WR-25

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

WR-25 (znany również pod nazwą WLM-25) to kocioł wodny, rusztowy, ciepłowniczy o mocy cieplnej na wyjściu wynoszącej 25 Gcal/h = 29,2 MW (stąd oznaczenie -- wodny, rusztowy, o mocy na wyjściu 25 Gcal/h). Palenisko rusztowe (ruszt mechaniczny).

Paliwem dla tego kotła jest węgiel kamienny. Sprawność nominalna 78%.

Kocioł ten jest typowym kotłem stosowanym w ciepłowniach (zawodowych, przemysłowych i komunalnych) i elektrociepłowniach (zawodowych i przemysłowych) do pokrycia zapotrzebowania na ciepło. Ciepło w wodzie jest następnie wykorzystywane w procesach technologicznych lub dystrybuowane siecią ciepłowniczą do odbiorców, którym służy do ogrzewania i podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Ciepło z sieci, ze względów bezpieczeństwa (wysoka temperatura i ciśnienie wody sieciowej) i higieniczno-sanitarnych, jest dostarczane do odbiorców przez wymiennik ciepła, w którym zachodzi przekazanie ciepła do instalacji grzewczej lub podgrzania ciepłej wody użytkowej.

Obecnie (2006) w handlu dostępne są kotły WR-25 z wprowadzonymi zmianami konstrukcyjnymi, np. kocioł WR-25-014S produkcji RAFAKO, o mocy maksymalnej 32 MW (temperatura wody na wylocie 150°C, ciśnienie 1,9 MPa) i sprawności 82%.

Zobacz też:

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]