Skrót: WP:ZdB, WP:ZDBOT

Wikipedia:Zadania dla botów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Tutaj możesz umieścić dowolne zadanie dla bota. Któryś z właścicieli botów z pewnością zainteresuje się Twoim problemem i pomoże go rozwiązać. Możesz też mieć własnego bota, przeczytaj jak używać botów oraz ogólne zalecenia ich stosowania.

Instrukcja

Pamiętaj:

 1. Nie wpisuj zadania do kilku miejsc. Jeśli wpisałeś je do dyskusji operatora bota, to nie dodawaj go tutaj, i odwrotnie. Inaczej ludzie będą marnować czas, pracując nad tym samym.
 2. Jeśli twoje zgłoszenie dotyczy naprawy przekierowań, możesz zgłosić zadanie za pomocą tego formularza. Zgłoszenie zostanie przyjęte przez operatora robota AlohaBOT.

Zadania stałe

Zadanie stałe Boty
Aktualizacja tabel władców na stronach lat tsca.bot
Archiwizacja stron dyskusji malarzBOT
Automatyczne blokowanie open proxy Beau.bot.admin, docelowo malarzBOT.admin
Cykliczne spolszczanie angielskich szablonów cytowania, pomocne dla tłumaczy z enWiki: KamikazeBot
Dodawanie aktualnej daty do szablonów {{źródła}} i {{fakt}} w hasłach znajdujących się w kategorii Artykuły wymagające uzupełnienia źródeł malarzBOT
Dodawanie opisów do linków zewnętrznych w przypisach czasowo zawieszone mastiBot
Infoboksy malarzBOT, MatmaBot, Paweł Ziemian BOT
Naprawa podwójnych i usuwanie zerwanych przekierowań mastiBot
Odświeżanie tabeli w Związki chemiczne według pierwiastków Miner
Okresowe czyszczenie stron Wikipedia:Brudnopis, Pomoc:Krok pierwszy - edytowanie, Pomoc:Krok drugi - formatowanie, Pomoc:Krok trzeci - linki, Pomoc:Krok czwarty - grafiki, Pomoc:Krok piąty - szablony, Pomoc:Krok szósty - znaczniki mastiBot
Poprawa odwołań do przekierowań do szablonów malarzBOT
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • {{ek}}owanie eksperymentów edycyjnych oraz wandalizmów
 • oznaczanie artykułów naruszających prawa autorskie
Beau.bot (docelowo mastiBot)
Sprawdzanie nowych artykułów:
 • dodawanie do artykułów szablonów {{dopracować}} z parametrami linki oraz kategoria
mastiBot
Tworzenie kategorii dla dyskusji w Poczekalni Beau.bot
Usunięcie szablonu {{przypisy}} z haseł, w których nie ma znacznika ref mastiBot
Usuwanie starych stron dyskusji anonimowych użytkowników malarzBOT.admin
Usuwanie stron użytkowników z kategorii malarzBOT
Usuwanie z artykułów linków do skasowanych grafik CommonsDelinker, malarzBOT
Usuwanie zbędnych przekierowań na stronach dyskusji malarzBOT.admin
Witanie redaktorów Beau.bot
Wyszukiwanie martwych linków zewnętrznych, wstawianie i usuwanie szablonów informacyjnych o martwych linkach mastiBot
Artykuły na medal, dobre artykuły, listy na medal z innych Wikipedii, które nie mają swoich odpowiedników w polskiej Wikipedii mastiBot
 • Usuwanie dywizów, wstawianie półpauz w hasłach z kategorii Miesiące
 • Zamiana linków zewnętrznych na szablon {{90minut.pl}}
 • Usuwanie linków tożsamych z tekstem linka (WP:CHECK)
 • Usuwanie "\{\{!\}\}", wstawianie "|" w wikilinkach (WP:CHECK)
AlohaBOT
uzupełnianie brakujących szablonów Tygodni tematycznych w dyskusjach powstałych artykułów mastiBot


Zlecenia

Polskie wydawnictwa książkowe‎

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Może komuś udałoby się wyłowić polskie wydawnictwa spośród Kategoria:Wydawnictwa książkowe i przenieść je do Kategoria:Polskie wydawnictwa książkowe. SpiderMum (dyskusja) 18:41, 2 cze 2017 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja
A nie lepiej "... w Polsce" ~malarz pl PISZ 20:11, 2 cze 2017 (CEST)
Wtedy trzeba by chyba przemianowac Polskie_wydawnictwa, Kategoria:Polskie przedsiębiorstwa mediowe i tak dalej w górę? SpiderMum (dyskusja) 01:37, 3 cze 2017 (CEST)
Ano trzeba, patrz pkt. 1.1.1 w Wikipedia:Kategoryzacja#Nazewnictwo_kategorii. Że naklepali tego bez liku i bez głowy, to nie znaczy że teraz należy to dalej utrwalać botem, bo nie chce się nikomu poprawiać.--Alan ffm (dyskusja) 13:31, 3 cze 2017 (CEST)
I w ten sposób Gebethner i Wolff staną się "wydawnictwem w Rosji"? Gytha (dyskusja) 17:31, 4 lip 2017 (CEST)
@Gytha Myślę, że każda opcja wchodzi w grę :) Co jednak wybrać i dlaczego? Miejsce siedziby spółki? Miejsce siedziby spółki-matki (o ile występuję)? Miejsce historycznego założenia wydawnictwa? Miejsce urodzenia założycieli/założyciela? Przeważającą narodowość udziałowców/wspólników? Dominujący rynek, na którym działa? Postrzeganie mediów? Myślę, że jeszcze parę opcji, by się znalazło - z tymi firmami międzynarodowymi niestety nie jest to prosta sprawa. Emptywords (dyskusja) 18:10, 4 lip 2017 (CEST)

porządki z linkami w planetoidach

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia

zastąpienie różnie wstawionych linków zewnętrznych nowymi szablonami i porządek z nazwami sekcji. standardowa operacja powinna wyglądać tak. dotyczy dwóch kategorii: Kategoria:Nazwane planetoidy i Kategoria:Nienazwane planetoidy - kilkadziesiąt poprawek zrobiłem ręcznie. - John Belushi -- komentarz 13:26, 17 cze 2017 (CEST)

Chętni operatorzy botów
Dyskusja
@John Belushi, dość ryzykowne jest zamienianie w ciemno linków zewnętrznych na bibliografię. Szoltys [Re: ] 00:34, 29 cze 2017 (CEST)
 • przy tych artach tworzonych botem wszystkie dane pochodziły z baz danych JPL, tam gdzie arty rozwijał Kokorik też wykorzystywał tą samą bazę a jeśli wstawiał info o księżycach planetoid czy TNO to ręcznie dodawał źródła i to już jest w tych rozbudowanych artykułach. natomiast mamy kilkanaście tysięcy haseł z samymi linkami zewnętrznymi co dziś jest uważane że niewystarczające. - John Belushi -- komentarz 06:05, 29 cze 2017 (CEST)

The Beatles

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
W wielu artykułach dotyczących zespołu The Beatles, jego albumów oraz piosenek, znajdują się błędne cudzysłowy ("" zamiast „”), myślniki (- zamiast −), a tytuły niektórych artykułów w pierwszym zdaniu niepotrzebnie pisane są dodatkowo kursywą (zamiast zwykłego pogrubienia). Czy któryś bot mógłby się tym zająć? tslipa dyskusja 11:33, 26 cze 2017 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Problem dotyczy chyba nawet tysięcy artykułów z dziedziny muzyki. Eurohunter (dyskusja) 15:21, 26 cze 2017 (CEST)

podwójne wyróznienia w pierwszym akapicie już są poprawiane. Natomiast z zamianą cudzysłowów, a zwłaszcza, myślników to nie jest tak prosto automatycznie. masti <dyskusja> 23:12, 26 cze 2017 (CEST)
@Tslipa Proponujesz wstawianie myślników, a jako przykład wstawiłeś matematyczny znak minusa. Beno @ 00:29, 27 cze 2017 (CEST)
@Beno Faktycznie, mój błąd, przepraszam. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie używania myślników i półpauz – przedział lat powinien być zapisany w formie „2016-2017”, „2016–2017” czy „2016 – 2017”? Pozdrawiam, tslipa dyskusja 15:34, 4 lip 2017 (CEST)
@Tslipa Półpauza bez spacji. W przyborniku pod oknem edycji w sekcji Symbole są znaki matematyczne pośrodku, ale myślniki są z lewego brzegu. Przynajmniej w tradycyjnym edytorze. Albo weź sobie półpauzę z Worda :). Beno @ 15:58, 4 lip 2017 (CEST)
Można też prościej – przytrzymując lewy alt wystarczy wybrać 0150 na klawiaturze numerycznej. :) Szoltys [Re: ] 16:52, 4 lip 2017 (CEST)

purge stron z problemami przy sięganiu do Wikidata

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Wygląda na to, że sypie się sięganie do Wikidada. Może (dopóki tego nie naprawią) warto robić regularnie purge sypiących się stron (powinno pomóc)? Dotknięte błędem strony można zlokalizować za pomocą wyszukiwarki, np. [1][1] Ankry (dyskusja) 07:46, 13 lip 2017 (CEST)
 1. phab:T170039
Chętni operatorzy botów
The Polish (query) 21:42, 14 lip 2017 (CEST)
Dyskusja

@The Polish Z jaką częstotliwością to puściłeś? Myślę, że powinno być przynajmniej raz dziennie. Ankry (dyskusja) 18:06, 16 lip 2017 (CEST)

Kolejność sekcji końcowych - lista

Status: nowe
Opis zlecenia
Proszę o wygenerowanie listy (do np. mojego brudnopisu) zawierającej spis haseł, w których sekcje końcowe są w niewłaściwej kolejności (np. zobacz też za linkami zewnętrznymi itp.). Dla przypomnienia - prawidłowa, ustalona przez społeczność w drodze głosowania kilka lat temu kolejność to: 1. zobacz też, 2. przypisy, 3. bibliografia, 4. linki zewnętrzne. Z góry dziękuję ;) Nostrix (dyskusja) 08:55, 14 lip 2017 (CEST)
Chętni operatorzy botów
Dyskusja

Kategoria:Ludzie urodzeni w...

Status: trwa dyskusja
Opis zlecenia
Proszę o przeniesienie kategorii zaczynających się od "Ludzie urodzeni w" / "Ludzie urodzeni we" np. Kategoria:Ludzie urodzeni w Dortmundzie do "Urodzeni w" / "Urodzeni we" czyli np. Kategoria:Urodzeni w Dortmundzie. Dużo tego, ale to po to by była spójność gdy mamy np. Kategoria:Urodzeni w 1410, a nie Kategoria:Ludzie urodzeni w 1410. --Maattik (dyskusja) 20:32, 16 lip 2017 (CEST)
Chętni operatorzy botów
~malarz pl PISZ 13:05, 18 lip 2017 (CEST)
Dyskusja
 • Faktycznie dużo tego i jakieś działania wymusza fakt, że w kategoriach tych faktycznie są raz Ludzie..., raz tylko Urodzeni... Może ze względu na ilość, jednak łatwiej będzie wszystko dostosować do Ludzie urodzeni w... Będzie spójność choć w obrębie tych kategorii. Emptywords (dyskusja) 00:44, 17 lip 2017 (CEST)
  Pojawia się pytanie czy możemy umieścić do tych kategorii nie-ludzi. Była na ten temat dyskusja w kawiarence tutaj. --Maattik (dyskusja) 02:04, 17 lip 2017 (CEST)
  Kategorie - Urodzeni w są w nadkategoriach Biografie według.... Pytanie, czy nie-człowiek np. pies Łajka może mieć biografię, czy może jest to coś innego? Emptywords (dyskusja) 21:22, 17 lip 2017 (CEST)
No cóż, mam tylko jeden słaby przekonujący argument ale jestem przekonany że powinno być tak jak pisałem wcześniej i jestem gotów zrobić to ręcznie, przy okazji dodam więcej biografii do kategorii i nowe kategorie. --Maattik (dyskusja) 21:50, 17 lip 2017 (CEST)
Ręcznie? Bez przesady, spokojnie :) W samej kategorii dotyczącej Europy jest 1638 kategorii i 27558 artykułów. Licząc, że ok. 5% kategorii jest już prawidłowa (według schematu Urodzeni w...) to będzie na oko 27736 edycji. A jeszcze są przecież inne kontynenty! :) Poczekamy jeszcze chwilę, czy ktoś będzie miał jakieś zastrzeżenia, bo to jest mega zmiana, jakby nie patrzeć. Emptywords (dyskusja) 23:18, 17 lip 2017 (CEST)
 Za ~malarz pl PISZ 13:03, 18 lip 2017 (CEST) Kategorii jest dokładnie 1991. ~malarz pl PISZ 13:05, 18 lip 2017 (CEST)
 Przeciw Z dyskusji w BAR nie wyszło jakieś większe poparcie dla przenosin w tę stronę. Kategorie roczne "Urodzeni w/Zmarli w" akurat są specyficzne. W innych wypadkach ten wyróżnik jest sensowny (jak "ludzie związani z miejscowością"). Skoro kategorii jest 2000, a haseł w nich 27 tysięcy, to łatwiej już ujednolicić do "Ludzie urodzeni w/we...". Elfhelm (dyskusja) 20:11, 19 lip 2017 (CEST) @Malarz pl, @Emptywords Pozwoliłem sobie zatrzymać bota i proponuję ujednolicić odwrotnie (z ww. powodów - specyfika kategorii i utylitaryzm). Elfhelm (dyskusja) 20:21, 19 lip 2017 (CEST) +Założyłem wątek w BAR
W sumie racja. Kategorii "Ludzie urodzeni w ..." jest prawie 2000, a kategorii "urodzeni w .... (miejscowość)" tylko niecałe 100. W takim razie ujednolicanie w drugą stronę trzeba zrobić. Czekam na zakończenie dyskusji w BARze. ~malarz pl PISZ 21:14, 19 lip 2017 (CEST)