Watauga River

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Rzeka Watauga w Karolinie Północnej
Zapora Wilbur i "City of Power"
Skarpa zapory Watauga
Most Siam nad Watauga River powyżej Elizabethton

Watauga River, to rzeka w USA długości 97 km, mająca źródła u podnóża góry Grandfather w hrabstwie Watauga, w górzystych obszarach zachodniej Karoliny Północnej, a następnie wpadająca na tereny stanu Tennessee w hrabstwie Johnson i płynąca przez hrabstwa Carter i Washington.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Na terenie hrabstwa Johnson w Tennessee rzekę Watauga przegradza Zapora Watauga, tworząc zbiornik o nazwie Watauga Lake. W tym miejscy wpadają do zbiornika dwa ważne dopływy: rzeka Elk i potok Roan, których dawne doliny znacznie powiększają rozmiary Watauga Lake[potrzebny przypis].

Zbiornik Watauga przecina droga stanowa nr. 67 w miejscu, gdzie nurt rzeki wpada do hrabstwa Carter. Szlak Appalachów przecina rzekę na wysokości Zapory Watauga. Zapora kieruje większość nurtu rzeki do turbin elektrowni wodnej zaopatrującej w energię elektryczną większość mieszkańców Doliny Rzeki Tennessee[potrzebny przypis].

Poniżej Zapory Watauga, w zakolu rzeki zwanym Horseshoe znajduje się Zapora Wilbur, która tworzy mniejszy, ale bardzo głęboki zbiornik zwany Wilbur Lake, skąd w miesiącach letnich uchodzi do rzeki 3.7 m³ wody na sekundę[1]. Widowiskowe porohy Bee Cliff (czasami określane mianem Anaconda Rapids) znajdują się pomiędzy Zaporą Wilbur a mostem Siam.

Watauga płynie generalnie na północ, by na terenie hrabstwa Carter skręcić na zachód i pod miejscowością Elizabethton połączyć się z rzeką Doe[potrzebny przypis].

Rzeka tworzy znaczny odcinek linii granicznej pomiędzy hrabstwami Washington i Sullivan. Zapora Boone i jej zbiornik znajdują się poniżej miejsca, gdzie Watauga wpada do rzeki South Holston.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Słowo "Watauga" pochodzi od Czirokezów, którzy tak nazywali kilka swoich osad, w tym również dzisiejsze Elizabethton, które pierwsi biali (m.in. Daniel Boone) nazwali "Starymi Polami Watauga" w 1759 roku. Większe czirokeskie miasto o nazwie Watauga znajdowało się nad rzeką Little Tennessee w pobliżu dzisiejszego Franklin. Czirokeskie słowo powinno być w zasadzie zapisywane jako Watagi, Watoda, Wattoogee, lub Whatoga[2]. Strona internetowa Uniwersytetu Stanowego Karoliny Północnej (The Watauga Medal) podaje, że słowo "watauga" znaczy tyle, co "odległy kraj"[3], ale według innych źródeł jest to "piękna rzeka" lub "piękna woda"[potrzebny przypis].

Pierwsi osadnicy w okolicach Nashville przybyli znad rzeki Watauga River, z terenów dzisiejszego hrabstwa Carter, które na własny użytek zwali Krainą Watauga[potrzebny przypis].

Zapora Wilbur jest miejscem, gdzie wzniesiono pierwszą w stanie Tennessee (1909) elektrownię wodną. Elizabethton zyskało wówczas przydomek "City of Power", jako że jako pierwsze w okolicy miało dostęp do elektryczności[potrzebny przypis].

Wypoczynek[edytuj | edytuj kod]

Rafting, kajakarstwo i wędkarstwo, to najpopularniejsze formy aktywnego wypoczynku nad rzeką Watauga. Pstrąg tęczowy, pstrąg potokowy i skalnik prążkowany to gatunki ryb najczęściej występujące w Wataudze. W miesiącach letnich, zarówno w północnowschodnim Tennessee jak i w zachodniej Karolinie Północnej, uprawiany jest rafting; wędkowanie możliwe jest przez cały rok.

Obie zapory regulują przepływ wody w rzece, której temperatura w miesiącach letnich nie przekracza 12 °C. Watauga świetnie nadaje się do uprawiania sportów wodnych, ale należy strzec się przed hypotermią możliwą podczas dłuższego obcowania z zimną wodą.

Nad rzeką, poniżej Zapory Watauga znajduje się pole namiotowe Watauga Dam Tailwater Campground posiadające 29 stanowisk z podłączeniami do prądu; na miejscu znajdują się toalety z bieżącą wodą ciepłe natryski; nie brak też ramp do spuszczania łodzi.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. TVA. Wilbur Dam.
  2. James Mooney: Myths of the Cherokee, Dover, New York 1995
  3. North Carolina State University – The Watauga Medal

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]