Wieczór; Czerwone drzewo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wieczór; Czerwone drzewo
Ilustracja
Autor Piet Mondrian
Data powstania 1908–1910
Medium Olej na płótnie
Wymiary 700 × 990 cm
Miejsce przechowywania
Miejscowość Haga
Lokalizacja Gemeentemuseum Den Haag

Wieczór; Czerwone drzewoobraz olejny Pieta Mondriana namalowany w latach 1908–1910, w zbiorach Gemeentemuseum w Hadze.

Opis obrazu[edytuj | edytuj kod]

Obraz przedstawia stare drzewo w kolorze ognistoczerwonym na tle intensywnie niebieskiego nieba[1].

Sposób prowadzenia pędzla i redukcja kolorów przypominają prace Vincenta van Gogha (1853–1890)[1][2]. Kolorystyka przywodzi na myśl prace Henri Matisse’a (1869–1954) i zdradza wpływy fowizmu[2].

Obraz pozbawiony jest typowego efektu przestrzeni. Jest spłaszczony, sprowadzony do podstawowej struktury liniowej, lecz poprzez zastosowanie dramatycznego kontrastu pomiędzy kolorami drzewo zdaje się ustawione bliżej[1].

Górne partie gałęzi falują, układając się w kształty przypominające chmury, co daje wrażenie przenikania się drzewa z niebem[1].

Historia[edytuj | edytuj kod]

Mondrian początkowo malował realistyczne pejzaże, które stopniowo stawały się coraz bardziej idiosynkratyczne pod względem linii i koloru[3].

W 1908 roku poznał postimpresjonistę Jana Sluytersa (1881–1957) i symbolistę Jana Tooropa (1858–1928), przedstawiciela luminizmu[4], za których sprawą zetknął się z nowym podejściem do koloru i światła[5].

W tym samym roku, podczas pobytu w Domburgu, mieszkał w rezydencji kolekcjonerki sztuki Marie Tak van Poortvliet (1871–1936), w której ogrodzie rosła stara jabłoń[3]. Najprawdopodobniej pracę nad obrazem zaczął w Domburgu[3], sporządzając kilka szkiców drzewa[1].

Podczas pracy zaczął eksperymentować z kolorami – ognistą czerwienią i intensywnym niebieskim, zrywając ze stylem naturalistycznym[3].

W 1909 roku luministyczne prace Mondriana zostały wystawione na dużej wystawie grupowej w amsterdamskim Stedelijk Museum, a sam artysta został uznany za czołowego przedstawiciela holenderskiej awangardy[4].

Obraz znajduje się w zbiorach Gemeentemuseum w Hadze[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]