Wideo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „video”. Zobacz też: Video (zespół muzyczny), Video (album 2 plus 1), Video (singel 2 plus 1).
Analogowe standardy wideo w krajach na świecie

      NTSC

      PAL (lub przechodzące na PAL)

      SECAM

      brak danych

Wideo (z łaciny "widzę") – technika elektroniczna bazująca na sekwencji nieruchomych obrazów, które mogą być nagrywane, przetwarzane, transmitowane, a następnie odtwarzane dając złudzenie ruchu. Terminem tym określa się również sekwencję obrazów zarejestrowaną na nośniku danych.

Formaty pozwalające na przechowywanie wideo dzielą się na analogowe (starsze i coraz rzadziej stosowane – VHS i Betamax) oraz cyfrowe (m.in. Blu-ray, DVD Video, VCD, QuickTime i MPEG-4). Analogowe kamery wideo rejestrują sygnały w formacie PAL lub NTSC na taśmie magnetycznej. Kamery cyfrowe rejestrują sygnały w formacie MPEG-4 lub DV na taśmie magnetycznej, dyskach twardych, kartach pamięci lub płytach DVD.

W krajach takich jak Wielka Brytania, Australia, Holandia, Finlandia, Węgry i Nowa Zelandia terminem wideo często określa się nieformalnie magnetowid i kasety wideo; znaczenie wynika z kontekstu.