Przejdź do zawartości

Wikipedia:Dyskusje strukturyzowane

Skrót: WP:Flow
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Dyskusje strukturyzowane (Structured Discussions, DS, dawniej Flow, z angielskiego przepływ) – oprogramowanie organizujące dyskusje i współpracę na stronach dyskusji, tworzone przez Wikimedia Foundation i wolontariuszy projektów Wikimedia w latach 2012–2015. Nigdy nie wyszło poza fazę testową.

System ten miał ułatwiać wiele sposobów korzystania ze stron dyskusji. Jego dokumentację można znaleźć na wiki MediaWiki.

Na naszej wiki jest włączony na:

Moderacja, spam i wandalizm

[edytuj | edytuj kod]

Jedną z cech DS jest rozbudowana obsługa narzędzi do walki ze spamem i wandalizmami. Każdy post i wątek może istnieć w jednym z trzech stanów:

Dzięki temu usunięcie wandalizmu, mowy nienawiści czy innych podobnych kwiatków można osiągnąć jednym kliknięciem, bez konieczności szukania danej edycji w historii i naprawiania stron dyskusji jeśli od problematycznego wpisu pojawiło się już kilka kolejnych. DS obsługują także globalne filtry AbuseFilter i czarną listę spamu (Spam Blacklist).

Odpowiedzi z wcięciami

[edytuj | edytuj kod]

Nie każda odpowiedź pojawia się z większym wcięciem. Doświadczeni wikipedyści przyzwyczaili się, że każda odpowiedź musi tworzyć kolejne wcięcie, ale w wielu innych serwisach internetowych (fora na phpBB, Facebook, Filmweb itd.) komentarze co do zasady pojawiają się równo jeden pod drugim.

Tak więc kliknięcie w „Odpowiedz” na ostatnim poście (albo na ostatnim poście danego wcięcia) powoduje, że komentarz pojawia się równo pod tym ostatnim postem i temat jest kontynuowany. Kliknięcie „Odpowiedz” na każdym wcześniejszym poście powoduje utworzenie pod-wątku i otwarcie nowego wcięcia.

Wielkość wcięcia nie jest niczym zaskakującym dla użytkownika, ponieważ po kliknięciu „Odpowiedz” pole edycji ładuje się z tym wcięciem, które będzie widoczne po zapisaniu komentarza.

MediaWiki users also use indentations to mark that a message is a direct reply to a specific earlier message, rather than a reply to the ongoing conversation as a whole. This is an important goal for complicated, structured discussions like an RfC, where conversations often diverge into multiple sub-threads. On the other hand, for simpler and shorter discussions, it may be confusing to have to choose between several different ways to "reply". The team is considering ways to simply the interface for simple discussions, and allow for more complexity in more complex, structured discussions. There will be a lot more discussions and experiments on this subject before we're done. :)

Danny Horn, mw:Flow

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]