Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów prawdopodobnie zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas, pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.Bot nieaktywny od dawna Mathieu Mars (dyskusja) 14:49, 24 sie 2017 (CEST)

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji malarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin, docelowo malarzBOT.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł malarzBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach w postaci szablonu {{Cytuj}} mastiBot
Infoboksy malarzBOT, MatmaBot, Paweł Ziemian BOT
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie tabeli w Związki chemiczne według pierwiastków Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis, Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki mastiBot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów malarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot (docelowo mastiBot)
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
mastiBot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników malarzBOT.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii malarzBOT
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker, malarzBOT
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji malarzBOT.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych, wstawianie i usuwanie szablonów informacyjnych o martwych linkach mastiBot
Artykuły na medal, dobre artykuły, listy na medal z innych Wikipedii, które nie mają swoich odpowiedników w polskiej Wikipedii mastiBot
Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka mastiBot
 • Usuwanie dywizów, wstawianie półpauz w hasłach z kategorii Miesiące
 • Zamiana linków zewnętrznych na szablon {{90minut.pl}}
 • Usuwanie "\{\{!\}\}", wstawianie "|" w wikilinkach (WP:CHECK)
AlohaBOT
uzupełnianie brakujących szablonów Tygodni tematycznych w dyskusjach powstałych artykułów mastiBot


Zlecenia

Zamiana linków

Status: w trakcie
Opis zlecenia
Proszę o masową zamianę linków Powiat na Powiat (Polska). Strona Powiat posłuży później jako artykuł lub strona ujednoznaczniająca dla powiatów z wielu państw, podobnie jak artykuł Gmina. Obecnie powiaty są także m.in. w Niemczech, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, Tajwanie i Chinach. --Maattik (dyskusja) 16:11, 20 wrz 2018 (CEST)

+ Gminy w Polsce na Lista gmin w Polsce i Powiaty w Polsce na Lista powiatów w Polsce. --Maattik (dyskusja) 16:34, 20 wrz 2018 (CEST)

+ Powiaty w Niemczech na Powiat (Niemcy). --Maattik (dyskusja) 17:14, 20 wrz 2018 (CEST)

Chętni operatorzy botów
~malarz pl PISZ 21:50, 20 wrz 2018 (CEST)
Dyskusja
@Maattik Nie ma sprawy, tylko w tej chwili mamy dwa artykuły o tym samym: Powiat (Polska) i Powiaty w Polsce. ptjackyll (zostaw wiadomość) 16:16, 20 wrz 2018 (CEST)
@Ptjackyll Artykuł Powiaty w Polsce to tak naprawdę lista powiatów w Polsce - zaraz przeniosę pod właściwą nazwę, która lepiej odda sens treści, czyli Lista powiatów w Polsce. Podobnie zrobiłem teraz z Lista gmin w Polsce bo mamy już artykuł Gmina (Polska). --Maattik (dyskusja) 16:20, 20 wrz 2018 (CEST)
@Ptjackyll zablokowałem ci bota. Proponuję najpierw powoli i ręcznie pozmieniać linki w szablonach i zobaczyć co zostanie jak się odświeżą linkujące. Masowa poprawa spowoduje więcej problemów niż pożytku. Patrz: [1], [2]. W kilku infoboksach poprawiłem, ale większość zostawiam do zabawy dla was. ~malarz pl PISZ 16:59, 20 wrz 2018 (CEST) Odblokujesz się sam mam nadzieję. :-) ~malarz pl PISZ 17:01, 20 wrz 2018 (CEST)
@Maattik Mamy Powiaty (Niemcy) ale Powiat (Polska). Skąd ta niekonsekwencja? ptjackyll (zostaw wiadomość) 18:23, 20 wrz 2018 (CEST)
@Ptjackyll Przeoczyłem to. Nazwy artykułów powinny być w liczbie pojedynczej o ile to możliwe. Powiaty (Niemcy) przeniosłem do Powiat (Niemcy). --Maattik (dyskusja) 18:27, 20 wrz 2018 (CEST)
 • OK, wszystko poza powiat poprawione. Sam link do powiatu jest problematyczny – ma około 150 wywołań w szablonach, a niestety nie wszędzie jest prawidłowo wstawiony, więc nie bardzo można to poprawić botem. A bez poprawy w szablonach narzędzie linkujących zwraca około 25 tysięcy wywołań. AWB musiałby pracować jakieś kilkanaście godzin pracować, a dzisiaj przy poprawie jedyne 600 linków, baza mi się zresetowała. ptjackyll (zostaw wiadomość) 19:45, 20 wrz 2018 (CEST)
 • Po poprawieniu szablonów i kilku godzinach lista linkujących do powiat spadała do 1700. Mój bot właśnie poprawił 288 w artykułach o polskich wsiach/miejscowościach/itp. Zostało 1417. Wieczorem popracuje nad botem i namowie go do współpracy dla miejscowości Niemieckich, Słowackich i Czeskich. ~malarz pl PISZ 08:59, 21 wrz 2018 (CEST)
 • Ujednoznacznienie dla okresów czeskich i słowackich wydaje mi się zbędne, mamy już Okres i Powiat, w których są linki do obu rodzajów jednostek (Powiat (Czechy) i Powiat (Słowacja)). Przekierowanie można by usunąć Okres (podział administracyjny) bo wprowadza w błąd, ewentualnie zmienić element docelowy na któreś z wymienionych ujednoznacznień. --Maattik (dyskusja) 19:18, 28 wrz 2018 (CEST)

Profesor i profesor uczelniany

Status: nowe
Opis zlecenia
Chodzi o biografie profesorów i doktorów habilitowanych obecnie żyjących i nieemerytowanych. Osoba, która była dotychczas profesorem nadzwyczajnym albo wizytującym, jest od 1 października zgodnie z Prawem o szkolnictwie wyższym i nauce profesorem uczelnianym, a profesor zwyczajny to od tego czasu po prostu profesor. Ważne by zmienić choć sam początek artykułu. Sebek A. (dyskusja) 22:09, 4 lis 2018 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
@Sebek Adamowicz: obawiam się, że kryteria mogą być zbyt nieostre by bot mógł to wykonać. Punkt pierwszy: ciężko wyciągnąć biografie osób żyjących i nieemerytowanych. Osoby żyjące można jeszcze jakoś wyciągnąć, sprawdzając czy nie ma kategorii Zmarli w xxxx, jednak z nieemerytowanymi jest ciężej. Druga sprawa to to, że informacje o posiadaniu tego stopnia naukowego mogły zostać podane na wiele różnych sposobów, zarówno w infoboksie jak i tekście, a dla botów deklinacja, może nie niemożliwa, to jednak jest ciężka. Istnieje spore ryzyko przypadkowej pomyłki; IMO należałoby to robić ręcznie, w najlepszym wypadku półautomatycznie (chociaż może któryś operator bota mnie tu zaskoczy ;). Na szybko wpisałem w wyszukiwarkę takie zapytanie: klik i już na pierwszej stronie (u mnie) jest kilka przypadków, których nie można zrobić automatycznie: Hiroshi Amano (Japończyk) czy Andrzej Siemieniewski (w 2000 został profesorem nadzwyczajnym, a w 2004 profesorem zwyczajnym – wtedy te tytuły były tak nazwane więc raczej nie należy zmieniać). W razie czego mogę sporządzić Ci listę z tego zapytania, żebyś przejrzał ręcznie. Pzdr, tufor (dyskusja) 22:49, 4 lis 2018 (CET)
@tufor W zakresie zdań tytu "został profesorem nadzwyczajnym" zmieniać nie trzeba. To historia kariery, tu ustawa z 2018 r. nic zmienić nie może. Ponadto zadanie dotyczy tylko wykładowców polskich uczelni. Sebek A. (dyskusja) 13:56, 5 lis 2018 (CET)
proponowałbym ograniczyć zlecenie do zrobienia listy artykułów, w których w pierwszym zdaniu występują stare pojęcia wraz z datami urodzenia i śmierci z infoboksu. Wtedy można będzie ew. coś dalej z tym zrobić. W obecnym wydaniu jest to na tyle skomplikowane zadanie, że chyba nikomu nie będzie chciało się zmierzyć. ~malarz pl PISZ 14:01, 5 lis 2018 (CET)
Wikipedysta:Sebek Adamowicz/profesory (nad)zwyczajne - taka mala lista do analizy. Zawiera te biogramy, w których jest {{naukowiec infobox}} oraz jest info o zwyczajnym/nadzwyczajnym w pierwszym zdaniu. ~malarz pl PISZ 11:31, 6 lis 2018 (CET)

Avex i Max Matsūra

Status: nowe
Opis zlecenia
Zmieniono nazwy następujących artykułów:

W przypadku pierwszego to nazwa artykułu została zmieniona na podstawie danych ze strony https://avex.com/jp/en/corp/outline/, natomiast w przypadku drugiego nazwa zmieniona została, zgodnie z zasadami transkrypcji Hepburna. Zatem prośba o poprawienie linków w artykułach i szablonach, w których występują. Pachidensha (dyskusja) 21:52, 6 lis 2018 (CET)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja
 • W przypadku drugiego hasła @Accomer przeniósł go ponownie, więc ustalcie między sobą, która wersja jest poprawna i finalna. Rzuwig 20:48, 8 lis 2018 (CET)
  • Witam @Rzuwig. Właściwy zapis transkrypcyjny nazwiska Matsuura jest właśnie taki, zgodny z Hepburnem i międzynarodowymi standardami (np. Matsuura Machinery Corporation, enwiki). Można zapisywać także Matsu'ura, albowiem są to dwa znaki: 松 matsu i 浦 ura. W języku polskim następuje tu zbieżność fonetyczna samogłoski "u" jako ostatniej w matsu i pierwszej w ura. Początkującemu japoniście lub amatorowi może się wydawać (jest to częsty błąd), że jest to jedna długa samogłoska, a to już jest poważnym błędem. Ponadto, w poprzedniej wersji hasła znaki kanji były błędne 石野卓球 Ishino Takkyū. Odnosiły się do innego producenta.--Accomer (dyskusja) 05:16, 9 lis 2018 (CET)

Dane statystyczne o miastach w Polsce

Status: nowe
Opis zlecenia
Czy można przenieść dane z tabeli do infoboksów w artykułach o miastach (z podaniem na ten cel skonstruowanego przypisu)? Wiele artykułów posiada dane o ludności z 2016 bądź 2014 roku. Dodatkowo: Czy można przenieść dane z arkusza GUS-u (podanego jako źródło) do Gminy w Polsce (statystyki) oraz Lista powiatów w Polsce. W ogóle przydałoby się to jakoś unormować, ale tutaj mógłbym pomóc jedynie redakcyjnie. Początkowo wpadłem na pomysł, aby zaktualizować to ręcznie, ale natychmiast zdałem sobie sprawę, że od takiego czegoś jest bot i że „napiszę bota”, ale później przyszła myśl „taa... jasne... napiszesz bota Roody; chyba w logo”. RoodyAlien (dyskusja) 19:09, 8 lis 2018 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

By wykonywać zadania tego typu musimy mieć bazę danych wiążącą jednostki GUS (miejscowości, gminy, powiaty itp) z artykułami. Jedynym pewnym łącznikiem dla miejscowości jest SIMC. Jeżeli mamy pewność, że SIMC w artykułach jest poprawny to możemy automatycznie zmienić i tu raczej nie będzie problemu. Do tego proponuję, by nie umieszczać w każdym artykule pełnej informacji o źródle, a utworzyć szablon z treścią przypisu. Problemem jest liczba mieszkańców w tekście artykułu. Oba problemy rozwiązałoby umieszczenie tych informacji w WikiData. Z gminami i powiatami jest większy problem, bo w wielu infoboksach tych artykułów jest niepoprawny lub brak RERC i to trzeba w pierwszej kolejności uporządkować. StoK (dyskusja) 09:50, 12 lis 2018 (CET)