Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów z pewnością zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj Jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji MalarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł MalarzBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach mastiBot
Infoboksy MalarzBOT, MatmaBot
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie strony głównej, {{Dobry artykuł}} i {{Dobry artykuł/archiwum}} codziennie o 02:00 CET Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis, Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki Beau.bot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów MalarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot
Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka (WP:CHECK) AlohaBOT
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników Beau.bot.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii Beau.bot
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker, malarzBOT
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji Beau.bot.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych, wstawianie i usuwanie szablonów informacyjnych o martwych linkach mastiBot
Artykuły na medal, dobre artykuły, listy na medal z innych Wikipedii, które nie mają swoich odpowiedników w polskiej Wikipedii mastiBot


Zlecenia

Wsie Estonii

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Proszę o stworzenie za pomocą bota kilku tysięcy artykułów o wsiach Estonii. Dużo zostało zrobione, ale wciąż brakuje wsi i miejscowości prowincji Järva, Jõgeva, części miejscowości z prowincji Parnawa, Põlva, Rapla, Valga i Virumaa Zachodnia.

Źródło, które powinno być użyteczne. Polinik (dyskusja) 01:58, 6 lis 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja
 • Czy jest gdzieś lista artykułów do stworzenia? Jak powinny te artykuły wyglądać? Czy mamy gdzieś ustalony układ artykułu o wsiach Estonii? Czy to masowe tworzenie stubów, było wcześniej konsultowane ze Społecznością? Jeśli tak, to gdzie? --The Polish (query) 02:12, 6 lis 2015 (CET)
  • Listy nie ma, są czerwone linki miejscowości w gminach, aczkolwiek mogę ją przygotować. Artykuł nie jest szczególnie skomplikowany, choćby pierwszy z brzegu: Riuma, czy Linaküla. Nie konsultowałem się z nikim w sprawie stworzenia tych artykułów, jest to moja inicjatywa. Polinik (dyskusja) 20:20, 15 lis 2015 (CET)

Popkiller część 1

Status: w trakcie
Opis zlecenia
Przygotowałem pierwszą listę linków do popkillera [1] do zamiany. --PNapora (dyskusja) 09:14, 14 lis 2015 (CET)
Chętni operatorzy botów
The Polish (query) 23:46, 18 lis 2015 (CET)
Dyskusja
 • @Pnapora, niektóre linki z pierwszej kolumny działają bo są przekierowaniami do linków z drugiej kolumny. Dlaczego zamieniać wszystkie, nawet te funkcjonujące? --The Polish (query) 14:15, 14 lis 2015 (CET)
 • @The Polish Wszystkie z dolnym podkreśleniem są nieprawidłowe, Proszę podaj przykłady, --PNapora (dyskusja) 21:54, 14 lis 2015 (CET)
 • Np. pierwszy od góry: http://www.popkiller.pl/2010-06-15,red_za_duzo_znawcow_za_malo_wiedzy_wywiad działa i jest przekierowaniem do http://www.popkiller.pl/2010-06-15,red-za-duzo-znawcow-za-malo-wiedzy-wywiad. Nie wiem czy w takich przypadkach jest sens zamieniać linki. --The Polish (query) 22:05, 14 lis 2015 (CET)
 • Wygląda, że przy przebudowie portalu do części linków zmienionych linków dodali przekierowania. Nie sprawdzałem tego do tej pory. Ale zgodnie z istrukcją Jeśli strona została przeniesiona i link przekierowuje do nowej - zaktualizuj link. --PNapora (dyskusja) 07:01, 15 lis 2015 (CET)
 • Nie ma problemu. Udało mi się automatycznie wygenerować listę wszystkich (340) linków do popkillera które są przekierowaniami. Czy mógłbym ją gdzieś wkleić? Pasowałoby ją sprawdzić bo niektóre linki (powiedziałbym jedynie 2% z 340), pomimo tego że są przekierowywane, nie działają. Mógłbym to nawet ja zrobić, ale trochę mi to zajmie bo mam inne sprawy na głowie. A poza tym, łatwiej byłoby przebotować jednym razem wszystko, zamiast uruchamiać bota wielokrotnie. --The Polish (query) 15:11, 15 lis 2015 (CET)
 • Wrzuć ją na Wikipedysta:Pnapora/popkiller1.1 PNapora (dyskusja) 22:26, 16 lis 2015 (CET)
 • Gotowe. --The Polish (query) 22:33, 16 lis 2015 (CET)
 • @The Polish Na zielono zaznaczyłem te, które nie działają. Ale moim zdaniem trzeba podmienić wszystkie. --PNapora (dyskusja) 22:58, 25 lis 2015 (CET)
 • Raczej nie będę podmieniać linków na niedziałające :D Zielone zostawię sobie na koniec bo będzie trzeba główkować na co je zamienić. --The Polish (query) 23:20, 25 lis 2015 (CET)
 • Zielone to są te gdzie nie działają przekierowania w serwisie z pierwotnego linku na poprawny link. --PNapora (dyskusja) 07:03, 26 lis 2015 (CET)
 • I co z nimi? --The Polish (query) 11:15, 26 lis 2015 (CET)
 • Do bezwzględnej zmiany 8-)) --PNapora (dyskusja) 18:07, 26 lis 2015 (CET)
 • Linki normalne (bez zielonego tła) przebotuję automatycznie za pomocą regexu, mam zamiar to zrobić do soboty. Co do linków na zielonym tle: jest ich 38, udało mi się odnaleźć ich poprawne przekierowania albo wersje na archive.org i właśnie je przebotowałem. --The Polish (query) 22:24, 26 lis 2015 (CET)

Kategoria:Horrory

Status: wykonane
Opis zlecenia

Proponuję by kategorię Horrory przenieść do Kategoria:Horrory filmowe. Terminem horror określa się przecież także utwory literackie, komiksy oraz gry komputerowe. Nowa nazwa będzie bardziej precyzyjna. (tak jest na angielskiej wikipedii) Gregok (dyskusja) 12:03, 17 lis 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów
Andrzei111 (dyskusja) 12:11, 17 lis 2015 (CET)
Dyskusja
Uwaga całkowicie słuszna, przy okazji postaram się tam trochę więcej postprzątać. Kategoria:Horrory winna zostać jako nadrzędna dla horrorów filmowych i literackich. Na pewno Kategoria:Slashery powinny być podkategorią horrorów. Zastanawiam się co zrobić z Kategoria:Westerny‎ – chyba to samo co z horrorami, choć „western filmowy” brzmi nie najlepiej. Może jednak w 1 i 2 przypadku forma winna być taka Kategoria:Filmy z gatunku horror, Kategoria:Filmy z gatunku western, @Gregok - jak uważasz? Andrzei111 (dyskusja) 12:23, 17 lis 2015 (CET)
  • Moim skromnym zdaniem nazwa "Horror filmowy" brzmi lepiej, niż "Filmy z gatunku horror". Raz dlatego, że jest krótsza, a dwa, że funkcjonuje w mowie potocznej. Co do westernu, to moim zdaniem lepiej brzmi "Filmy z gatunku western". Pozdrawiam Gregok (dyskusja) 12:36, 17 lis 2015 (CET)
   • Zauważyłem, ze słowo thriller, także funkcjonuje jako utwór literacki.Gregok (dyskusja) 12:40, 17 lis 2015 (CET)
    • przepraszam Thriller już zmienione. Ale czy nie lepiej by wyglądało "Filmy z gatunku thriller" Gregok (dyskusja) 12:51, 17 lis 2015 (CET)
     • No właśnie ja byłbym za ujednoliceniem w obrębie kategorii stąd propozycja dot. horrorów także. Andrzei111 (dyskusja) 12:57, 17 lis 2015 (CET)
      • Ostatecznie może być też "Filmy z gatunku horror" Gregok (dyskusja) 13:16, 17 lis 2015 (CET)
       • Główne kategorie przebotowane, pousuwane podkategorie 1 elementowe, wkrótce dalsze przenosiny i botowania Andrzei111 (dyskusja) 09:31, 19 lis 2015 (CET)
        • Pomyślałem , że to samo można zrobić z melodramatami Gregok (dyskusja) 09:06, 23 lis 2015 (CET)
         • Masz rację. Przerobię też. W sumie to przy takich zmianach powinna być zgodna innego botoperatora, bo np. sama kategoria Kategoria:Amerykańskie horrory‎ to ponad 940 filmów. Przywołam zatem aktywnych tutaj: @Masti, @malarz pl, @The Polish, @Emptywords. Rozpoczęte już ZdB dotyczy zamiany niejednoznacznych nazw kategorii, które w tej chwili dotyczą filmów, ale powinny być traktowane jako kategorie ogólne, nadrzędne dla filmowych/ literackich/ komiksowych: takich jak Kategoria:Filmy z gatunku horror w miejsce Kategoria:Horrory etc. Proszę o formalną zgodę ;) Andrzei111 (dyskusja) 16:26, 23 lis 2015 (CET)
          • Myślę, że to nie sprawa tylko rzeczonych operatorów, a wszystkich potencjalnych zainteresowanych - jednak osobiście nie widzę przeciwwskazań. Emptywords (dyskusja) 17:17, 23 lis 2015 (CET)
           • Dla mnie jest OK, ale może warto zawiadomić Wikiprojekt. --The Polish (query) 17:29, 23 lis 2015 (CET)
           • Nie widzę przeszkód masti <dyskusja> 19:14, 23 lis 2015 (CET)
 • Odnośnie westernu i horrory już zrobione wszystko. Co do melodramatów (i dalszych zmian, które mi się nasuwają) to będę chciał skonsultować to z Wikiprojektem. Andrzei111 (dyskusja) 23:13, 25 lis 2015 (CET)

Skasowanie linków

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Proszę o o odlinkowanie z haseł tabloidowych stron i podstron ciekawostkihistoryczne.pl, które niestety nierzadko służą jako źródło. Ostatnio musiałem je dodać do spamlisty. Łącznie 259 wywołań. Z gówy dziękuję. ptjackyll (zostaw wiadomość) 14:58, 17 lis 2015 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
 • @ptjackyll - Odlinkować prosto - ale czy nie lepiej jak informacja ma wyjątkowo marne źródło, niż gdy zostawimy te informacje bez żadnych źródeł? Emptywords (dyskusja) 00:27, 19 lis 2015 (CET)
 • @Emptywords Nie lepiej, gdyż takie źródło jest jeszcze gorsze niż brak źródła. Nie jest ono marne, tylko wprowadzające w błąd. Lepiej jest pozostawić informacje z {{fakt}}, niż zachować taki przypis. Poza tym pewnie spora część tych linków to LZ-y, więc nawet źródłem tego nie można nazwać. ptjackyll (zostaw wiadomość) 14:03, 19 lis 2015 (CET)
 • IMHO w przypadku LZ można usuwać, natomiast jeśli link jest źródłem to należy go zostawić tak jak jest, następnie sporządzić listę takich źródeł i ręcznie poprawić na rzetelniejsze źródła. --The Polish (query) 14:21, 19 lis 2015 (CET)
 • Też tak myślę, skoro źródło jest kiepskie to i informacja, która jest uźródławiana taka będzie. Usunięcie przypisu jedynie zagmatwa jeszcze sprawę, bo nie będziemy mogli zweryfikować na szybko, że ta informacje jest oparta na słabym źródle. Można spróbować też z faktem w miejsce przypisów, ale przyznam, że nie jestem zwolennikiem takich ulepszeń artykułów. Emptywords (dyskusja) 14:30, 19 lis 2015 (CET)
 • Wasza tolerancja dla pseudoźródeł jest zatrważająca. Nie rozumiecie różnicy pomiędzy źródłem marnym a całkowicie nieakceptowalnym? ptjackyll (zostaw wiadomość) 16:24, 19 lis 2015 (CET)
 • Myślę, że dostrzegamy (a przynajmniej ja) :) Poddajemy jednak w wątpliwość, czy takie działanie przy użyciu bota rzeczywiście przyniesie spodziewaną korzyść - zamiana źródła fatalnego na informacje napisane z pomocą fatalnego źródła bez jego podania. Zresztą operatorów botów tu trochę jest, nie jestem też wyrocznią - może więc ktoś inny się skusi? Emptywords (dyskusja) 16:35, 19 lis 2015 (CET)
 • Ja też dostrzegam :D ale pomimo tego sądzę że lepiej będzie znaleźć inne źródło zamiast usuwać jedyne dostępne (nawet jeśli nie jest ono wiarygodne). Przypomniała mi się ta dyskusja z paru miesięcy temu. Ewentualnie można napisać w Kawiarence, i zapytać co na to Społeczność. Bo jeśli będzie konsensus aby usunąć źródło bez zastąpienia go lepszym, to problemu nie widzę. --The Polish (query) 23:56, 19 lis 2015 (CET)
Podzielam wątpliwości. Odlinkowanie to nie rozwiązanie tego problemu. Patrol110 (dyskusja) 16:02, 22 lis 2015 (CET)

Zamiana "miasto" na "gmina" zgodnie ze stanem faktycznym

Status: nowe
Opis zlecenia
Na wszystkich stronach ujednoznaczniających dotyczących francuskich gmin należy zamienić "francuskie miasto" na "francuska gmina", zgodnie ze stanem faktycznym. Każde francuskie miasto jest także gminą, więc błędu nie będzie. Natomiast obecnie mamy tysiące błędów, gdyż zdecydowana większość francuskich gmin nie ma statusu miasta. Przykład. Lajsikonik Dyskusja 09:48, 18 lis 2015 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Zmiana kategorii w artykułach o szachistach

Status: nowe
Opis zlecenia

Kategoria:Arcymistrzowie szachowi liczy ponad 1300 artykułów i zachodzi potrzeba podzielenia jej na mniejsze. Proszę o wykonanie botem następujących czynności:

Jeśli artykuł ma kategorie o nazwach "XYZ szachiści" (dokładnie jedną) oraz "Arcymistrzowie szachowi", to należy zmienić te dwie kategorie na jedną "XYZ arcymistrzowie szachowi", gdzie XYZ - nazwa narodowości (np. Tal Baron)

 • jeśli art z kategorii "arcymistrzowie" należy do kilku kategorii narodowych, to nie zmieniamy kategorii automatycznie.
 • w miarę możliwości poprawiamy kod (WP:SK, WP:CHECK).

Mario58 -- Skrobnij zdanko 10:51, 21 lis 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Martwe linki

Status: wykonane
Opis zlecenia
Proszę o poprawę linku [2] na [3], bez poprawy stron dyskusji (powoli usuwam je ręcznie, jednocześnie poprawiając pozostałe linki). --PNapora (dyskusja) 23:24, 24 lis 2015 (CET)
Chętni operatorzy botów
The Polish (query) 23:29, 24 lis 2015 (CET)
Dyskusja

Martwe linki

Status: wykonane
Opis zlecenia
Martwy link [4] można poprawić na dwa sposoby z odniesieniem do strony na której znajduje się link do pliku z danymi [5] lub bezpośrednio do pliku [6] z odpowiednim posprzątaniem stron dyskusji. Bardziej eleganckie wydaje mi się pierwsze rozwiązanie, jednakże tu bym poprosił o ocenę i poradę. --PNapora (dyskusja) 23:43, 24 lis 2015 (CET)
Chętni operatorzy botów
Emptywords (dyskusja) 23:56, 24 lis 2015 (CET)
Dyskusja
 • Byłbym za pierwszą opcją - wtedy widać, co i gdzie jest opublikowane, a daną można znaleźć, a tak to otwiera się excel praktycznie od razu z danymi. Emptywords (dyskusja) 23:59, 24 lis 2015 (CET)

Martwe linki

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Martwy link [7] oraz dane uźrodławiane przez niego (liczba mieszkańców w dostępnych aktualnie źródłach, rożni się od tej, która została umieszczona poprzednio przez bota) może być zastąpiony przez jeden z dwóch linków Книга 1. Население по области, общини и населени места (dane z 2011, (bułg.), wydanie książkowe) lub też POPULATION BY DISTRICTS, MUNICIPALITIES, PLACE OF RESIDENCE AND SEX AS OF 31.12.2014 (dane z 2014, (ang.), plik excel na stronie urzędu). Tutaj również potrzebuję rady, które dane są łatwiejsze do przygotowania dla bota oraz które z tych dwóch rozwiązań byłoby bardziej eleganckie. --PNapora (dyskusja) 20:00, 25 lis 2015 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
według mnie arkusz jest wygodniejszy ale to rzecz drugorzędna. Po losowym przejrzeniu artykułów widać, że dane są w dwóch miejscach, nagłówek i infoboks, i są różne. Więc trzeba poprawić oba miejsca albo z pierwszego akapitu wywalić. Drugim problemem jest zgranie tabeli z nazwami artykułów bo sa różne transkrypcje na alfabet łaciński. A w ogóle to najlepiej by było daen wrzucić do WikiData i zainkludować. masti <dyskusja> 15:41, 26 lis 2015 (CET)
Myślę, że poprawianie pierwszego akapitu nie ma sensu w i trzeba by stamtąd usunąć dane. Wprowadzenie danych do WikiData wydaje się najbardziej eleganckie, PNapora (dyskusja) 18:11, 26 lis 2015 (CET)