Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów z pewnością zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj Jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas, pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji MalarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł MalarzBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach mastiBot
Infoboksy MalarzBOT, MatmaBot
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie strony głównej, {{Dobry artykuł}} i {{Dobry artykuł/archiwum}} codziennie o 02:00 CET Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis, Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki Beau.bot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów MalarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników Beau.bot.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii Beau.bot
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker, malarzBOT
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji Beau.bot.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych, wstawianie i usuwanie szablonów informacyjnych o martwych linkach mastiBot
Artykuły na medal, dobre artykuły, listy na medal z innych Wikipedii, które nie mają swoich odpowiedników w polskiej Wikipedii mastiBot
 • Usuwanie dywizów, wstawianie półpauz w hasłach z kategorii Miesiące
 • Zamiana linków zewnętrznych na szablon {{90minut.pl}}
 • Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka (WP:CHECK)
 • Usuwanie "\{\{!\}\}", wstawianie "|" w wikilinkach (WP:CHECK)
AlohaBOT
uzupełnianie brakujących szablonów Tygodni tematycznych w dyskusjach powstałych artykułów mastiBot


Zlecenia

Południowosłowiańskie nazwiska

Status: w trakcie
Opis zlecenia
W wielu artykułach południowosłowiańskie nazwiska kończące się -ić są błędnie odmieniane. Np. zamiast "Vidicia" mamy błędne "Vidića". Proszę o znalezienie takich przypadków i na podstawie klucza (-ića => -icia; -ićowi => -iciowi) zamianę końcówek fleksyjnych (przykład takich zmian: [1]). W języku polskim w takich odmianach "ć" przechodzi właśnie w dwuznak "ci". Ć nie może stać przed samogłoską. Mathieu Mars (dyskusja) 14:00, 21 kwi 2016 (CEST)
Chętni operatorzy botów
masti <dyskusja> 16:11, 21 maj 2016 (CEST)
Dyskusja
są jednak pewne trudności. Np. 11 grudnia - Savo Pavićević jest poprawne. Muszę wymyśleć obejscie takich problemów. masti <dyskusja> 19:02, 27 maj 2016 (CEST)
@masti, z -će rzeczywiście jest problem, ale z tego, co pamiętam, -ća w językach południowosłowiańskich występuje o wiele rzadziej, więc z -vića na -vicia powinno być lepiej. Mathieu Mars (dyskusja) 21:24, 27 maj 2016 (CEST)
takiego też znalazłem Dragan Kićanović. Niestety każdą edycję trzeba ręcznie sprawdzać. masti <dyskusja> 00:15, 28 maj 2016 (CEST)
@masti tak, ale jak zamiast -ića weźmiesz sobie jako kryterium -vića, to zakres się zawęża i jest mniejsze prawdopodobieństwo nieprawidłowych zmian. Mathieu Mars (dyskusja) 00:18, 28 maj 2016 (CEST)

Szablon:AS-droga

Status: w trakcie
Opis zlecenia
Zastąpić szablon {{Szablon:AS-droga}} odpowiednim tekstem pomijając sytuacje, gdy szablon jest wstawiony w infoboks lub szablon. Czasem (w tabelach) szablon jest wstawiany kilkukrotnie jeden za drugim. Uzasadnienie: Szablon:AS-droga/opis. Disclaimer: nie mam bladego pojęcia ile to będzie edycji SpiderMum (dyskusja) 19:57, 1 maj 2016 (CEST)
Chętni operatorzy botów
~malarz pl PISZ 23:01, 1 maj 2016 (CEST)
Dyskusja

Od jakiegos czasu mam gotowego bota. Niestety nie mialem czasu porządnie go przetestować. Jeżeli masz ochotę i czas popatrzeć w jego wkład to możemy razem nad tym popracować. Dotychczas przebotowalem część haseł kolejowych i na tym skończyłem testy. ~malarz pl PISZ 23:01, 1 maj 2016 (CEST)

 • OK, byle nie za dużo naraz SpiderMum (dyskusja) 01:45, 3 maj 2016 (CEST)
  • Ten szablon jest w prawie 6000 artykułów. Na razie przygotuję listę artykułów, które prawdopodobnie trzeba przebotować. i zastanowię się co i jak zrobić dalej. ~malarz pl PISZ 15:07, 4 maj 2016 (CEST)
   • Ew. możne pominąć te nieszczęsne tabele. SpiderMum (dyskusja) 19:19, 4 maj 2016 (CEST)
    • Lista artykułów do przebotowania zawiera jakąś połowę z nich (czyli 3000). Podsumowanie jest w Wikipedysta:MalarzBOT/tabliczki. Zostało mi nauczyć bota jeszcze kilka tabliczek. ~malarz pl PISZ 15:18, 6 maj 2016 (CEST)

Uruchomiłem bota. Ma jakieś 2800 haseł do poprawy. Na razie pominie niektóre, gdzie będzie miał problemy. Wszystkie zmiany powinien na koniec wylistować w Wikipedysta:MalarzBOT/tabliczki/rejestr. Dam znać jak będzie gotowe (pewnie jutro). Na razie można z doskoku zaglądać do wkładu i w razie problemu dać mi znać. Raczej nie powinno być problemów. Te na pewno będą w tych, które bot na razie pomija. ~malarz pl PISZ 13:19, 11 maj 2016 (CEST) Bot wykonał zadanie. Zapraszam do wyrywkowego sprawdzenia zmian z Wikipedysta:MalarzBOT/tabliczki/rejestr. Na wszelkie uwagi czekam tutaj. W najbliższych dniach popracuję nad zmianami pozostałych 169 artykułów. Potem ponownie przejrzę artykuły kolejowe. ~malarz pl PISZ 21:04, 11 maj 2016 (CEST)

 • Zbędny „nr” tutaj, który tam istniał już wcześniej, więc bot jest niewinny. Natomiast tutaj utworzyły się zagnieżdżone nawiasy tuż za obwodnicą Trójmiasta. Nie wiem czy w takim przypadku nie lepiej wyglądałby zapis w jednym nawiasie ale z przecinkiem czyli „(droga ekspresowa S6, E28)”. Też raczej do ręcznej poprawki. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:56, 11 maj 2016 (CEST)

Kolejna porcja poprawek. Te są do dokładniejszego przejrzenia i prawdopodobnie do ręcznych poprawek. ~malarz pl PISZ 08:15, 16 maj 2016 (CEST)

 • np. tu i tu (przed i po pełnym wyrażeniu) zdublowały się numery
  • Na to botem nie poradzę. Numery były tam zdublowane. ~malarz pl PISZ 10:35, 18 maj 2016 (CEST)
 • tu i tu i w tym szablonie były obrazki na mapkach
  • bot już (na przyszłość) jest uodporniony na ten problem. ~malarz pl PISZ 10:35, 18 maj 2016 (CEST)
 • tu powstały spacje ( [[
  • bot (na przyszłość) poprawia (usuwa) spację w nawiasie. Spacja jest wstawiana, ponieważ szablon asdroga taką spację wstawiał. ~malarz pl PISZ 10:35, 18 maj 2016 (CEST)
 • tu bot zaczął lecz nie skończył – ale może to celowe było, bo to strona Wikipedysty
  • bot myślał, że ma do czynienia z tabelą (elementem tabeli) - to jest może do dopracowania dla bota, ale chyba nie ma sensu. W artykułach raczej nikt tak nie będzie wstawiał "|" ~malarz pl PISZ 10:35, 18 maj 2016 (CEST)
 • tu link tożsamy z tekstem linka
  • To już zostawiam dla AlohaBOT'a. ~malarz pl PISZ 10:35, 18 maj 2016 (CEST)
 • tu jedna ukryła się w uwadze (w infoboksie)
  • Tego bot też nie będzie sprawdzał. Raczej rzadki przypadek - trudny do wyłapania / łatwy do zepsucia przez bota. ~malarz pl PISZ 10:35, 18 maj 2016 (CEST)
 • tu bot usunął tabliczki z infoboksu (nie z mapy)
  • Błąd w kodzie. Nie poprawię bota na takie przypadki.
 • [2] [3] zdarzały się sytuacje, gdy trafił się zapis z dużych liter (Drogi Krajowej)
  • Bot będzie zamieniał takie nazwy na poprawny zapis (małą literą wojewódzka, krajowa, ekspresowa) - te zwijanie linków nie działa dla dróg zagranicznych. ~malarz pl PISZ 10:35, 18 maj 2016 (CEST)
 • trochę dziwnych rzeczy zadziało się też w artykułach o trasach europejskich.
  • Takie dziwne rzeczy wyszły, ponieważ bot pomija tabele i wszystkie listy (numerowane i nie), które są podobne do tabel (sam stara się zresztą najpierw je upodobnić do nich). IMO tu chyba nie ma dobrego rozwiązania dla bota na przyszłość.
 • tu, tu odmiana.
 • [4], [5] ostała się kropka po „nr”
 • [6] „krajowej drogi krajowejSpiderMum (dyskusja) 16:12, 22 maj 2016 (CEST)

Info dla innych przeglądających: przejrzałam dotychczas strony mające w nazwie „droga wojewódzka”, „autostrada”, „trasa europejska”, „przejście”, „obwodnic*” „szablon”, „łodz”, „Łodzi”, zaczynające się od „Powiat”zgodnie z sugestią niżej SpiderMum (dyskusja) 14:17, 18 maj 2016 (CEST)

@SpiderMum usuń sprawdzone z listy i będzie spokój. ~malarz pl PISZ 10:35, 18 maj 2016 (CEST)

automatyczne ukrywanie tabliczek

 • Taka uwaga techniczna tutaj bo w kawiarence już jest załatwione. Skoro kiedyś zablokowane zostało wyświetlanie flag w infoboksach, to może teraz czas na podobną blokadę tabliczek poza infoboksami. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:09, 11 maj 2016 (CEST)
  • Tylko tutaj należałoby zmienić formatowanie. IMO poprawne są też wywołania w tabelach i tabelo-podobnych zestawieniach (wypunktowaniach). O ile tabele, infoboksy są do wychwycenia o tyle wyliczanki już nie. Jak poprawimy stan zastany uruchomię bota cyklicznie i będzie sprzątał to co trzeba na stałe. ~malarz pl PISZ 20:59, 11 maj 2016 (CEST)

różne inne zbędne obrazki w artykułach o drogach

 • Trafiłam na takie cudo w tekście, na samym początku artykułu:[7], oraz na tabliczkę w tytule sekcji [8] SpiderMum (dyskusja) 18:32, 16 maj 2016 (CEST)
  • Te na początku artykułu trzeba usuwać (zresztą trochę ich pousuwałaś, ja jak napotkam tez usuwam) , ale chyba nie botem. Można spróbować wyłapać wszelkie ilustracje w nagłówkach i być może je hurtem usunąć. @The Polish co o tym myślisz? ~malarz pl PISZ 10:39, 18 maj 2016 (CEST)
   • Najwięcej takich przypadków (kilkanaście tysięcy) jest w artykułach dotyczących sportowców i olimpiad. Pozostałe przypadki (kilkanaście) to artykuły o drogach. Ściągnę sobie aktualnego dumpa, uruchomię database scanner i dam Wam znać co mi wyjdzie. --The Polish (query) 14:03, 20 maj 2016 (CEST)

Wyszło coś takiego:

 1. Wahadłowiec kosmiczny
 2. Państwa centralne
 3. Strzemieszyce Wielkie
 4. Książ Śląski
 5. Korzystno
 6. Błotnica (województwo lubuskie)
 7. Toporów (województwo lubuskie)
 8. Bobrówko (powiat strzelecko-drezdenecki)
 9. Białków (powiat słubicki)
 10. Historia Iławy
 11. Retkinia
 12. Droga wojewódzka nr 867
 13. Zabłocie (Żywiec)
 14. Cisowa (Kędzierzyn-Koźle)
 15. Pedagogika zachowania
 16. Tramwaje w Madrycie
 17. Sonic the Hedgehog: The Movie
 18. Droga wojewódzka nr 813
 19. Metro w Porto
 20. Wykaz spotkań reprezentacji Polski w hokeju na lodzie
 21. Śląsk Wrocław w sezonie 2008/2009
 22. Szlaki turystyczne w Bielsku-Białej
 23. Lista lokalnych edycji teleturnieju Who Wants to Be a Millionaire?
 24. VIVA World Cup 2009 (składy)
 25. Emmering
 26. Hofstetten
 27. World Cyber Games 2009
 28. World Cyber Games 2001
 29. World Cyber Games 2005
 30. World Cyber Games 2002
 31. World Cyber Games 2006
 32. World Cyber Games 2003
 33. World Cyber Games 2004
 34. World Cyber Games 2007
 35. World Cyber Games 2008
 36. Electronic Sports World Cup 2005
 37. Electronic Sports World Cup 2006
 38. Electronic Sports World Cup 2007
 39. Electronic Sports World Cup 2008
 40. Miss World 1951
 41. Hokej na lodzie na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich 2010 - turniej mężczyzn (składy)
 42. Mistrzostwa Świata w Triathlonie 2010
 43. Rheinbahn
 44. Mistrzostwa Europy w Zapasach 1909
 45. Grand Prix siatkarek 2010/składy
 46. Piemonte Woman Cup 2010
 47. Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2010 (składy)
 48. Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Kobiet 2010 (składy)
 49. Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn 2011 (składy)
 50. Kamil Rosiek
 51. Volley Masters Montreux 2011/składy
 52. Liga Europejska siatkarek 2011/składy
 53. Lista uczestników Tour de France 2011
 54. Grand Prix siatkarek 2011/składy
 55. Lista stacji metra w Budapeszcie
 56. TTV
 57. World Cyber Games 2011

tylko że pominąłem prawie wszystkie artykuły sportowe takie jak np. Polska na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 2004 czy Alan Espínola. --The Polish (query) 15:01, 21 maj 2016 (CEST)

Kategoria:Książki biograficzne

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia

Proponuje przenieść Kategoria:Książki biograficzne do Kategoria:Utwory biograficzne Gregok (dyskusja) 15:27, 4 maj 2016 (CEST)

Chętni operatorzy botów
The Polish (query) 15:39, 4 maj 2016 (CEST)
Dyskusja
Czyli... Kategoria:Filmy biograficzne też? --Wargo (dyskusja) 00:14, 5 maj 2016 (CEST)

Zamiana łącznika na myślnik w nazwach przejść granicznych oraz poprawa powstałych przekierowań

Status: w trakcie
Opis zlecenia
Obecnie w nazwach przejść granicznych króluje łącznik (z wyjątkiem chyba tylko trzech: przejście graniczne Gronowo–Mamonowo, przejście graniczne Paczków–Bílý Potok i przejście graniczne Rysy–Rysy). Należałoby ten łącznik zmienić na myślnik (pisownia z łącznikiem powinna być zarezerwowana dla dwuczłonowych nazw jednej miejscowości, na przykład Bielsko-Biała). Wipur (dyskusja) 02:23, 15 maj 2016 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Emptywords (dyskusja) 10:57, 15 maj 2016 (CEST)
Dyskusja

Aktualizacja biogramów - wybotowanie po interwiki

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia

Mamy na Wikipedii sporo mniej znanych postaci zwłaszcza ze sportu, ale pewnie też polityki itp. Istnieje możliwość, że dana osoba zmarła, a na pl.wikipedia.org nie zostało to odnotowane. Czy dałoby się wybotować takie przypadki, które na polskiej Wikipedii nie mają kategorii "Zmarli w", a mają odpowiednią kategorię na Wikidanych lub Wikipediach według interwiki (zwłaszcza en, de, fr, es). Powiedzmy, że ograniczylibyśmy się do osób z kategorią urodzeni w latach 30. XX wieku i późniejszych do końca XX wieku, bo dla wcześniejszych raczej nie będzie takich wypadków. Jeśli miałoby to być bardzo skomplikowane technicznie lub długotrwałe, można odpuścić. Elfhelm (dyskusja) 21:21, 20 maj 2016 (CEST)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Ongiś działało narzędzie CrossCats, które przydawało się do tego typu prac (wystarczyło wpisać kategorię Zmarli w XXXX i mieliśmy listę biogramów z tą kategorią na innych wiki). Niestety ponad pół roku temu padło ;/ tufor (dyskusja) 21:58, 20 maj 2016 (CEST)

to się powinno dać zrobić. DO tego typu tabel Wikipedysta:MastiBot/problemy w biogramach/Urodzeni w 1955 musiałbym dodać jeszcze daty zaczerpnięte z Wikidata masti <dyskusja> 00:03, 21 maj 2016 (CEST)

Zamiana łącznika na myślnik w kwalifikatorach nazw artykułów o podziale administracyjnym

Status: w trakcie
Opis zlecenia
Większość kwalifikatorów rocznych w tytułach artykułów o podziale administracyjnym ma myślnik (chyba tylko w trzech jest łącznik), ale trzeba by poprawić w linkujących. Wipur (dyskusja) 00:38, 22 maj 2016 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Emptywords (dyskusja) 11:36, 26 maj 2016 (CEST)
Dyskusja
 • Biorę jako dopełnienie poprzedniego zlecenia. Emptywords (dyskusja) 11:36, 26 maj 2016 (CEST)
 • Dziękuję.:-) Wipur (dyskusja) 16:32, 26 maj 2016 (CEST)

Order św. Jerzego

Status: wykonane
Opis zlecenia

Poprawka wszystkich linkujących z Order św. Jerzego na linkowanie do Order Świętego Jerzego (Rosja). Jakub Kaja () 18:30, 27 maj 2016 (CEST)

Chętni operatorzy botów

--Wargo (dyskusja) 22:25, 27 maj 2016 (CEST)

Dyskusja

Zrobione, ale czy na pewno wszędzie gdzie jest o nim wspomniane dotyczyło to Rosji? --Wargo (dyskusja) 22:45, 27 maj 2016 (CEST)

Na 99% tak, ale sprawdzę jeszcze dokładnie. Jakub Kaja () 23:11, 27 maj 2016 (CEST)
Sprawdzone, kilka błędów było (np. Order Podwiązki którego odznaka ma kształt św. Jerzego walczącego ze smokiem pomylono z Orderem św. Jerzego), ale teraz jest ok. Jakub Kaja () 00:32, 28 maj 2016 (CEST)