Przejdź do zawartości

Noc Burnsa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Kolacja Burnsa
ilustracja
Dzień

okolice 25 stycznia

Państwa

 Szkocja
 Irlandia Północna

Zwyczaje

uroczysta kolacja

Upamiętnia

poezję Roberta Burnsa

Inne nazwy

Noc Burnsa,
Dzień Roberta Burnsa

Noc Burnsa (sco. Burns Nicht, również Dzień Roberta Burnsa, sco. Robert Burns Day, właśc. Kolacja Burnsa, sco. Burns supper) – szkockie święto obchodzone na cześć Roberta Burnsa, narodowego wieszcza Szkotów celebrowane w okolicach przypuszczalnego dnia jego narodzin tj. 25 stycznia.

Święto, którego ceremoniałem jest między innymi zwyczaj wypicia whisky przy pomniku poety, obchodzone jest zarówno w Szkocji, jak i w Irlandii Północnej. Również poza granicami kraju Szkoci organizują takie wieczory. Szkocki akcent można także spotkać w Polsce[1].

Aby uczcić urodziny i poezję swojego wieszcza, Szkoci celebrują uroczystą kolację, na której wysławia się haggis (tradycyjną regionalną potrawę), kobiety i whisky. Kolacja rozpoczyna się dźwiękiem dud szkockich i „Odą do haggisa(inne języki)”, wierszem, który Burns napisał na cześć tej szkockiej potrawy. Dalsze części kolacji to toasty wznoszone whisky: toast do haggisa, toast za Damy i toast za Panów, czytanie poezji i śpiewanie pieśni „wielkiego Robbie'ego Burnsa” oraz zabawa taneczna céilidh przy tradycyjnej muzyce (poza dudami są to skrzypce, akordeon, flety, bodhrán) wykonywanej na żywo.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Rozrywka: Szkocka Noc Burnsa, [w:] pmedia.pl [online] [dostęp 2021-11-13] [zarchiwizowane z adresu 2006-09-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • The Burns Supper, [w:] World Burns Club [online], 2004 [dostęp 2021-11-13] [zarchiwizowane z adresu 2004-10-01].