Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania


Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów prawdopodobnie zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas, pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.Bot nieaktywny od dawna Mathieu Mars (dyskusja) 14:49, 24 sie 2017 (CEST)

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji malarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin, docelowo malarzBOT.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł malarzBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach w postaci szablonu {{Cytuj}} mastiBot
Infoboksy malarzBOT, MatmaBot, Paweł Ziemian BOT
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie tabeli w Związki chemiczne według pierwiastków Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis, Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki mastiBot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów malarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot (docelowo mastiBot)
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
mastiBot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników malarzBOT.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii malarzBOT
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker, malarzBOT
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji malarzBOT.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych, wstawianie i usuwanie szablonów informacyjnych o martwych linkach mastiBot
Artykuły na medal, dobre artykuły, listy na medal z innych Wikipedii, które nie mają swoich odpowiedników w polskiej Wikipedii mastiBot
Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka mastiBot
 • Usuwanie dywizów, wstawianie półpauz w hasłach z kategorii Miesiące
 • Zamiana linków zewnętrznych na szablon {{90minut.pl}}
 • Usuwanie "\{\{!\}\}", wstawianie "|" w wikilinkach (WP:CHECK)
AlohaBOT
uzupełnianie brakujących szablonów Tygodni tematycznych w dyskusjach powstałych artykułów mastiBot


Zlecenia

Zamiana linków

Status: w trakcie
Opis zlecenia
Proszę o masową zamianę linków Powiat na Powiat (Polska). Strona Powiat posłuży później jako artykuł lub strona ujednoznaczniająca dla powiatów z wielu państw, podobnie jak artykuł Gmina. Obecnie powiaty są także m.in. w Niemczech, Czechach, na Słowacji, Węgrzech, Tajwanie i Chinach. --Maattik (dyskusja) 16:11, 20 wrz 2018 (CEST)

+ Gminy w Polsce na Lista gmin w Polsce i Powiaty w Polsce na Lista powiatów w Polsce. --Maattik (dyskusja) 16:34, 20 wrz 2018 (CEST)

+ Powiaty w Niemczech na Powiat (Niemcy). --Maattik (dyskusja) 17:14, 20 wrz 2018 (CEST)

Chętni operatorzy botów
~malarz pl PISZ 21:50, 20 wrz 2018 (CEST)
Dyskusja
@Maattik Nie ma sprawy, tylko w tej chwili mamy dwa artykuły o tym samym: Powiat (Polska) i Powiaty w Polsce. ptjackyll (zostaw wiadomość) 16:16, 20 wrz 2018 (CEST)
@Ptjackyll Artykuł Powiaty w Polsce to tak naprawdę lista powiatów w Polsce - zaraz przeniosę pod właściwą nazwę, która lepiej odda sens treści, czyli Lista powiatów w Polsce. Podobnie zrobiłem teraz z Lista gmin w Polsce bo mamy już artykuł Gmina (Polska). --Maattik (dyskusja) 16:20, 20 wrz 2018 (CEST)
@Ptjackyll zablokowałem ci bota. Proponuję najpierw powoli i ręcznie pozmieniać linki w szablonach i zobaczyć co zostanie jak się odświeżą linkujące. Masowa poprawa spowoduje więcej problemów niż pożytku. Patrz: [1], [2]. W kilku infoboksach poprawiłem, ale większość zostawiam do zabawy dla was. ~malarz pl PISZ 16:59, 20 wrz 2018 (CEST) Odblokujesz się sam mam nadzieję. :-) ~malarz pl PISZ 17:01, 20 wrz 2018 (CEST)
@Maattik Mamy Powiaty (Niemcy) ale Powiat (Polska). Skąd ta niekonsekwencja? ptjackyll (zostaw wiadomość) 18:23, 20 wrz 2018 (CEST)
@Ptjackyll Przeoczyłem to. Nazwy artykułów powinny być w liczbie pojedynczej o ile to możliwe. Powiaty (Niemcy) przeniosłem do Powiat (Niemcy). --Maattik (dyskusja) 18:27, 20 wrz 2018 (CEST)
 • OK, wszystko poza powiat poprawione. Sam link do powiatu jest problematyczny – ma około 150 wywołań w szablonach, a niestety nie wszędzie jest prawidłowo wstawiony, więc nie bardzo można to poprawić botem. A bez poprawy w szablonach narzędzie linkujących zwraca około 25 tysięcy wywołań. AWB musiałby pracować jakieś kilkanaście godzin pracować, a dzisiaj przy poprawie jedyne 600 linków, baza mi się zresetowała. ptjackyll (zostaw wiadomość) 19:45, 20 wrz 2018 (CEST)
 • Po poprawieniu szablonów i kilku godzinach lista linkujących do powiat spadała do 1700. Mój bot właśnie poprawił 288 w artykułach o polskich wsiach/miejscowościach/itp. Zostało 1417. Wieczorem popracuje nad botem i namowie go do współpracy dla miejscowości Niemieckich, Słowackich i Czeskich. ~malarz pl PISZ 08:59, 21 wrz 2018 (CEST)
 • Ujednoznacznienie dla okresów czeskich i słowackich wydaje mi się zbędne, mamy już Okres i Powiat, w których są linki do obu rodzajów jednostek (Powiat (Czechy) i Powiat (Słowacja)). Przekierowanie można by usunąć Okres (podział administracyjny) bo wprowadza w błąd, ewentualnie zmienić element docelowy na któreś z wymienionych ujednoznacznień. --Maattik (dyskusja) 19:18, 28 wrz 2018 (CEST)

Dodanie artykułów do kategorii

Wątek założony przed: 6:20, 16 lut 2019 (CET)
Status: nowe
Opis zlecenia
Proszę o dodanie artykułów zawartych w szablonie {{Gmina Studzienice}} do Kategoria:Miejscowości w gminie Studzienice. Jeżeli artykuł jest przypisany do Kategoria:Studzienice (gmina) proszę o przeniesienie go z tej kat. Jeżeli jest przypisany do innej kat. proszę tylko o dodanie go. Bart0012 (dyskusja) 12:05, 17 lut 2019 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Macedonia

Status: nowe
Opis zlecenia
@Gdarin słusznie przeniósł Macedonia (ujednoznacznienie) pod Macedonia, ale oczywiście nie poprawił linkowań nawet w szablonach. Mnóstwo linkujących do poprawy ale trzeba to zrobić półautomatycznie bo czasem będzie to [[Macedonia]] -> [[Macedonia Północna]], częściej [[Macedonia]] -> [[Macedonia Północna|Macedonia]], a zapewne od czasu do czaasu [[Macedonia]] -> [[Starożytna Macedonia]]. Ja jestem niestety ostatnio b. ograniczony czasowo, sam nie dam rady, więc podrzucam. Andrzei111 (dyskusja) 23:10, 16 lut 2019 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
 • Cofam przeniesienie pod Macedonia ujednoznacznienia. Większość linków (90%?) prowadziła do Macedonii (ob. M. Północnej). Nie można tworzyć disambigów bez poprawy niezwłocznej linkowań. Elfhelm (dyskusja) 18:02, 18 lut 2019 (CET)
 • A ja przywracam jako do wykonania. Bo przebotowanie i tak jest potrzebne (w pewnym stopniu już je sam poczyniłem.... ale czas....). Andrzei111 (dyskusja) 23:47, 26 lut 2019 (CET)

WPISZ TUTAJ TYTUŁ ZLECENIA

Status: nowe
Opis zlecenia
Proszę o zamianę linków Michał Brzostowski na Michał Brzostowski (1722–1784). --Бучач-Львів (dyskusja) 15:41, 17 lut 2019 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Zdjęcia zdublowane przez wikidane

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Nie wiem, czy to jest sprawa wykonalna dla bota, niemniej spytać muszę. Czy jest możliwe sporządzenie listy artykułów, w których istnieją zdublowane zdjęcia, z powodu dodania przez bota zdjęcia z artykułu do wikidanych i automatycznego wyświetlania go w infoboksie? Napotkałem już takich sytuacji kilkadziesiąt, a jest ich na pewno dużo więcej. Pikador (dyskusja) 08:19, 21 lut 2019 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
Moim zdaniem powinno to być wykonalne przez kod {{infobox grafika}} a dokładniej {{#invoke:Infobox|Grafika}}, w którym można umieścić warunek sprawdzający czy nazwa pliku uzyskana z Wikidanych istnieje również w kodzie źródłowym strony. Można rozważyć czy do tego wykorzystać pole | dodaj = ustalając dla niego jakieś wartości specjalne oznaczającą włączenie różnych algorytmów wybierania ilustracji z Wikidanych. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:48, 23 lut 2019 (CET)
Nie wiem czy jest to potrzebne. Czas masowego wstawiania zdjęć do commons już minął. Jak rozumiem to ZdB to mamy znaleźć wstawione do WD zdjęcia luźno związane z główną tematyką artykułu (np. nagrobki) wstawione do Commons. ~malarz pl PISZ 21:16, 23 lut 2019 (CET)
Tylko, że zadanie, które byłoby trywialne w Lua staje się całkiem skomplikowane dla bota. Trzeba będzie sprawdzać kod wygenerowanego HTMLa lub sparsowanego wikikodu. {{Infobox grafika}} ma prawie 600k wywołań. Od strony {{#invoke:infobox}} jest już tylko 110k. Ale są to wciąż duże liczby. Paweł Ziemian (dyskusja) 21:29, 23 lut 2019 (CET)

Przeniesienie szablonów {{Szczególna teoria względności}} i {{Ogólna teoria względności}}

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia

Należy przenieść szablony nawigacyjne {{Szczególna teoria względności}} i {{Ogólna teoria względności}} na koniec artykułów tam, gdzie normalnie zamieszczamy standardowe szablony nawigacyjne i usunąć ewentualne parametry (np. szerokość itp.). Przykładowa edycja: [3]

Chętni operatorzy botów
~malarz pl PISZ 12:31, 16 mar 2019 (CET)
Dyskusja
Zrobiłem częściowo. Ogólna nie jest standardowym navboxem, wiec została tam gdzie była. ~malarz pl PISZ 12:31, 16 mar 2019 (CET)
Szablon jest w Czteropotencjał, Niezmiennik relatywistyczny, Czterowektor gęstości prądu elektrycznego, ale tych pojęć nie ma w szablonie. ~malarz pl PISZ 12:34, 16 mar 2019 (CET)
Musiałem na moment przerwać pracę nad "Ogólną", już jest ustandaryzowana, można również przenieść. Karol Szapsza (dyskusja) 14:31, 16 mar 2019 (CET)
PS. Mam jakiś problem w sekcji "Rozwiązania" w {{Ogólna teoria względności}}, gwiazdki pokazują się jako lista punktowana, zamiast poziomo jak w navboksie.
Ja nawet tam takiej sekcji nie widzę. ~malarz pl PISZ 23:55, 16 mar 2019 (CET)

Zmiana kategorii: Thrillery → Dreszczowce

Status: nowe
Opis zlecenia
Proszę o zmiany kategorii w drzewku Kategoria:Thrillery w następujący sposób:

Dyskusja nad zmianą odbyła się wcześniej w wikiprojekcie filmowym, o dyskusji był powiadamiany wikiprojekt literatura. Hedger z Castleton (dyskusja) 10:59, 18 mar 2019 (CET)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Dużo br w treści hasła

Status: nowe
Opis zlecenia
Szukam listy haseł, w których znacznik br wystepuje po sobie więcej niz X razy (powiedzmy na początek więcej niż 5 razy). BRy znajdują się w treści hasła (nie w infoboksie - nie chce piłkarzy). Chciałbym dostać hasła, w których jest tak i tak. PMG (dyskusja) 12:10, 18 mar 2019 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
w piłkarzach już nie ma br'ek. ~malarz pl PISZ 12:13, 18 mar 2019 (CET)
@PMG Możesz wyszukać po takim ciągu znaków insource:/(\<br \/>){5}/
Czyli po prostu https://pl.wikipedia.org/w/index.php?search=insource%3A%2F(\%3Cbr%20?\/?%20?\%3E\s*){5}%2F&title=Specjalna:Szukaj&profile=advanced ~malarz pl PISZ 14:04, 18 mar 2019 (CET)

Dodanie kategorii

Status: wykonane
Opis zlecenia

Proszę o dodanie Kategoria:Politycy Republikanów (Francja) do wszystkich haseł z listy na tej stronie. Dziękuję. Elfhelm (dyskusja) 18:15, 19 mar 2019 (CET)

Chętni operatorzy botów

Mathieu Mars (dyskusja) 18:18, 19 mar 2019 (CET)

Dyskusja

Kategoryzacja

Status: nowe
Opis zlecenia

Proszę o zmianę kategorii:

Rozwinięcie skrótów lub zmiany nazwy, typografia. Dziękuję. Elfhelm (dyskusja) 18:20, 19 mar 2019 (CET)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja