W Motors

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
W Motors SAL
Ilustracja
logo W Motors
Państwo

 Liban
 Zjednoczone Emiraty Arabskie

Siedziba

Dubaj

Data założenia

2012

Prezes

Ralph Debbas

brak współrzędnych
Strona internetowa
Lykan HyperSport (2013)
Policyjny Lykan HyperSport (2015)
Fenyr SuperSport (2019)

W Motors – libańsko-emiracki producent supersamochodów, z siedzibą w Dubaju, działający od 2012 roku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo W Motors zostało założone w połowie 2012 roku przez pochodzącego z rodziny libańskich przemysłowców Ralpha Debbasa, który wcześniej pracował w zespołach projektowych m.in. Land Rovera i Aston Martina[1]. Głównym inwestorem pozwalającym na dokonanie inauguracji przedsięwzięcia był libański FFA Private Bank, który stał się w ten sposób jednym z głównych udziałowców[2]. Choć W Motors założono w rodzimym mieście Debbasa, libańskim Bejrucie, tak całość operacji firmy już w kolejnym roku w całości przeniesiono do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich[3]. Pół roku po powstaniu, w styczniu 2013 W Motors zaprezentowało przedprodukcyjny egzemplarz swojego pierwszego produktu, supersamochodu Lykan HyperSport[4], a w pełni produkcyjny model zadebiutował niespełna rok później, w kwietniu 2014 roku[5]. W realizacji przedsięwzięcia wsparcie technologiczne i inżynieryjne zapewnił niemiecki Ruf Automobile, jak i włoski oddział austriackiego przedsiębiorstwa wytwórczego Magna Steyr. To we Włoszech zakontraktowano także małoseryjną produkcję, rozpoczynając ją w 2014 roku w Turynie[6].

Jeszcze przed debiutem rynkowym, ważną kampanią promocyjną dla nowo powstałego przedsięwzięcia z kraju bez tradycji w branży motoryzacyjnej było nabycie 12 sztuk przed produentów amerykańskiego filmu Szybcy i wściekli 7. Jednym z egzemplarzy poruszał się główny bohater grany przez Vina Diesela, a sam Lykan był najdroższym samochodem kiedykolwiek wykorzystanym w serii „Szybcy i Wściekli”[7].

W marcu 2015 firma potwierdziła plany budowy własnej fabryki zajmującej się wytwarzaniem produktów W Motors lokalnie, w Dubaju[8], jednak przedsięwzięcie uległo w kolejnych latach opóźnieniom i doczekało się realizacji nie w 2016 jak pierwotnie zakładano, lecz 2022 roku[9]. W międzyczasie, w listopadzie 2015 roku, zaprezentowano kolejną generację autorskiego supersamochodu firmy, następcę Lykana – model Fenyr SuperSport[10]. Jego produkcja rozpoczęła się w kolejnym roku, tym razem jako kontraktora wybierając austriackie Magna Steyr z Graz[11]. W kolejnych 3 latach W Motors przedstawiło trzy prototypy wskazujące na rozważanie wkroczenia do kolejnych segmentów: w 2019 elektrycznego vana Iconiq Model 7[12], w 2019 roku autonomiczny samochód Muse Level 7[13], a w 2022 – dużego luksusowego SUV-a dla dubajskiej policji, Ghiath Smart Patrol[14]. W 2020 roku firma z kolei wyraziła chęć przejścia na wytwarzanie wyłącznie samochodów elektrycznych jeszcze w tej samej dekadzie[15].

Modele samochodów[edytuj | edytuj kod]

Obecnie produkowane[edytuj | edytuj kod]

Historyczne[edytuj | edytuj kod]

Studyjne[edytuj | edytuj kod]

  • Iconiq Model 7 (2016)
  • Muse Level 7 (2019)
  • Ghiath Smart Patrol (2022)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]