Wikipedia:Ćwierć miliona artykułów w polskojęzycznej Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Public domain Uwaga: Poniższy tekst dostępny jest na licencji Public Domain co oznacza, że możesz cały ten tekst oraz wybrane jego fragmenty wykorzystywać do dowolnych celów nie podając nawet autorów ani źródła.

Polska Wikipedia przekroczyła liczbę 250 tysięcy haseł. Stało się to 11 lipca 2006. Ten tekst ma stanowić krótką notatkę dla prasy, portali internetowych i innych mediów z tej okazji.

Polska edycja Wikipedii, wielojęzycznej, wolnej encyklopedii internetowej przekroczyła próg 250 tysięcy haseł. Stało się to 11 lipca 2006 roku o godzinie 22:43. Ćwierćmilionowy artykuł opisuje kroplę.

Wikipedia powstała w 2001 roku jako niekomercyjny projekt, a encyklopedia od tej pory odniosła niebywały sukces. Fenomenem jest to, że każdy internauta może nie tylko czytać jej hasła, ale także tworzyć nowe, czy też uzupełniać i poprawiać starsze. Dzięki wciąż rozwijanej treści należy ona do dwudziestu najczęściej odwiedzanych witryn świata. Jako jedyna encyklopedia posiada również ponad 200 wersji językowych. Dzięki otwartej licencji GNU FDL każdy może skorzystać ze zgromadzonej w niej wiedzy.

Polska wersja we wrześniu tego roku będzie obchodzić swoje piąte urodziny. W ciągu kilku lat przyciągnęła tysiące autorów, zarówno specjalistów z różnych dziedzin wiedzy jak i pasjonatów-amatorów. Jeśli chodzi o objętość i ilość haseł jest ona największą polską encyklopedią. Należy ona do pierwszej dziesiątki najczęściej odwiedzanych witryn przez polskich internautów.

Dynamiczny rozwój polskiej Wikipedii trwa nadal. Jeśli chodzi o ilość haseł to polska edycja zajmuje wysokie, czwarte miejsce na świecie. Każdego dnia powstaje średnio ok. 300 nowych haseł. Encyklopedia dostępna jest pod adresem http://pl.wikipedia.org


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]