Cinco de Mayo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Cinco de Mayo
Ilustracja
George W. Bush i tancerki podczas obchodów Cinco de Mayo
Dzień 5 maja
Państwa Stany Zjednoczone USA
Meksyk Meksyk (jedynie niewielka część kraju)
Upamiętnia W USA: święto kultury meksykańskiej
w Meksyku: zwycięstwo w bitwie pod Pueblą

Cinco de Mayo (hiszp. piąty maja) – dobrowolnie obchodzone święto upamiętniające nieoczekiwane zwycięstwo wojsk meksykańskich nad wojskami francuskimi 5 maja 1862 roku w bitwie pod Pueblą. Obchodzone jest głównie w stanie Puebla oraz szeroko w Stanach Zjednoczonych[1]. Mimo umiarkowanego znaczenia w samym Meksyku, święto Cinco de Mayo ma w USA charakter kulturowo-edukacyjny[2]. Wbrew obiegowej opinii, święto to nie jest jednocześnie Dniem Niepodległości Meksyku (zob. Święto państwowe) – dzień ten przypada na 16 września i upamiętnia uniezależnienie się kraju od Hiszpanii w 1810 roku[3].

Znaczenie Cinco de Mayo w Stanach Zjednoczonych jest o wiele większe, niż w samym Meksyku[4]. Ma ono za zadanie upamiętnienie meksykańskiego dziedzictwa współczesnych Amerykanów, podobnie jak Dzień św. Patryka upamiętnia korzenie irlandzkie, Oktoberfest niemieckie, Dzień Kazimierza Pułaskiego – polskie, zaś Chiński Nowy Rok – chińskie. Wszystkie te święta obchodzone są szeroko przez Amerykanów niezależnie od ich pochodzenia etnicznego.

Wśród symboli pojawiających się tego dnia znajdują się tradycyjne meksykańskie ikony, jak Matka Boża z Guadalupe. W wielu szkołach 5 maja odbywają się specjalne uroczystości mające na celu uświadomienie znaczenia historycznego wydarzeń z 1862 roku. Niektóre firmy, jak np. Grupo Modelo, producent piwa Corona, wykorzystują Cinco de Mayo jako okazję do promocji swoich produktów[5].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]