Więzienie Landsberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Więzienie Landsberg
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Bawaria

Miejscowość

Landsberg am Lech

Rodzaj

więzienie

Jednostka nadrzędna

Zarząd Więziennictwa Ministerstwa Sprawiedliwości Bawarii

Data powstania

1910

Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, na dole nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Więzienie Landsberg”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole znajduje się punkt z opisem „Więzienie Landsberg”
48°03′15″N 10°52′00″E/48,054167 10,866667

Więzienie Landsberg (niem. Justizvollzugsanstalt Landsberg) – zakład karny położony w mieście Landsberg am Lech na południowym zachodzie Bawarii, około 65 km na zachód od Monachium i 35 km na południe od Augsburga.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Więzienie zostało zbudowane około 1910 na zachodnim obrzeżu miasta. Najbardziej znanym więźniem był Adolf Hitler, który przebywał w więzieniu Landsberg w 1924 po skazaniu za zdradę stanu poprzez zorganizowanie puczu monachijskiego. W czasie pobytu w więzieniu, z pomocą swego sekretarza Rudolfa Heßa, podyktował i napisał Mein Kampf.

Podczas okupacji alianckiej Niemiec po II wojnie światowej Armia Stanów Zjednoczonych przeznaczyła więzienie Landsberg na „Więzienie dla przestępców wojennych nr 1” („War Criminal Prison No. 1”), w którym przebywało wielu skazanych nazistowskich przestępców wojennych. Wielu niemieckich przestępców wojennych zostało straconych w więzieniu Landsberg przez powieszenie (m.in. Karl Brandt i inni w tzw. procesie lekarzy). Ostatnie siedem egzekucji miało miejsce 7 czerwca 1951. Były to również ostatnie wyroki śmierci wykonane na terytorium Republiki Federalnej Niemiec.

Obecnie zakład karny jest administrowany przez Zarząd Więziennictwa Bawarskiego Ministerstwa Sprawiedliwości.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]