Wikipedia:Uprawnienia grup użytkowników

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Każdy czytelnik Wikipedii, który zarejestrował konto użytkownika, posiada uprawnienia i udogodnienia, których lista dostępna jest na stronie Wikipedia:Użytkownicy.

Zróżnicowanie uprawnień użytkowników jest zupełnie techniczne, wymuszone przez oprogramowanie Wikipedii. Każda grupa użytkowników dysponuje charakterystycznym zestawem narzędzi. Nie istnieje hierarchia grup, więc kolejność, w której zostały przedstawione, jest alfabetyczna.

Zaangażowani i godni zaufania. Usuwają i zabezpieczają strony oraz blokują możliwość edycji przez innych użytkowników. Mają mniejsze możliwości niż administratorzy innych systemów informatycznych. Prośby do nich są kierowane na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów.
Użytkownicy mający dostęp do edycji stron z kodem JavaScript, CSS i JSON w przestrzeni MediaWiki.
Z ang. autoreviewers. Grupa użytkowników, których edycje zostają automatycznie oznaczone jako przejrzane, jeśli bezpośrednio przed edycją takiego użytkownika była wersja przejrzana.
Z ang. autoconfirmed. Mają konto od przynajmniej 4 dni i wykonali przynajmniej 10 edycji. Najbardziej podstawowe uprawnienie, niezbywalne, odbierane tylko przez filtr nadużyć, nadawane przez samo oprogramowanie.
Administratorzy z dodatkowymi uprawnieniami, z których najważniejsze to nadawanie uprawnień administratora i bota. Prośby do nich są kierowane na stronie Wikipedia:Prośby do administratorów.


Są programami prowadzonymi przez wikipedystów. Służą do szybkiego wykonywania masowych, prostych zmian. Zadania dla botów można zlecić na stronie Wikipedia:Zadania dla botów. Wikipedyści mogą tymczasowo otrzymać uprawnienia podobne do bota. To uprawnienie jest nadawane przez biurokratów. Każdy administrator może nadać je samemu sobie.


Jedna z dwóch (obok rewizorów) najbardziej poufnych ról w Wikipedii, obwarowanych dodatkowymi zasadami, określonymi przez Wikimedia Foundation. Mogą sprawdzać adresy IP, z których edytują wikipedyści, by wykrywać akty niedozwolonego pacynkowania i omijania blokad. Prośby o użycie narzędzi kieruje się na stronę Wikipedia:Prośby do administratorów.
Druga co do wielkości (po automatycznie zatwierdzonych) grupa użytkowników. Ich rola jest związana z mechanizmem wersji przejrzanych. Mogą zaznaczać jako przejrzane te strony, które nie zawierają widocznych wandalizmów. Uprawnienia te wiążą się z pewnym zaufaniem, więc od redaktorów wymaga się znajomości podstawowych zasad Wikipedii i umiejętności edytowania.
Mogą ukrywać edycje (nazwy ich autorów, ich treść, opisy edycji) zawierające niepubliczne informacje osobiste, podejrzane o bycie próbami zniesławienia lub zawierające naruszenie prawa autorskiego. Ukrywają niektóre sprzeczne z zasadami nazwy użytkowników. Stosowanie tych narzędzi jest oparte na zasadach poufności dotyczących checkuserów. Prośby o użycie narzędzi są kierowane kanałami niepublicznymi.
Zobacz też