Skrót: WP:FASOLKI, WP:BEANS

Wikipedia:Nie ostrzegaj przed wpychaniem fasolek do nosa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
link= To jest wikiesej, czyli strona zawierająca rady lub opinie jednego lub więcej wikipedystów. Wikieseje mogą odpowiadać powszechnie uznanym normom lub punktowi widzenia mniejszości i mogą być brane pod uwagę lub nie według Twojej oceny.
Przestrzeganie przed wkładaniem sobie fasolek do nosa brzmi jak dobry pomysł, ale niezamierzenie może doprowadzić do strasznych konsekwencji, gdy mamy do czynienia z naiwnymi ludźmi ze skłonnościami do poszukiwania wrażeń[1][2]
Mama wychodziła na targ. Martwiła się o swojego małego synka, który, zostawiony sam w domu, zawsze coś narozrabiał, więc srogo go upomniała: "Bądź grzeczny. Nie rozrabiaj. Nie zjedz wszystkich ciastek. Nie rozlej mleka. Nie rzucaj kamieniami w krowy. Nie wpadnij do studni." Chłopcu przydarzyły się wszystkie te rzeczy, gdy poprzednio zostawał sam w domu. W nadziei na zażegnanie nowych kłopotów, mama dodała: "I nie wpychaj sobie fasolek do nosa!". To było coś nowego dla chłopca, który natychmiast to wypróbował.

W swojej zapobiegliwości zażegnywania przyszłych kłopotów zdarza się nam przestrzegać innych przed rzeczami, które jeszcze nie przyszły im nawet do głowy. Nie jest szczególnie mądrym ostrzegać w taki sposób przed wypadkami. Profilaktyczne upomnienie raczej wywoła zdarzenie, zamiast mu zapobiec. Po prostu: "Nie podpowiadaj im!"

Innymi słowy, nie podawaj przykładów tego, jak potencjalnie można wywołać kłopoty (np. "nie klikaj w ten link, bo skasujesz Wikipedię"), ponieważ to może na pewno skusi ludzi do spróbowania.

Zobacz też
Przypisy
  1. Foreign Body In The Nose (ang.). W: Kids Health [on-line]. [dostęp 2008-07-23 (arch.)].
  2. Balbani AP., Sanchez TG., Butugan O., Kii MA., Angélico FV., Ikino CM., D'Antonio WE. Ear and nose foreign body removal in children.. „International journal of pediatric otorhinolaryngology”. 1-2 (46), s. 37–42, listopad 1998. PMID: 10190703.