Wikipedia:Nie ostrzegaj przed wpychaniem fasolek do nosa

Skrót: WP:FASOLKI, WP:BEANS
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przestrzeganie przed wkładaniem sobie fasolek do nosa brzmi jak dobry pomysł, ale niezamierzenie może doprowadzić do strasznych konsekwencji, gdy mamy do czynienia z naiwnymi ludźmi ze skłonnościami do poszukiwania wrażeń[1][2]
Mama wychodziła na targ. Martwiła się o swojego małego synka, który zostawiony sam w domu zawsze coś narozrabiał, więc srogo go upomniała: „Bądź grzeczny. Nie rozrabiaj. Nie zjedz wszystkich ciastek. Nie rozlej mleka. Nie rzucaj kamieniami w krowy. Nie wpadnij do studni”. Chłopcu przydarzyły się wszystkie te rzeczy, gdy poprzednio zostawał sam w domu. W nadziei na zażegnanie nowych kłopotów, mama dodała: „I nie wpychaj sobie fasolek do nosa!”. To było coś nowego dla chłopca, który natychmiast to wypróbował.

W swojej zapobiegliwości zażegnywania przyszłych kłopotów zdarza się nam przestrzegać innych przed rzeczami, które jeszcze nie przyszły im nawet do głowy. Nie jest szczególnie mądrym ostrzegać w taki sposób przed wypadkami. Profilaktyczne upomnienie raczej wywoła zdarzenie, zamiast mu zapobiec. Po prostu: „Nie podpowiadaj im!”

Innymi słowy, nie podawaj przykładów tego, jak potencjalnie można wywołać kłopoty (np. „nie klikaj w ten link, bo skasujesz Wikipedię”), ponieważ to może na pewno skusi ludzi do spróbowania.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Foreign Body in the Nose. [w:] Health Guide [on-line]. The New York Times, 2013-01-01. [dostęp 2016-08-23]. (ang.).
  2. Balbani AP., Sanchez TG., Butugan O., Kii MA., Angélico FV., Ikino CM., D'Antonio WE. Ear and nose foreign body removal in children.. „International journal of pediatric otorhinolaryngology”. 1-2 (46), s. 37–42, listopad 1998. PMID: 10190703.