Wikipedia:Śląsk Cieszyński w Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Śląsk Cieszyński w Wikipedii - projekt edukacyjny realizowany w 2021 r. przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska i Centrum Polskie przy Kongresie Polaków w Republice Czeskiej, przy współpracy z zespołem edukacji Wikimedia Czechy.

O projekcie[edytuj | edytuj kod]

Most Sportowy / Sport Most, łączący Cieszyn i Czeski Cieszyn

Projekt „Śląsk Cieszyński w Wikipedii“ skierowany jest do uczniów w wieku 13+, uczących się w Czeskim Cieszynie i okolicach. Pragniemy zainspirować chętnych do samodzielnego, odpowiedzialnego tworzenia treści w Wikipedii, poznawania dziedzictwa swojego regionu i wzajemnego poznania siebie oraz wikipedystów.

Do kategorii Śląsk Cieszyński w Wikipedii dodajemy w Wikimedia Commons fotograficzną dokumentację naszych działań.

Czemu to robimy?[edytuj | edytuj kod]

Odpowiadając na zaproszenie Centrum Polskiego skierowane do nas jeszcze w 2020 r., rozpoczęliśmy wspólne prace nad wnioskiem grantowym, który został przyjęty przez Kongres Polaków w połowie 2021 r., przyznając 120 000 koron czeskich na realizację działań do końca roku.

Tworząc koncepcję projektu, kierowaliśmy się ideą upowszechnienia wiedzy o regionie, języku i kulturze Śląska Cieszyńskiego. Wikipedia to zbiór otwartej wiedzy, dostępnej dla każdego, największa na świecie encyklopedia wirtualna, dlatego nie można pozwolić, by tak istotna część dziedzictwa lokalnego nie była w niej odpowiednio opracowana. Chcąc zaangażować młodzież w proces tworzenia i uzupełnienia treści o Śląsku Cieszyńskim, chcieliśmy także zainspirować młode pokolenie do poszukiwania i odkrywania swoich korzeni, zgłębiania tajemnic regionu oraz doskonalenia posługiwania się językiem polskim w mowie i piśmie.

Z kim działamy?[edytuj | edytuj kod]

Wnętrze zamku w Kocobędzu

W projekcie biorą udział następujące szkoły:

 • Polskie Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie
 • Zespół Szkolno-Przedszkolny w Hażlachu
 • LOTE - Liceum Ogólnokształcące Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie
 • SPTE - Szkoła Podstawowa Towarzystwa Ewangelickiego w Cieszynie
 • Szkoła Podstawowa i Przedszkole Gustawa Przeczka z Polskim Językiem Nauczania w Třincu

Wsparcie[edytuj | edytuj kod]

Wsparcie dla projektu zadeklarowali historycy, etnografowie, bibliotekarze i bibliotekarki, pracownicy i pracownice instytucji muzealnych i kultury z regionu, a także stowarzyszenia edukacyjne i te działające na rzecz rozwoju Śląska Cieszyńskiego w szeroki sposób. Są to przede wszystkim: Książnica Cieszyńska, Muzeum Śląska Cieszyńskiego, Biblioteka Tschammera, Ośrodek Dokumentacyjny Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, Biblioteka Miejska w Cieszynie, Regionální knihovna Karviná, příspěvková organizace, Szkoła Cieszy-n i in.

Centrum Polskie przy Kongresie Polaków w Republice Czeskiej jest głównym grantodawcą i organizatorem projektu, Wikimedia Polska (zespół Edukacji) odpowiada za merytoryczną część działań i część promocji.

Co będziemy robić?[edytuj | edytuj kod]

Już w 2020 r. i w pierwszej połowie 2021 r. uczniowie z polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie za sprawą nauczyciela Romana Zemene, tworzyli i poprawiali hasła o regionie w polskiej Wikipedii. Inicjatywa była pozytywnie komentowana przez lokalne środowisko, prasę, a nasi wikipedyści udzielili wsparcia w edytowaniu nowicjuszom. W obecnie toczącym się projekcie, również będą powstawać nowe hasła - ich propozycje zostaną wcześniej poddane analizie doświadczonych redaktorów pod kątem encyklopedyczności i dostępności ewentualnych źródeł.

Projekt “Śląsk Cieszyński w Wikipedii” będzie też okazją do skorygowania treści w już istniejących hasłach (w oparciu o wiarygodne źródła i wykorzystując je w treściach obiektywnie i neutralnie) lub dodania nowych wiadomości, aktualizując wiedzę w tej największej encyklopedii świata.

Planujemy także wzbogacić wraz z uczestnikami i uczestniczkami repozytorium zdjęć Wikimedia Commons, realizując sprawdzony model wiki foto-spacerów połączonych z przeszkoleniem pod kątem licencji i ładowania plików do mediateki Wikipedii.

Co jeszcze się wydarzy?[edytuj | edytuj kod]

Ponieważ projekt kierowany jest do szkół, chcemy by przełamywał stereotyp nużącej podawczej sytuacji zdobywania wiedzy.

Dlatego przewidujemy zróżnicowane aktywności, m.in.:

 • szkolenia z edytowania online i na żywo
 • konkurs z nagrodami na najlepszy wkład/najlepsze hasła utworzone lub rozbudowane w polskiej Wikipedii
 • konkurs z nagrodami na najlepsze zdjęcia załadowane do Wikimedia Commons w ramach projektu
 • webinar i spotkania robocze dla nauczycieli zaangażowanych w projekt oraz instytucji GLAM, udzielających wsparcia
 • oprowadzania szkół po lokalnych instytucjach GLAM i pozyskiwanie od nich źródeł do tworzenia wiarygodnych treści w polskiej Wikipedii
 • wycieczki po ważnych dla historii i kultury miejscach w regionie w celu dokumentacji fotograficznej i pozyskiwania źródeł
 • wystawa stacjonarna utworzona z efektów projektu na koniec działań

W zakładce Kalendarz można przeczytać aktualny plan działań.

Laureaci konkursu na wernisażu

Finał i wystawa[edytuj | edytuj kod]

W dniu 16 grudnia 2021, w siedzibie Centrum Polskiego w Czeskim Cieszynie, odbyła się uroczystość wręczenia nagród oraz nastąpiło otwarcie wystawy.

Wystawa na „Fasalówce” potrwa do końca roku 2021.

Potem będzie można ją obejrzeć u partnerów projektu w okresie styczeń-luty o ile partnerzy wyrażą chęć zaprezentowania wystawy u siebie – chętnych prosimy o kontakt na centrumpolskie@polonica.cz

Zdjęcia z otwarcia wystawy można obejrzeć w Wikimedia Commons.