Wielka Synagoga w Tel Awiwie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wielka Synagoga w Tel Awiwie
בית הכנסת הגדול
Ilustracja
Wielka Synagoga w latach 30. XX wieku
Państwo  Izrael
Miejscowość Tel Awiw-Jafa
Budulec betonowa
Architekt Richard Michal
Aleksander Baerwaldów
Jehuda Mgydovic
Data budowy 1926
Tradycja ortodoksyjna
Położenie na mapie Tel Awiwu
Mapa lokalizacyjna Tel Awiwu
Wielka Synagoga w Tel Awiwie
Wielka Synagoga w Tel Awiwie
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Wielka Synagoga w Tel Awiwie
Wielka Synagoga w Tel Awiwie
32°03′52″N 34°46′20″E/32,064444 34,772222

Wielka Synagoga w Tel Awiwie (hebr. בית הכנסת הגדול) – czynna synagoga w Tel Awiwie, w Izraelu. Znajduje się przy ulicy Allenby 110, w osiedlu Lew ha-Ir, w zachodniej części miasta. Jest to największa synagoga w Izraelu[1].

Nabożeństwa odbywają się w niej codziennie.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Rozwój Tel Awiwu jako nowoczesnego żydowskiego miasta, wiązał się z potrzebą zapewnienia obiektów sakralnych mogących zaspokoić potrzeby religijne mieszkańców. Z tego powodu, już w 1913 powstał projekt budowy dużej synagogi przy ulicy Jehuda Halevi. Z różnych powodów nie doszło jednak do realizacji tego projektu.

W 1914 rozpisano otwarty konkurs dla architektów na przygotowanie planu Wielkiej Synagogi, która miała powstać przy ulicy Allenby. Konkurs wygrał pochodzący z Niemiec architekt Richard Michal. Wraz z wybuchem I wojny światowej został on powołany do armii niemieckiej i musiał wyjechać z Palestyny nie ukończywszy projekt. Został on zastąpiony przez architektów Aleksandra Baerwaldów i Jehuda Mgydovica.

Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Wielkiej Synagogi odbyła się w 1924. Prace budowlane przedłużały się głównie z powodu kłopotów finansowych. Dopiero pomoc udzielona przez barona Rothschilda umożliwiła dokończenie prac w 1925. Wykonawcą był Natan Wilson. Uroczystość poświęcenia synagogi odbyła się w 1926[2].

W latach 60. XX wieku pojawiła się potrzeba dostosowania synagogi do zmieniających się potrzeb otoczenia miejskiego. Z tego powodu w 1969 przeprowadzono rozbudowę budynku, według projektu architekta Arieh Elhanani. Podczas tych prac do modernistycznej budowli dobudowano zewnętrzne neoklasyczne betonowe kolumny. Ponadto przebudowano wnętrze i wymieniono wyposażenie wraz z oświetleniem.

Architektura[edytuj | edytuj kod]

Budynek synagogi charakteryzuje się dużą kopułą oraz wielkim sklepieniem. W oknach umieszczono witraże, będące repliką witraży pochodzących z europejskich synagog, zniszczonych podczas II wojny światowej[3].

Nabożeństwa[edytuj | edytuj kod]

W synagodze odbywają się regularne modlitwy, wykłady, ćwiczenia i różnorodne zajęcia edukacyjne.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Great Synagogue (ang.). W: Emporis [on-line]. [dostęp 2010-07-08].
  2. Yaron Harel: Wizja założycieli Wielkiej Synagogi w Tel Awiwie (hebr.). W: Haaretz [on-line]. 2009-06-19. [dostęp 2010-07-08].
  3. Wielka Synagoga (ang.). W: Wcities [on-line]. [dostęp 2010-07-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]