Waran białogardły

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Waran białogardły
Varanus albigularis"[1]
Daudin, 1802
Ilustracja
Waran Białogardły
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

zauropsydy

Podgromada

diapsydy

Nadrząd

lepidozaury

Rząd

łuskonośne

Rodzina

waranowate

Rodzaj

Varanus

Gatunek

waran białogardły

Synonimy
  • Tupinambis albigularis Daudin, 1802

Waran białogardły (łac.Varanus albigularis) - gatunek jaszczurki z rodziny waranowatych (Varanidae).

Opis[edytuj | edytuj kod]

Rodzina Varanidae, do której należy opisywany gatunek charakteryzuje się masywnym i dobrze umięśnionym ciałem, silnymi łapami zakończonymi ostrymi pazurami oraz długim ogonen[2]. Varnidae posiadają trzy lub mniej par żeber mostkowych i wydłużoną dziewięciokręgową szyję. Ich język jest długi i rozdwojony na końcu[3]. Skóra jest gruba, pokryta drobnymi, zaokrąglonymi łuskami. Czasem występują w niej osteodermy[4]. Wśród Varanidae możemy wyróżnić około 60 gatunków zamieszkujących Australię, południową i południowo-wschodnią Azję oraz Afrykę[5]. Varanus albigularis' jest jednym z nowo wyodrębnionych gatunków Polydaedalus. Posiada dwa białawe pasy, które biegną wzdłuż grzbietu[2]. Jego waga jest uzależniona od płci, przy czym dymorfizm płciowy jest rozpoznawalny dopiero po rozpoczęciu rozmnażania. Wcześniej osobniki są podobne wagowo. Waga samca waha się od 5 do 8 kg, a samicy od 4,5 do 6,5 kg. Pisklęta ważą od 20 do 25 g[6].

Występowanie[edytuj | edytuj kod]

Varanus albigularis jest szeroko rozpowszechnionym gatunkiem na terenie Afryki południowo - zachodniej. Podgatunek angolensis, Afryki południowo-środkowej - podgatunek albigularis i Afryki wschodniej - podgatunek microsticius[6].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Varanus albigularis", [w:] Integrated Taxonomic Information System [online] (ang.).
  2. a b Michał Kaczorowski, Marcin Jan Gorazdowski, Amatorska hodowla gadów, Warszawa: MULTICO Oficyna Wydawnicza, 2003, s. 116-117.
  3. N. Tait, R.C. Vogt, H. Dingle, Encyklopedia zwierząt gady, płazy i bezkręgowce, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2007, s. 59.
  4. P. Sura, Encyklopedia współczesnych płazów i gadów, Nowy Sącz: „Wydawnictwo fundacja” sc, 2005, s. 220.
  5. E.R. Pianka, Monitors, goannas, and earless monitors (Varanidae), Famington Hill: Gale Group, 2003, s. 359-363.
  6. a b E.R. Pianka, D. King., R.A. King, Varanus albigularis. Varanoid Lizards of the World, Bloomington i Indianapolis: Indiana University Press, 2004.