Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów z pewnością zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj Jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji MalarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł MalarzBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach mastiBot
Infoboksy MalarzBOT, MatmaBot
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie strony głównej, {{Dobry artykuł}} i {{Dobry artykuł/archiwum}} codziennie o 02:00 CET Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis, Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki Beau.bot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów MalarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot
Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka (WP:CHECK) AlohaBOT
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników Beau.bot.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii Beau.bot
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker, malarzBOT
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji Beau.bot.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych, wstawianie i usuwanie szablonów informacyjnych o martwych linkach mastiBot
Artykuły na medal, dobre artykuły, listy na medal z innych Wikipedii, które nie mają swoich odpowiedników w polskiej Wikipedii mastiBot


Zlecenia

Współrzędne miejscowości w Polsce

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Część miejscowości ma współrzędne podane z dokładnością do minut, pozostałe są niewiarygodne, często odczytane z mapy. Uzupełnienie/poprawa/ujednolicenie koordynat miejscowości w Polsce. Plik z zestawieniem miejscowości w Polsce w codgik zawiera współrzędne miejscowości. Mogę wyciąć z niego tylko miejscowości z podanym identyfikatorem TERYT i usunąć zbędne kolumny. Operator bota musiałby w miejscowościach z szablonem wieś infobox odnaleźć SIMC, usunąć stary system zapisu współrzędnych i wstawić nowy system na podstawie codgik. Zestawienie codgik to plik typu .xls a współrzędne zapisane są w postaci szerokość 53°26'15, długość 23°23'22. StoK (dyskusja) 14:31, 29 cze 2015 (CEST)

Jakby odświeżyć stronę Wikiprojekt:Polskie miejscowości/SIMC, to mogę wygenerować zestawienie SIMC + artykuł + współrzędne. StoK (dyskusja) 08:04, 30 cze 2015 (CEST)

Uruchomiłem bota. Nie wiem czy dobrego, ale jedyne co zapisuje to ta strona. Zobaczymy jak skończy. ~malarz pl PISZ 15:35, 30 cze 2015 (CEST)
Jak widzę w danych nie mam wprowadzonych zmian, które zaszły 1 stycznia 2015. Poza tym chyba działa. ~malarz pl PISZ 20:02, 30 cze 2015 (CEST)
Moje zestawienia też nie zostały zaktualizowane, choć teraz posługuję się głównie zestawieniem z codgik. Co do zestawienia, to chodziło mi o zestawienie kodów SIMC i miejscowości, które kiedyś dla mnie robiłeś, ale jak nie potrzebujesz zestawienia o którym piszę wyżej, to nie musisz tego robić.
A tak przy okazji gdzie mogę zobaczyć przykład pobierania danych z wikidata przez infobox? StoK (dyskusja) 21:30, 30 cze 2015 (CEST)
@Stok po długiej dystkusju technicznej pojawiła się propozycja integracji infoboksów z Wikidanymi, w której jest przepis jak i gdzie zobaczyć taki „full wypas” infobox. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:08, 30 cze 2015 (CEST)
Wikiprojekt:Polskie miejscowości/SIMC odświeżyłem, ale ona jest niekompletna. Bot nie jest w stanie zapisać kompletnej ze względu na objętość (powyżej 2MB). jak ją najlepiej podzielić aby było wygodne do dalszej pracy (alfabetycznie czy wg SIMC)? ~malarz pl PISZ 10:42, 1 lip 2015 (CEST)
Jak dla mnie lepiej jakby nie miało to postaci tabeli, a było zestawem linii. Kolejność może być dowolna. StoK (dyskusja) 23:35, 1 lip 2015 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

A czy nie jest tak, że te współrzędne zostały jakiś czas temu w większości przeniesione do Wikidanych? Wtedy raczej tam należałoby odpalać bota, który je naprawi. Paweł Ziemian (dyskusja) 08:33, 30 cze 2015 (CEST)

Weźmy pierwszy artykuł z moich obserwowanych, trafiło na Zieleniec (wieś w powiecie węgrowskim). Co mamy: wg codgik 52°36'16 21°50'12, w artykule: 52°36′15″N 21°50′11″E, w wikidata: 52°39'N, 21°53'E, pobrano z anglojęzyczna Wikipedia. Różnica między codgik a naszym jest znikoma, ale dane w wikidata są błędne. Do tego nasz artykuł nie korzysta z danych na wikidata. Nie sprawdzałem treści szablonu. Skoro mamy wiarygodne źródło to może uporządkować na u nas i na wikidata. StoK (dyskusja) 10:01, 30 cze 2015 (CEST)
 • Czemu nikt jeszcze nie zgłosił SIMC jako nową cechę w Wikidanych? Zgrałem sobie plik PRNG_MIEJSCOWOSCI_XSL i widzę, że kod SIMC jest w kolumnie "identyfikator zewnętrzny" pod warunkiem, że przed nim w "system zewnętrzny" jest TERYT (zresztą innego nie widziałem ręcznie przeglądając). Czy wartość w kolumnie "identyfikator jednostki podziału terytorialnego kraju" ma jakieś zewnętrzne znaczenie? Paweł Ziemian (dyskusja) 17:40, 30 cze 2015 (CEST)
  • Generalnie ten infobox chciałem wikidanować po "język infobox" i ... jakoś z tym językiem utknąłem. ~malarz pl PISZ 20:02, 30 cze 2015 (CEST)
  • "identyfikator jednostki podziału terytorialnego kraju" - to kod podziału terytorialnego jest w nim zakodowane województw, powiat i gmina, przy czym gminy miejsko-wiejskie mają oddzielny kod dla miasta i oddzielny dla np Brzeg Dolny: 0222013 - jako całość, 0222014 - miasto , 0222015 - gmina. W kodzie tym 02 = woj. dolnośląskie, 0222 - powiat wołowski. Kody są w przeglądarce TERYT w GUS. StoK (dyskusja) 21:30, 30 cze 2015 (CEST)
   • Czyli w teorii też mógłby wpaść do Wikidanych, i niektóre miejscowości miałyby dwa identyfikatory. Ponadto owe pliki można by wykorzystać jako wskazanie źródła w Wikidanych. Tylko jeszcze nie wiem jak je interpretować. Czy to jest URL, czy bardziej baza danych. Raczej skłaniałbym się do bazy. Paweł Ziemian (dyskusja) 22:21, 30 cze 2015 (CEST)
    • Na jego podstawie można generować województwo, powiat, gminę miejscowości. StoK (dyskusja) 23:35, 1 lip 2015 (CEST)

Poprawa linków do tilastopaja.org (3)

Status: nowe
Opis zlecenia
Super, jak zostaną same "nieszablonowe" (z dodatkiem eaa w URLu np.) to sam poprawię a jak będzie tego sporo to zgłoszę. Jeszcze trzeba w biogramach tysiące linków poprawić – tyle, że algorytm zadziała tylko dla połowy (?) linków. Zmiana taka jak tutaj [1] (u pań oczywiście tak). Trzeba by jednak dokonać takiej zmiany tylko tam, gdzie faktycznie link by już działał. Jak się tak nie da, to mam w głowie alternatywne scenariusze tej naprawy jakby co ;) Nedops (dyskusja) 16:58, 10 lip 2015 (CEST)
Utworzyłem nowe zadanie, bo mój bot nie da sobię z tym rady. --The Polish (query) 22:33, 16 sie 2015 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Prośba o listę niedziałających linków

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Prośba o listę niedziałających linków zaczynających się od "http://www.sports-reference.com/olympics/". Nedops (dyskusja) 01:43, 5 sie 2015 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

w bazie mastiBota sa tylko 3:

 1. http://www.sports-reference.com/olympics/summer/1928/EQU/mens-jumping-individual.html
 2. http://www.sports-reference.com/olympics/countries/SUI/summer/1928/EQU/
 3. http://www.sports-reference/com/olympics/summer/1968/ATH/mens-5000-metres-round-one.html

masti <dyskusja> 13:03, 30 sie 2015 (CEST)

@Nedops, czy można oznaczyć wątek jako załatwiony? --The Polish (query) 12:55, 1 wrz 2015 (CEST)
Dzięki za ping, przegapiłem odpowiedź Mastiego. Dziwi brak linków zaczynających się od "http://www.sports-reference.com/olympics/athletes" – sam poprawiłem takich co najmniej kilkanaście przy okazji normalnego sprzątania martwych linków, a nie pod tym konkretnym kątem, więc spodziewałem się wysypu takowych prawdę powiedziawszy. Nedops (dyskusja) 13:03, 1 wrz 2015 (CEST) @Masti zerkniesz czy wszystko było ok z tym wyszukaniem? Bo że mało wyników to raz, dwa, że dwa pierwsze podane przez Ciebie działały (trzeci poprawiłem). Nedops (dyskusja) 19:30, 1 wrz 2015 (CEST)
@Nedops w bazie bota inc wiecej nie ma. Popatrzyłem przez wyszukiwarkę linkóœ i losowo posprawdzałem linki i, o dziwo, działają. masti <dyskusja> 20:52, 1 wrz 2015 (CEST)

futrega.org nazwiska.html

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Jeśli zgodzicie się, że strona http://futrega.org/etc/nazwiska.html jest źródłem o wątpliwej wiarygodności, to proszę o sprzątnięcie przypisów prowadzących to niej. SpiderMum (dyskusja) 19:33, 5 sie 2015 (CEST) SpiderMum (dyskusja) 23:28, 27 sie 2015 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
Oczywiście to słabej jakości źródło, ale często jedyne w hasłach o nazwiskach. Wydaje mi się, że usuwanie bez dodania innych przypisów w zamian byłoby jednak szkodliwe. Andrzei111 (dyskusja) 22:09, 5 sie 2015 (CEST)
@SpiderMum, @Andrzei111, lepiej znaleźć inne źródło zamiast usuwać jedyne dostępne. Ja np. znalazłem https://msw.gov.pl/pl/aktualnosci/12891,100-najpopularniejszych-polskich-nazwisk.html, ale dane nie są zgodne z http://futrega.org/etc/nazwiska.html. Nie można więc po prostu zmienić źródła, trzeba zmienić nawet merytoryczne dane zawarte w artykułach. --The Polish (query) 12:51, 1 wrz 2015 (CEST)
„Problem” dotyczy ok. 120 stron w przestrzeni głównej - wydaje mi się, że lepiej zrobić to ręcznie. Mogę pomóc w pewnym zakresie, a może by tak zrobić Tydzień Tematyczny z nazwiskami? Albo jakąś inną zorganizowaną akcję. Andrzei111 (dyskusja) 14:30, 1 wrz 2015 (CEST)

Zmiany w infoboksach chemicznych

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia

W wikiprojekcie ustaliliśmy pewne zmiany w infoboksach chemicznych, m.in. połączenie trzech infoboksów w jeden ([2] i poprzednie na tej samej stronie). Chodzi o {{Związek chemiczny infobox}}, {{Polimer infobox}} i {{Grupa chemiczna infobox}}.

Bardzo potrzebny jest ktoś (@Malarz_pl?), kto by pomógł ogarnąć to od strony botowania. Ogólnie większość zmian w samym {{Związek chemiczny infobox}} dostępna jest tu i tu. Przygotowałem również jako taką stronę, jak by to miało wyglądać docelowo w kodzie: klik. W razie potrzeby przygotuję wszystkie informacje potrzebne do zmiany w formie w jakiej będzie to konieczne. Docelowy infobox jest już w przestrzeni szablon: {{Związek chemiczny infobox}}. Wostr (dyskusja) 16:00, 17 sie 2015 (CEST)

Chętni operatorzy botów
Paweł Ziemian (dyskusja) 19:12, 24 sie 2015 (CEST)
Dyskusja
Jak malarz się nie zgłosi to ja wezmę, chociaż myślę, że wróci po wakacjach. A zadanie bym podzielił na 3 etapy. (1) migracja {{Związek chemiczny infobox}} na docelowy przez zaprojektowanie w {{Związek chemiczny infobox/temp}} - ma on parę tysięcy wywołań. (2) Przebotowanie {{Polimer infobox}} na już nowy {{Związek chemiczny infobox}} i (3) {{Grupa chemiczna infobox}} podobnie - bo ich jest znacznie mniej. Paweł Ziemian (dyskusja) 17:29, 17 sie 2015 (CEST)
Tak też to wstępnie podzieliłem w jednym z powyższych linków, aczkolwiek nowy infoboks został już przeniesiony z /temp na właściwe miejsce. Potem trzeba tylko w paru miejscach go zmodyfikować, gdy już nie będzie starych parametrów etc. Nie wiem natomiast, czy stworzenie w {{Polimer infobox}} i {{Grupa chemiczna infobox}} przekierowań do {{Związek chemiczny infobox}} już w tym momencie będzie potem przeszkadzało w botowaniu? Teoretycznie (sprawdzałem na kilkudziesięciu przypadkach, nie na wszystkich niestety) obecny infoboks byłby w stanie obsłużyć również dwa pozostałe bez żadnych zmian w kodzie, jednak nie wiem, czy potem nie będzie to problemem dla operatora bota? Wostr (dyskusja) 19:49, 17 sie 2015 (CEST)
Jeśli silnik mediawiki potrafi to dobrze obsługiwać to dla mojego bota przekierowania w niczym nie przeszkadzają. Ja z kodu szablonu nie korzystam w czasie przetwarzania, wystarcza mi kod źródłowy strony. Tymczasem zapraszam do Wikipedysta:Paweł Ziemian/Związek chemiczny infobox/Nierozpoznane parametry, w którym znajduje się lista wykrytych błędów w wywołaniach {{Związek chemiczny infobox}}. W każdym razie to zadanie być może trzeba będzie przekierować do Dyskusja wikiprojektu:Infoboksy aby tu się za bardzo nie rozpisywać. A i jeszcze dodam, że na liście Kolejność wszystkich możliwych parametrów niektóre parametry o postaci „2. jakaś nazwa” się powtarzają. Paweł Ziemian (dyskusja) 20:17, 17 sie 2015 (CEST)
Ok, dzięki. Przejrzę te błędy w najbliższym czasie. Wostr (dyskusja) 20:44, 17 sie 2015 (CEST) Już wszystko poprawione. Wostr (dyskusja) 21:20, 17 sie 2015 (CEST)

Nagłówki dyskografii

Status: nowe
Opis zlecenia

W niektórych artykułach o wykonawcach muzycznych sekcja "Dyskografia" jest podzielona za pomocą średników (przykład: Nile), a zgodnie z zaleceniami powinny to być sekcje poziomu 3. Należy wyszukać takie artykuły i poprawić je. PG (dyskusja) 22:04, 22 sie 2015 (CEST)

Mała modyfikacja powyższego. Proszę tylko o listę takich artykułów. Automatyczna zamiana z różnych względów mogłaby nie być wskazana. PG (dyskusja) 16:28, 30 sie 2015 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja