Welon (ubiór)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rysunek przedstawia sposób noszenia welonu, który okrywa głowę, ramiona i czoło. Pełni funkcję ozdoby, ochrony i częściowego zakrycia twarzy.

Welon (ubiór) – płat tkaniny, upinany na głowie (lub na nakryciu głowy) i opuszczany na ramiona i plecy, stanowiący część ubioru.

Welon występuje głównie w ubiorach żeńskich – w stroju panny młodej) i żałobnym)[1]. Spotykany jest również w męskich strojach duchownych niektórych wyznań oraz jest noszony przez zakonnice wielu zgromadzeń[1].

Welony wykonywane są z reguły z lekkich tkanin, bardziej lub mniej przezroczystych np.tiulu, koronki, szyfonu[1]. W przypadku stroju zakonnego wykonywane są z tkanin nieprzeźroczystych, koloru białego, czarnego, rzadziej niebieskiego, a dawniej także czerwonego[2].
Welony żeńskich strojów ślubnych są zwykle barwy białej, rzadziej kremowej, błękitnej itp. – zawsze dopasowanej do koloru sukni. Welony żałobne noszone przez wdowy, przyczepiane dawniej do czepców, mają barwę czarną[3].

Długość welonów zwłaszcza ślubnych może być różna – krótki o długości do 50 cm aż do kilku bądź kilkunastu metrów w tzw. welonie katedralnym[4]. Welon ślubny ma także różną objętość – 140 cm, 180 cm lub 275 cm. W zależności od tego welon mniej lub bardziej osłania ramiona panny młodej[5].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Welon znany był już w starożytności jako symbol czystości i niewinności. Według dawnych wierzeń chronił kobiety przed demonami i złymi duchami, które mogły zakłócić szczęście w małżeństwie. Zarezerwowany był pierwotnie dla kobiet szlachetnie urodzonych. Zakrywał twarz panny młodej przed spojrzeniami innych mężczyzn, zwłaszcza klasy niższej. Jednocześnie był dowodem skromności – pan młody dopiero po złożeniu przysięgi małżeńskiej mógł unieść welon wybranki, zobaczyć ją i pocałować. Welony często były przekazywane przez kobiety w rodzinie z pokolenia na pokolenie[6]. Obecnie welon pełni rolę ozdoby jako dodatek do sukni[7].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Słownik języka polskiego (red. Mieczysław Szymczak). T. 3, Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 1981, s. 676, ISBN 83-01-00284-0.
  2. O znaczeniu welonu zakonnego. opoka.org.pl. [dostęp 2022-12-03].
  3. Stroje żałobne. czasemancypantek.pl. [dostęp 2022-12-03].
  4. Welon - jaka jest jego rola i na co zwrócić uwagę podczas jego wyboru?. stylzycia.radiozet.pl. [dostęp 2022-12-03].
  5. Joanna Kobylańska: Różne rodzaje welonu ślubnego. Jak go dobrać do sukni?. kafeteria.pl. [dostęp 2022-12-03].
  6. Agata Wojtczak: Welon ślubny - znaczenie i trendy. elle.pl. [dostęp 2022-12-03].
  7. Dla kogo welon?. kobieta.wp.pl. [dostęp 2022-12-03].