Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów prawdopodobnie zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas, pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.Bot nieaktywny od dawna Mathieu Mars (dyskusja) 14:49, 24 sie 2017 (CEST)

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji malarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin, docelowo malarzBOT.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł malarzBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach w postaci szablonu {{Cytuj}} mastiBot
Infoboksy malarzBOT, MatmaBot, Paweł Ziemian BOT
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie tabeli w Związki chemiczne według pierwiastków Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis, Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki mastiBot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów malarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot (docelowo mastiBot)
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
mastiBot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników malarzBOT.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii malarzBOT
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker, malarzBOT
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji malarzBOT.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych, wstawianie i usuwanie szablonów informacyjnych o martwych linkach mastiBot
Artykuły na medal, dobre artykuły, listy na medal z innych Wikipedii, które nie mają swoich odpowiedników w polskiej Wikipedii mastiBot
Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka mastiBot
 • Usuwanie dywizów, wstawianie półpauz w hasłach z kategorii Miesiące
 • Zamiana linków zewnętrznych na szablon {{90minut.pl}}
 • Usuwanie "\{\{!\}\}", wstawianie "|" w wikilinkach (WP:CHECK)
AlohaBOT
uzupełnianie brakujących szablonów Tygodni tematycznych w dyskusjach powstałych artykułów mastiBot


Zlecenia

Zamiana linków

Status: w trakcie
Opis zlecenia
Proszę o masową zamianę linków Powiat na Powiat (Polska). Strona Powiat posłuży później jako artykuł lub strona ujednoznaczniająca dla powiatów z wielu państw, podobnie jak artykuł Gmina. Obecnie powiaty są także m.in. w Niemczech, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, Tajwanie i Chinach. --Maattik (dyskusja) 16:11, 20 wrz 2018 (CEST)

+ Gminy w Polsce na Lista gmin w Polsce i Powiaty w Polsce na Lista powiatów w Polsce. --Maattik (dyskusja) 16:34, 20 wrz 2018 (CEST)

+ Powiaty w Niemczech na Powiat (Niemcy). --Maattik (dyskusja) 17:14, 20 wrz 2018 (CEST)

Chętni operatorzy botów
~malarz pl PISZ 21:50, 20 wrz 2018 (CEST)
Dyskusja
@Maattik Nie ma sprawy, tylko w tej chwili mamy dwa artykuły o tym samym: Powiat (Polska) i Powiaty w Polsce. ptjackyll (zostaw wiadomość) 16:16, 20 wrz 2018 (CEST)
@Ptjackyll Artykuł Powiaty w Polsce to tak naprawdę lista powiatów w Polsce - zaraz przeniosę pod właściwą nazwę, która lepiej odda sens treści, czyli Lista powiatów w Polsce. Podobnie zrobiłem teraz z Lista gmin w Polsce bo mamy już artykuł Gmina (Polska). --Maattik (dyskusja) 16:20, 20 wrz 2018 (CEST)
@Ptjackyll zablokowałem ci bota. Proponuję najpierw powoli i ręcznie pozmieniać linki w szablonach i zobaczyć co zostanie jak się odświeżą linkujące. Masowa poprawa spowoduje więcej problemów niż pożytku. Patrz: [1], [2]. W kilku infoboksach poprawiłem, ale większość zostawiam do zabawy dla was. ~malarz pl PISZ 16:59, 20 wrz 2018 (CEST) Odblokujesz się sam mam nadzieję. :-) ~malarz pl PISZ 17:01, 20 wrz 2018 (CEST)
@Maattik Mamy Powiaty (Niemcy) ale Powiat (Polska). Skąd ta niekonsekwencja? ptjackyll (zostaw wiadomość) 18:23, 20 wrz 2018 (CEST)
@Ptjackyll Przeoczyłem to. Nazwy artykułów powinny być w liczbie pojedynczej o ile to możliwe. Powiaty (Niemcy) przeniosłem do Powiat (Niemcy). --Maattik (dyskusja) 18:27, 20 wrz 2018 (CEST)
 • OK, wszystko poza powiat poprawione. Sam link do powiatu jest problematyczny – ma około 150 wywołań w szablonach, a niestety nie wszędzie jest prawidłowo wstawiony, więc nie bardzo można to poprawić botem. A bez poprawy w szablonach narzędzie linkujących zwraca około 25 tysięcy wywołań. AWB musiałby pracować jakieś kilkanaście godzin pracować, a dzisiaj przy poprawie jedyne 600 linków, baza mi się zresetowała. ptjackyll (zostaw wiadomość) 19:45, 20 wrz 2018 (CEST)
 • Po poprawieniu szablonów i kilku godzinach lista linkujących do powiat spadała do 1700. Mój bot właśnie poprawił 288 w artykułach o polskich wsiach/miejscowościach/itp. Zostało 1417. Wieczorem popracuje nad botem i namowie go do współpracy dla miejscowości Niemieckich, Słowackich i Czeskich. ~malarz pl PISZ 08:59, 21 wrz 2018 (CEST)
 • Ujednoznacznienie dla okresów czeskich i słowackich wydaje mi się zbędne, mamy już Okres i Powiat, w których są linki do obu rodzajów jednostek (Powiat (Czechy) i Powiat (Słowacja)). Przekierowanie można by usunąć Okres (podział administracyjny) bo wprowadza w błąd, ewentualnie zmienić element docelowy na któreś z wymienionych ujednoznacznień. --Maattik (dyskusja) 19:18, 28 wrz 2018 (CEST)

Identyfikacja nieistniejących wikicytatów

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Dość często zdarza mi się znajdowac takie linki. Czy jest mozliwe żeby jakiś autor bota przeszedł po wszystkich wypełnionych szablonach kierujących do wikicytatów i sprawdził czy te strony tam istnieją? PMG (dyskusja) 17:10, 10 gru 2018 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
Przy okazji można by hurtem sprawdzić w szablonach tego typu linki do wszystkich innych projektów siostrzanych. Bo zapewne znajdą się grube tysiące tego typu linków do nieistniejących w projektach siostrzanych stron. Ręcznie wyrzucałem tego typu przypadki przy różnych okazjach dziesiątki razy.--Alan ffm (dyskusja) 15:03, 12 gru 2018 (CET)
Może i racja, że trzeba je wyrzucić, bo na razie użyteczność jest zerowa, ale wydaje mi się, że założenie mogło być takie, że to było na zasadzie czerwonego linku - a nuż kiedyś ktoś uzupełni? Emptywords (dyskusja) 15:15, 12 gru 2018 (CET)
W takim razie założenie było błędne ;) Jest też sporo błędnych linków do Commons - te trzeba często zamienić na działające. Nedops (dyskusja) 15:18, 12 gru 2018 (CET)
Nie mam nic przeciwko usuwaniu zbędnych odnośników :) Emptywords (dyskusja) 23:10, 12 gru 2018 (CET)
Przy czym odnośnie błędnych linków do projektów siostrzanych, za takowe uznać należało by też linki do przekierowań w projektach siostrzanych. Niby w praktyce jakoś tam działa, ale to niezupełnie tak jak powinno być.--Alan ffm (dyskusja) 21:24, 19 gru 2018 (CET)
Ej, ale w przypadku taksonów wstawienie linku do nie istniejącej (jeszcze) kategorii na Commons jest wygodne i użyteczne. Nazwy naukowe są standardowe dla nazw kategorii, więc nie ma ryzyka, że link będzie błędny. Wstawiony link pozwala przy szybkim przeglądaniu artów bez obrazków na sprawdzanie czy nie pojawiły się ilustracje na Commons – wielokrotnie co jakiś czas dzięki temu zilustrowałem sporo artykułów. Kliknięcie w link zastępuje sprawdzanie ręczne (kopiuj nazwę - wklej nazwę w wyszukiwarkę Commons). Kenraiz (dyskusja) 08:56, 2 sty 2019 (CET)
To nie jest coś podobnego? https://tools.wmflabs.org/pbbot/broken-iw-links Wargo (dyskusja) 15:26, 24 gru 2018 (CET)
To jest to o co by mi chodziło, ale to jest tylko dla pl.wikt. PMG (dyskusja) 18:16, 26 gru 2018 (CET)

Zmiana nazwy artykułu

Status: nowe
Opis zlecenia
Nastąpiła nazwa artykułu z Mizuno Corporation na Mizuno (zgodnie z Wikipedia:Nazewnictwo artykułów). Zatem prośba o poprawienie linków w artykułach, gdzie występuje. Pachidensha (dyskusja) 16:33, 19 gru 2018 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
 • @Pachidensha, zgodnie z którym punktem? Szoltys [Re: ] 18:21, 19 gru 2018 (CET)
  • @Alan ffm kiedyś przenosił nazwę z VAIO Corporation na VAIO na podst. ww. zasad, i jest to raczej sprawa ogólna. Prefiksy typu Co.Ltd., Ltd., Corp. czy Corporation, Limited dodawane w tytule artykułu są zbędne, skoro można podać w leadzie i w infoboksie. Pachidensha (dyskusja) 20:38, 19 gru 2018 (CET)
   • Akurat w infoboxie i leadzie tytulatura powinna być, w miarę możliwości, identyczna z nazwą hasła (oczywiście są od tego pewne uzasadnione odstępstwa). Niemniej, w tym przypadku nazwa hasła powinna być zgodna z oficjalną nazwą przedsiębiorstwa. ptjackyll (zostaw wiadomość) 20:55, 19 gru 2018 (CET)

Włoskie miejscowości

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
W artykułach o włoskich miejscowościach należy zmienić nazwę sekcji Linki zewnetrzne na Bibliografia, jeżeli jest tam tylko link z opisem "Źródło danych". Ponadto w przypadku miejscowości położonych w dawnych (zniesionych) prowincjach bot powinien dodac przed określeniem prowincji, w której się miejscowość znajduje wyraz "byłej". Lista byłych prowicji: Prowincje Włoch#Byłe prowincje. Sebek A. (dyskusja) 18:45, 4 sty 2019 (CET)
@Szoltys, @masti, @Emptywords? Sebek A. (dyskusja) 22:37, 5 sty 2019 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
 • @Sebek Adamowicz - jaki jest sens dodawania po miejscowościach, że znajdują się na terenie byłych prowincji? Tu chyba trzeba by zmienić na aktualne? Emptywords (dyskusja) 15:50, 10 sty 2019 (CET)
  • Problem w tym, że te miejscowości nie są już w żadnej prowincji. Sebek A. (dyskusja) 20:00, 10 sty 2019 (CET)

TV6

Status: wykonane
Opis zlecenia
Nastąpiła zmiana nazwy artykułu z TV6 (polska stacja telewizyjna) na TV6 (Polska). Zatem prośba o poprawę LW w artykułach, gdzie jest to linkowane. Pachidensha (dyskusja) 14:23, 10 sty 2019 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
Tylko czy ta zmiana jest aby właściwa? Pozostałe hasła, przedstawione na ujednoznacznieniu TV6 nadal mają jako wyróżnik „(xyz stacja telewizyjna)”. Jeśli już zmieniać, to wszystkie, a nie tylko jedną. ptjackyll (zostaw wiadomość) 20:06, 10 sty 2019 (CET)

Usunięcie linków do bazy NGC/IC Project

Status: nowe
Opis zlecenia
Baza obiektów astronomicznych z katalogu NGC o nazwie NGC/IC Project od co najmniej dwóch lat nie działa poprawnie i prawdopodobnie działać już nie będzie, bo właściciel strony zmarł. Sam kiedyś dodawałem do niej linki, ale teraz są one zupełnie nieprzydatne, a archiwów żadnych nie ma ze względu na sposób zapisywania w bazie danych, wymagający interakcji użytkownika - ręcznego wpisania nazwy obiektu. W związku z tym proszę o usunięcie linków do tej strony (http://ngcicproject.org/pubdb.htm) z artykułów z Kategoria:Obiekty NGC, ale tylko z sekcji Linki zewnętrzne (są też w przypisach, ale tam niech zostaną) oraz których nazwa zaczyna się od liter NGC (co pominie linki w listach tych obiektów, które na razie także mogą zostać, bo parę użytecznych ogólnych informacji na tej stronce zostało). Pikador (dyskusja) 09:57, 16 sty 2019 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Poprawa linkujących

Status: wykonane
Opis zlecenia
Z Rząd Stefana Löfvena na Pierwszy rząd Stefana Löfvena (celem disambigu w poniedziałek). Dzięki. Elfhelm (dyskusja) 16:46, 19 sty 2019 (CET)
Chętni operatorzy botów
ptjackyll (zostaw wiadomość) 16:48, 19 sty 2019 (CET)
Dyskusja