W. Kruk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z W.Kruk)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
W.KRUK Spółka Akcyjna
Logo
Państwo  Polska
Adres 31-462 Kraków
ul. Pilotów 10
Data założenia 1840
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Łukasz Bernacki
Nr KRS 0000500269
Giełda GPW
ISIN PLKRUK000019
Symbol akcji (KRK)
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 200 000 000,00 ZŁ
brak współrzędnych
Strona internetowa

W. Krukprzedsiębiorstwo jubilerskie w Polsce, działające nieprzerwanie od 1840 roku, kiedy złotnik Leon Skrzetuski otworzył w Poznaniu przy ulicy Wodnej 12 pracownię, w której naprawiał i wykonywał przede wszystkim przedmioty liturgiczne[1].

W 1887 r. przedsiębiorstwo przeszło w ręce siostrzeńca Skrzetuskiego – Władysława Kruka, który przekształcił je w reprezentacyjny sklep jubilerski. W 1896 r. miało miejsce otwarcie pierwszego salonu firmy W. Kruk w budynku Hotelu Rzymskiego przy ulicy Wilhelmowskiej – ówczesnym centrum handlowym Poznania. W 1927 r. firmę W. Kruk przejął młodszy syn Władysława – Henryk Kruk. Rozpoczął się nowy okres rozwoju firmy. W. Kruk skoncentrował się na produkcji drogiej biżuterii ze złota i platyny, zdobionej kamieniami szlachetnymi, i wprowadził nowe, charakterystyczne wzornictwo. W roku 1936 nastąpił rozwój hurtowej sprzedaży biżuterii i zegarków z bezpośredniego importu zegarków renomowanych szwajcarskich fabryk. W roku 1939 Henryk Kruk odmówił podpisania volkslisty, w wyniku czego firma przeszła pod niemiecki zarząd komisaryczny. Henryk opuścił Poznań, przez prawie rok był więziony przez hitlerowców, a po uwolnieniu, prowadził w Warszawie działalność rzeczoznawcy jubilerskiego. W 1945 r. Henryk Kruk wrócił do Poznania i odbudował rodzinną firmę. Wkrótce jej działalność na skutek „bitwy o handel” została ograniczona jedynie do produkcji, firma straciła sklep przy ulicy 27 Grudnia. Wojciech Kruk, syn Henryka, przejął firmę W. Kruk w roku 1974, wprowadzając nowe technologie i rozszerzając działalność produkcyjną.

Po 1989 r., wraz z nową sytuacją gospodarczą, w Polsce rozpoczął się etap dynamicznego rozwoju firmy W. Kruk. Jego symbolem stało się otwarcie salonu jubilerskiego przy ul. Paderewskiego w Poznaniu – zalążka przyszłej ogólnopolskiej sieci salonów W. Kruk.

Od 2002 r. przedsiębiorstwo jest notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych.

27 maja 2008 roku spółka W. Kruk została przejęta przez Vistulę & Wólczankę. Po tym jak V&W ogłosiła wezwanie do sprzedaży 66% akcji spółki W. Kruk, Wojciech Kruk zdecydował się sprzedać większość posiadanych 23% udziałów, gdyż nie miał możliwości utrzymania pakietu kontrolnego, który do tej pory gwarantowało mu rozdrobnienie akcjonariatu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia marki – wkruk.pl. wkruk.pl. [dostęp 2015-09-10].