SQLite

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
SQLite
Logo SQLite
Logo programu
Autor D. Richard Hipp
Pierwsze wydanie 2000-05-2929 maja 2000
Aktualna wersja stabilna 3.33.0 – 14 sierpnia 2020; ponad 4 miesiące temu
Rodzaj system zarządzania bazą danych
Licencja Public domain
Strona internetowa

SQLitesystem zarządzania bazą danych oraz biblioteka C implementująca taki system, obsługująca język SQL (ang. Structured Query Language). Została stworzona przez Richarda Hippa i jest dostępna na licencji public domain. Projekt został rozpoczęty w roku 2000[potrzebny przypis].

Biblioteka implementuje silnik SQL, dając możliwość używania bazy danych bez konieczności uruchamiania osobnego procesu RDBMS. W wielu zastosowaniach, a w szczególności w systemach wbudowanych, takie rozwiązanie jest najpraktyczniejsze.

SQLite posiada również API do innych niż C języków programowania, a mianowicie: ActionScript, Perl, PHP, Ruby, C++, Delphi, Python, Java, Tcl, Visual Basic, platformy .NET i wielu innych; a także interfejs powłokowy. Baza może łączyć się przez ODBC.

Zawartość bazy danych przetrzymywana jest w jednym pliku (do 140 TB). Baza SQLite jest utrzymywana na dysku przy użyciu B-drzew. Osobne drzewo jest używane dla każdej z tabel i każdego z indeksów. SQLite udostępnia transakcje ACID oraz implementuje większość standardu SQL 92. SQLite jest często wykorzystywany w większych aplikacjach oraz w systemach obsługi relacyjnych baz danych takich jak Kexi.

Bazy danych zapisywane są jako pliki binarne. Ich bezpieczeństwo jest oparte na zabezpieczeniach oferowanych przez używany system plików. Istnieje też projekt oferujący szyfrowanie baz danych SQLite na bieżąco.

SQLite obsługuje między innymi:

Niektórych z wymienionych cech brakuje nawet w rozbudowanych serwerach baz danych[których?], na przykład w MySQL w wersjach starszych niż 5.0.2 brakuje transakcji, a wydajność SQLite (przy obsłudze jednego użytkownika) w porównaniu z serwerami baz danych MySQL oraz PostgreSQL jest bardzo wysoka[potrzebny przypis].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]