Wiadomości Ekologiczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiadomości Ekologiczne
Częstotliwość

kwartalnik

Państwo

 Polska

Adres

ul. M. Konopnickiej 1, Dziekanów Leśny, 05-092 Łomianki

Tematyka

naukowa

Język

polski

Pierwszy numer

1970

Ostatni numer

2011

Redaktor naczelny

Eligiusz Pieczyński

Średni nakład

500[1] egz.

ISSN

0013-2969

Wiadomości Ekologiczne – polskie czasopismo naukowe (zwykle kwartalnik) publikujące artykuły dotyczące ekologii. Związane było z Instytutem Ekologii PAN (i instytucjami będącymi jego kontynuacją). Wydawano je w latach 1970–2011[2]. Było kontynuacją pisma „Ekologia Polska Seria B”. Z założenia artykuły w nim publikowane nie miały być oryginalnymi pracami naukowymi opartymi na badaniach, natomiast miały być pracami przeglądowymi, w tym o charakterze referatu. Ponadto publikowane były prace metodyczne, dyskusyjne, sprawozdania z konferencji i recenzje książek poświęconych ekologii, a także wspomnienia o zmarłych ekologach. Artykuły naukowe były publikowane po polsku, z anglojęzycznymi streszczeniami[3][4]. Ze względu na charakter bliższy biuletynowi niż recenzowanemu czasopismu naukowemu „Wiadomości Ekologiczne” nie znajdowały się w wykazie czasopism punktowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego[3].

W latach 1972–2011 redakcja mieściła się w placówce PAN w Dziekanowie Leśnym, dokąd przeniosła się z siedziby PAN w warszawskim Pałacu Staszica[3].

Przez cały czterdziestodwuletni okres działania pisma redaktorem naczelnym był Eligiusz Pieczyński. W pierwszym kolegium redakcyjnym oprócz niego znajdowali się Roman Andrzejewski, Henryk Dominas, Wojciech Kaczmarek, Krystyna Kmitowa (sekretarz) i Zdzisława Wójcik[3]. W ostatnim jego zastępcą był Janusz Uchmański, a pozostałymi członkami redakcji Gabriela Bujalska, Joanna Pijanowska i Jerzy Szwagrzyk. W skład rady redakcyjnej wchodzili oprócz Pieczyńskiego Eliza Dąbrowska-Prot, Andrzej Dyrcz, Marek Gębczyński, Jan Kozłowski (sekretarz), Adam Łomnicki, Andrzej Prejs, Ewa Symonides (przewodnicząca), January Weiner[4].

W 2014 wydano dwa numery czasopisma elektronicznego „e-Wiadomości Ekologiczne”[5]. Zgodnie z deklaracją redakcji pismo to nawiązuje do tradycji „Wiadomości Ekologicznych”, jednak nie jest jego kontynuacją[6].

W okresie 1973–1986 w czasopiśmie publikowano popularnonaukowe paski komiksowe, których bohaterem był Ekoludek. Głównym autorem historii był Eligiusz Pieczyński, podczas gdy ilustratorem był Andrzej Karabin[3].

Wiadomości Hydrobiologiczne[edytuj | edytuj kod]

Stałym dodatkiem do „Wiadomości Ekologicznych” były „Wiadomości Hydrobiologiczne”[3], początkowo, od roku 1963, jako „Wiadomości Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego” będące wkładką do „Ekologii Polskiej Seria B”. Pierwszym redaktorem naczelnym był Tadeusz Backiel. Następnie dołączyli do niego Eligiusz Pieczyński i Jan Igor Rybak, którzy pozostali głównymi redaktorami do końca funkcjonowania wersji drukowanej[7]. Publikowano w nich artykuły analogiczne do tych w głównej części dotyczące hydrobiologii. W związku z likwidacją czasopisma, wydawanie „Wiadomości Hydrobiologicznych” jako biuletynu Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego jest kontynuowane w formie czasopisma elektronicznego z zachowaniem ciągłości numeracji[2]. Jego ISSN to 2299-4076.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wydawnictwa. Centrum Badań Ekologicznych PAN. [dostęp 2019-09-23]. (pol.).
  2. a b Paweł Prus, Jan Igor Rybak, Joanna Rybak. Od redakcji. „Wiadomości Hydrobiologiczne”. 197 (1), 2012. (pol.). 
  3. a b c d e f Iwona Kostrzewska-Szlakowska. Eligiusz Pieczyński. 42 lata „Wiadomości Ekologicznych”. „Wiadomości Hydrobiologiczne”. 3 (199), s. 7-8, 2012. (pol.). 
  4. a b Wiadomości Ekologiczne. Centrum Badań Ekologicznych PAN. [dostęp 2019-09-23]. (pol.).
  5. e-Wiadomości Ekologiczne. Komitet Ekologii PAN Polskiej Akademii Nauk. [dostęp 2019-09-23]. (pol.).
  6. Jan R.E. Taylor. Od redakcji. „e-Wiadomości Ekologiczne”, s. 2, 2014. (pol.). 
  7. Marcin Pliński. Z historii Polskiego Towarzystwa Hydrobiologicznego. Część trzecia. „Wiadomości Hydrobiologiczne”. 1 (205), s. 12-14, 2014. (pol.).