Wiadukt Garabit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiadukt Garabit
Viaduc de Garabit
Ilustracja
Wiadukt Garabit za dnia
Państwo  Francja
Miejscowość okolice Ruynes-en-Margeride
Podstawowe dane
Przeszkoda dolina Garabit, rzeka Truyère
Długość 565 m
Rozpiętość przęseł do 165 m
Data budowy 1880-1884
Projektant Gustave Alexandre Eiffel
Położenie na mapie Francji
Mapa konturowa Francji, blisko centrum na dole znajduje się punkt z opisem „Wiadukt GarabitViaduc de Garabit”
Ziemia44°58′31″N 3°10′39″E/44,975278 3,177500
Wiadukt nocą

Wiadukt Garabit (fr. Viaduc de Garabit) – żelazny wiadukt kolejowy przerzucony nad doliną Garabit i rzeką Truyère niedaleko miejscowości Ruynes-en-Margeride w departamencie Cantal we Francji, w Masywie Centralnym. Zbudowany w latach 1880-84 przez Gustawa Eiffela według jego własnego projektu i przy udziale inżynierów Léona Boyera i Maurice'a Koechlina. Całkowita jego długość wynosi 565 m, przy czym główne przęsło ma rozpiętość 165 m. Wysokość filaru mostu wynosi 80 m.

W chwili otwarcia wiaduktu z pojedynczym torem kolejowym w listopadzie 1885 wiadukt Garabit był najwyższy w świecie. Jego rzeczywiste ugięcie pod wpływem obciążenia wynosiło 8 mm – dokładnie tyle, ile to obliczył Eiffel w swoim projekcie. Całkowity koszt wybudowania wiaduktu wyniósł 627,4 tysięcy ówczesnych dolarów USA.

Wiadukt pojawił się w filmie Cassandra Crossing, gdzie pociąg wiozący groźny wirus został celowo skierowany na zdezelowany, nieużywany most, który rozpada się pod jego ciężarem. W filmie wiadukt i wąwóz pod nim nazwano "Przełęczą Kassandry" (w języku quasi-polskim obiekt ten ma nazwę "Kasundruv"). Filmowy most znajdował się koło rzekomego polskiego miasta Janów (występującego na mapie w filmie w postaci Janov).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]