Wikipedia:Oprogramowanie Wikipedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Oprogramowanie Wikipedii - lista życzeń[edytuj | edytuj kod]

Oprogramowanie Phase III, podobnie jak poprzednie, jest bardzo niedoskonałe. Ta strona to lista życzeń, jeśli masz własne życzenia, dodaj je tu.

Skalowanie i dystrybucja obciążenia[edytuj | edytuj kod]

Zbyt często Wikipedia jest bardzo wolna, lub nawet całkiem niedostępna. Są różne pomysły na rozwiązanie tego problemu, głównie przejście na PostgreSQL lub MySQL 4.

Mirrorowanie[edytuj | edytuj kod]

Dumpy tablic cur i old od biedy ujdą. Jednak na dłuższą metę przydałby się system który działał by w real time, nie raz na 24 godziny, i nie retransmitował wszystkiego tylko same zmiany.

W szczególności obrazki przydało by się postawić na rsyncu.

Bazę danych można stworzyć w oparciu o Sqlite. Oficjalna strona internetowa PHP korzysta z tego rozszerzenia do przechowywania dokumentacji. Dzięki temu całość jest przechowywana w jednym, zawsze aktualnym pliku, który można udostępnić dowolną metodą (HTTP, FTP, rsync, ...)

Integracja międzyjęzykowa[edytuj | edytuj kod]

Przede wszystkim jedno konto na wszystkie Wiki, do bardziej ambitnych pomysłów należą wielojęzyczne Ostatnie Zmiany

Wikipedia na innych nośnikach[edytuj | edytuj kod]

Przydałaby się przede wszystkim tekstowa wersja Wikipedii typu dict. Jest też pomysł, żeby wydać HTML na CD-romach, lub też dołączać Wikipedię do dystrybucji Linuksa.

Dedykowany klient Wikipedii[edytuj | edytuj kod]

W Javie albo jako tryb Emacsa do edycji Wikipedii. Mógłby się od razu zająć takimi sprawami jak automatyczne sprawdzanie pisowni.

Również program open source bądź plugin Netscape [czyli obsługiwane m.in. Mozilla i Opera].

Przeniesienia markupu z poziomu tekstowego na strukturalny[edytuj | edytuj kod]

Markup wikipedii powinien uwzględniać przynajmniej:

  • <chem>wzór cząsteczki lub równanie reakcji</chem>
  • To już wyższa fantastyka :) ale można by zaimplementować automatyczne generowanie obrazków ze wzorów strukturalnych w formacie SMILES (format tekstowy).
  • Wsparcie dla różnych języków:
    • <on>zapis wymowy japońskiej</on> - jedni ludzie są przyzwyczajeni do Hepburna, inni do Kunrei, inni do kany. Software powinien sam się tym zająć w zależności od ustawionych preferencji.
    • Pinyin / Wade-Giles / Bopomofo
    • i inne dla innych języków

Hello worldy[edytuj | edytuj kod]

Jeszcze jedna rzecz by się przydała: coś co pozwalałoby ściągać przykłady kodu jako pliki. Np.:

<code name="hello.xyz">
#!/usr/bin/xyz
print "ala ma kota\n"
</code>

Albo nawet kilka wersji:

<code name="hello.xyz" comment="Wersja dla kompilatora DEF XYZ">
#!/usr/bin/xyz
print "ala ma kota\n"
</code>
<code name="hello.xyz" comment="Wersja dla kompilatora ABC XYZ">
println "ala ma kota"
</code>

I wtedy ładne linki typu "hello.xyz (Wersja dla kompilatora ABC XYZ)" z automatycznie wstawianymi plikami mogłyby się pojawić, a nawet robić automatyczne tarballe.

Sytentezatory mowy i furigana[edytuj | edytuj kod]

Software powinien mieć algorytm, który domyśla się wymowy, a markup powinien umożliwiać "nadpisanie" tego, jeśli algorytmy nie są skuteczne. W japońskiej wersji powinna być możliwość włączenia furigany, opierając się na takiej samej zasadzie.

Kalendarium[edytuj | edytuj kod]

Wpisanie daty na jednej ze stron rok, dekada, wiek powinno automatycznie wstawić ją w odpowiednie miejsce na pozostałych.

Albo inaczej: warto by było móc sobie generować kalendarium według własnego życzenia (od pewnej daty do pewnej innej - czy to dzień, miesiąc, rok itp.) --> Potrzebne są tabelki w bazie na kalendaria.

Fajnie by było też mieć możliwość prezentacji dat w jednym z wielu kalendarzy, które są/były używane na świecie.

Automatyczne rozszerzanie skrótów[edytuj | edytuj kod]

Byłoby dobrze móc automatycznie rozszerzać skróty.

Widzę to tak :

  • rozszerzanie skrótów jest opcją wymagającą włączenia w Preferencjach
  • lista skrótów jest globalna dla danej Wikipedii lub dla użytkownika
  • skrót prosty i skrót z parametrem(parametrami)
  • np. /km kw./ == km<sup>2</sup>

Wzory[edytuj | edytuj kod]

Mam dwa zastrzeżenia:

  • Mniej ważne - Nie wszystkie tagi LaTeX-a są akceptowane.
  • Ważniejsze - Wzory są adiustowane w pionie tak aby dolna krawędź wzoru pasowała do dolnej linii tekstu. W efekcie wszystko jest poprzesuwane do góry, z niewłaściwymi fontami itp. Oto przykład: jak się ma x napisany w trybie tekstowym do w matematycznym.

Wyszukiwarka[edytuj | edytuj kod]

Może już było, jeśli tak, to proszę nie krzyczeć, jeno wyjaśnić :) Mechanizm wyszukiwarki Wikipedii jest tragiczny. Jedyną szansą na znalezienie hasła jest wpisanie go w takiej postaci, w jakiej istniej w Wiki. Inaczej, wpisując np. Guevara czy Ratzinger, nie otrzymamy trafień. Czy można to w jakiś sposób zmienić? Np. przez dodatkowe znaczniki? Słoniu 17:05, 23 kwi 2005 (CEST)[odpowiedz]

Zdecydowanie zgadzam się. Bardzo ładnie jest to rozwiązane w google - myśle że taka potrzeba istnieje, a jest tym ważniejsza, że jak szukam hasła (sprawdzając czy już jest na Wiki) to czasami po jakimś czasie przekonuję się że ono faktycznie już istnieje ! ponadto czasami można nie zauważyć, że się źle wpisało nazwę itp. :-( Tdc6502 00:19, 13 kwi 2007 (CEST)[odpowiedz]

Wyszukiwarka grafiki[edytuj | edytuj kod]

Często jest tak że nie znamy dokładnie tematu, mamy nazwę częściową itp. Pomocna wtedy jest wyszukiwarka grafiki. Np. wiedząc że chcemy znaleźć konkretny gatunek sowy, którą widzieliśmy za oknem, ale nie znamy dokładnej nazwy podgatunku. Pomaga nam w tym przeszukiwanie grafiki. Wpisujemy hasło sowa i znajduje nam grafiki związane z sową. Wtedy możemy wybrać odpowiednią i przejść do konkretnej strony. Stimoroll 22:09, 24 cze 2005 (CEST)[odpowiedz]

Moduł integracji z Forkami[edytuj | edytuj kod]

Przydałby się modłu automatycznej integracji wpisów z innymi encyklopediami na MediaWiki / z forkami /, tak by wszystkie bazy były w miarę aktualne i identyczne. Pozwoliło by to szybciej rozwijać się wikipedi w tematach szczegółowych poruszanych przez forki. Moduł przesyłać by mógł dane poprzez obsługę formularzy w PHP standardową funkcją fsocketopen().

Stimoroll 22:20, 24 cze 2005 (CEST)[odpowiedz]

To się da zrobić przy pomocy XML. Patrz niżej. Haael 19:01, 2 lis 2005 (CET)[odpowiedz]

Widoki[edytuj | edytuj kod]

To raczej marzenie niż propozycja. Widoki w RC i Watchlist np. widok "Chemia", widok "Fizyka" itd.

Meta - widoki[edytuj | edytuj kod]

  • Rozszerzenie pomysłu linkujące/dolinkowane. Chciałbym mieć możliwość obejrzenia "z góry" pewnego fragmentu Wikipedii, zobaczyć mapę powiązań między hasłami.
  • Szukanie artykułów o podobnej nazwie. Jak zrobię link do nowego hasła, np.: Słoń różowy, a jest już inne hasło o podobnej nazwie, np. Różowy słoń, to żeby wyświetliło się ostrzeżenie albo sugestia, żeby powiązać te hasła.
  • Trzeba też jakoś zrobić porządek z "jednorazowymi" kategoriami, np. opcja "połącz kategorie".
  • Pięknie by też było, gdyby zrobić dostęp do wiki przez XML. Jeden serwer wypluwałby hasło w czystym XML, bez żadnych wodotrysków, a drugi dopiero nadawałby mu formę. W ogóle całe wiki powinno być w XML. Składnia MediaWiki może być tłumaczona w locie na XML.
Jest strona Specjalna:Export która zwraca w formie XML+wiki.
Tutaj niestety brakuje możliwości eksportu w jakimś gołym formacie listy stron w kategorii (z opcją uwzględniania także wszystkich podkategorii) oraz eksportu listy autorów / historii artykułu bez szczegółowej historii zmian (wydaje się że jej załączenia wymaga FDL).

Haael 19:01, 2 lis 2005 (CET)[odpowiedz]

Wersja do druku[edytuj | edytuj kod]

Zastanawia mnie, dlaczego haseł nie można wyświetlać w wersji przeznaczonej do druku (pozbawionych odsyłaczy, paska nawigacji, itp.). Byłoby to bardzo wygodne, zwłaszcza że zamieszczone artykuły są przecież dostępne dla wszystkich. Może warto byłoby się tym zainteresować...

Savix 21:13, 18 gru 2005 (CET)[odpowiedz]

W zasadzie to wystarczy dorobić dodatkowy prosty arkusz stylów i przy osadzeniu jego, oraz dotychczasowego arkuszu stylów w skórece podać atrybut media z warością odpowiednio print, lub screen. O ile jeszcze nie zostało to wprowadzone, warto pomyśleć także o dodaniu arkusza z parametrem handheld dla urządzeń przenośnych. Sprawe warto zgłosić gdzieś na odpowiedniej anglojezycznej stronie, aby arkusze takie zostały dodane do skórki. Ze wzgledu na to, ze sprawa jest bardzo prosta, o ile polska wikipedia może posiadac własną skórke, warto było by dodac narazie przynajmniej do niej taka mozliwość. Arkusz dla druku początkowo mógłby ukrywać tylko wszelkie elementy poza tekstem, oraz zlikwidowac graficzne wyróżnienie linków.

witekkrypczyk [at] gmail.com

Wersja do druku funkcjonuje przez link (w menu po lewej) oraz przez arkusze CSS, więc pozycja chyba do usunięcia. Bercik 01:01, 6 paź 2006 (CEST)[odpowiedz]