Wikipedia:Postulat Wiktoryna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Postulat Wiktoryna – koncepcja autorstwa wikipedysty Wiktoryna, związana z przyznawaniem uprawnień administratora. Zdobyła popularność (notability :) dzięki przytaczaniu jej przez wikipedystę Encego, następnie innych członków społeczności Wikipedii. Brzmi ona:

Uprawnienia administratorskie mają dać wikipedyście swobodę pełnego edytowania.

Jest to fragment wypowiedzi Wiktoryna, która padła 15 listopada 2010 roku, w trakcie przyznawania uprawnień Teukrosowi. Jej pełne brzmienie (wyróżniono fragment dotyczący postulatu):

Każdy wikipedysta ma własne oczekiwania wobec osoby posiadającej uprawnienia administratora. Jedni, tak jak Ty, oczekują, że administrator będzie aktywnie korzystał z otrzymanych uprawnień. Są też tacy użytkownicy (do nich zaliczam się ja), którzy od kandydatów wymagają wyłącznie dobrej znajomości projektu, zaangażowania, kultury osobistej i zasłużenia na zaufanie. Moim zdaniem administrator wcale nie musi wyrabiać żadnej normy edycji administratorskich (na marginesie jakiej normy: 5, 10, 15 edycji dziennie?). Ja uważam, że uprawnienia administratorskie mają dać wikipedyście swobodę pełnego edytowania. I do przyjęcia takiej wizji administratora Ciebie zachęcam :). Co do Teukrosa (muszę odnieść się do niego osobiście, gdyż widzę, że przemawia przez niego skromność ;)), zajmuje się on konsekwentnie tropieniem zastępczych linków zewnętrznych w miejsce martwych linków. O jego zaangażowaniu w to zadanie świadczy m.in. stworzenie instrukcji postępowania. Administratorzy ukierunkowani na jedno zadanie są również w Wikipedii potrzebni. Jeśli Teukrosowi chce się wykonywać to żmudne zadanie, niech to robi. A żeby nie dodawać pracy innym administratorom kasującym zgłoszone przez niego strony dyskusji, niech posiada uprawnienia administratorskie. Będzie to z korzyścią dla niego samego, dla administratorów i w końcu dla Wikipedii. Wiktoryn <odpowiedź> 02:01, 15 lis 2010 (CET)[1]

Postulat ten jest wielokrotnie przywoływany przez społeczność Wikipedii[2][3][4]. Łączony jest z koncepcją No big deal z anglojęzycznej Wikipedii[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]