Wanda Ficowska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wanda Ficowska
Wanda Komala
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

3 stycznia 1929
Kraków

Data i miejsce śmierci

22 lutego 2013
Warszawa

Narodowość

polska

Alma Mater

Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

Dziedzina sztuki

malarstwo

Przykładowe obrazy Wandy Ficowskiej
Wanda Ficowska – Zima
Wanda Ficowska – Fale
Wanda Ficowska – Z Krakowskich legend – Angelija (autoportret)

Wanda Ficowska (ur. 3 stycznia 1929 w Krakowie, zm. 22 lutego 2013 w Warszawie) – malarka po Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w Krakowie 3 stycznia 1929 r. jako Wanda Komala – córka legionisty PiłsudskiegoTomasza Komali, zamordowanego w 1942 w hitlerowskim obozie w Auschwitz-Birkenau. Ochrzczona była w Kościele Mariackim w Krakowie. Po maturze w 1949 r. rozpoczęła studia na krakowskiej ASP. Wkrótce wyszła za mąż za pisarza Jerzego Ficowskiego i przeniosła się do Warszawy, gdzie kontynuowała studia na ASP. Ślub kościelny zawarli w kościele św. Jakuba na placu Narutowicza w Warszawie. W trakcie studiów urodziła Jerzemu Ficowskiemu trzy córki: Krystynę, Magdalenę i Teresę, która zmarła po urodzeniu.

W 1956 r. obroniła dyplom w pracowni grafiki książki prowadzonej przez Jana Marcina Szancera. Po dyplomie specjalizowała się w pracowni grafiki u Tadeusza Kulisiewicza i jego ówczesnej asystentki Haliny Chrostowskiej. W pierwszych latach pracy artystycznej uprawiała technikę linorytu, później zajęła się malarstwem olejnym – malowała pejzaże, kwiaty, obrazy pełne poetyckich treści.

Od roku 1958 brała udział w licznych wystawach w kraju i za granicą: w Berlinie, Budapeszcie, Granadzie, Holstebro, Iglesias, Rostocku, Sofii, Sztokholmie, Zwickau oraz od XI do XIV edycji Premi International Dibuix Joan Miro w Barcelonie, a także w Szwajcarii na targach sztuki i w Finlandii. Indywidualnie wystawiała kilkadziesiąt razy w kraju i za granicą. Jej prace znajdują się w zbiorach prywatnych i państwowych. Jest matką poetki – Magdaleny Ficowskiej-Łuszczek.

Wanda Ficowska została pochowana na cmentarzu wojskowym na Warszawskich Powązkach (kwatera D-1b-5)[1] na wniosek ZPAP oraz kancelarii prezydenta RP.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Zaproszenie na wystawę wędrówki po Polsce Warszawa czerwiec 2003. Wernisaż odbył się 26 czerwca 2013 roku w Stołecznym klubie Garnizonowym DWP.