Pomoc:Artykuły niezgodne z zasadami

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Co zrobić, gdy natkniesz się na artykuł (lub inny plik, np. grafikę) niezgodny z zasadami Wikipedii?

Ze względu na naturę Wikipedii nie wszystkie artykuły w niej zawarte są zawsze doskonałe, a nawet zdarzają się niestety artykuły, w których są rażące błędy, nieścisłości, które łamią zasady neutralnego punktu widzenia, w których są fragmenty tekstu lub grafiki naruszające prawa autorskie, lub w których jest zdecydowanie za mało treści.

Gdy natkniesz się na taki artykuł, najlepsze, co możesz zrobić, to po prostu go naprawić, co w praktyce często oznacza napisanie go zupełnie od nowa. Czasami jednak nie jest to możliwe – bo np. nie masz dość czasu, brak Ci wiedzy, albo nie masz całkowitej pewności, czy twoje podejrzenia są słuszne. Wówczas, zależnie od natury tego prawdopodobnego nadużycia, powinieneś zrobić co następuje:

Artykuł narusza czyjeś prawa autorskie

Dopisz go do strony Wikipedia:Strony podejrzane o naruszenie praw autorskich i na początku tekstu samego artykułu wpisz {{NPA|adres=http://www.przyklad.pl}} co da taki efekt:

Artykuł powinien zostać skasowany

Dopisz go do strony: Wikipedia:Poczekalnia/artykuły, a na początku samego artykułu wpisz: {{DNU|artykuł}}, co da taki efekt:

Zgłoszenie koniecznie uzasadnij.

UWAGA! Ewidentnie złe artykuły, np. żarty, wulgaryzmy lub artykuły celowo wprowadzające w błąd należy zgłaszać do ekspresowego kasowania, poprzez wpisanie na stronie artykułu: {{ek}}.

Artykuł narusza zasady neutralnego punktu widzenia

Na początek artykułu wpisz: {{dopracować|sekcja|pov}}, co da taki efekt:

Inne problemy

Na początek artykułu wpisz: {{dopracować|sekcja|Co należy zrobić}}, co da taki efekt:

Ważne!

Na koniec powtarzamy jeszcze raz:

Najlepsze, co możesz zrobić, to po prostu samemu naprawić wadliwy, Twoim zdaniem, artykuł.