elyon w Sercu Meridianu i porywa ją.

Później porywa Matta i tworzy z niego swego złego sługę Shagona. Tworzy też Khora, Thridarda i Ember. Will myśli, że Shagon zabił Matta. Caleb odkrywa, że Nerissa jest jego matką. Nerissa ożywia Cassidy. Razem z Shagonem, Thridardem, Khorem i Ember atakują Kondrakar i porywają Halinor. Nerissa zamyka Zgromadzenie Kondrakaru w magicznej kuli. Potem postanawia porwać Kadmę. Udaje jej się to, potem łączy Serce Meridianu i Serce Zamballi, tworząc z nich Pieczęć Nerissy. Okazuje się, że Nerissa chce znowu mieć dawne Strażniczki.

Gdy Nerissa porwała Yan Lin, ona nie chciała współpracować z dawną przyjaciółką. Nerissa tworzy Altermere i więzi prawdziwą Yan Lin w swojej Pieczęci. Dwa pokolenia Strażniczek walczą ze sobą w kilkunastu bitwach. Matt wyrywa się spod władzy Nerissy i niszczy wcielenie Shagona, pozostawiając jego moc. W.I.T.C.H. dowiadują się, że młodsza siostra Cornelii jest Sercem Ziemi. Matt, jego szczur pan Huggles i kotek rodziny Hale (którego Cornelia podarowała Lilian) Napoleon stają się Regentami Serca Ziemi. Cztery dawne Strażniczki wyrywają się z władzy Nerissy, ale ona zamyka je w Pieczęci. Nerissa ma teraz wszystkie moce.

W.I.T.C.H Pod koniec serii uwalniają Fobosa, Mirandę i Cedrica by pomogli im pokonać Nerissę. Zamknęli Nerissę w jej Pieczęci. Za pomocą Pieczęci Nerissy Fobos przejmuje władzę nad Meridianem. Wraz ze swoimi ludźmi atakuje Kondrakar. Cedric połyka Fobosa i zdobywszy jego moc, atakuje Ziemię. W.I.T.C.H go powstrzymują stając się swoimi mocami. Nerissa znowu uderza, ale zostaje zamknięta w Sercu Meridianu. Elyon wraca na swój tron, a Fobos i jego ludzie zostają zamknięci w lochu.

Strażniczki[edytuj | edytuj kod]

Każda ze strażniczek posiada inną moc: Will łączy w jedno wszystkie żywioły, dzięki czemu zwiększa ich siłę, Irma panuje nad wodą, Taranee nad ogniem, Cornelia nad ziemią, a Hay Lin nad powietrzem. W drugiej serii dziewczyny zyskują nowe moce: Will strzela błyskawicami oraz może ożywiać przedmioty, Cornelia posiada moc telekinezy, oraz może się zmieniać w starszą dziewczynę, Irma może wpływać na myśli innych osób, a także zmieniać kolory przedmiotów, Taranee może kontaktować się telepatycznie z innym strażniczkami, natomiast Hay Lin potrafi stać się niewidzialna.

 • Will Vandom – ma rude włosy. Chodzi do klasy z Cornelią i Elyon. Lubi pływać i jeździć na rowerze. Jej ulubionym sportem jest pływanie, kolekcjonuje żaby. Jej ulubiony kolor to fioletowy. Mieszka z mamą na przedmieściach w Heatherfield. Powierniczka Serca Kondrakaru. Zakochana z wzajemnością w Matcie.
Żywioł: kwintesencja. Urodziny: 19 stycznia. Znak zodiaku: koziorożec. Ulubione przedmioty: biologia, chemia i fizyka.
 • Irma Lair – ma ciemne blond włosy. Jej hobby to słuchanie muzyki jej ulubionej piosenkarki – Karmilli. Chodzi do klasy z Taranee i Hay Lin. Często kłóci się z Cornelią. Mieszka z mamą Anną, tatą Tomem (policjantem) i bratem Christopherem. Irma ma moc wody. Potrafi nawet zatrzymać morskie fale.
Żywioł: woda. Urodziny: 13 marca. Znak zodiaku: ryby. Ulubiony przedmiot: geografia.
 • Taranee Cook – ma czarne włosy i nosi okulary. Uwielbia grać w koszykówkę. Chodzi do klasy z Irmą i Hay Lin. Teranee panuje nad ogniem. Lubi ciepłe kolory. Świetnie jeździ na rolkach. Jej największą pasją jest fotografowanie. Mieszka z tatą Lionelem (psychologiem), mamą Theresą (pracującą w sądzie) oraz bratem Peterem, który zakochał się w Cornelii (nie będącej pewną uczuć co do niego). Chodzi z Nigelem.
Żywioł: ogień. Urodziny: 23 marca. Znak zodiaku: baran. Ulubiony przedmiot: matematyka.
 • Cornelia Hale – ma blond włosy, jest bardzo zarozumiała. Jej najlepszą przyjaciółką była Elyon uwięziona przez swego brata Fobosa. Obecnie Cornelia jest poważna, śmiała i odważna. Jednak ma najwięcej rozsądku z całej piątki - "twardo stąpa po ziemi". Lubi decydować sama za siebie. Najważniejszy dla Cornelii jest jej wygląd. Jej hobby to jazda na łyżwach i zakupy. Ulubiony sport to łyżwiarstwo, zdobyła 9 złotych medali w tym sporcie ( dowiadujemy się tego w odcinku 32 - Fasady). Jej żywiołem jest ziemia. Jej siostra Lilian jest Sercem Ziemi. Tworzy parę z Calebem.
Żywioł: ziemia. Urodziny: 10 maja. Znak zodiaku: byk. Ulubiony przedmiot: historia.
 • Hay Lin – ma czarne włosy. Jej żywioł to powietrze. Uwielbia projektować ubrania i wierzy w istnienie istot pozaziemskich. Chodzi do klasy z Irmą i Taranee. Mieszka z tatą Chenem, mamą Joan i babcią Yan Lin. Hay Lin jest wesoła, bywa roztrzepana i dziecinna.Jej chłopakiem jest Eryk.
Żywioł: powietrze. Urodziny: 4 czerwca. Znak zodiaku: bliźnięta. Ulubiony przedmiot: plastyka,astronomia.

Sprzymierzeńcy[edytuj | edytuj kod]

 • Regenci Serca Ziemi:
  • Matt Olsen – chłopak Will. Z początku nie wiedział nic o W.I.T.C.H., ale potem zobaczył jak dziewczyny wchodzą do portalu i przeszedł z nimi do innego świata. Kiedyś był złym Shagonem i żywił się nienawiścią, ale w końcu go przezwyciężył i utracił moc. Dzięki Sercu Ziemi odzyskał moc, tylko że stanął po stronie dobra.
  • Pan Huggles – popielica Matta. Kiedyś był Khorem i żywił się gniewem, ale w końcu go przezwyciężył i utracił moc. Dzięki Sercu Ziemi odzyskał moc, tylko że stanął po stronie dobra.
  • Napoleon – kot rodziny Hale. Dzięki mocy Serca Ziemi potrafi mówić i zmieniać formę, podobnie jak Matt i Pan Huggles. Może zmienić się w wielkiego kota. Stał się Regentem Serca Ziemi.
 • Meridiańczycy:
  • Elyon – królowa Meridianu, która ma wielką moc. Jest siostrą księcia Phobosa. Phobos wraz z Cedric'iem szukał jej na Ziemi, bowiem tam została ukryta przed swoim nikczemnym bratem. Jej najlepszą przyjaciółką jest Cornelia i Alchemy.
  • Caleb – młody przywódca buntowników. Jeden z pierwszych sojuszników W.I.T.C.H, wielokrotnie pomaga im w potrzebie, tak samo jak one jemu. Często przebywa na Ziemi, aby szukać środków na walkę z Phobosem. W późniejszym czasie tworzy parę z Cornelią. Po obaleniu rządów Phobosa zostaje jednym z meridiańskich dowódców oraz jednym ze strażników Kondrakaru. Jest synem Juliana i złej Nerissy.
  • Blunk – przechodzący (potrafi wyczuć, w którym miejscu znajdują się portale), którego Caleb poznaje będąc w więzieniu Phobosa. Najwięcej czasu spędza na Ziemi, gdzie poszukuje różnych skarbów, którymi najczęściej są śmieci. Na początku jest za pewną opłatą znajduje portale, chociażby na prośbę Caleba i W.I.T.C.H. Z biegiem czasu zaczyna działać bezinteresownie w misjach W.I.T.C.H. W drugiej serii dostaje Ząb Tonga, pozwalający mu na teleportacje kiedy tylko chce.
  • Julian – ojciec Caleba. Dłuższy czas myślano, że zginął w bitwie pod Szarym Lasem. W rzeczywistości jednak był przetrzymywany w podwodnych kopalniach. Mimo swojego wieku, dalej jest niezwykle sprawnym wojownikiem.
  • Aldarn – jeden z przywódców rebelii i najlepszy przyjaciel Caleba. Po obaleniu złego księcia Phobosa, postanawia zostać kowalem.
  • Drake – kapitan rebelii, przyjaciel Caleba i Aldarna. Po obaleniu Phobosa zostaje jednym z meridiańskich dowódców.
  • Vathek – strażnik więzienny Phobosa, w rzeczywistości szpieg rebeliantów. Dostarcza im wielu użytecznych informacji. Kiedy jego zdrada wychodzi na jaw, odważnie kontynuuje walkę wraz z rebeliantami. Po obaleniu Phobosa, zostaje przywódcą strażników więziennych pilnujących złego księcia.
  • Akedon – kowal, ojciec Aldarna. Był uwięziony razem z Julianem w podwodnych kopalniach. Wystąpił w odcinkach "Podwodna kopalnia" i "Szczyt".
  • Tynar – jeden z humanoidów, które w pierwszej serii służyły Phobosowi. Tyner przeciwstawił mu się jako pierwszy.
  • Alborn – przybrany ojciec Elyon w Heatherfield, przez wiele lat wychowywał dziewczynę jak zwykłą Ziemiankę.
  • Miradiel – przybrana matka Elyon. Razem z mężem ukrywała przed Elyon prawdę o jej pochodzeniu.
  • Galgheita Rudolph - nauczycielka matematyki w szkole, do której chodzą W.I.T.C.H. Pochodzi z Meridianu.
  • matka Blunka - pasling
 • Członkowie Rady Kondrakaru:
  • Yan Lin – babcia Hay Lin, a zarazem była Strażniczka Powietrza. To ona podarowała Will Serce Kondrakaru. Opowiedziała Strażniczkom o kłopotach w Meridianie oraz o Zamballi, Kondrakarze i innych ważnych zadaniach. Więcej czasu spędza na Ziemi niż w Kondrakarze.
  • Luba – pilnuje Auramerę (źródło mocy) Strażniczek.
  • Wyrocznia – pan Kondrakaru, który ma potężne moce i zna całą historię fortecy.
  • Tibor – dobry przyjaciel Wyroczni, zawsze zgodny z jego decyzją.
  • Althor – doradca Wyroczni, został uwięziony w kuli razem z Wyrocznią i Tiborem.
  • Halinor - doradczyni Wyroczni, była strażniczka Ognia. Jej największą wadą jest strach.
 • Zamballanie:
  • Kadma – królowa Zamballi, była Strażniczka Ziemi. Jej największą wadą jest duma.
  • Ironwood – pani-drzewo. Dostała od Królowej Kadmy Serce Zambalii.
  • Arrowroot – pan-drzewo, mąż Ironwood.
  • Konarek – dziecko-drzewo, syn Ironwood i Arrowroot.
 • Inni:
  • Raythor, Gargoyle i Sandpit – stają się dobrzy pod koniec drugiej serii i pomagają Czarodziejkom.
  • Cassidy – była Strażniczka Wody. Po tym jak moc Nerissy ją owładnęła, Wyrocznia dał Cassidy moc Nerissy. Nerissa błagała Cassidy, by ta oddała jej moc. Gdy dziewczyna odmówiła, wściekła Nerissa ją zabiła. W drugiej serii Nerissa przywołała duszę Cassidy, by przekonać ją do dołączenia do dawnych strażniczek.

Wrogowie[edytuj | edytuj kod]

1 seria[edytuj | edytuj kod]

 • Książę Fobos – starszy brat Elyon, który po jej tajemniczym zniknięciu objął władzę w Meridianie. Lud Meridianu, nienawidził go ponieważ był władcą, który troszczy się tylko o własne sprawy. Jego najlepszym sługą był Cedrik.
 • Lord Cedric – nie do końca wierny sługa Phobosa zmieniający się w wężo-jaszczura, dwulicowy, chętnie pozbyłby się swego władcy lecz brak mu potężnych mocy. Pod koniec ostatniej serii połyka Fobosa ale zostaje pokonany wypluwa go i wraca do więzienia.
 • Miranda – służebnica Fobosa zamieniająca się w pająka, jej lojalność jest często podważana. Udawała przyjaciółkę Elyon. Potrafi strzekać pajęczyną. Lubi jeść mięso paslingów, takich jak Blunk.
 • Tracker (Tropiciel) – wojownik Fobosa, prawdopodobnie nieumarły, potrafi z zasobów swojej energii życiowej wytwarzać krwiożercze nietoperze.Nie bez powodu nazywany jest tropicielrm - on i jego pies Sniffer mogą znaleźć każdego.
 • Sniffer – pies tropiący, należy do Tropiciela. Ma doskonały węch.
 • Frost – łowca buntowników, wiernie służący Fobosowi.
 • Crimson – nosorożec Frosta. Crimson pomaga mu łapać buntowników.
 • Raythor – jeden z dowódców Fobosa. Strażniczki wrobiły go w kradzież ważnego klucza. Wściekły Cedric zepchnął go w przepaść. Od tamtej pory pragnie zemsty.
 • Sandpit – żywe piaski, polowały na ludzi, którzy się do nich zbliżały.
 • Gargoyle – jednooki olbrzym, przypuszczalnie to golem, jeden z wielu służących Fobosowi, został pozbawiony dłoni przez Will gdy ta zamykała portal.
 • Jeek – pasling (przechodzący) pracujący dla Fobosa.
 • Kathim – bezbarwny potwór zamieszkujący Meridiańskie jezioro. Kathim nie jest wodą, ale energią wewnątrz niej.
 • Herme bestie – świnie potrafiące stać się niewidzialnymi gdy coś je zdenerwuje. Wtedy też zostawiają po sobie fioletowy śluz. Występowały w pierwszej serii.
 • Mudslugs – olbrzymie błotne ślimaki hodowane przez Fobosa. Zostały wysłane na Ziemię by zniszczyć strażniczki.
 • Skatlersy – wielkie robaki pilnujące więzienia Cavigor.
 • Larveki – olbrzymie robaki-gąsienice, strzelające kulami pajęczyny.
 • Gargulce – pięć czarnych gargulców odnalezionych przez Cedrica. Potrafią zmieniać swój kształt. W pierwszej serii zmieniły się w strażniczki i spowodowały wielkie zniszczenia w mieście. Przez to Elyon coraz mniej ufała strażniczkom.
 • Lurdeny – stwory służące Fobosowi, istnieją zielone i brązowe.
 • Tynar – jeden z żołnierzy Fobosa, potem staje się przyjacielem W.I.T.C.H.
 • Żołnierze – główne siły Meridianu, słuchają Fobosa jako władcy tej krainy, ale nie wszystkim podoba się to jak ich traktuje.
 • Księżniczka Elyon – siostra Fobosa, serce Meridianu. Przez kłamstwa Fobosa zaczęła nienawidzić strażniczek i nieświadomie powodować zło. Potem przeszła na stronę dobra i została królową Meridianu.

2 seria[edytuj | edytuj kod]

 • Nerissa – główny wróg, była Strażniczka Kondrakaru, matka Caleba. Za wszelką cenę chce zebrać dawne strażniczki i zniszczyć obecne. Chce także ukraść Serca innych światów.
 • Rycerze Zemsty (od odcinka 27 do 36) - Nerissa zebrała Rycerzy Zemsty, by ci zemścili się na strażniczkach. Nerissę naprawdę nie obchodziła ich zemsta, zebrała ich tylko po to, by strażniczki były zajęte, a ona mogła wdrażać w życie swoje plany. Do Rycerzy Zemsty należą:
  • Miranda - uwięziona razem z księciem Fobosem w lochach Mage. Nerissa uwolniła ją z nich. Mimo wolności Miranda nie uwolniła swojego pana - Fobosa.
  • Gargoyle – olbrzym pozbawiony dłoni przez Will. Nerissa dzięki mocy kwintesencji swożyła mu żelazną maczugę. Pod koniec II serii staje się dobry.
  • Tracker - Nerissa przekonała go do dołączenia do Rycerzy Zemsty. Tracker chciał się zemścić na buntownikach, których sam kiedyś ścigał.
  • Sniffer - pies Trackera, wierny swemu panu.
  • Sandpit – żywe piaski, które dzięki Nerissie stały się człowiekiem-piaskiem. On tak samo jak Gargoyle staje się dobry.
  • Raythor – po tym, jak Strażniczki wrobiły go w kradzież klucza, chciał się zemścić. Został przywódcą Rycerzy Zemsty. Jego jako pierwszego Strażniczki przekonały, żeby stanął po stronie dobra.
  • Frost - chciał zniszczyć Strażniczki na Ziemi. Po porażce przyłączył się do Rycerzy Zemsty.
  • Crimson - nosorożec Frosta.
 • Niszczyciele – destrukcyjne stwory, stworzone z prochu i włosa Elyon przez Nerissę.
 • Rycerze Zniszczenia (od odcinka 38 do 45) – stworzni przez Nerissę niszczyciele, żywiący się słabościami przeciwników. Do Rycerzy Zniszczenia należą:
  • Khor (stworzony jako pierwszy, zmutowana popielica Matta) – żywi się gniewem. Po zjednoczeniu przez Nerissę dawnych Strażniczek, razem z Mattem powrócił do dawnej postaci, i dzięki Sercu Ziemi odzyskał moc tylko, że stanął po stronie dobra.
  • Shagon (Shagon najpierw był Mattem, nachodził Will w jej snach) – żywi się nienawiścią. Po zjednoczeniu dawnych Strażniczek Matt powrócił do dawnej postaci i dzięki Sercu Ziemi odzyskał moc tylko że stanął po stronie dobra.
  • Tridart (powstał z lodu, żywi się desperacją przeciwników) - potrafi strzelać lodem i zamrażać przeciwników. Później jego energia została wykorzystana do odmłodzenia dawnych Strażniczek.
  • Ember (powstała z lawy, żywi się bólem) - jej mocą jest lawa i żar. Bardzo wybuchowa i nieposłuszna, czego nienawidzi Nerissa. Później jej energia została wykorzystana do odmłodzenia dawnych Strażniczek.
 • C.H.Y.K.N. – poprzednie Strażniczki (od odcinka 45 do 48):
  • Cassidy – była Strażniczka Wody.
  • Halinor – była Strażniczka Ognia.
  • Kadma - była Strażniczka Ziemi.
  • Yan Lin Altermere – została stworzona przez Nerissę po uwięzieniu prawdziwej Yan Lin, aby zastąpiła ją w grupie (odcinek 44). Prawdziwa Yan Lin była wtedy uwięziona w Pieczęci Nerissy.
  • Nerissa – była Powierniczką Serca Kondrakaru, włada mocą Kwintesencji.
 • Książę Fobos - strażniczki uwolniły jego i Cedrica, mieli im pomóc pokonać Nerissę, lecz gdy ją pokonali, Fobos przywłaszczył sobie jej Pieczęć.
 • Lord Cedric - przejął moc Nerissy (wcześniej przejętą przez księcia Fobosa), połykając Fobosa. Strażniczki pokonały go w ostatnim odcinku.

Inne postacie[edytuj | edytuj kod]

 • Nigel Ascroft – chłopak Taranee, należy wraz z Mattem do zespołu Wreck55.
 • Eric Lyndon – chłopak Hay Lin.
 • Andrew Hornby – chłopak, który się podoba Irmie.
 • Martin Tubbs – przypomina szkolnego prymusa, jest zakochany w Irmie.
 • Uriah Dunn – największy rozrabiaka w szkole.
 • Kurt Van Buren – kumpel Uriah.
 • Laurent Clubberman – kumpel Uriah.
 • Alchemy – przyjaciółka szkolna Will, Irmy, Taranne, Cornelii, Hay Lin i Elyon.
 • Bess i Courtney Grumper – siostry bliźniaczki, rozpowiadają plotki w szkole.
 • Peter Cook – starszy brat Taranee.
 • Chris Lair – młodszy brat Irmy.
 • Lilian Hale – młodsza siostra Cornelii, Serce Ziemi.
 • Susan Vandom – samotna mama Will.
 • Thomas Vandom – ojciec Will. Są z Susan w separacji.
 • Anna i Tom Lair – rodzice Irmy.
 • Lionel i Theresa Cook – rodzice Taranee.
 • Elisabeth i Harold Hale – rodzice Cornelii.
 • Joan Lin i Chen Lin – rodzice Hay Lin.
 • Herbert Olsen – dziadek Matta.
 • Dr Knickerbocker – dyrektorka szkoły.
 • Prof. Dean Collins – nauczyciel historii, przyjaźni się z Susan Vandom.
 • Prof. Raphael Sylla – profesor informatyki w Sheffield Institute, agent Interpolu będący pomocnikiem Marii i Joela.
 • Agent Maria Medina – agentka Interpolu.
 • Agent Joel McTiennan – agent Interpolu, partner Marii.
 • Zachariasz Lyndon – dziadek Eryka, chłopaka Hay Lin

Serca i magiczne przedmioty[edytuj | edytuj kod]

 • Serce Kondrakaru – różowy kryształ, będący jednocześnie jedną z mocy Will. W późniejszym czasie pozwala otwierać portale.
 • Serce Ziemi – Lilian (młodsza siostra Cornelii). Dzięki tak wielkiej mocy jej życzenia się spełniają. Regenci: Matt, Pan Huggles, Napoleon
 • Serce Meridianu – Elyon we własnej osobie.
 • Serce Zambalii – magiczna laska z fioletowym kryształem, należąca do Kadmy.
 • Serce Aridii – Kamienny Człowiek.
 • Nieprawowite Serce Meridianu – książę Phobos.
 • Pieczęć Nerissy – Serce Zambalii połączone z Sercem Meridianu.
 • Berło Phobosa – inaczej pieczęć Nerissy. Phobos zmienił jej nazwę wedle swojego upodobania.
 • Gwiazda Threbe - kryształ z siedmioma ramionami, który był poszukiwany przez tysiąc lat. Pomógł odnaleźć Cedric'owi księżniczkę Elyon.
 • Pierścień Mage – otwiera szczeliny między światami.
 • Ząb Tonga – pozwala tworzyć szczeliny między światami, tzw. portale. Dostał go Blunk od Wyroczni.
 • Klejnot z korony Weiry – klejnot który Nerissa dała Elyon pod przebraniem Trill. Klejnot ten wysysał z niej moc. Gdy wreszcie wyssał z niej całą moc Nerissa uwięziła Elyon wewnątrz niego.
 • Róg Hipnoza – wprowadzał wszystkich słuchaczy w stan hipnozy. Zombie byli posłuszni temu, kto grał na rogu.
 • Mapa Dwunastu Portali – mapa wskazująca portale, czyli przejścia pomiędzy światami.
 • Księga Sekretów – należała do Phobosa. Był to rodzaj pamiętnika gdzie zapisywał wszystkie swoje zamiary.
 • Auramere – zbiór wszystkich mocy Strażniczek czyli: Ziemia, Ogień, Powietrze , Woda i Kwintesencja. Znajduje się one w Kondrakarze. Jego strażniczką jest Luba.
 • Pieczęć Phobosa – amulet otwierający portale.
 • Laska Nerissy - dziwna laska z granatowym kryształem, którą ma Nerissa. W odcinku 43, gdy nieświadoma niczego Kadma tworzy Pieczęć Nerissy, ta laska nie jest już pokazywana.

Światy[edytuj | edytuj kod]

 • Ziemia – planeta, na której mieszkają Strażniczki Kondrakaru.
 • Kondrakar – mistyczny świat ukryty między chmurami. Sprawuje tam władzę Wyrocznia.
 • Meridian – piękny świat, nad którym chciał władać książę Phobos. Później królową została Elyon.
 • Zamballa – świat mający różne odcienie różu, jego mieszkańcy to ludzie-drzewa. Władzę sprawowała tam Kadma.
 • Aridia – planeta kamieni i głazów. Serce Aridii to Kamienny Człowiek.

Wersja polska[edytuj | edytuj kod]

Wersja polska: na zlecenie Jetix – IZ-Text Katowice
Dźwięk:

Montaż:

Udźwiękowienie:

Reżyseria: Ireneusz Załóg (odc. 27-52)
Tekst polski:

Lektorzy:

W polskiej wersji wystąpili:

i inni

Piosenkę tytułową śpiewała: Anita Sajnóg
Piosenki w odcinku "Ego": Anita Sajnóg, Konrad Ignatowski i Ireneusz Załóg.

Lista odcinków[edytuj | edytuj kod]

Seria Liczba odc. Premiera na świecie Finał na świecie Premiera w Polsce Finał w Polsce
1 26 18 grudnia 2004 17 sierpnia 2005 1 maja 2005 16 października 2005
2 26 5 czerwca 2006 23 grudnia 2006 6 listopada 2006 20 czerwca 2007

Emisja[edytuj | edytuj kod]

 • W Polsacie serial pojawił się:
  • I seria – 1 maja 2005 roku,
  • II seria (odcinki 27-39) – 26 listopada 2006 roku.
  • II seria (odcinki 40-52) – 30 września 2007 roku.
 • W Jetix serial pojawił się:
  • I seria – 1 października 2005 roku,
  • II seria (odcinki 27-39) – 6 listopada 2006 roku,
  • II seria (odcinki 40-52) – 4 czerwca 2007 roku.
 • W TV Puls serial pojawił się:
  • I seria (nieemitowana),
  • II seria (odcinki 27-52) – 11 listopada 2009 roku.

DVD[edytuj | edytuj kod]

 • Cz. 1 – na pierwszej płycie znajdziemy odcinki:
 1. Początek
 2. Ciąg dalszy
 3. Klucz
 • Cz. 2 – na drugiej płycie znajdziemy odcinki:
 1. Wszystkiego najlepszego Will
 2. Prace społeczne
 3. Labirynt
 4. Dziel i rządź
 • Cz. 3 – na trzeciej płycie znajdziemy odcinki:
 1. Zasadzka w Torus Finney
 2. Powrót Tropiciela
 3. Żywy obraz
 4. Kamień Threbe

Ciekawostki i błędy[edytuj | edytuj kod]

 • Serial został całkowicie zmieniony, ma zupełnie inną fabułę niż jego pierwowzór - komiks.
 • W pierwszej serii Mr. Huggles (popielica) nazywał się Przytulaś. Jest to błąd w tłumaczeniu, słowo huggles można przetłumaczyć jako "przytulaśny".
 • Miranda, Blunk oraz Julian (ojciec Caleb'a) to postacie wymyślone przez twórców filmu. Nie występują w komiksie.
 • Twórcy serialu dla urozmaicenia fabuły zrobili z Nerissy matkę Caleb'a. Jednakże w komiksie nie mieli ze sobą nic wspólnego. Nerissa była ziemianką o magicznych mocach, a Caleb zbuntowanym sługą Phobosa - tzw. Szepczącym.
 • Lilian - młodsza siostra Cornelii w komiksie jest zwykłą ludzką dziewczynką nie posiadającą żadnych mocy. W wersji telewizyjnej natomiast mała Lilian posiada zdolności panowania nad żywiołem ziemi. Ma to na celu urozmaicenie serialu.
 • W serialu wszystkie Czarodziejki W.I.T.C.H. mogą od samego początku używać skrzydeł i latać. W komiksie zdolność tą posiadała jedynie Hay Lin. Dużo czasu minęło, nim pozostałe W.I.T.C.H. uniosły się w powietrze. W książkach natomiast latać może nadal jedynie Hay Lin.
 • W odcinku "Skradzione serce" Jeek zabiera Will serce Kondrakaru siłą, żeby sprzedać je Fobosowi. W drugiej części zaś okazuje się, że żadnego serca nie można odebrać siłą, chyba że jest się jego prawowitym właścicielem.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]