Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów z pewnością zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj Jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji MalarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł MalarzBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach mastiBot
Infoboksy MalarzBOT, MatmaBot
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie strony głównej, {{Dobry artykuł}} i {{Dobry artykuł/archiwum}} codziennie o 02:00 CET Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis, Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki Beau.bot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów MalarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot
Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka (WP:CHECK) AlohaBOT
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników Beau.bot.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii Beau.bot
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker, malarzBOT
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji Beau.bot.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych mastiBot
Artykuły na medal, dobre artykuły, listy na medal z innych Wikipedii, które nie mają swoich odpowiedników w polskiej Wikipedii mastiBot


Zlecenia

Wyszukanie martwych linków

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Proszę o listę haseł z martwymi linkami zaczynającymi się od "http://www.iaaf.org/athletes". Listę można wrzucić gdziekolwiek, nawet tutaj – nie powinno być tego dużo. Z góry dzięki :) Nedops (dyskusja) 03:14, 22 lis 2014 (CET)

Chętni operatorzy botów:  « Saper // dyskusja »  03:13, 25 lis 2014 (CET)

Dyskusja:

Pierwsze poprawki do skryptu weblinkchecker.py:

 1. Zmiana #175610: Introduce config.days_dead instead of global day
 2. Zmiana #175632: Introduce weblinkchecker-badurl_msg
 3. Zmiana #175638: Report malformed URLs

Podziękowania za hasło w Czywieszu

Status: w trakcie

Opis zlecenia: Trzecia i raczej już ostatnia część megazlecenia dotyczącego usprawnienia działania projektu Czywieszowego (po usuwaniu zbędnych szablonów po ekspozycji na stronie artykułu i wstawianiu odpowiednich informacji o ekspozycji na stronach dyskusji haseł). Chodzi tym razem o systematyczne wstawianie podziękowań dla autorów haseł wstawianych do ekspozycji przy pomocy {{subst:Czy wiesz - autor|tytuł strony=[[Nazwa]]|data=[[{{subst:LOCALDAY}} {{subst:LOCALMONTHNAMEGEN}}]] [[{{subst:CURRENTYEAR}}]]|więcej stron=}}. Bot musiałby w dniu ekspozycji sprawdzić stronę dyskusji ekspozycji taką jak ta, pobrać stamtąd tytuł artykułu i autora (lub autorów, jeśli będzie ich więcej) i wstawić odpowiedni szablon na stronie dyskusji tegoż autora/-ów. Oczywiście nie jest to coś kluczowego dla całego CW, ale wydaje się, że takie podziękowania wpływają mobilizującą i są swego rodzaju gratyfikacją dla autora, co pewnie jest miłe. Przez pewien czas nikt nie wstawiał takich podziękowań, a obecnie ręcznie wstawia je Stanko. Jest coś takiego możliwe? Emptywords (dyskusja) 13:13, 2 mar 2015 (CET)

Chętni operatorzy botów: ok. Zabieram się do pracy. ~malarz pl PISZ 20:58, 31 mar 2015 (CEST)

Dyskusja: Drobna uwaga. Aby to miało większy sens, to nie można tego robić z flaga bota. Inaczej tylko obserwujący stronę dyskusji coś zauważą. ~malarz pl PISZ 13:15, 2 mar 2015 (CET)

 • W sensie oddzielny, nowy bot bez flagi? Jest to wg możliwe? Emptywords (dyskusja) 13:17, 2 mar 2015 (CET)
 • Dzięki Emptywords za to zgłoszenie :) Jeśli to o czym piszecie wyżej można wykonywać przynajmniej półautomatycznie - to już dużo (jak np. poprzez klinięcie w jakiś przycisk i szablony wskakują same). Ale na samych sprawach technicznych już się nie znam, więc poczekamy na dalsze komentarze fachowców. Stanko (dyskusja) 13:38, 2 mar 2015 (CET)
 • Uważam, że śmiało to zadanie może wykonywać bot – jeśli nie będzie widać tych powiadomień na OZetach (przy standardowych ustawieniach) to trudno. A ręczne wklejanie tych powiadomień jest jednak męczące (nikt chyba tego nie ciągnął dłużej niż rok). Nedops (dyskusja) 13:48, 2 mar 2015 (CET)
 • Po przemyśleniu - faktycznie to podziękowanie jest bardziej dla samego autora niż dla innych, więc chyba kombinowanie z bezflagowym botem, czy jakimś półautomatem chyba nie mam sensu - przynajmniej z tej przyczyny. Emptywords (dyskusja) 13:51, 2 mar 2015 (CET)
 • Oczywiście, że można robić automatyczne edycje z konta bez flagi bota. Jakiś czas temu wstawiałem w taki sposób informacje o błędach do artykułów po to aby obserwujący mogli to zauważyć. Tu można tez tak zrobić. Tylko czy taki sposób wstawienia podziękowań ma sens. Moim zdaniem wstawienie tego komentarza przez "normalnego" użytkownika daje pozytywny efekt dla tego kto utworzył, jak zrobi to automat nawet bez flagi bota to większość pozytywnych efektów pryska. ~malarz pl PISZ 14:20, 2 mar 2015 (CET)

Wpadłem na pomysł aby botem generować listę takich linków: Podziękowanie - Electron za XYZ. Co wy na to? ~malarz pl PISZ 14:35, 2 mar 2015 (CET)

 • Czyli jakby to mniej więcej działało? :) Przyznam, że powyższe na razie niewiele mi mówi :) Emptywords (dyskusja) 13:26, 3 mar 2015 (CET)
  • Bot wygenerowałby codziennie listę linków w postaci jako powyżej. Kliknij w ten link i zapisz to co wygeneruje. Zobaczysz wtedy efekt. ~malarz pl PISZ 10:25, 17 mar 2015 (CET)
   • Fajne. Lista z linkami byłaby na osobnej stronie, a klikniecię otwierałoby edycje w dyskusji już u odpowiedniej osoby, tak? Ponieważ jest to o wiele lepsze niż dziennie kopiuj-wklej z zewnętrznych edytorów tekstu to możemy spróbować, od kiedy tylko będziesz mógł to włączyć. Staram się zawsze zweryfikować każdą osobę w historii hasła, bo pomyłki w tych tabelkach się zdarzają, więc na początku na pewno będę to robił ostrożniej, ale spróbować trzeba. Stanko (dyskusja) 10:32, 19 mar 2015 (CET)
    • W mojego punktu widzenia warto takie podziękowania wstawiać, nawet jeśli miałby to robić automatycznie bot. Czasami jest tak, ze nawet nie wiem, jak artykuł napisany przeze mnie ląduje w Czw. Tournasol Demande-moi! 16:15, 19 mar 2015 (CET)

Bot będzie na stronie Wikiprojekt:Czy wiesz/Podziękowania generował odpowiednie linki. Sam tekst podziękowania jest w Wikiprojekt:Czy wiesz/Podziękowania/preload. Symbolem $1 jest oznaczona wstawiana nazwa artykułu. Przy okazji zauważyłem, że bot nie wstawił dziś info do dyskusji "Ziemi Kłodzkiej" (nie rozpoznał poprawnie na stronie ekspozycji pogrubienia z cudzysłowami wewnątrz). Nie wiem czy podobnych błędów nie było w poprzednich dniach. Teraz jak będzie inny podobny błąd to najprawdopodobniej zostanie on zasygnalizowany na stronie z linkami do wstawiania podziękowań. Na tej stronie bot będzie trzymał ostatnie 30 dni (można to zmienić), starsze będą usuwane w nicość. Czkeam na uwagi (może jakieś szczególne linki inne się przydadzą na tej stornie, np. historia hasła). ~malarz pl PISZ 10:21, 1 kwi 2015 (CEST)

 • Pięknie :) To od jutra potestuję te podziękowania. Kiedy bot tworzy te listy? Bo najlepiej jakby to było w przeddzień wieczorem czyli w tym samym czasie co usuwanie szablonów z haseł. Chodzi o to, że jeszcze dziś i/lub jutro będę poprawiał prawdopodobnie pewne ekspozycje na Wielki Piątek a nie chcę aby było za późno i dla mnie (ekspozycji) i bota. No ale będę na pewno obserwował na początek dość bacznie każdą edycję. Dzięki! :) Stanko (dyskusja) 19:31, 1 kwi 2015 (CEST)
  • Bot je tworzy ok 1:30 w nocy czyli tuż po opublikowaniu. ~malarz pl PISZ 00:25, 2 kwi 2015 (CEST)
   • To nawet lepiej. Jeszcze jedno pytanie. Czy chcąc dodać w tytule obok "Podziękowania" również tytuł artykułu wystarczy dodać samo " $1"? Chodzi mi tytuł w formie Podziękowania – Tytuł artykułu, czy jakoś podobnie, tak aby znalazł się tam tytuł hasła/haseł. Stanko (dyskusja) 09:06, 2 kwi 2015 (CEST)
    • Poprawiłem. Zamiast $1 wstawiany jest tytuł strony, link tworzy się więc $1. ~malarz pl PISZ 09:59, 2 kwi 2015 (CEST)

Naprawa infoboksów

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
przed zmianą po zmianie
Kustrzebka
Kustrzebka: zdjęcie
Kustrzebka brunatna
Systematyka
Królestwo grzyby
Gromada grzyby workowe
Klasa kustrzebniaki
Rząd kustrzebkowce
Rodzina kustrzebkowate
Rodzaj kustrzebka
Nazwa systematyczna
Peziza Dill. ex Fr.
Systema mycologicum (Lundae) 2: 40 (1822)
Typ nomenklatoryczny
Peziza vesiculosa Bull. 1790
Kustrzebka
Kustrzebka: zdjęcie
Kustrzebka brunatna
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo grzyby
Typ grzyby workowe
Klasa kustrzebniaki
Rząd kustrzebkowce
Rodzina kustrzebkowate
Rodzaj kustrzebka
Nazwa systematyczna
Peziza Dill. ex Fr.
Systema mycologicum (Lundae) 2: 40 (1822)
Typ nomenklatoryczny
Peziza vesiculosa Bull. 1790

Chodzi o około 2 tysiące infoboksów w kategorii Grzyby. Należy równocześnie poprawić przynajmniej 3 rzeczy::

 1. wiersz gromada = grzyby workowe zamienić na wiersz typ = grzyby workowe
 2. wiersz gromada = grzyby podstawkowe zamienić na wiersz typ = grzyby podstawkowe
 3. dodać (tam gdzie nie ma) wiersz domena = eukarionty
 4. zlikwidować zbędne spacje pomiędzy pionową kreską a nazwami parametrów rząd, rodzina, rodzaj itd. (to zadanie drugorzędne, jeśli jest trudne, można go pominąć.

Przykład z boku Selso (dyskusja) 00:23, 30 mar 2015 (CEST)

Chętni operatorzy botów
~malarz pl PISZ 15:38, 1 kwi 2015 (CEST)
Dyskusja
 • Nie jestem w temacie grzybów mocny, ale dotychczas grzyby nie miały odrębnego od roślin kodeksu nomenklaturowego i w języku polskim stosowano kategorie "botaniczne" (gromady dzielone na klasy). Z czego wynika ta propozycja? Kenraiz (dyskusja) 00:31, 30 mar 2015 (CEST)

Ponieważ w dyskusji na mykologii brak zgody na zad. nr 1 i 2, poproszę zatem o wykonanie zadań nr 3 i 4. Selso (dyskusja) 15:30, 1 kwi 2015 (CEST)

Dodawanie ilustracji w gadżecie "czyWieszowym"

Status: nowe zgłoszenie
Opis zlecenia
W sumie to nie jest zadanie dla bota, tylko problem techniczny, jednak nie wiem gdzie go indziej zgłosić. Jak wiadomo mamy bardzo pomocny gadżet Zgłoś do „Czy wiesz…”, dzięku któremu możemy bardzo łatwo zgłosić niedawno napisany artykuł do propozycji w "CzyWieszu...". Jednak zauważyłem pewien problem. Jeśli dodaje się w nim jakąś ilustrację, to potem nie ma jej w zgłoszeniu. W efekcie trzeba ją jeszcze raz dodać w propozycjach. Czy można coś zrobić, żeby gadżet ten "pamiętał" ilustrację? Pozdrawiam. Tournasol Demande-moi! 08:07, 5 kwi 2015 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Przebotowanie linków do espnscrum.com

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Serwis www.espnscrum.com po jakichś sześciu latach zmienił ostatnio layout, schemat tworzenia URL, a co gorsza również adres na www.espn.co.uk/rugby/. Jako że serwis ten jest wielką bazą informacji dotyczącą rugby (wraz z wynikami/składami od pierwszego meczu międzynarodowego z 1871 roku), stanowi źródło wielu tutejszych artykułów. Wyszukiwarka linków zewnętrznych pokazuje 3700+ wywołań. Obecnie na starym systemie URL działają jeszcze adresy pod en.espn.co.uk, lecz nie wiadomo, jak długo go utrzymają.

W związku z tym moja prośba jest dwojaka:

 • wygenerowanie tabeli z linkami do tego serwisu w jednej kolumnie oraz w drugiej kolumnie adresu zarchiwizowanej w Internet Archive strony (czyli coś podobnego jak robi podczas swoich przebiegów w poszukiwaniu martwych linków bot @Mastiego). Wówczas zweryfikowałbym, czy faktycznie archiwalny link zawiera to, co oryginalna strona, a następnie:
 • przebotowanie sprawdzonych linków archiwalnych do artykułów LUB zmiana z adresu espnscrum.com na en.espn.co.uk w przypadku braku archiwum.

Mıodzıo3 • dyskusja 19:28, 9 kwi 2015 (CEST)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja
A to nie jest tak, że po zmianie jest przekierowanie na nowe adresy, które zresztą mają tę samą strukturę i wystarczy przebotować espnscrum.com na en.espn.co.uk? masti <dyskusja> 21:42, 9 kwi 2015 (CEST)
Obecnie tak właśnie jest, jednak trudno powiedzieć, ile jeszcze czasu będą utrzymywać dwa odrębne systemy (nowe info pojawiają się pod takimi adresami. Prędzej czy później nadejdzie moment, że trzeba będzie wrzucić wszystkie linki z espnscrum.com do parametru |zarchiwizowano =, a robienie takiej roboty jest nieco nużące. Jest w sumie dużo podobnego poprawiania, bo irb.com/irbsevens.com/rugbyworldcup.com też przestały działać po zmianie nazwy IRB i struktury adresów na nowej stronie. Mıodzıo3 • dyskusja 22:42, 9 kwi 2015 (CEST)
Po tylu latach działania espnscrum.com jest możliwe, że większość stron będzie zarchiwizowanych w IA – nowe raczej nie będą. Podmiana linków na archiwalne botem zaoszczędzi przyszłej pracy przy ich poprawianiu ręcznie po przejściu MastiBota z komunikatami. Mıodzıo3 • dyskusja 22:49, 9 kwi 2015 (CEST)

Poprawa przypisu w kilkuset hasłach

Status: w trakcie
Opis zlecenia
Mam prośbę. W setkach artykułów o wsiach wielkopolskich użyłem błędnego autora w przypisie <ref name="Bobrowicz">{{Cytuj książkę | nazwisko = [Jan Nepomucen Bobrowicz]] | tytuł = Opisanie historyczno-statystyczne Wielkiego Ksie̜ztwa Poznańskiego …. W parametrze nazwisko należy usunąć [[Jan Nepomucen Bobrowicz]] i wstawić w to miejsce Leon Plater. Jak zdefiniować zbiór artykułów do przebotowania? Są to w 99 proc. wsie i miasteczka w Wielkopolsce w obecnych powiatach: grodziskim, nowotomyskim, kościańskim, krotoszyńskim, gostyńskim, rawickim , wolsztyńskim. Nie wiem, jak zręcznie skatalogować / zindeksować artykuły, które trzeba zbotować. Tutaj widać niektóre z haseł (opis zmian: opis Bobrowicza). Z góry bardzo dziękuję za pomoc. Z nadzieją na odzew H.Rabiega (dyskusja) 17:46, 22 kwi 2015 (CEST)
Chętni operatorzy botów
The Polish (query) 17:56, 22 kwi 2015 (CEST)
Dyskusja
@H.Rabiega, a jakby sprawdzić cały Twój wkład i wyszukać właśnie to o co nam chodzi? Nie ma tego dużo, ok. 4900 edycji w przestrzeni głównej, bo ram czasowych raczej nie znamy. --The Polish (query) 16:27, 23 kwi 2015 (CEST)
Rzeczywiście nie widziałem żadnego pingu. Serdeczne dzięki za odzew. Tu jest pierwsza edycja z błędem z 7 października 2014. Druga edycja jest dopiero 7 grudnia i od tej daty wklejam przypis z błędem regularnie do dnia 18 kwietnia br. włącznie (ostatnia edycja z tym błędem). Zatem okres: 7.10.2014-18.04.2015 (6 miesięcy i 11 dni). Jeśli bot np. mógłby wykonać prace tylko w moich edycjach z opisem zmian opis Bobrowicza to byłoby już 99 proc. roboty. Mogę też ręcznie wskazać wszystkie arty do zbotowania. Daj znak, jak mam Ci pomóc skatalogować strony dla bota:) H.Rabiega (dyskusja) 22:31, 23 kwi 2015 (CEST)
@H.Rabiega, wkład już sobie wygenerowałem, ale czy jesteś pewny że Leon Plater jest autorem a nie Jan Nepomucen Bobrowicz? Google Books co innego podaje. Powiedz mi jeszcze czy wstawić Leon Plater z wikilinkiem czy bez. --The Polish (query) 15:39, 24 kwi 2015 (CEST)
@The Polish Wystarczy Leon Plater bez wikizacji. Za autorstwem Platera przemawiają silne argumenty. Primo: strona tytułowa na Google Books wskazuje, że Bobrowicz był tylko wydawcą, co potwierdza artykuł o nim na Wikipedii. Secundo: W sieci jest też fragment tej książki w opracowaniu pracownika naukowego z UAM w Poznaniu i on wyraźnie zaznacza, że Plater jest autorem, a Bobrowicz był wydawcą. Tertio: Ślady/wzmianki o autorstwie Leona Platera znalazłem w kilku niezależnych opracowaniach historycznych. Niestety uwierzyłem Google Books i teraz mamy dodatkową robotę. Jestem pełen podziwu dla Twojego zaangażowania. Dziękuję H.Rabiega (dyskusja) 21:18, 24 kwi 2015 (CEST)
@H.Rabiega, rozumiem że mam poprawić nawet Opisanie historyczno-statystyczne Wielkiego Ksie̜ztwa Poznańskiego na Opisanie historyczno-statystyczne Wielkiego Ksie̜stwa Poznańskiego. --The Polish (query) 21:33, 24 kwi 2015 (CEST)
@The Polish Tego nie trzeba. Zapis Księztwa odpowiada oryginalnemu tytułowi. H.Rabiega (dyskusja) 18:31, 25 kwi 2015 (CEST)
@H.Rabiega A co w przypadku gdy bot napotyka się na Księstwa? Sorki ale wolę się upewnić aby nie robić podwójnej roboty. --The Polish (query) 18:49, 25 kwi 2015 (CEST)

Porównanie danych z infoboksów w de-wiki i pl-wiki

Status: nowe zgłoszenie
Opis zlecenia

W sumie zlecenie składa się z trzech punktów, bardzo do siebie podobnych. O ile to możliwe, potrzebuję list haseł:

 1. z Kategoria:Substancje chemiczne o nieznanej klasyfikacji zagrożeń, w których w ich odpowiednikach w de-wiki nie ma w {{Infobox Chemikalie}} w parametrze GHS-Piktogramme frazy {{GHS-Piktogramme-klein|/}}
 2. z Kategoria:Substancje chemiczne wymagające uzupełnienia klasyfikacji zagrożeń, w których w ich odpowiednikach w de-wiki jest w {{Infobox Chemikalie}} w parametrze GHS-Piktogramme fraza {{GHS-Piktogramme-klein|/}}
 3. z Kategoria:Substancje chemiczne wymagające uzupełnienia klasyfikacji zagrożeń, w których w ich odpowiednikach w de-wiki jest w {{Infobox Chemikalie}} w parametrze GHS-Piktogramme fraza inna niż {{GHS-Piktogramme-klein|/}}

De-wiki ma dość dobrze wypełnione te infoboksy, a u nas brakuje sporo informacji dot. oznakowania GHS. Takie porównanie pozwoliłoby mi na uzupełnienie tego oznakowania wszędzie tam, gdzie:

 1. u nas wpisano, że oznakowanie jest nieznane (wpisujący nie znalazł źródeł), a w rzeczywistości takie dane są dostępne
 2. nie ma źródeł (przeważnie chodzi o karty charakterystyki) dot. danej substancji – wtedy podawana jest informacja o braku wiarygodnych źródeł
 3. są źródła, ale u nas nikt tego nie uzupełnił.

Wostr (dyskusja) 22:23, 24 kwi 2015 (CEST)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Poprawienie przekierowań

Status: wykonane
Opis zlecenia

Proszę o poprawienie przekierowań z Honor (pojęcie moralne) na honor (etyka). Po poprawie proszę skasować pierwsze hasło. Tomasz Raburski (dyskusja) 23:39, 24 kwi 2015 (CEST)

Chętni operatorzy botów
Blackfish (dyskusja) 17:06, 26 kwi 2015 (CEST)
Dyskusja

poprawka ortograficzna: bez denominacyjny na bezdenominacyjny

Status: wykonane
Opis zlecenia
poprawka ortograficzna: zamiana: bez denominacyjny na bezdenominacyjny jak bezludny, bezbolesny, beztlenowy...--Kynikos (res.) 08:11, 26 kwi 2015 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Blackfish (dyskusja) 16:50, 26 kwi 2015 (CEST)
Dyskusja