Wikipedia:Akcja Ciekawostka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Cel akcji[edytuj | edytuj kod]

Celem akcji jest jest zebranie jak największej liczby artykułów zawierających ciekawostki lub będących ciekawostkami do 31 grudnia 2021 roku.

Jakich treści poszukujemy?[edytuj | edytuj kod]

Definicja "ciekawostki" jest bardzo szeroka i otwarta. Może to być m.in.:

  • ciekawy artykuł, który sam w sobie jest ciekawostką jak np. 30 lutego lub Noc Burnsa,
  • ciekawostka, interesujący lub zabawny fakt w treści artykułu jak np. Czy wiesz, czyj rozwód przyczynił się do powstania kościoła Anglikańskiego -> Anglikanizm,
  • nietypowe święta, wydarzenia i inne, które zdarzyły się danego dnia jak np. Cinco de Mayo
  • ciekawe akcje, kampanie, zjawiska popkulturowe/socjologiczne/naukowe jak np. Pij mleko! Będziesz wielki czy Małyszomania
  • "zwykłe" artykuły z ciekawą zajawką.

Mogą to być artykuły z Czywiesza, wydarzeń i rocznic lub napotkane gdzieś w całej przestrzeni Wikipedii.

Proponowane artykuły mogą, ale nie muszą być powiązane z konkretnymi dniami w kalendarzu. Jeśli chcesz zaproponować ciekawostkę związaną z danym dniem w opisie dodaj "Na <tu wstaw konkretny dzień>".

Zaproponowane ciekawostki związane z konkretnymi datami zostaną dodane do tych dat natomiast pozostałe zostaną rozlokowane w kalendarzu losowo.

Głównym kluczem jest to, aby odbiorców ciekawostek zainteresować i zaintrygować na tyle, aby przeszli do Wikpedii i przeczytali cały artykuł :)

Czego unikamy:

Powtarzalnych i standardowych treści jak np. "W tym dniu urodził się Mikołaj Kopernik", "W tym dniu odbyła się bitwa pod Grunwaldem" lub "tego dnia zmarł Juliusz Słowacki" (oczywiście nic nie ujmując ich ważności).

Jak zgłaszać ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Artykuły i hasła należy zgłaszać poprzez opcję „Zaproponuj do mediów społecznościowych”, znajdującą się w lewym panelu w sekcji „Narzędzia”. Artykuły można zgłaszać tylko, gdy jesteśmy w przestrzeni głównej artykułu (można zgłaszać tylko konkretne artykuły).

Jeśli nie widzicie tej funkcji w Narzędziach to bardzo możliwe, że nie macie jej włączonej. W takim wypadku należy ją włączyć w następujący sposób: Wchodzimy w Preferencje -> zakładka „Gadżety” -> sekcja „Inne” i wybieramy "Narzędzie do proponowania artykułów do publikacji zajawek w mediach społecznościowych przez WMPL"

Jak wykorzystamy zebrane ciekawostki?[edytuj | edytuj kod]

Zebrane artykuły pozwolą stworzyć WikiKalendarze, które będą zawierały zgromadzone ciekawostki - chcemy aby każdy dzień miał swoją ciekawostkę:

  1. WikiKalendarz zrywkowy – będzie to podstawowa wersja kalendarza zrywkowego, w którym każda kartka będzie miała swoją ciekawostkę w postaci krótkiej zajawki rodem z czywiesza oraz kodu QR, który będzie odsyłał do artykułu w Wikipedii.
  2. Ciekawostki w kalendarzach z WLZ i WSC - na bazie tegorocznego kalendarza z Wiki Lubi Zabytki ciekawostki znajdą się pod każdym dniem. Tu drobna uwaga – istnieje możliwość, że w takim układzie kalendarza ciekawostki w każdym dniu będą nieczytelne i mogą wyglądać po prostu źle wtedy dostosujemy liczbę ciekawostek i zawartość do wyglądu np. jedna ciekawostka w tygodniu (powiększony kafel tego dnia).

Projekt kalendarzy poddamy konsultacjom z uczestnikami Akcji.

Jeśli jesteś "czywieszowcem" i wpadnie Ci w oko jakiś ciekawy artykuł, siedzisz na OZetach i wypatrujesz co ciekawego się zmieniło, skaczesz po hasłach i poprawiasz literówki lub dodajesz przypisy i linki albo znudziła Ci się już inna aktywność i chcesz spróbować czegoś nowego - nie krępuj się!

Dołącz do Akcji Ciekawostka i pomóż dzielić się widzą!