Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów z pewnością zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas, pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji malarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin, docelowo malarzBOT.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł malarzBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach czasowo zawieszone mastiBot
Infoboksy malarzBOT, MatmaBot, Paweł Ziemian BOT
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie tabeli w Związki chemiczne według pierwiastków Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis, Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki mastiBot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów malarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot (doocelowo mastiBot)
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
mastiBot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników malarzBOT.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii malarzBOT
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker, malarzBOT
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji malarzBOT.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych, wstawianie i usuwanie szablonów informacyjnych o martwych linkach mastiBot
Artykuły na medal, dobre artykuły, listy na medal z innych Wikipedii, które nie mają swoich odpowiedników w polskiej Wikipedii mastiBot
 • Usuwanie dywizów, wstawianie półpauz w hasłach z kategorii Miesiące
 • Zamiana linków zewnętrznych na szablon {{90minut.pl}}
 • Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka (WP:CHECK)
 • Usuwanie "\{\{!\}\}", wstawianie "|" w wikilinkach (WP:CHECK)
AlohaBOT
uzupełnianie brakujących szablonów Tygodni tematycznych w dyskusjach powstałych artykułów mastiBot


Zlecenia

Fiat

Status: nowe
Opis zlecenia
Po zmianie nazwy artykułu proszę o przekierowanie z Fiat Auto Poland na FCA Poland Aight 2009 (dyskusja) 22:43, 17 mar 2017 (CET)

Z przedsiębiorstw prosiłbym również o: Nadodrzańskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego "Odra" w Nowej Soli -> Nadodrzańskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Odra” w Nowej Soli; Huta Częstochowa -> ISD Huta Częstochowa; Huta Zawiercie -> CMC Zawiercie; Huta Katowice -> ArcelorMittal Poland Oddział w Dąbrowie Górniczej; Huta Florian -> ArcelorMittal Poland Oddział w Świętochłowicach; Huta Kościuszko -> ArcelorMittal Poland Oddział Huta Królewska; Huta Cedler -> ArcelorMittal Poland Oddział w Sosnowcu oraz Koksownia Zdzieszowice -> ArcelorMittal Poland Oddział w Zdzieszowicach Aight 2009 (dyskusja) 12:28, 18 mar 2017 (CET)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Jestem sceptyczie nastawionych do tych zmian. Jakies 2-3 lata temu odbyła się dyskusja w kawiarence dotyczącą zmiany nazwy artykułu (chodziło o jakąś elektrownię) właśnie na nazwę właściciela + słowo oddział w ... Konkluzja była taka, że tej nowej nazwy nikt nie używa poza sprawozdaniami finansowymi. Wydaje mi się, że podobnie jest w przypadku tych hut. ~malarz pl PISZ 14:57, 18 mar 2017 (CET)

też im się tak wydaje. O ile Huta Katowice jest bytem encyklopedycznym i znanym to ArcelorMittal Poland Oddział w Dąbrowie Górniczej zasługuje najwyej na wzmiankę w artykule. masti <dyskusja> 18:03, 18 mar 2017 (CET)

Gwoli wyjaśnienia, nie zamierzam likwidować w żaden sposób przekierowań, ponieważ nazwy te są utrwalone bardziej lub mniej, chodzi o to by linki przeskakiwały wprost na stronę i dlatego proszę o to na tej stronie, która jest do tego przeznaczona, celem nie było wywołami dyskusji o zasadności bo to nie miejsce i temat. Aight 2009 (dyskusja) 02:41, 19 mar 2017 (CET)

 • Może to nie było celem, ale operatorzy botów to nie roboty i każdorazowo, przed przyjęciem zlecenia, jednak zawsze zastanawiamy się, czy było ono uzasadnione :) Emptywords (dyskusja) 23:27, 15 kwi 2017 (CEST)

Jak przedmówcy, ww. zagadnienia są encyklopedyczne jako duże obiekty przemysłowe i/lub jako (byłe) przedsiębiorstwa ze znaczącą historią, a nie jako niesamodzielne (zazwyczaj efemerydalne pod względem ponadczasowości) wewnętrzne jednostki organizacyjne. Analogicznie jak np. wieżowce, duże obiekty sportowe, czy też ww. elektrownie, gdzie to ma znikome znaczenie czy funkcjonują one w formie odrębnego przedsiębiorstwa czy też jako czyjaś niesamodzielna wewnętrzna jednostka organizacyjna.--Alan ffm (dyskusja) 23:30, 18 maj 2017 (CEST)

Pytanie o pobotowanie serii miejscowości

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Pisałem do @Tsca - skierował mnie tutaj :) Myślałem o nie bardzo-wielko-seryjnym przebotowaniu miejscowości na Tajwanie, sporo brakuje. Bazy danych by były, ale nie wiem, co jest dokładnie potrzebne itp. Czy ktoś, kto byłby chętny się tym pobawić, napisałby do mnie (felis (kropka) domestica (małpa) interia.pl) ? Z góry dziękuję --Felis domestica (dyskusja) 17:30, 30 kwi 2017 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
Mail poszedł. Szoltys [Re: ] 18:36, 30 kwi 2017 (CEST)

Usunięcie tabeli

Status: nowe
Opis zlecenia
Usunięcie z artykułów tabeli Szablon:Formuła 1/Podsumowanie. Operacja dotyczy artykułów w podkategoriach Kategoria:Kierowcy Formuły 1. Eurohunter (dyskusja) 17:44, 30 kwi 2017 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Wydawnictwo muzyczne

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia

Zmieniłem nazwę artykułu Wytwórnia płytowa na Wydawnictwo muzyczne po dyskusji w kawiarence. Więc teraz trzeba

 1. W infoboxach {{Zespół muzyczny infobox}}, {{Artysta muzyczny infobox}}, {{Album muzyczny infobox}}, {{Singel infobox}}, {{Utwór muzyczny infobox}} i {{Wytwórnia muzyczna infobox}} zmienić parametr „wytwórnia płytowa” lub "Wytwórnia muzyczna" na "wydawnictwo muzyczne" i z wytwórnia" na "wydawnictwo"
 2. Zmienić nazwy podkategorii w Kategoria:Wytwórnie muzyczne (np Kategoria:Wytwórnie muzyczne według państw do Kategoria:Wydawnictwa muzyczne według państw) i przenieść artykuły do kategorii o właściwych nazwach. --Maattik (dyskusja) 20:35, 3 maj 2017 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
Przy czym przy docelowym nazewnictwie zawartości podkategoryzacyjnej w gałęzi Kategoria:Wytwórnie muzyczne według państw zalecałbym zwrócić szczególną uwagę na pkt. 1.1.1 w Wikipedia:Kategoryzacja#Nazewnictwo_kategorii, czyli nazywać to w formacie "Kategoria:Wytwórnie muzyczne w [nazwa_państwa]", zamiast dotychczasowych nazw przymiotnikowych. --Alan ffm (dyskusja) 21:11, 3 maj 2017 (CEST)
Zgadzam się, po za tym podobnych kategorii wraz z podkategoriami jest więcej np. Kategoria:Przedsiębiorstwa według państw. --Maattik (dyskusja) 21:17, 3 maj 2017 (CEST)
Ano jest więcej. I w konsekwencji co i raz to gdzieś ktoś się piekli, że dane przedsiębiorstwo wcale "polskie" nie jest, bo co najwyżej tylko zarejestrowane w Polsce.--Alan ffm (dyskusja) 21:41, 10 maj 2017 (CEST)
No właśnie :) Co to jest polskie przedsiębiorstwo? Coca-Cola Poland Services Sp. z o.o. zarejestrowane w Polsce, a może Reserved z siedzibą na Cyprze, a może spółki giełdowe, gdzie jakieś zagraniczne fundusze bez jednej dominującej nacji mają największy udział (nawet nie mówię o większościowym pakiecie) i w sumie może się to zmieniać z dnia na dzień? Jak badać te międzynarodowe wielopoziomowe powiązania? Jaką firmą jest Vifon (Wietnamczyk wyemigrował do Polski i sprzedaje wietnamskie produkty), a jaką jest Polski Bus? Czy liczy się kto założył (Wedel, Biedronka), czy kto przejął (Możejki). Czy Volvo jest szwedzkie? A Nokia fińska? To zaczyna się robić podobnie, jak w przypadku narodowości - wyznacznikiem jest tradycja (miejsce założenia) lub po prostu deklaracja. Emptywords (dyskusja) 23:29, 10 maj 2017 (CEST)
Ja tam w kawiarence jakiego szalonego poparcia do tej zmiany nie widzę. W infoboksach zmienię etykiety i zobaczymy jaki będzie odzew. ~malarz pl PISZ 21:23, 3 maj 2017 (CEST)
wypadałoby też poprawić leady we wszystkich artykułach o wydawnictwach. Dopiero potem zastanawiałbym się nad botowaniem infoboksów. TO jest kilkadziesiąt tysięcy artykułów. ~malarz pl PISZ 21:32, 3 maj 2017 (CEST)

"do uzupełnienia"

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
warto by w trybie półautom. przelecieć wszystkie użycia frazy "do uzupełnienia". Często jest wpisana w hasło i widać ją! Np. Kenneth Branagh. A przecież w encyklopedii hasła powinny zawierać konkretne informacje, a nie zadania do wykonania. Co innego szablony, OK, ale by w hasło wpisywać. Niestety nie da się puścić automatem, bo czasami fraza jest częścią narracji hasła, trzeba kontrolować bota. --Piotr967 podyskutujmy 00:49, 24 maj 2017 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Emptywords (dyskusja) 15:02, 24 maj 2017 (CEST)
Dyskusja

To teraz jest inny problem bo w tabeli został znak '. Eurohunter (dyskusja) 15:23, 24 maj 2017 (CEST)

@Eurohunter A tak konkretniej, to chodzi Ci o tabele w Kenneth Branagh#Filmografia, prawda? --CiaPan (dyskusja) 15:29, 24 maj 2017 (CEST)
Dokładnie. Eurohunter (dyskusja) 15:31, 24 maj 2017 (CEST)
Tak, na pewno o to chodzi :) Tymczasem, do wyjaśnienia i wypracowania dalszej drogi postępowania, wycofuje te 4 edycje. Emptywords (dyskusja) 15:33, 24 maj 2017 (CEST)
 • Piotr967 - no właśnie, na razie zrobiłem tylko 3 hasła i naprawdę zastanawiam się, czy jednak nie porzucić tego zadania :) Jak w Mistrzostwa Polski w rugby 7 w tabelce zostawię puste miejsce albo kreskę, to nie wiadomo, czy to jest informacja wymagająca uzupełnienia, czy po prostu np. nie było wicemistrza w danym sezonie. Wyrażenie "do uzupełnienia" niesie za sobą jakąś dodatkową informację, że coś w danym miejscu na pewno jest. Nie daje tego kreska, czy puste miejsce. Może jednak lepiej zostawić, jak jest? --Emptywords (dyskusja) 15:28, 24 maj 2017 (CEST)

Podwójne wyróżnienie

Status: w trakcie
Opis zlecenia
W wielu artykułach dotyczących albumów muzycznych i filmów mamy podwójne wyronienie we wstępie artykułu np. Bass Generation zamiast Bass Generation. Proponuję wprowadzić poprawki w artykułach w kategorii Kategoria:Albumy muzyczne i Kategoria:Filmy. Eurohunter (dyskusja) 15:27, 24 maj 2017 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

To nie jest podwójne wyróżnienie, tylko wyróżnienie tytułu utworu (który powinien być zapisany italikiem). ~malarz pl PISZ 17:20, 24 maj 2017 (CEST)

Nie w definicji przy jednoczesnym wyboldowaniu. @Gytha Eurohunter (dyskusja) 17:22, 24 maj 2017 (CEST)
Szczerze mówiąc, to ja odpuszczam tę walkę ;-). Dość trudno jest wyjaśnić, dlaczego akurat tutaj nie stosować pochylenia, ponadto stosowanie kursywy w niektórych przypadkach i tak wymogli przyrodnicy. A poza tym ostatnio w jakichś poważnych wydawnictwach typu encyklopedycznego dopatrzyłam się, że stosują kursywę+pogrubienie na początku haseł w przypadku tytułów utworów. @Beno? Gytha (dyskusja) 22:22, 24 maj 2017 (CEST)
 • @Gytha, @Malarz pl Była już o tym dyskusja kilka razy. Zostawiamy kursywę w boldzie tylko dla niektórych taksonów (wikibiolodzy wiedzą które). Reszta artykułów zaczyna się boldem i tylko boldem - bez dodatkowej kursywy, bez cudzysłowu, bez typograficznych zabaw z małymi i wielkimi literami w logotypach i bez jakichkolwiek innych udziwnień - ponieważ ten fragment artykułu (początek) jest dosłownym powtórzeniem brzmienia hasła, czyli nazwy artykułu. Chodzi o spójność wyglądu, inaczej byśmy się nigdy nie dogadali, co i jak podbarwiać. Początek artykułu ma być stały, schludny i formalny. Najwięcej pozostałości jest faktycznie w artykułach o albumach muzycznych - tych starych, nieruszanych od lat, bo kiedyś ktoś jest zwalił z enwiki i tak zostało. Gdyby ktoś to przebotował, byłoby super. Beno @ 00:29, 25 maj 2017 (CEST)