Wikipedia:Konsultacje w sprawie stron dyskusji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Przez cały marzec 2019 odbywają się konsultacje w sprawie stron dyskusji. Rozmawiać będziemy o sposobach prowadzenia dyskusji na wiki oraz narzędziach wspomagających ten proces. Rezultatem tych rozmów ma być stworzenie nowej struktury stron dyskusji. Konsultacje odbywają się w całej społeczności Wikimedia.

Każdy może wziąć udział. Dostępna jest nasza lokalna strona dyskusji, podsumowania będą przekazywane w scentralizowane miejsce.

Weź udział[edytuj | edytuj kod]

W poprzednim etapie konsultacji dyskutowaliśmy o tym, jakie zmiany chcielibyśmy wprowadzić do naszego systemu komunikacji, czyli stron dyskusji. Opublikowano już wnioski z tych rozmów. Głównym stwierdzeniem jest, żeby budować nowe narzędzia w oparciu o już istniejące strony dyskusji w wikikodzie, bez tworzenia nowego systemu.

Rozpoczął się już etap drugi, w którym można odnieść się i sprecyzować główne ustalenia tej dyskusji. Należy odpowiedzieć na te pytania. Odpowiedzi można umieszczać w języku polskim na stronie dyskusji (przycisk niżej) lub na mediawiki.org.

Oto sformułowane pytania:

 1. Co sądzisz o kierunku rozwoju oprogramowania do dyskusji wiki: "stworzenie nowego, przejrzystego designu opartego na istniejącym systemie stron dyskusji w wikikodzie. Będzie oferował narzędzia ułatwiające dodawanie odpowiedzi, wcięć i podpisów. Będzie można nadal korzystać z wikikidu na stronach dyskusji. Będzie także możliwość uczestniczenia w dyskusji bez konieczności wykorzystywania wikikodu."
 2. Aby działały nowe udogodnienia takie jak obserwowanie pojedynczych wątków i łatwe ich przenoszenie, być może będziemy potrzebowali wprowadzić nowy sposób oddzielania wątków, np. znacznikami. Co sądzicie o takim podejściu?
 3. Jakie są zalety i wady stworzenia wyraźniejszego połączenia między treścią artykułu i jej stroną dyskusji? Jak nowi użytkownicy mogą dowiedzieć się o możliwości przedyskutowania treści artykułu? Co im w tym przeszkadza?
 4. Gdzie wyświetlać dodatkowe narzędzia wykorzystywane podczas dyskusji? Jak oprogramowanie ma rozróżniać zwykłą strony od stron dyskusji? Chodzi o strony wykorzystywane do dyskutowania, ale nie znajdujące się w przestrzeni nazw zawierających słowa "dyskusja", np. "Wikipedia" zamiast "Dyskusja wikipedii" - przykłady to Kawiarenka i Poczekalnia.
 5. Historia dyskusji. Czy ma być możliwość podejrzenia historii tylko pojedynczych wątków czy może jedna cała wspólna historia strony dyskusji? Czy można te mechanizmy stworzyć i pogodzić?
 6. Szablony informacyjne w dyskusjach artykułu, metadane. Na stronach dyskusji artykułów umieszczane są szablony i inne informacje nie będące dosłownie dyskusją. Strony dyskusji są wykorzystywane nie tylko do rozmów o kształcie artykułu, ale też jako zaplecze z materiałami do tego przydatnymi. Czy należy utrzymać ten stan czy dla tych informacji powinno znaleźć się inne miejsce?

Przejdź do dyskusji Dodaj wypowiedź

Dyskusja trwa do 15 czerwca.

Obecne rodzaje komunikacji[edytuj | edytuj kod]

Oto nasze różne formy komunikacji czyli rodzaje dyskusji, ich zasięg, uczestnicy, narzędzia i miejsca:

 • Pomoc:Pytania nowicjuszy - strona do zadawania pytań dla początkujących; dzięki wykorzystaniu prostszego systemu dyskusji zawsze będą wiedzieli jak założyć wątek bez konieczności natychmiastowego opanowania naszego specyficznego systemu
 • Istnieją gadżety usprawniające zakładanie wątków w różnych działach, np. zgłoś błąd, do poczekalni
 • Kawiarenki - miejsce odbywania się wielu dyskusji, mocno rozbudowanych, podejmowane są decyzje wpływające na całą Wikipedię
 • Strony zgłoszeń, np. PdA
 • Ocena jakości i poprawa: poczekalnia, zgłaszanie do wyróżnień
 • Głosowania różne
 • Strony dyskusji artykułów najmniej aktywne (na pojedynczą stronę), jednak należy zwrócić uwagę, że są też zbiorem szablonów informacyjnych, które nie są wątkami dyskusyjnymi
 • Wikiprojekty
 • Kontakt z użytkownikami – jest publiczny, ale istnieje konieczność prowadzenia dyskusji na dwóch stronach jednocześnie
 • Grupy na Facebooku, gdzie również spotykają się użytkownicy
 • Inne kanały: IRC, listy dyskusyjne, komunikatory, spotkania na żywo

Faza 1[edytuj | edytuj kod]

Faza 1 dyskusji trwała od końca lutego do początku kwietnia 2019. W czasie jej trwania użytkownicy dyskutowali o potrzebnych zmianach w mechanizmach komunikacji wiki.

Działania:

 1. Zgłaszanie miejsc, gdzie odbywać się będą dyskusje oraz tworzenie listy narzędzi, jakimi posługuje się społeczność do komunikacji na temat rozwoju wiki
 2. Dyskusje z różnymi grupami (projekty, wersje językowe, organizatorzy szkoleń i wydarzeń, grupy w mediach społecznościowych)
 3. Zebranie wszystkich opinii w jedno miejsce

Co było omawiane?[edytuj | edytuj kod]

Obecne strony dyskusji (w czystym wikikodzie) mają szereg wad, które sprawiają, że są uciążliwe w obsłudze. Dotyczy to m.in. sposobów archiwizacji i linkowania, dostępności dla niedoświadczonych użytkowników, konieczności wstawiania podpisów i szablonów zamiast automatyzacji, utrudnione śledzenie zmian w dyskusjach itp. Bywa też, że mimo to, niektórzy użytkownicy protestują przeciwko zmianom na takie systemy jak np. Flow. Należy uwzględnić wszystkie za i przeciw takim rozwiązaniom oraz zaproponować mechanizmy, które zniwelują wszystkie wady i nie będą jednocześnie tworzyć nowych utrudnień.

Oto pytania, na jakie potrzebujemy waszych odpowiedzi:

 • Gdy chcesz przedyskutować jakiś temat ze społecznością, jakich narzędzi do tego brakuje, jakie problemy napotykasz?
 • Jak nowicjusze/niedoświadczeni (dotyczy także czytelników) użytkownicy radzą sobie z uczestnictwem w dyskusjach, z komunikacją z Wikipedystami?
 • Z jakimi trudnościami trzeba się zmierzyć przy korzystaniu, zarządzaniu stronami dyskusji?
 • Jakie są ograniczenia techniczne, brakujące narzędzia?
 • Jakie są ważne aspekty dyskutowania na/o wiki?

Rezultaty[edytuj | edytuj kod]

Podsumowanie wniosków z pierwszej fazy konsultacji

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]