Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów prawdopodobnie zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas, pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.Bot nieaktywny od dawna Mathieu Mars (dyskusja) 14:49, 24 sie 2017 (CEST)

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji malarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin, docelowo malarzBOT.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł malarzBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach w postaci szablonu {{Cytuj}} mastiBot
Infoboksy malarzBOT, MatmaBot, Paweł Ziemian BOT
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie tabeli w Związki chemiczne według pierwiastków Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis, Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki mastiBot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów malarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot (docelowo mastiBot)
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
mastiBot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników malarzBOT.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii malarzBOT
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker, malarzBOT
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji malarzBOT.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych, wstawianie i usuwanie szablonów informacyjnych o martwych linkach mastiBot
Artykuły na medal, dobre artykuły, listy na medal z innych Wikipedii, które nie mają swoich odpowiedników w polskiej Wikipedii mastiBot
Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka mastiBot
 • Usuwanie dywizów, wstawianie półpauz w hasłach z kategorii Miesiące
 • Zamiana linków zewnętrznych na szablon {{90minut.pl}}
 • Usuwanie "\{\{!\}\}", wstawianie "|" w wikilinkach (WP:CHECK)
AlohaBOT
uzupełnianie brakujących szablonów Tygodni tematycznych w dyskusjach powstałych artykułów mastiBot


Zlecenia

Tabele

Status: nowe
Opis zlecenia
Wykrycie tabel z kodem ! style="text-align:center; background-color:#EEDD83"| wraz z możliwymi wariantami i zamiana na !. Przykład. Eurohunter (dyskusja) 22:36, 27 lis 2017 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
 • Wpisanie w „Szukaj” insource:/EEDD83/ zwraca tylko jeden artykuł „Camilla Luddington”. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:05, 27 lis 2017 (CET)
  • Jest też wiele artykułów z niebieskim kolorem, jednak nie potrafię teraz znaleźć ani jednego. Btw. wpisanie "insource:/EEDD83/" w wyszukiwarkę Wikipedii nie daje żadnych rezultatów. Eurohunter (dyskusja) 23:43, 27 lis 2017 (CET)
   • Spróbuj insource:/! style=\"text-align\:center; background-color\:/. Paweł Ziemian (dyskusja) 23:51, 27 lis 2017 (CET)
    • Pojawiło się np. to i to.

! style="text-align:center; background-color:LightSlateGray"|!

|style="text-align:center; background-color:Lavender"||

Eurohunter (dyskusja) 23:56, 27 lis 2017 (CET)

@Eurohunter, @Masti, @Paweł Ziemian A uzasadnienie dla takich zmian? Barcival (dyskusja) 12:12, 28 gru 2017 (CET)
@Barcival na razie robię statystykę. pomijająć, że kolor w tabeli musi mieć naprawdę mocne uzasadnienie to nie zamierzam robić zmian bez dobrego uzasadnienia, o ile w ogóle. masti <dyskusja> 13:41, 28 gru 2017 (CET)
Uzasadnienie dla wprowadzenia standardowego koloru? W przypadku haseł dotyczących sportu, kolor może mieć uzasadnienie, jednak w większości artykułów dotyczących filmów, kolory powinny być usunięte w większości przypadków. Należałoby sprawdzić wszystkie artykuły i zmiany wprowadzać ręcznie, jednak podejrzewam, że szybciej byłoby usunąć kolory automatycznie i wycofać część błędnych zmian, lub dodatkowo wykluczyć z listy artykuły z kategorii sportu. Eurohunter (dyskusja) 14:02, 28 gru 2017 (CET)
 • Czasem kolory (ale kolory stosowane, blade) mają uzasadnienie powiedzmy estetyczne, odróżniając pewne dziedziny od siebie – po prostu szarość wszędzie wcale nie jest super. Natomiast musi być to zrobione z głową i jednolicie, tzn. ustawione na możliwie najwyższym poziomie (zazwyczaj szablonu). Nie zaś każdy sobie rzepkę skrobię i jakieś wychodzą koszmarne dziwolągi bez pomyślunku, jak tutaj – nie dość, że tony nikomu niepotrzebnego kodu, to jeszcze dwie tabele obok siebie (na zasadzie a bo mi tak dobrze wygląda). Jeśli np. w sporcie kolorowanie tabel ma jakiś wyższy cel, to czemu nie zrobić tego przez klasy? Wostr (dyskusja) 13:29, 12 sty 2018 (CET) PS Wikipedia:Dostępność#Style, niestety problem nie doczekał się dużego zainteresowania i można to najwyżej nazwać stroną informacyjną. Wostr (dyskusja) 13:31, 12 sty 2018 (CET)

Odboldowanie

Status: nowe
Opis zlecenia
W hasłach filmowych, zwłaszcza dotyczących filmów animowanych mamy przesadne nagromadzenie pogrubionych wyrazów. Nie jest to zgodne z żadnymi naszymi standardami ani ustaleniami. Proszę o usunięcie boldów z wszystkich spisów typu aktor – rola oraz pozostałych „creditsów”.

Przy okazji bot mógłby jeszcze poprawiać następujące rzeczy:

 • Zmieniać Wersja Polska na Wersja polska
 • Usuwać zbędne kapitaliki w nazwach film odpowiedzialnych za polskie wersje (pojawiają się m.in.: TVP AGENCJA FILMOWA, SUN STUDIO, STUDIO OPRACOWAŃ FILMÓW W WARSZAWIE, STUDIO PRL, DISNEY CHARACTER VOICES INTERNATIONAL, GMC STUDIO, MASTER FILM)
 • zamieniać Bohaterom głosów użyczyli na Wystąpili
 • w wersji idealnej – poprawiać wszelkie pojawienia się nazw pospolitych z dużej na małą literę (np. Pułkownik, Służący, Rycerz)

Przykładowe hasła z nagromadzeniem boldów: Jak to działa? (serial animowany), Alvin i wiewiórki (serial animowany 2015) czy A.T.O.M. Alpha Teens On Machines (w tym ostatnim boldy występują prawidłowo tylko na początku wypunktowań w sekcjach Bohaterowie/Wrogowie/Sprzymierzeńcy.

Zapewne trzeba „przejechać” całą kategorię Filmy. Andrzei111 (dyskusja) 16:37, 28 gru 2017 (CET)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja
@Masti Nie podjąłbyś się tego? :)) Andrzei111 (dyskusja) 14:42, 25 sty 2018 (CET)

Miasteczko

Status: w trakcie
Opis zlecenia
Zmiana wszystkich wyrazów "miasteczko" zarówno w mianowniku jak i w casus obliqui (wszystkich innych przypadkach) na "miasto". Wyraz miasteczko nie należy do stylu encyklopedycznego, jest POV-iasty a w ogóle Wikipedia to nie przedszkole :) kićor Dajesz! 19:34, 1 sty 2018 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
Bezpieczniej zmienić na miejscowość, bo i w takim sensie 'miasteczko' często chyba bywa stosowane. Kenraiz (dyskusja) 19:50, 1 sty 2018 (CET)
No to wtedy ręcznie bo rodzaj się nie zgadza :( A roboty trochę jest, bardzo często to spotykam. Czy może ktoś ze sprawniejszym sprzętem (albo botem) przeliczyć skalę problemu? kićor Dajesz! 19:52, 1 sty 2018 (CET)
przeliczyć mogę masti <dyskusja> 19:53, 1 sty 2018 (CET)
Wikipedysta:mastiBot/Miasteczko - 10876 stron. Zrobię jeszcze w takim razie tabelę z wystąpieniami w kontekście akapitu. masti <dyskusja> 09:18, 2 sty 2018 (CET)
Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że w niektórych kontekstach miasteczko jest jedyną poprawną formą. Podobnie funkcjonuję parę wsi o tej nazwie, jak np. Miasteczko (województwo mazowieckie). Nie mówiąc już o serialach Miejscowość South Park i Miejscowość Twin Peaks :-). ~malarz pl PISZ 21:40, 1 sty 2018 (CET)
Case sensitive? :) Emptywords (dyskusja) 14:41, 2 sty 2018 (CET)
Zastanawiałem się nad tym, ale początek zdania w wersji potocznej tez jest z wielkiej litery. ~malarz pl PISZ 14:48, 2 sty 2018 (CET)
Fakt, jednak do samej identyfikacji listy artykułów (a nie zamiany) chyba by było ok (bo chyba w artykule tylko raz użyte miasteczko z dużej litery nie jest specjalnie prawdopodobne). Trzeba by też przebadać, czy gdzieś przypadkiem to miasteczko nie jest jakoś uzasadnione (jak np. słowo wysepka od ang. islet), bo w końcu mamy: Miasteczko (urbanizacja). Emptywords (dyskusja) 15:14, 2 sty 2018 (CET)
na razie robię listę z miasteczko. Po zerknięciu w parę artykułów to raczej występuje w środku zdania. Potem zrobięz duzym M. i zobaczymy co z tego wyjdzie. masti <dyskusja> 16:51, 2 sty 2018 (CET)
Wikipedysta:MastiBot/miasteczko i 8 następnych podstron. miasteczko małą literą z kontekstem. 9366 stron. masti <dyskusja> 08:19, 3 sty 2018 (CET)
Przejrzałem pobieżnie. Większość do poprawy. Niektóre nie wiem (hasł miasteczko (urbanizacja) jest raczej niekompletne). Natomiast niektóre na pewno do pozostawienia: 1957 w sztukach plastycznych, 1959 czy Besednice. A co do poprawiania, to na pewno niektóre trzeba poprawiać na miasto a nie miejscowość. ~malarz pl PISZ 08:34, 3 sty 2018 (CET)
i jeszcze Wikipedysta:MastiBot/Miasteczko i 2 następne. W sumie 2441 artykułów. Niestety wyglada, że nie da się tego automatycznie odróżnić. masti <dyskusja> 17:52, 3 sty 2018 (CET)
Nie wiem, czy to dobry pomysł. Pojęcie występujące w pracach naukowych z dziedziny urbanistyki i historii. — Paelius Ϡ 16:47, 6 sty 2018 (CET)

Przesunięcie art. Elektroforeza

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia

Artykuł jest linkowany przez kilkaset haseł a zamiast do zjawiska fizyko-chemicznego (ruchu ładunków) odnosi się tylko do jego wykorzystania jako techniki analitycznej. Przydałoby się przesunąc go pod np. Elektroforeza (technika) i zrobić miejsce pod stronę ujednoznaczniającą lub właśnie pod artykuł opisujący zjawisko. NH2501 (dyskusja) 19:09, 17 sty 2018 (CET)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja
 • Dlaczego powinny istnieć dwa odrębne artykuły na temat zjawiska i jego wykorzystania? Czemu opisanie tego w jednym artykule jest złe? Wostr (dyskusja) 16:31, 26 sty 2018 (CET)
  • W zasadzie to nad tym się głębiej nie zastanawiałem. Uznałem, że skoro istnieje już dłuższy czas obszerny artykuł wielokroć linkowany, to znaczy że jest on przydatny i uzasadniony. Niemniej, prezentuje on szczególne wykorzystanie (metoda analityczna) zjawiska fizycznego o tej samej nazwie. Ale tak, w zasadzie może być to jeden artykuł. NH2501 (dyskusja) 10:12, 7 lut 2018 (CET)

Usunięcie linków zewnętrznych

Status: nowe
Opis zlecenia
Wynika, że serwis blog.pl (i tym samym blog.onet.pl bo to ten sam serwis) kończy działalność i nie będzie dostępny (zob. [1]). Jest trochę tego rodzaju linków w sekcji linki zewnętrzne, które nie stanowią materiału źródłowego. Szybki research pokazuje, że część niedostępna, sporo nieaktualizowanych. Proponuję zatem pousuwać linki do obu tych domen z sekcji linki zewnętrzne (uwaga: oraz nagłówek sekcji, jeśli to jest jedyny link zewnętrzny w artykule). Linki do nich użyte w przypisach czy sekcji bibliografia na razie do zostawienia (będzie się archiwizowało). Lista stron: blog.pl, blog.onet.pl. Dzięki. Elfhelm (dyskusja) 16:19, 5 lut 2018 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Sejmu

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
potrzeba by przenieść linki z Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VI kadencji (2007–2011) na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej VI kadencji, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji (2005–2007) na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej V kadencji, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IV kadencji (2001–2005) na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IV kadencji, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej III kadencji (1997–2001) na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej III kadencji, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej II kadencji (1993–1997) na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej II kadencji, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej I kadencji (1991–1993) na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej I kadencji (Wykreśleń dokonał Andrzei111 (dyskusja) 14:19, 12 lut 2018 (CET)), Związek Młodzieży Wiejskiej RP Wici na Związek Młodzieży Wiejskiej RP „Wici”, Władysław Majewski (profesor telekomunikacji) na Władysław Majewski (1933–2002), Roman Malinowski (polski polityk) na Roman Malinowski (ur. 1935), Medal Zasłużonym na Polu Chwały na Medal „Zasłużonym na Polu Chwały”, Stowarzyszenie Wspólnota Polska na Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Medal Milito Pro Christo na Medal „Milito Pro Christo”, Order Za Zasługi (Ukraina) na Order „Za Zasługi” (Ukraina), Medal Za udział w walkach o Berlin na Medal „Za udział w walkach o Berlin” i Medal za Umacnianie Braterstwa Broni na Medal „Za Umacnianie Braterstwa Broni”. Aight 2009 (dyskusja) 10:52, 7 lut 2018 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
Czy aby na pewno przenosiny Sejm Rzeczypospolitej Polskiej II kadencji (1993–1997) -> Sejm Rzeczypospolitej Polskiej II kadencji, a wcześniej Sejm Rzeczypospolitej Polskiej II kadencji -> Sejm Rzeczypospolitej Polskiej II kadencji (ujednoznacznienie), są prawidłowe, zgodnie z WP:SU? Dlaczego sejmy z lat 90. mają być dominujące wobec tych z lat 20.? Andrzei111 (dyskusja) 11:32, 7 lut 2018 (CET)
 • Dlatego, że obecnie żyjemy w epoce państwa zwanej III RP. Ponadto proszę zauważyć, że to dzielenie sejmu na II i III RP doprowadziło do absurdu. Nie istniał w II RP sejm VI kadencji, lecz stworzono hasło pod wyróżnikiem lat, jak gdyby był jakiś sejm o tej samej kadencji w RP. Aight 2009 (dyskusja) 11:42, 7 lut 2018 (CET)
  • Andrzej pytał akurat o II kadencję. W VI nawias był błędem i tego nikt nie neguje. Ale nie możesz tym błędem uzasadniać kadencji I-V. Można się oczywiście zastanawiać, dlaczego Senaty w 3RP są ważniejsze od Senatów w 2RP na Wikipedii (a są tak "od zawsze"). Ale skoro wypłynęło już pytanie Andrzeja, to przed botowanieniem trzeba spróbować na nie odpowiedzieć i w zależności od tej odpowiedzi (najlepiej konsensusu z nią związanego) wypracować jednolite dla tych kadencji rozwiązanie. Moim zdaniem te kadencje 3RP nie powinny być dominujące ani w przypadku Senatu ani w przypadku Sejmu. ~malarz pl PISZ 13:13, 7 lut 2018 (CET)
 • W pierwszym zdaniu zwrócę się w takim razie, o przelinkowanie tych artykułów nie dotyczących sejmu, bo tu sprzeciwu nie widzę. Podtrzymuję argumentację, że przez istnienie w obecnej epoce III RP nie powinny mieć Sejmy i Senaty wyróżnika, odniesienie do analogicznych z II RP bodaj znajduje się w każdym z odpowiednich artykułów. Sprawa ma również wymiar techniczny, jeśli chodzi o stosowanie krótszych jednostek tekstu w redagowaniu treści. Poprawiając, często muszę kopiować daty i pauzy co jest niewygodne, a i tak wszystko sprowadza się do tego samego. Aight 2009 (dyskusja) 15:46, 7 lut 2018 (CET) Więcej z pewnością jest linkowań do artykułów sejmów z III RP, choćby z samego faktu artykułów dla każdego posła od 1991, czego nie ma w przypadku II RP. Aight 2009 (dyskusja) 15:48, 7 lut 2018 (CET)
  • Czyli od drugiej strony patrząc brakuje odpowiednich biogramów dla 2RP i tamte linki będą częściej wstawiane (dla 3RP już przecież są wstawione do artykułów o posłach), więc powinny być krótsze aby było łatwiej te artykuły napisać :-) ~malarz pl PISZ 16:02, 7 lut 2018 (CET)
   • Nie, z tego względu, że zbiór kadencji II RP skończył się na V sejmie, obecnie mamy już ósmą III RP i w przewidywalnej przyszłości nie można określić kiedy III RP zakończy żywot. Aight 2009 (dyskusja) 16:39, 7 lut 2018 (CET)
 • Przywróciłem sejmy I-V pod poprzednie wersje, poprawiłem linkowania. @Aight 2009 jeśli uważasz, że te hasła powinny być bez nawiasu to rozpocznij dyskusję w kawiarence. Przy okazji szerokiego poprawiania linkowań poprawiam wszystkie pozostałe linki, o ile natrafię na takie w hasłach, które i tak botuję, niemniej jednak będą one wymagać przebotowania, zwłaszcza wszystkie medale. Andrzei111 (dyskusja) 14:19, 12 lut 2018 (CET)
  • Skoro tak, to proszę w takim razie o wyprostowanie w pełni dat przy kadencjach senatu i sejmu, by przynajmniej jeden wzór funkcjonował, do czego osobiście zmierzałem. Aight 2009 (dyskusja) 14:21, 12 lut 2018 (CET)
   • Ok, dokonałem szeregu przeniesień i utworzyłem ujednoznacznienia. Teraz będę mozolnie botować. Andrzei111 (dyskusja) 15:55, 12 lut 2018 (CET)

Strony ujednoznaczniające z linkami/Wiele linków z pojedynczych artykułów

Status: w trakcie
Opis zlecenia
Mam prośbę o zaktualizowanie tej strony: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wikiprojekt:Strony_ujednoznaczniaj%C4%85ce_z_linkami/Wiele_link%C3%B3w_z_pojedynczych_artyku%C5%82%C3%B3w --Jakas1 (dyskusja) 15:53, 7 lut 2018 (CET)
Chętni operatorzy botów
masti <dyskusja> 20:33, 13 lut 2018 (CET)
Dyskusja
mam skrypt do tego w planie. Mam nadzieję,że niedługo się uda zrobić. masti <dyskusja> 20:33, 13 lut 2018 (CET)

Linkowania do grafik w infoboksie

Status: nowe
Opis zlecenia
W tych artykułach usunąć linkowania do grafik w infoboksie aby została sama nazwa pliku, przykład: |grafika = [[Plik:Kirvak I class frigate.jpg|300px]] zamienić na |grafika = Kirvak I class frigate.jpg zgodnie z Wikipedia:Standardy infoboksu. Czy może warto rozpocząć dyskusje nt. dodania do infoboksu parametru |opis = aby grafiki miały opis? The Polish (query) 16:49, 7 lut 2018 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Kategoryzacja botem

Status: nowe
Opis zlecenia
Czy bot potrafiłby przyporządkować artykuły o klubach sportowych do odpowiedniej kategorii (według roku założenia i dyscypliny, np. Kategoria:Kluby siatkarskie założone w 2000, Kategoria:Kluby piłki ręcznej założone w 2000) na podstawie parametru "data założenia" z infoboxu {{Klub sportowy infobox}}? Jeśli tak to poproszę. --Maattik (dyskusja) 22:35, 16 lut 2018 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Szlachcic

Status: wykonane
Opis zlecenia
Paweł Sapieha (1860-1934) na Paweł Sapieha (1860–1934). Aight 2009 (dyskusja) 12:06, 18 lut 2018 (CET)
Chętni operatorzy botów
Emptywords (dyskusja) 17:44, 18 lut 2018 (CET)
Dyskusja

Zamiana linków

Status: wykonane
Opis zlecenia
Strona [2] jest już nie dostępna, zamiast tego jest nowa strona [3] (nowszy odpowiednik), więc proszę o zamianę tego pierwszego linku na ten drugi w kilkudziesięciu artykułach (wszystkich). --Maattik (dyskusja) 20:27, 18 lut 2018 (CET)
Chętni operatorzy botów
Szoltys [Re: ] 20:56, 18 lut 2018 (CET)
Dyskusja