Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów z pewnością zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas, pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji MalarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin, docelowo malarzBOT.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł MalarzBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach czasowo zawieszone mastiBot
Infoboksy MalarzBOT, MatmaBot, Paweł Ziemian BOT
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie tabeli w Związki chemiczne według pierwiastków Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis, Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki Beau.bot, mastiBot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów MalarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników malarzBOT.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii Beau.bot
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker, malarzBOT
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji malarzBOT.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych, wstawianie i usuwanie szablonów informacyjnych o martwych linkach mastiBot
Artykuły na medal, dobre artykuły, listy na medal z innych Wikipedii, które nie mają swoich odpowiedników w polskiej Wikipedii mastiBot
 • Usuwanie dywizów, wstawianie półpauz w hasłach z kategorii Miesiące
 • Zamiana linków zewnętrznych na szablon {{90minut.pl}}
 • Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka (WP:CHECK)
 • Usuwanie "\{\{!\}\}", wstawianie "|" w wikilinkach (WP:CHECK)
AlohaBOT
uzupełnianie brakujących szablonów Tygodni tematycznych w dyskusjach powstałych artykułów mastiBot


Zlecenia

szablon kontrola autorytatywna

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Chciałem zapytać, czy możliwe jest, aby bot również mógł skorzystać z tego gadżetu i dodawać szablon {{Kontrola autorytatywna}} tam, gdzie jest to potrzebne, tj tam, gdzie powinien być dodany, a go nie ma? Z punku widzenia myślę wielu redaktorów, to mało wnoszące zwykłe nabijanie licznika edycji i bot mógłby „odciążyć” redaktorów i innych użytkowników. Stron, które wymagają dodania tego szablonu jest co najmniej kilkanaście tysięcy. Czytelnik Janek (dyskusja) 21:40, 6 lut 2017 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
jeśli da się zdefiniować gdzie szablon powinien byc wstawiany tak by bot był w stanie to ustalić to oczywiście, ze się da. To jaki sposób wyboru? masti <dyskusja> 11:24, 7 lut 2017 (CET)
Były już dyskusje, że niekontrowersyjne wydają się być jedynie biogramy. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:23, 7 lut 2017 (CET)
No właśnie, tylko że ja nie wiem, czy się da, dlatego zapytałem:) Czemu niekontrowersyjne są tylko biogramy? Nie było mnie przy tamtej dyskusji (nie miałem szansy brać w niej udziału). Stron, którym brakuje tego szablonu, jest dużo w różnych kategoriach. Choćby związki chemiczne, taksony i wspomniane biogramy (a także wiele innych, z tym że to są te główne obszary). Dziękuję za szybką odpowiedź. Czytelnik Janek (dyskusja) 20:37, 7 lut 2017 (CET)
w sumie to skoro szablon się nie wyświetla jak nie ma linku do bazy zewnętrznej w Wikidanych to nie widzę powodu, żeby go nie dodać do wszystkiego. masti <dyskusja> 21:18, 7 lut 2017 (CET)
 • @masti ja jestem za dodaniem, ale wiem, że @malarz_pl miał jakieś obiekcje. Andrzei111 (dyskusja) 18:01, 8 lut 2017 (CET)
  • Bo jest to całkiem bez sensu. To już lepiej włączyć dla wszystkich gadżet dodający ten szablon bez oznaczania, że go brakuje w treści hasła. ~malarz pl PISZ 11:29, 6 mar 2017 (CET)
Długa. Jaki z niej płynie wniosek, jaka była ostateczna konkluzja? Przeoczyłem. Jestem za dobotowaniem, bo ręcznie... to rzeczywiście kopanie łyżeczką tunelu;). Czytelnik Janek (dyskusja) 19:15, 9 lut 2017 (CET)
 • przyszedł mi do głowy taki pomysł żeby zrobić bota, który będzie sprawdzał czy dla danego artykułu w jego elemencie Wikidanych jest podany jakiś identyfikator wykorzystywany przez szablon czyli coś z drzewa P31/Q18614948. I jak znajdzie to wsatwia szablon. Czyli byłby wstawiany tylko wtedy gdy ma co wyświetlać. masti <dyskusja> 17:17, 23 lut 2017 (CET)

Bez zapoznania się z uwarunkowaniami i ograniczeniami w tym zakresie tasiemcowo już wcześniej dyskutowanymi m.in. w przytoczonym już powyżej wątku WP:Kawiarenka/Kwestie_techniczne_dyskusja/Archiwum/2015-czerwiec#Wbotowanie szablonu niniejsza dyskusja stanowić będzie jedynie neutralny co do produktywności proceder mozolnego wynajdywania od nowa od lat znanej/omawianej już kwadratury koła.--Alan ffm (dyskusja) 13:08, 10 mar 2017 (CET)

Myślę, że Masti wniósł swoim pomysłem jednak coś nowego, porównanie do kwadratury koła jest przesadzone. Czytelnik Janek (dyskusja) 16:41, 12 mar 2017 (CET)
Sam dodałem szablon już kilka tysięcy razy, ale znacznie lepiej poradziłby sobie bot. Jestem za dodaniem do wszystkiego, przede wszystkim taksonów, biogramów, związków chemicznych, a także obiektów geograficznych (miejscowości, rzeki, góry, zbiorniki wodne). Justynian I Cesarz Rzymski (dyskusja) 18:44, 12 kwi 2017 (CEST)

Fiat

Status: nowe
Opis zlecenia
Po zmianie nazwy artykułu proszę o przekierowanie z Fiat Auto Poland na FCA Poland Aight 2009 (dyskusja) 22:43, 17 mar 2017 (CET)

Z przedsiębiorstw prosiłbym również o: Nadodrzańskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego "Odra" w Nowej Soli -> Nadodrzańskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Odra” w Nowej Soli; Huta Częstochowa -> ISD Huta Częstochowa; Huta Zawiercie -> CMC Zawiercie; Huta Katowice -> ArcelorMittal Poland Oddział w Dąbrowie Górniczej; Huta Florian -> ArcelorMittal Poland Oddział w Świętochłowicach; Huta Kościuszko -> ArcelorMittal Poland Oddział Huta Królewska; Huta Cedler -> ArcelorMittal Poland Oddział w Sosnowcu oraz Koksownia Zdzieszowice -> ArcelorMittal Poland Oddział w Zdzieszowicach Aight 2009 (dyskusja) 12:28, 18 mar 2017 (CET)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Jestem sceptyczie nastawionych do tych zmian. Jakies 2-3 lata temu odbyła się dyskusja w kawiarence dotyczącą zmiany nazwy artykułu (chodziło o jakąś elektrownię) właśnie na nazwę właściciela + słowo oddział w ... Konkluzja była taka, że tej nowej nazwy nikt nie używa poza sprawozdaniami finansowymi. Wydaje mi się, że podobnie jest w przypadku tych hut. ~malarz pl PISZ 14:57, 18 mar 2017 (CET)

też im się tak wydaje. O ile Huta Katowice jest bytem encyklopedycznym i znanym to ArcelorMittal Poland Oddział w Dąbrowie Górniczej zasługuje najwyej na wzmiankę w artykule. masti <dyskusja> 18:03, 18 mar 2017 (CET)

Gwoli wyjaśnienia, nie zamierzam likwidować w żaden sposób przekierowań, ponieważ nazwy te są utrwalone bardziej lub mniej, chodzi o to by linki przeskakiwały wprost na stronę i dlatego proszę o to na tej stronie, która jest do tego przeznaczona, celem nie było wywołami dyskusji o zasadności bo to nie miejsce i temat. Aight 2009 (dyskusja) 02:41, 19 mar 2017 (CET)

 • Może to nie było celem, ale operatorzy botów to nie roboty i każdorazowo, przed przyjęciem zlecenia, jednak zawsze zastanawiamy się, czy było ono uzasadnione :) Emptywords (dyskusja) 23:27, 15 kwi 2017 (CEST)

Poprawa pisowni z rozdzielnej na łączną

Status: nowe
Opis zlecenia

Wg dyskusji w: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikipedia:Kawiarenka/Nazewnictwo#Hathajoga :

1/ Zamienić wystąpienia: hatha joga i hatha-joga na: hathajoga 2/ Analogicznie formy w deklinacji na: hathajogę , hathajogi, hathajodze, etc. 3/ jeżeli wewnątrz zdania wystąpiłaby ta nazwa z wielkiej litery należy zastąpić ją małą 4/ Ewentualne wystąpienia innej formy pisowni w tytułach źródeł oczywiście pozostawić --Indu ( विकिपीडिया ) 15:29, 22 kwi 2017 (CEST)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Sprzątanie po przeniesieniu Sośniny do Sośniny (Nienaszów)

Status: wykonane
Opis zlecenia

Potrzebne było miejsce dla ujednoznacznienia. Sośniny jako część wsi Nienaszów nie jest jedyną integralną częścia wsi w Polsce. -- niepodpisany komentarz użytkownika Gobo1954 (dyskusja | wkład) 07:58, 24 kwi 2017‎

Chętni operatorzy botów
Szoltys [Re: ] 08:34, 24 kwi 2017 (CEST)
Dyskusja
Nie było tego dużo (większość linkowała przez szablon), ale poprawione. Szoltys [Re: ] 08:34, 24 kwi 2017 (CEST)

Sprzątanie po przeniesieniu Doliny do Doliny (Broszki)

Status: odrzucone
Opis zlecenia

Doliny (Broszki) jest tylko częścią wsi. Istnieje kilkanaście części wsi o tej nazwie. W celu uporządkowania zmianiłem tytuł artykułu. -- niepodpisany komentarz użytkownika Gobo1954 (dyskusja | wkład) 03:34, 25 kwi 2017. Podpisał Szoltys [Re: ] 16:37, 25 kwi 2017 (CEST)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja
@Gobo1954, przed zgłoszeniem takiego zadania dla bota zerknij proszę, ile stron wymaga poprawy, czyli ile jest linkujących. Tutaj linkujące to tylko 6 stron w mainie, z czego 2 raczej nie należy poprawiać, bo prawidłowo kierują do disambigu. Cztery edycje nie wymagają wsparcia bota. Szoltys [Re: ] 16:37, 25 kwi 2017 (CEST)