Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów z pewnością zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas, pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji MalarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin, docelowo malarzBOT.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł MalarzBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach czasowo zawieszone mastiBot
Infoboksy MalarzBOT, MatmaBot, Paweł Ziemian BOT
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie tabeli w Związki chemiczne według pierwiastków Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis, Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki Beau.bot, mastiBot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów MalarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników malarzBOT.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii Beau.bot
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker, malarzBOT
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji malarzBOT.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych, wstawianie i usuwanie szablonów informacyjnych o martwych linkach mastiBot
Artykuły na medal, dobre artykuły, listy na medal z innych Wikipedii, które nie mają swoich odpowiedników w polskiej Wikipedii mastiBot
 • Usuwanie dywizów, wstawianie półpauz w hasłach z kategorii Miesiące
 • Zamiana linków zewnętrznych na szablon {{90minut.pl}}
 • Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka (WP:CHECK)
 • Usuwanie "\{\{!\}\}", wstawianie "|" w wikilinkach (WP:CHECK)
AlohaBOT
uzupełnianie brakujących szablonów Tygodni tematycznych w dyskusjach powstałych artykułów mastiBot


Zlecenia

szablon kontrola autorytatywna

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Chciałem zapytać, czy możliwe jest, aby bot również mógł skorzystać z tego gadżetu i dodawać szablon {{Kontrola autorytatywna}} tam, gdzie jest to potrzebne, tj tam, gdzie powinien być dodany, a go nie ma? Z punku widzenia myślę wielu redaktorów, to mało wnoszące zwykłe nabijanie licznika edycji i bot mógłby „odciążyć” redaktorów i innych użytkowników. Stron, które wymagają dodania tego szablonu jest co najmniej kilkanaście tysięcy. Czytelnik Janek (dyskusja) 21:40, 6 lut 2017 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
jeśli da się zdefiniować gdzie szablon powinien byc wstawiany tak by bot był w stanie to ustalić to oczywiście, ze się da. To jaki sposób wyboru? masti <dyskusja> 11:24, 7 lut 2017 (CET)
Były już dyskusje, że niekontrowersyjne wydają się być jedynie biogramy. Paweł Ziemian (dyskusja) 19:23, 7 lut 2017 (CET)
No właśnie, tylko że ja nie wiem, czy się da, dlatego zapytałem:) Czemu niekontrowersyjne są tylko biogramy? Nie było mnie przy tamtej dyskusji (nie miałem szansy brać w niej udziału). Stron, którym brakuje tego szablonu, jest dużo w różnych kategoriach. Choćby związki chemiczne, taksony i wspomniane biogramy (a także wiele innych, z tym że to są te główne obszary). Dziękuję za szybką odpowiedź. Czytelnik Janek (dyskusja) 20:37, 7 lut 2017 (CET)
w sumie to skoro szablon się nie wyświetla jak nie ma linku do bazy zewnętrznej w Wikidanych to nie widzę powodu, żeby go nie dodać do wszystkiego. masti <dyskusja> 21:18, 7 lut 2017 (CET)
 • @masti ja jestem za dodaniem, ale wiem, że @malarz_pl miał jakieś obiekcje. Andrzei111 (dyskusja) 18:01, 8 lut 2017 (CET)
  • Bo jest to całkiem bez sensu. To już lepiej włączyć dla wszystkich gadżet dodający ten szablon bez oznaczania, że go brakuje w treści hasła. ~malarz pl PISZ 11:29, 6 mar 2017 (CET)
Długa. Jaki z niej płynie wniosek, jaka była ostateczna konkluzja? Przeoczyłem. Jestem za dobotowaniem, bo ręcznie... to rzeczywiście kopanie łyżeczką tunelu;). Czytelnik Janek (dyskusja) 19:15, 9 lut 2017 (CET)
 • przyszedł mi do głowy taki pomysł żeby zrobić bota, który będzie sprawdzał czy dla danego artykułu w jego elemencie Wikidanych jest podany jakiś identyfikator wykorzystywany przez szablon czyli coś z drzewa P31/Q18614948. I jak znajdzie to wsatwia szablon. Czyli byłby wstawiany tylko wtedy gdy ma co wyświetlać. masti <dyskusja> 17:17, 23 lut 2017 (CET)

Bez zapoznania się z uwarunkowaniami i ograniczeniami w tym zakresie tasiemcowo już wcześniej dyskutowanymi m.in. w przytoczonym już powyżej wątku WP:Kawiarenka/Kwestie_techniczne_dyskusja/Archiwum/2015-czerwiec#Wbotowanie szablonu niniejsza dyskusja stanowić będzie jedynie neutralny co do produktywności proceder mozolnego wynajdywania od nowa od lat znanej/omawianej już kwadratury koła.--Alan ffm (dyskusja) 13:08, 10 mar 2017 (CET)

Myślę, że Masti wniósł swoim pomysłem jednak coś nowego, porównanie do kwadratury koła jest przesadzone. Czytelnik Janek (dyskusja) 16:41, 12 mar 2017 (CET)

Najwięcej interwiki

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia

Lista 100. artykułów z anglojęzycznej Wikipedii z największą liczbą linków interwiki z kategorii Formula One, których brakuje w pl.wikipedii. Docelowe miejsce listy to Wikiprojekt:Formuła 1/Brakujące artykuły z największą liczbą interwiki. Eurohunter (dyskusja) 21:44, 22 lut 2017 (CET)

Przydałaby się również lista dla kategorii en:Category:Films. Wikiprojekt:Filmy/Brakujące artykuły z największą liczbą interwiki. Eurohunter (dyskusja) 13:57, 2 mar 2017 (CET)

Chętni operatorzy botów
masti <dyskusja> 09:05, 6 mar 2017 (CET)
Dyskusja
dla filmów zrobiłem tabelkę uaktualnianą przez Listeriabota. Przy następnym prebiegu poprawi się sorotwanie. Z F1 jest ten problem, że kategoria zawiera wszystkie możliwe obiekty. Trzeba będzie znaleźć sposób filtorwania z Wikidanych żeby ją wygenerować bo tu nie są uzywane kategorie. ewentualnie zrobię to innym skryptem masti <dyskusja> 09:05, 6 mar 2017 (CET)
Widzę, że tabela zawiera 1000 pozycji. Przydałoby się zestawienie 100 artykułów. O jakie obiekty chodzi? Eurohunter (dyskusja) 18:34, 8 mar 2017 (CET)
może miec 100 to nie problem. Jak popatrzysz na kategorię Formula One to tam jest pomieszanie wszystkiego co jest powiązane. Wikidata nie operuje na kategoriach tylko na obiektach z odpowiednimi właściwościami. np. jest to - samochód Formuły 1. I tego typu obiekty trzebaby wyszukiwać. Swoją drogą wiele z nich jest opisane po prostu jako samochód sportowy co nie jest poprawne. Popatrzę jak to zmienić jak znajdę chwilę masti <dyskusja> 14:31, 9 mar 2017 (CET)

Szablon ujednoznaczniający w artykułach na temat wsi

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Czy w artykułach o wsiach zamiast dawać linka do ujednoznacznienia nazwy w sekcji Zobacz też nie lepiej zamieścić na górze strony szablon Inne znaczenia lub podobny? Jeśli tak, to czy może się tym zająć bot? tslipa (dyskusja) 00:45, 4 mar 2017 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
na pewno byłoby lepiej zgodnie z obecnymi standardami. trzeba się przyjrzć jak to technicznie zrealizować. masti <dyskusja> 15:08, 6 mar 2017 (CET)
Nie jest to pewnie takie proste, gdyż czasem w Zobacz też są czasem linki do innych ujednoznacznień np. z nazwą artykułu i jakimś innym członem. Tak, czy siak, na pewno warto by było to zrobić. Emptywords (dyskusja) 15:44, 6 mar 2017 (CET)

Wolni Wyborcy

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia

Zmiana linku z Freie Wähler na Wolni Wyborcy, Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji na LDPR i z Die Linke na Lewica (Niemcy) Aight 2009 (dyskusja) 15:54, 12 mar 2017 (CET)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Jakoś nie jestem przekonany do tych zmian. Czy te nazwy niemieckich partii są używane w języku polskim, czy to tylko OR tłumaczenia. Środkową nazwałbym zaś "Partia LDPR". ~malarz pl PISZ 16:31, 12 mar 2017 (CET)

Za nazwą Lewica wklejam linki z wyszukiwania Google na 1 Stronie: http://www.infoniemcy.eu/polityka/system-partyjny, http://wiadomosci.onet.pl/swiat/niemcy-lewica-krytykuje-usa-za-wyslanie-wojska-do-polski/p1tcgt4 http://www.bankier.pl/wiadomosc/Niemcy-Lewica-kusi-SPD-wspolnym-rzadem-w-calych-Niemczech-3589113.html a za nazwą wolni wyborcy również z 1 strony wyszukiwań google http://www.dw.com/pl/niemcy-do-12-partii-w-parlamencie-europejskim/a-17661890 http://www.dw.com/pl/niemcy-wybierają-dziś-swojego-nowego-prezydenta/a-37512668 http://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/frank-walter-steinmeier-nowym-prezydentem-niemiec/

co do ldpr to pewnie można by dodać słowo partia, w każdym razie z pewnością aktualną nazwą nie jest lib-dem. partia rosji Aight 2009 (dyskusja) 16:44, 12 mar 2017 (CET)

Czy można doczekać realizacji i cofnięcia nazw Wolni Wyborcy i Lewica (Niemcy)? Aight 2009 (dyskusja) 00:12, 14 mar 2017 (CET)

Fiat

Status: nowe
Opis zlecenia
Po zmianie nazwy artykułu proszę o przekierowanie z Fiat Auto Poland na FCA Poland Aight 2009 (dyskusja) 22:43, 17 mar 2017 (CET)

Z przedsiębiorstw prosiłbym również o: Nadodrzańskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego "Odra" w Nowej Soli -> Nadodrzańskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego „Odra” w Nowej Soli; Huta Częstochowa -> ISD Huta Częstochowa; Huta Zawiercie -> CMC Zawiercie; Huta Katowice -> ArcelorMittal Poland Oddział w Dąbrowie Górniczej; Huta Florian -> ArcelorMittal Poland Oddział w Świętochłowicach; Huta Kościuszko -> ArcelorMittal Poland Oddział Huta Królewska; Huta Cedler -> ArcelorMittal Poland Oddział w Sosnowcu oraz Koksownia Zdzieszowice -> ArcelorMittal Poland Oddział w Zdzieszowicach Aight 2009 (dyskusja) 12:28, 18 mar 2017 (CET)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Jestem sceptyczie nastawionych do tych zmian. Jakies 2-3 lata temu odbyła się dyskusja w kawiarence dotyczącą zmiany nazwy artykułu (chodziło o jakąś elektrownię) właśnie na nazwę właściciela + słowo oddział w ... Konkluzja była taka, że tej nowej nazwy nikt nie używa poza sprawozdaniami finansowymi. Wydaje mi się, że podobnie jest w przypadku tych hut. ~malarz pl PISZ 14:57, 18 mar 2017 (CET)

też im się tak wydaje. O ile Huta Katowice jest bytem encyklopedycznym i znanym to ArcelorMittal Poland Oddział w Dąbrowie Górniczej zasługuje najwyej na wzmiankę w artykule. masti <dyskusja> 18:03, 18 mar 2017 (CET)

Gwoli wyjaśnienia, nie zamierzam likwidować w żaden sposób przekierowań, ponieważ nazwy te są utrwalone bardziej lub mniej, chodzi o to by linki przeskakiwały wprost na stronę i dlatego proszę o to na tej stronie, która jest do tego przeznaczona, celem nie było wywołami dyskusji o zasadności bo to nie miejsce i temat. Aight 2009 (dyskusja) 02:41, 19 mar 2017 (CET)

Mario

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Przenieść Kategoria:Gry z serii Mario Bros. do Kategoria:Gry z serii Mario i Szablon:Gry z Mario lub Luigim w roli głównej do Szablon:Gry z serii Mario. Sidevar (dyskusja) 16:49, 20 mar 2017 (CET)
Chętni operatorzy botów
Emptywords (dyskusja) 20:38, 20 mar 2017 (CET)
Dyskusja
@Sidevar - pozostawiam Ci ewentualną poprawę nagłówka itd. Emptywords (dyskusja) 20:38, 20 mar 2017 (CET)
Tak się zastanawiałem, nie lepiej byłoby zrobić coś w rodzaju w uniwersum Mario czy coś w ten deseń? Na en.wiki mamy en:Category:Mario Universe games. Sir Lothar (dyskusja) 09:31, 21 mar 2017 (CET)
Dla mnie to synonimy Sidevar (dyskusja) 12:11, 21 mar 2017 (CET)
Wg mnie seria to jednak węższe pojęcie, ściśle powiązane ze sobą części gry (np. Mass Effect czy Wiedźmin). Tutaj mamy całą grupę gier wydawanych przez wiele lat, luźno ze sobą powiązanych (tym bardziej, że w kategorii mamy też Donkey Konga i Yoshi's Island). Widziałbym to na podobnej zasadzie jak np. Gry w uniwersum Gwiezdnych wojen. Sir Lothar (dyskusja) 12:27, 21 mar 2017 (CET)
Na pewno jest teraz lepiej niż gry z serii Mario Bros. :) Myślę, że Twój pomysł nie jest zły i można by go wprowadzić. Na en.wiki używają słowa frenchise, które niestety nie da się fajnie przetłumaczyć, a najbliżej jest właśnie seria. Emptywords (dyskusja) 12:42, 21 mar 2017 (CET)
Nie no, nie naciskam :). Rzuciłem sugestię, ale jeśli zostanie tak jak jest - też OK. Sir Lothar (dyskusja) 12:57, 21 mar 2017 (CET)
Czyli zostawiamy jak jest, czy jeszcze się zastanawiamy? :) Emptywords (dyskusja) 12:39, 23 mar 2017 (CET)
IMO bardziej elegancko wyglądałoby jako .. w uniwersum Mario, .. świecie Mario (choćby ze względu na tego Donkey Konga, gdzie przecież Mario nie występuje w tytule gry :). Sir Lothar (dyskusja) 15:32, 23 mar 2017 (CET)
Co na to Sidevar? Emptywords (dyskusja) 01:38, 27 mar 2017 (CEST)

Poprawa linkujących do Zarośla

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Po przeniesieniu pod Zarośla (przyroda) pozostało około setki linkujących. Lajsikonik Dyskusja 11:06, 25 mar 2017 (CET)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Usunięcie linku

Status: wykonane
Opis zlecenia
Usunięcie linku do serwisu Wyprzedź Mnie!, który uznano za nieencyklopedyczny. Eurohunter (dyskusja) 12:10, 25 mar 2017 (CET)
Chętni operatorzy botów
Emptywords (dyskusja) 00:00, 26 mar 2017 (CET)
Dyskusja

Przelinkowanie

Status: wykonane
Opis zlecenia
Proszę poprawić linkujące rząd Manuela Vallsa na Pierwszy rząd Manuela Vallsa w hasłach: [1] (ogarniam hasła, czerwone linki się zaniebieszczą). Dziękuję Elfhelm (dyskusja) 14:44, 26 mar 2017 (CEST)
Chętni operatorzy botów
masti <dyskusja> 15:10, 26 mar 2017 (CEST)
Dyskusja

Linki

Status: wykonane
Opis zlecenia
Prośba o przelinkowanie koszykarz na koszykarz (sportowiec) - strona pod ujednoznacznienie. Jckowal piszże 20:19, 26 mar 2017 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Rzuwig 21:38, 26 mar 2017 (CEST)
Dyskusja