Skrót: WP:PFB

Wikipedia:Boty/Zgłoszenia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Archiwum: 2007200820092010201120122013201420152016201720182019

Polska Polski

  • Na tej stronie rozpatrywane są wnioski o przyznanie lub odebranie flagi bota.
  • Przed złożeniem zgłoszenia o przyznanie flagi bota zapoznaj się z obowiązującymi zasadami przyznawania flagi.
  • Operator bota ma obowiązek zwrócić się o przyznanie flagi przed jego uruchomieniem, w przeciwnym razie bot zostanie zablokowany.

język angielski English

  • This site is for the bureaucrats to decide on granting or removing bot flags.
  • Before making a request for granting or removing a bot flag please read the current rules.
  • Please note that a bot operator is obliged to get a flag for his bot before making any edits. Otherwise, the bot will be blocked on sight.

Wnioski / Requests[edytuj | edytuj kod]

AndrzeiBOT[edytuj | edytuj kod]

Status: nowe

Niniejszym składam wniosek o odebranie flagi bota dla konta @AndrzeiBOT. @Andrzei111 głównie sprząta przekierowania i przy okazji poprawia różne popularne literówki oraz interpunkcję. Niestety przy okazji często psuje odwołania do ilustracji Az-Zib, Curit. Dzisiaj wstawił z błędem klucz sortowania w kategorii. Te trzy przykłady pochodzą z dzisiejszej nocy. Dużo więcej można znaleźć w zgłaszanych diffach w dyskusji operatora. Edycje te wskazują na małą powtarzalność działań bota. Szczególnie po tej ostatnim wskazanym dzisiaj diffie mam spore wątpliwości, czy ta edycja w ogóle powinna mieć miejsce z konta oznaczonego jako bot. Zresztą tak samo nie rozumiem zasadności edycji jako edycji botem [1], [2] oraz [3]. Niektóre zmiany w tych edycjach też nie mają uzasadnienia w działach, które wydaje mi się, że bot wtedy wykonywał. ~malarz pl PISZ 09:20, 2 kwi 2019 (CEST)

  • Pomyłki zdarzają się każdemu operatorowi bota. Czy skala błędów i niedociągnięć faktycznie jest aż tak duża a operator niereformowalny? Emptywords (dyskusja) 10:23, 2 kwi 2019 (CEST)
  • Rozumiem 10000 podobnych błędów w jedną noc. Zzarza się, choć nie powinno. Tutaj mamy takie same błędy w pojedynczych edycjach w ostatnich latach wskazują, że to nie jest działanie powtarzalne. Raz są błędy raz ich nie ma. Wykluczenie ich dzisiaj wcale nie oznacza, że nie wystąpią one jutro. I to jest problemem. Skali nie będę oceniał. Po prostu zwracam uwagę tutaj, bo dyskusja operatora nie jest wystarczającym miejscem. Właśnie przejrzałem edycje w okolicach błędnego wstawienia klucza sortowania wskazanego powyżej. W przeciągu kilkudziesięciu edycji było to jedyne miejsce, w którym klucz został uzupełniony. Za to bot raz wstawił przekierowanie do szablonu, choć kilka minut wcześniej to samo przekierowanie do szablonu zamienił na szablon. W innej edycji [4] przy jednej dacie (rodzenia) usunięto "r.", zaś przy sąsiedniej (śmierci) to "r." już pozostało. To nie są edycje bota. To jest masowe edytowanie Wikipedii przez człowieka z użyciem flagi bota. Podobne edycje wykonuje @PMG, ale w jego wypadku sprawa jest załatwiana uczciwie. Edycje są wykonywane z konta "ludzkiego" i mają ustawioną flagę flood. Do poprawiania typowych błędów używa WP:SK, które nie generuje identycznych błędów z wcześniej już zidentyfikowanymi. ~malarz pl PISZ 10:43, 2 kwi 2019 (CEST)
Opis działań bota jest na jego stronie: Wikipedysta:AndrzeiBOT, jeśli nie działa automatycznie (co jest oznaczone w opisie zmian) to wszystkie jego edycje – wykonywane z AWB – są przeglądane. Zmiany takie jak ucinanie „r.” w leadzie są ciężkie do opisania formułami, więc czasem bot tego nie wychwyci, a ja przeglądając nie zauważę. Staram się też nie wykonywać „pustych przebiegów” – jeżeli bot nie robi zmiany niezbędnej (poprawa linkowania do disambigu; zmiana kategorii; dużo zmian linkowań/ interpunkcji) to staram mu się półautoamtycznie (korzystając z opcji AWB) lub ręcznie dodać jakąś poprawkę (np. usunięcie zbędnego linkowania do dat, zwielokrotnionych linkowań etc). Jeżeli podczas przeglądania dostrzegam ewidennty brak (np. klucza sortowania, KA) to go naprawiam.
W AWB wpisane mam tysiące formuł, czasem coś nie działa idealnie, jak zauważę to (lub zauważy ktoś inny) to poprawiam formuły, dodaję lub usuwam. Czasem zdarzają się błędy, większość ich wychwytuję sam – np. regularnie sprawdzając Wikipedysta:MalarzBOT/brakujące grafiki (akurat w nocy nie robił aktualizacji, dlatego błędów przelotu przez izraelskie miejscowości nie poprawiłem). Literówka, którą zrobiłem przy kluczu sortowania jest błyskawiczna do wychwycenia (i już poprawiona), w przeciwieństwie do jego braku, którego przez 3 lata nikt nie zauważył.
Taki a nie inny mechanizm działania mojego bota sprawia, że np. w zmianach związanych z Macedonią Północoną zamiast wykonywać kilka przelotów przez każde hasło to wykonywałem jeden przelot przez hasła zmieniając równocześnie nazwy kilku kategorii oraz kilka błędnych linkowań, a często również błędy interpunkcyjne i typograficzne.
Skala błędów jak na ilość edycji bota jest minimalna, ale jeśli więcej osób ma równie kategoryczne zdanie jak malarz_pl, to rzeczywiście trzeba będzie odebrać botowi flagę, bo ogólnego sposobu działań z tego konta nie zamierzam zmieniać. Uważam, że zmiany te dają mnóstwo wartości dodanej, błędy jak na ilość edycji zdarzają się rzadko i są dość łatwe do wychwycenia i poprawienia.
Na koniec chciałem Ci malarzu podziękować za wychwytywanie wszelkich błędów i jednak zwrócić uwagę, że np. takie cofanie edycji bota jest nieprawidłowe, gdy zamiast anulować edycję i tylko poprawić błędne wywołanie szablonu, przywracasz linkowanie do disambigu, a także do redirectów oraz błędny zapis typograficzny Andrzei111 (dyskusja) 16:39, 2 kwi 2019 (CEST)
@Masti, @Maire, @Wojciech Pędzich. Openbk (dyskusja) 18:29, 13 kwi 2019 (CEST)
  • Kolejna edycja z masowym poprawianiem cudzysłowów. ~malarz pl PISZ 13:29, 21 kwi 2019 (CEST)
  • Dziękuję za poprawę, dodane do wykluczeń. Od poprzedniego wyłapanego błędu bot wykonał ok. 8 tys. edycji. Andrzei111 (dyskusja) 19:02, 21 kwi 2019 (CEST)