Karl Brandt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy osobistym lekarzu Adolfa Hitlera. Zobacz też: Karl Andreas Brandt – burmistrz Raciborza.
Karl Brandt podczas procesu w Norymberdze
Karl Brandt podczas procesu w Norymberdze (ogłoszenie wyroku)

Karl Brandt (ur. 8 stycznia 1904 w Miluzie, stracony 2 czerwca 1948 w Landsberg am Lech) – niemiecki lekarz, osobisty lekarz Adolfa Hitlera, zbrodniarz hitlerowski.

Kierował programem eutanazji w III Rzeszy od 1939 i jako Główny Komisarz do spraw Zdrowia i Higieny Rzeszy był zaangażowany w prowadzenie eksperymentów medycznych na ludziach wraz ze swoim przełożonym Wernerem Heyde i innymi. Lekarzem medycyny został w 1928. Do NSDAP wstąpił w styczniu 1932, członkiem SA został w 1933. Do SS wstąpił w 1934 i otrzymał stopień SS-Untersturmführera. Od lata 1934 był lekarzem osobistym Hitlera. Otrzymywał regularne awanse w SS; od 23 VII 1942 komisarz generalny ds. służby zdrowia; w styczniu 1943 otrzymał stopień SS-Brigadeführera. 16 kwietnia 1945 został aresztowany przez Gestapo za wywiezienie swojej rodziny ze stolicy, tak by mogli poddać się Amerykanom a następnie skazany na karę śmierci przez sąd w Berlinie. Zwolniony z więzienia rozkazem Dönitza z 2 maja 1945, wkrótce po zakończeniu wojny został 23 maja 1945 aresztowany przez Brytyjczyków.

Był sądzony wraz z 22 innymi lekarzami w tzw. procesie lekarzy w Pałacu Sprawiedliwości w Norymberdze. Proces rozpoczął się 9 grudnia 1946. Brandt został oskarżony o "szczególną odpowiedzialność i udział w eksperymentach medycznych", takich jak m.in. umieszczanie ludzi w lodowatej wodzie na długi czas, eksperymentach dotyczących żółtaczki i malarii, transplantacji kości, sterylizacji w związku z planowaniem oraz przeprowadzaniem programu eutanazji T-4 III Rzeszy. W ostatniej fazie procesu Brandt powiedział: " Jako lekarz i człowiek muszę przyznać, że nie mogę uchylić się przed zarzutami popełnienia zbrodni przeciwko ludzkości, ale to co robiłem było rozkazem i jako żołnierz nie mogłem go nie wykonać".

Wyrok został ogłoszony 19 sierpnia 1947. Brandt i sześciu innych oskarżonych zostało skazanych na śmierć przez powieszenie (wszystkie wyroki wykonane zostały w więzieniu w Landsbergu 2 czerwca 1948), dziewięciu oskarżonych zostało skazanych na kary od 10 do 20 lat pozbawienia wolności (po zmianie wyroków), a siedmiu uniewinniono.