Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów z pewnością zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas, pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji MalarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł MalarzBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach mastiBot
Infoboksy MalarzBOT, MatmaBot
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie strony głównej, {{Dobry artykuł}} i {{Dobry artykuł/archiwum}} codziennie o 02:00 CET Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis, Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki Beau.bot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów MalarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników Beau.bot.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii Beau.bot
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker, malarzBOT
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji Beau.bot.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych, wstawianie i usuwanie szablonów informacyjnych o martwych linkach mastiBot
Artykuły na medal, dobre artykuły, listy na medal z innych Wikipedii, które nie mają swoich odpowiedników w polskiej Wikipedii mastiBot
 • Usuwanie dywizów, wstawianie półpauz w hasłach z kategorii Miesiące
 • Zamiana linków zewnętrznych na szablon {{90minut.pl}}
 • Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka (WP:CHECK)
 • Usuwanie "\{\{!\}\}", wstawianie "|" w wikilinkach (WP:CHECK)
AlohaBOT
uzupełnianie brakujących szablonów Tygodni tematycznych w dyskusjach powstałych artykułów mastiBot


Zlecenia

1067 martwych linków – Tilastopaja (cz. 2)

Status: w trakcie
Opis zlecenia
Proszę o poprawę martwych linków do tilastopaja.org na linki zarchiwizowane zgodnie z tą listą. Są to 492 linki, których łączna liczba wystąpień w przestrzeni głównej wynosi 1067. Dziękuję. Szoltys [Re: ] 01:56, 20 lis 2016 (CET)

Odświeżam, żeby bot nie zarchiwizował. Tak długo jeszcze nie czekałem na realizację zgłoszenia. @Emptywords, może się podejmiesz? ;) Szoltys [Re: ] 20:54, 10 gru 2016 (CET)

Chętni operatorzy botów
Emptywords (dyskusja) 21:22, 22 gru 2016 (CET)
Dyskusja

@Szoltys - Z chęcią podjąłbym się zadania (pomimo nie spełniania warunków na operatora bota), ponieważ jestem programistą, znam się na pythonie i mógłbym to wykonać. Musiałbym tylko dostać akceptację (pokazać jakiś dowód/test, że nie zepsuję ;)) -- Kuzdo (»msg) 00:35, 21 gru 2016 (CET)

Lista haseł z diakrytykami w nazwie bez przekierowań bez tychże znakow

Status: w trakcie
Opis zlecenia

Prośba o listę haseł (możemy zacząć od podkategorii Sportowcy, spodziewam się ogromnej liczby braków), które zawierają znaki diakrytyczne, ale link bez diakrytyków jest u nas czerwony. Nedops (dyskusja) 23:02, 4 gru 2016 (CET)

Chętni operatorzy botów
masti <dyskusja> 22:48, 8 gru 2016 (CET)
Dyskusja
 • Dzięki :) Te niepolskie redirecty moim zdaniem można zrobić (strasznie mało tego). Co do polskich to chyba nie ma zgody Społeczności na tego typu przekierowania? Chociaż właściwie formalnie obie grupy mało się różnią. Nedops (dyskusja) 23:47, 8 gru 2016 (CET)
 • Wiedziałem, że coś podejrzanie skromna lista :D Dla mnie jest ok, jak najbardziej. Nedops (dyskusja) 23:53, 8 gru 2016 (CET)
 • Super :) @masti – warto by też kiedyś zrobić taką listę z przypadkami gdy i pod nazwą z diakrytykami i bez są normalne arty. Potencjalne duble, w najlepszym razie problemy z linkowaniem. Nedops (dyskusja) 22:29, 9 gru 2016 (CET)
@Masti Warto jeszcze uwzględnić, to że umlauty ä/ö/ü oddawane są z reguły przez dwuznaki ae/oe/ue (przykład), podobnie jest z kilkoma innymi literami (np. å=aa, æ=ae, ø=oe). Przekierowania z takim zapisem są nawet bardziej potrzebne niż te z a zamiast ä itp., bo w ten sposób ludzie rzeczywiście piszą w hasłach. Barcival (dyskusja) 14:03, 11 gru 2016 (CET)
@Barcival Tak, już to sobie do skryptu dopisałem. Jeszcze parę drobnych poprawek i puszczę je jeszcze raz. masti <dyskusja> 10:04, 12 gru 2016 (CET)
to jest nowa wersja. Poluzowałem też wykrywanie "polskości" nazwisk. @Nedops zerknij jak i się podoba. masti <dyskusja> 09:58, 13 gru 2016 (CET)

Kategoria:Angielskie utwory literackie według autora

Status: nowe
Opis zlecenia

Zauważyłem, że ktoś do kategorii Kategoria:Angielskie utwory poetyckie dodał kategorię o autorach (np. Kategoria:Utwory Edwina Atherstone’a). W zwiazku z powyższym utworzyłem kategorię Kategoria:Angielskie utwory poetyckie według autora i połączyłem ją z nad-kategorią Kategoria:Angielskie utwory literackie według autora. Wydaje mi się jednak,że wskazane by było poprawienie nazwy jej zwartości. Np. Kategoria:Utwory Edwina Atherstone’a dobrze było przenieść do Kategoria:Utwory poetyckie Edwina Atherstone’a. Nazwa "utwory Edwina Atherstone’a" jest nieprecyzyjna. Równie dobrze do tej kategorii mogły by trafiać powieści i opowiadania tego autora. Pozdrawiam Gregok (dyskusja) 13:59, 13 gru 2016 (CET)

 • Czy mogę prosić o opinię Gregok (dyskusja) 21:45, 25 gru 2016 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

opublikowane/opublikowana w cytuj stronę

Status: trwa dyskusja
Powoduje niewyświetlanie się zawartości pola (zob. [1]). Można stworzyć botem listę takich wywołań i ręcznie zmieniać, w cytuj stronę uwzględniać opublikowane/opublikowana (chyba najlepiej?), albo przebotować refy z błędnymi nazwami. Decyzję pozostawiam komuś technicznemu 
) Nedops (dyskusja) 02:53, 19 gru 2016 (CET)
Chętni operatorzy botów
Paweł Ziemian (dyskusja) 17:19, 23 gru 2016 (CET)
Dyskusja
 • Dobrze by od razy wyłuskać kilka dodatkowych problemów. Np. poza "opublikowany" i "opublikowana" także "opublikowano", dalej "data dostepu" (zamiast dostępu), "strona" zamiast "strony". Ewentualnie (trudniej?) parametry, gdzie omyłkowo nie dano "=" (a zamiast tego np. "-" typu "data-..."). Elfhelm (dyskusja) 18:51, 20 gru 2016 (CET)
 • Jakby ktoś był zainteresowany w wizualnej prezentacji błędów w artykułach to polecam skrypt do common.js:
$(document).ready(function()
{
	$(".problemy-w-cytuj-strone")
		.show("slow")
		.css("display", "inline")
		.css("color", "red");
});

Stosowne opisy na powinny się pojawić na końcu wyniku każdego podejrzanego wywołania szablonu cytowania strony.Paweł Ziemian (dyskusja) 17:50, 21 gru 2016 (CET)

 • Zrobiłem raport statystyczny z niepustych pól w szablonie i wszystkich indeksowanych ("0" to puste, "1" to niepuste). Spróbuję teraz podejść do ewentualnej procedury naprawy. Jeśli chodzi o języki, zgłoszone w mojej dyskusji (@Elfhelm, @WTM) to faktycznie kiedyś szablon obsługiwał każdy język osobno. Jednak obecnie wszystkie kody można podawać w jednym polu oddzielając je znakiem odstępu. Jako, że pozostałe pola nie są obecnie udokumentowane proponuję jednoczesną ich eliminację przez skompresowanie wszystkich kodów w jednym polu język. Z raportu wynika również, że są w nim również podawane pola dla książek i czasopism. Oczywiście można by je umieszczać w polu id, lecz nasunął mi się pomysł aby może wszystkie wywołania cytowania stron przebotować na szablon {{cytuj}}, który jako uniwersalny łyknie te dane bez problemów. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:19, 23 gru 2016 (CET)
 • @Nedops, @Elfhelm Mamy takie zagraniczne pola jak:
  1. deadlink=404
  2. deadurl=yes lub no (zdarza się nawet nie)
  3. format=pdf, Wydrukowano, HTML, XLS, DOC lub inne śmieci w różnych wariantach (linkujące, z małych liter itp.), a nawet instrukcje „wpisz "Nicole Scherzinger" w panel "Keywords" i wybierz "Search"”
 • Proponuję usunąć wszystkie oczywiste wywołania. Zostawiłbym jedynie takie, które są wywołane inaczej niż normalnie by wynikało z ich nazwy i najczęstszych wywołań. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:59, 26 gru 2016 (CET)
 • @Paweł Ziemian Jak najbardziej. Nie widzę, do czego mogłyby się przydać (martwe linki wyłapuje u nas bot). Elfhelm (dyskusja) 23:14, 26 gru 2016 (CET)
 • @Nedops, @Elfhelm Bot zredukował zawartość kategorii do nieco ponad 4,3k artykułów. Pracował w trybie „wszystko albo nic”, czyli nie zapisywał zmian jeśli nie zlikwidował wszystkich problemów. W 3,1k artykułach nie umiał nanieść żadnej poprawki. Natomiast około 1k byłby w stanie coś poprawić, ale nie wszystko i artykuł nadal by tkwił w technicznej kategorii. Nie zrobiłem statystyki, dla przypadków gdy artykuł jest w kategorii a bot nic tam nie znalazł. Jeśli to wystarcza to odznaczcie jako załatwione. Jeśli macie jakieś dalsze pomysły na poprawki to opiszcie niżej. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:07, 28 gru 2016 (CET)
 • @Paweł Ziemian Świetna robota! Może zaktualizujesz jeszcze raport? Wydaje się np., że można by pousuwać parametry typu "miejsce". Elfhelm (dyskusja) 22:23, 28 gru 2016 (CET)
 • @Nedops, @Elfhelm Uaktualniłem raport chociaż w obecnej postaci wiele on już nie wnosi. Natomiast lokalnie mam całą masę różnych raportów, lecz niektóre z nich mają rozmiary przekraczające możliwości publikowania w ramach MediaWiki. Pełen log z opisami wykonanych operacji ma około 100MB. Może odwrócę pytanie. Jaki raport mógłby pomóc bardziej? Wracając do pola miejsce to występuje ono w {{cytuj książkę}}, więc jego obecność może sugerować użycie błędnego szablonu cytowania. Już i tak się szarpnąłem na konwersje pól wydawca i czasopismo na opublikowany. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:53, 28 gru 2016 (CET)
 • @Nedops, @Elfhelm Na podstawie już zgranych kopii artykułów utworzyłem nowy raport. Zawiera on nazwy (lub pozycje) pól z wartościami, których bot nie rozumie poprawiając wywołania szablonu. To jest lista tylko tych artykułów, w których bot potrafi nanieść pozostałe poprawki automatycznie. Raport ze wszystkich takich przypadków jest cztery razy większy. Ale nie ma sensu go zamieszczać, bo to robi właśnie kategoria specjalna i skrypt. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:28, 28 gru 2016 (CET)

Szablon:Święty infobox

Status: nowe
Opis zlecenia
Proszę, by w artykułach z szablonem Szablon:Święty infobox zmienić wartość parametru Czczony w taki sposób by nie było w nich formatowania linków, ponieważ po zmianie nazwy parametru w wielu przypadkach stworzyła się forma niegramatyczna (np. Mikołaj z Miry) Albertus teolog (dyskusja) 16:29, 22 gru 2016 (CET)
Chętni operatorzy botów
~malarz pl PISZ 17:26, 22 gru 2016 (CET)
Dyskusja
W Wikipedysta:Malarz pl/szablony/Święty infobox jest zestawienie wartości tego parametru. @Albertus teolog Co i jak zrobić z wartościami ? Wydaje mi się, że usunięcie linkowań nie zawsze rozwiąże problem. ~malarz pl PISZ 21:53, 26 gru 2016 (CET)
@Malarz pl masz rację. Usunięcie linkowania poprawi formę gramatyczną tylko w przypadku Kościół katolicki. Czy jesteś w stanie zmienić formatowanie gdybym przedstawił listę zamienników? Albertus teolog (dyskusja) 11:45, 27 gru 2016 (CET)
dawaj. Nie obiecuję, że się wszystko uda, ale są spore szanse. ~malarz pl PISZ 11:53, 27 gru 2016 (CET)
Pierwsza sprawa dotyczy świętych katolickich. Wszędzie gdzie pojawia się rzymskokatolicki, łaciński oraz katolicki obrządku... proszę zamienić na [[Kościół katolicki]].

Natomiast pozostałe formatowania linków proponuję by miały następującą formę:

 • [[Kościół katolicki]]
 • [[Starokatolicyzm|Kościoły starokatolickie]]
 • [[Kościoły wschodnie]]
 • [[Cerkiew prawosławna|Cerkiew prawosławną]]
 • [[Anglikanizm|Wspólnotę anglikańską]]
 • [[Wspólnota anglikańska|Wspólnotę anglikańską]]
 • [[Luteranizm|Kościół Ewangelicko-Augsburski]]
 • [[Kościoły chrześcijańskie]]
 • [[Ewangelicy|Koscioły ewangelickie]]
 • [[Protestantyzm|Kościoły protestanckie]]
 • [[Mariawityzm|Kościoły mariawickie]]
 • [[Koptyjski Kościół Ortodoksyjny]]
 • [[Apostolski Kościół Ormiański]]
 • [[Kościół Ewangelicko-Luterański w Ameryce]]
 • [[Kościoły orientalne]]
 • [[judaizm]]
 • [[islam]]
 • [[Kościół Episkopalny w Stanach Zjednoczonych]]
 • [[Kościół Katolicki Mariawitów w RP]]
 • [[Rosyjski Kościół Prawosławny]]
 • [[Rosyjska Prawosławna Cerkiew Staroobrzędowa|Rosyjską Prawosławną Cerkiew Staroobrzędową]]
 • [[Gruziński Kościół Prawosławny]]
 • [[Kościoły orientalne]]
 • [[Polski Autokefaliczny Kościół Prawosławny]]
 • [[Kościół Prawosławny Czech i Słowacji]]
 • [[Serbski Kościół Prawosławny]]
 • [[Patriarchat Konstantynopolitański|Kościół Prawosławny]]
 • [[Kościół Grecji]]
 • [[Etiopski Kościół Ortodoksyjny]]
 • [[Bułgarski Kościół Prawosławny]]
 • [[Gruziński Kościół Prawosławny]]
 • [[Kościół Cypru]]
 • [[Ukraiński Kościół Prawosławny Patriarchatu Moskiewskiego]]
 • [[Kościół Ewangelicki w Niemczech]]

Albertus teolog (dyskusja) 14:51, 27 gru 2016 (CET)

Usunięcie ikonek „Zabytek” z przestrzeni głównej haseł

Status: nowe

Z tego co pamiętam z naszych dyskusji w Kawiarence, wstawianie ikonki „zabytek” w main w sytuacji, kiedy mamy ją już powtórzoną w infoboksie, jest zbędne i redakcyjnie niepoprawne. Ich usuwanie niepotrzebnie pochłania czas, np. tutaj. Nie mam informacji, jaka jest skala tego zjawiska, ale jeżeli takich przypadków mamy więcej, to czy mógłbym prosić o usunięcie ikonek z przestrzeni głównej artykułów? Bardzo dziękuję. Boston9 (dyskusja) 11:37, 13 sty 2017 (CET)

korekta tytułów haseł o niemieckich drogach B

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Proszę o poprawienie nazewnictwa artykułów opisujących drogi państwowe/federalne w Niemczech (drogi B). Określenie droga krajowa prawidłowo dotyczy dróg niższej kategorii (Landesstraße), obecnie wprowadzając w błąd czytelników. Ze względu na dużą ilość artykułów dotyczących tego zagadnienia proponowałbym użyć do tego celu bota.

Przedstawiam własne propozycje nowego nazewnictwa:

 • droga krajowa B (Niemcy)droga państwowa B (Niemcy)
 • droga krajowa B (Niemcy)droga federalna B (Niemcy)

--MiKO101 gadajcie ;) 17:57, 13 sty 2017 (CET)

Chętni operatorzy botów
~malarz pl PISZ 20:48, 13 sty 2017 (CET)
Dyskusja
a co mówią źróðła o polskim nazewnictwie tych dróg? masti <dyskusja> 19:32, 13 sty 2017 (CET)
W proponowanej powyżej formie stanowiłoby to utrwalanie niczym weryfikowalnym nie popartej twórczości własnej.
Kwestia dyskutowana była m.in. w Dyskusja_wikiprojektu:Transport#Lista dróg krajowych w Niemczech. Nikt nie znalazł dotychczas źródła na spójne polskojęzyczne nazwy dla ww. obiektów i wątpię by, oprócz wszelakich wzmianek, dało się coś takiego znaleźć. Tak więc moim zdaniem należy nazwy w oryginalnym języku traktować tu jako nazwy własne, jak to czynią w większości innych edycji jęz. WP, np. d:Q34438. Wszystko inne będzie nadal twórczością własną.
A co z drogami w NRD, w III Rzeszy, w Republice Weimarskiej itp. Też były tam drogi rangi krajowej/państwowej, ale nazywały się po niemiecku inaczej niż obecnie.--Alan ffm (dyskusja) 20:08, 13 sty 2017 (CET)

Standardyzacja nazewnictwa

Status: wykonane
Opis zlecenia

Mathieu Mars (dyskusja) 13:28, 14 sty 2017 (CET)

Chętni operatorzy botów
masti <dyskusja> 23:21, 16 sty 2017 (CET)
Dyskusja

@masti, wyszedł kwiatek pod postacią FC Schalke 04 Gelsenkirchen [2] Mathieu Mars (dyskusja) 00:37, 17 sty 2017 (CET)

ups. Faktycznie. poprawiłem. masti <dyskusja> 00:42, 17 sty 2017 (CET)

Tilastopaja po raz kolejny

Status: w trakcie
Opis zlecenia

Gorąca prośba o aktualizację linków do bazy lekkoatletycznej Tilastopaja. Dla rekordów (URL zaczynający się od "http://www.tilastopaja.org/db/rec.") wystarczy zamiana domeny ".org" na ".net". Dla biogramów (nie zadziała dla wszystkich, ale lepszy rydz niż nic) – zamiana domeny ".org" na ".net" oraz usunięcie znacznika płci po "http://www.tilastopaja.org/db/" (atf/atm -> at), jak tutaj Nedops (dyskusja) 01:56, 17 sty 2017 (CET)

Chętni operatorzy botów
The Polish (query) 08:57, 17 sty 2017 (CET)
Dyskusja
 • Dobrze byłoby wyłączyć z botowania te biogramy, gdzie biografie z Tilastopaja są zarchiwizowane. Da się? :) Nedops (dyskusja) 21:13, 18 sty 2017 (CET)

Szablon:Hokeista infobox

Proponowałbym w biogramach hokeistów na lodzie, a dokładniej w Szablon:Hokeista infobox, usunąć wielokrotnie wstawianą w wersie "drużyna" treść „kariera zakończona” (zapisywana także w wersji kursywą kariera zakończona). Przykład tu: Siergiej Bieriezin (hokeista). Nie ma sensu pozostawianie tej treści, tym bardziej w przypadkach gdy osoba ma np. 50 czy 70 lat, a w skrajnych przypadkach, gdy już nie żyje. Informacja o tym, że zawodnik zakończył karierę, jest podana często w samej treści opisu kariery. Lowdown (dyskusja) 15:26, 18 sty 2017 (CET)

Usunięte hasła z podkategorii Sportowcy

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia

Gorąca prośba o (aktulizowaną) listę (np. w mojej przestrzeni użytkownika) usuwanych haseł sportowych (nie da się chyba tego wyłapać inaczej niż przez kategorię, jak ktoś coś wymyśli to śmiało pisać – podejrzewam, że ok. połowa usuwanych kategorii nie zawiera...). Jakby się dało wykluczyć te kasowane przez DNU byłoby super, ale biorę pod uwagę, że się nie da :) Możemy zacząć od np. ostatniego miesiąca i potem ew. iść w dawniejsze czasy :) Nedops (dyskusja) 15:43, 18 sty 2017 (CET)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja
jeżeli artykuły są usuniete to trzeba mieć uprawnienia administratora do ich podglądu. Nawet analizujac po rejestrze usunięć nie da się ustalić, które dotyczą sportowców jeśli nie było tam kategorii. Usuniętych nie da się przeglądać po kategorii bo ich tam nie ma. masti <dyskusja> 21:16, 18 sty 2017 (CET)

Islandzkie kluby piłkarskie

Status: nowe
Opis zlecenia
Przeprowadziłem standardyzację nazewnictwa, usuwając twórczość własną itd. Z góry przepraszam za ilość pracy. Mathieu Mars (dyskusja) 00:56, 19 sty 2017 (CET)

</nowiki>

Kategorie:

Przy okazji

Chętni operatorzy botów
Dyskusja