Waist-hip ratio

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Waist-hip ratio

WHR (ang. waist-hip ratio) – jest współczynnikiem powstałym przez podzielenie obwodu talii przez obwód bioder (pomiary dokonywane w dowolnej jednostce miar). WHR stanowi wskaźnik dystrybucji tkanki tłuszczowej w ciele człowieka i jest wyznacznikiem określającym rodzaj sylwetki ciała (sylwetka w kształcie gruszki bądź jabłka) oraz typ otyłości (otyłość brzuszna bądź pośladkowo-udowa).

Obliczenie współczynnika WHR[edytuj | edytuj kod]

W celu obliczenia wartości współczynnika WHR, należy uprzednio dokonać pomiaru obwodu talii i bioder. Pomiarów tych należy dokonać możliwie dokładnie np. przy użyciu taśmy do pomiarów antropometrycznych, liniowych zaopatrzonych w dynamometrem i w ściśle określonym miejscu ciała. Obliczenie WHR przeprowadza się zgodnie z poniższym wzorem.

Obwodu talii należy dokonać w połowie odległości między dolnym brzegiem (łukiem) żeber, a górnym brzegiem grzebienia kości biodrowej. Natomiast pomiaru obwodu bioder dokonuje się prowadząc miarkę przez największą wypukłość mięśni pośladkowych, poniżej talerzy biodrowych[1]

Wartości współczynnika WHR[edytuj | edytuj kod]

Poprawnie wyznaczone obwody pozwalają na obliczenie wartości wskaźnika WHR. Na jego podstawie można dokonać identyfikacji typu otyłości[1]:

  • Otyłość androidalną, brzuszną (typu 'jabłko') rozpoznajemy, gdy WHR jest większy lub równy 0,8 u kobiet lub 1,0 u mężczyzn.
  • Otyłość gynoidalną, pośladkowo-udową (typu 'gruszka') rozpoznajemy, gdy WHR jest niższy niż 0,8 u kobiet lub 1,0 u mężczyzn.

Według psychologów ewolucyjnych WHR jest miarodajnym, liczbowym wskaźnikiem atrakcyjności fizycznej kobiet w oczach mężczyzn. W większości kultur za najbardziej atrakcyjny uważany jest kobiecy kształt o WHR = 0,7. Obserwacje te potwierdzają badania w których wykazano, że na widok nagich kobiet, posiadających WHR na poziomie 0,7 dochodzi do aktywacji w mózgu mężczyzn ośrodka przyjemności[2]. Przypuszcza się iż jest to powiązane z nieświadomym ocenianiem potencjału płodności kobiety przez mężczyznę[2], gdyż kobiety o szerokiej miednicy znacznie łatwiej przechodzą ciążę i poród[potrzebny przypis].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Natalia Nowacka: Metody oceny sposobu żywienia i stanu odżywienia (pol.). NutriLife.pl, 2012-06-12. [dostęp 2013-01-22].
  2. a b SM. Platek, D. Singh. Optimal waist-to-hip ratios in women activate neural reward centers in men. „PLoS One”. 5(2), 2010. DOI: 10.1371/journal.pone.0009042.