Wielka Synagoga w Tel Awiwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielka Synagoga w Tel Awiwie
בית הכנסת הגדול
Ilustracja
Wielka Synagoga w latach 30. XX wieku
Państwo  Izrael
Miejscowość Tel Awiw-Jafa
Budulec betonowa
Architekt Richard Michal
Aleksander Baerwaldów
Jehuda Mgydovic
Data budowy 1926
Tradycja ortodoksyjna
Położenie na mapie Tel Awiwu
Mapa konturowa Tel Awiwu, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „Wielka Synagoga w Tel Awiwie”
Położenie na mapie Izraela
Mapa konturowa Izraela, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Wielka Synagoga w Tel Awiwie”
32°03′52″N 34°46′20″E/32,064444 34,772222

Wielka Synagoga w Tel Awiwie (hebr. בית הכנסת הגדול) – czynna synagoga w Tel Awiwie, w Izraelu. Znajduje się przy ulicy Allenby 110, w osiedlu Lew ha-Ir, w zachodniej części miasta. Jest to największa synagoga w Izraelu[1].

Nabożeństwa odbywają się w niej codziennie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rozwój Tel Awiwu jako nowoczesnego żydowskiego miasta, wiązał się z potrzebą zapewnienia obiektów sakralnych mogących zaspokoić potrzeby religijne mieszkańców. Z tego powodu, już w 1913 powstał projekt budowy dużej synagogi przy ulicy Jehuda Halevi. Z różnych powodów nie doszło jednak do realizacji tego projektu.

W 1914 rozpisano otwarty konkurs dla architektów na przygotowanie planu Wielkiej Synagogi, która miała powstać przy ulicy Allenby. Konkurs wygrał pochodzący z Niemiec architekt Richard Michal. Wraz z wybuchem I wojny światowej został on powołany do armii niemieckiej i musiał wyjechać z Palestyny nie ukończywszy projekt. Został on zastąpiony przez architektów Aleksandra Baerwaldów i Jehuda Mgydovica.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Wielkiej Synagogi odbyła się w 1924. Prace budowlane przedłużały się głównie z powodu kłopotów finansowych. Dopiero pomoc udzielona przez barona Rothschilda umożliwiła dokończenie prac w 1925. Wykonawcą był Natan Wilson. Uroczystość poświęcenia synagogi odbyła się w 1926[2].

W latach 60. XX wieku pojawiła się potrzeba dostosowania synagogi do zmieniających się potrzeb otoczenia miejskiego. Z tego powodu w 1969 przeprowadzono rozbudowę budynku, według projektu architekta Arieh Elhanani. Podczas tych prac do modernistycznej budowli dobudowano zewnętrzne neoklasyczne betonowe kolumny. Ponadto przebudowano wnętrze i wymieniono wyposażenie wraz z oświetleniem.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek synagogi charakteryzuje się dużą kopułą oraz wielkim sklepieniem. W oknach umieszczono witraże, będące repliką witraży pochodzących z europejskich synagog, zniszczonych podczas II wojny światowej[3].

Nabożeństwa[edytuj | edytuj kod]

W synagodze odbywają się regularne modlitwy, wykłady, ćwiczenia i różnorodne zajęcia edukacyjne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Great Synagogue (ang.). W: Emporis [on-line]. [dostęp 2010-07-08].
  2. Yaron Harel: Wizja założycieli Wielkiej Synagogi w Tel Awiwie (hebr.). W: Haaretz [on-line]. 2009-06-19. [dostęp 2010-07-08].
  3. Wielka Synagoga (ang.). W: Wcities [on-line]. [dostęp 2010-07-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]