Wiadukt Garabit

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wiadukt Garabit
Viaduc de Garabit
Garabit.jpg
Wiadukt Garabit za dnia
Państwo  Francja
Miejscowość okolice Ruynes-en-Margeride
Podstawowe dane
Przeszkoda dolina Garabit, rzeka Truyère
Długość 565 m
Rozpiętość przęseł do 165 m
Zbudowano 1880-1884
Projektant Gustave Alexandre Eiffel
Położenie na mapie Francji
Mapa lokalizacyjna Francji
Wiadukt GarabitViaduc de Garabit
Wiadukt Garabit
Viaduc de Garabit
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Wiadukt GarabitViaduc de Garabit
Wiadukt Garabit
Viaduc de Garabit
Ziemia 44°58′31″N 3°10′39″E/44,975278 3,177500
Wiadukt nocą

Wiadukt Garabit (fr. Viaduc de Garabit) – żelazny wiadukt kolejowy przerzucony nad doliną Garabit i rzeką Truyère niedaleko miejscowości Ruynes-en-Margeride w departamencie Cantal we Francji, w Masywie Centralnym. Zbudowany w latach 1880-84 przez Gustawa Eiffela według jego własnego projektu i przy udziale inżynierów Léona Boyera i Maurice'a Koechlina. Całkowita jego długość wynosi 565 m, przy czym główne przęsło ma rozpiętość 165 m. Wysokość filaru mostu wynosi 80 m.

W chwili otwarcia wiaduktu z pojedynczym torem kolejowym w listopadzie 1885 wiadukt Garabit był najwyższy w świecie. Jego rzeczywiste ugięcie pod wpływem obciążenia wynosiło 8 mm – dokładnie tyle, ile to obliczył Eiffel w swoim projekcie. Całkowity koszt wybudowania wiaduktu wyniósł 627,4 tysięcy ówczesnych dolarów USA.

Wiadukt pojawił się w filmie Cassandra Crossing, gdzie pociąg wiozący groźny wirus został celowo skierowany na zdezelowany, nieużywany most, który rozpada się pod jego ciężarem. W filmie wiadukt i wąwóz pod nim nazwano "Przełęczą Kassandry" (w języku quasi-polskim obiekt ten ma nazwę "Kasundruv"). Filmowy most znajdował się koło rzekomego polskiego miasta Janów (występującego na mapie w filmie w postaci Janov).

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]