Wikipedia:Osiemnastka polskiej Wikipedii/Program

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Kliknij by przejść do strony nawigacyjnej osiemnastki polskiej Wikipedii

Zobacz program wydarzenia

Program
  • 15.00–15.10 – powitanie
  • 15.10–15.20 – Michał Buczyński (Aegis Maelstrom), prezes zarządu Wikimedia Polska
  • 15.20–15.40 – Łukasz Garczewski (TOR) o początkach polskiej Wikipedii
  • 15.40–15.55 – Paweł Jochym, jeden z założycieli polskiej Wikipedii
  • 15.55–16.10 – Krzysztof Jasiutowicz, jeden z założycieli polskiej Wikipedii
  • 16.10–16.40 – tort urodzinowy, życzenia
  • 16.40–17.25 – panel dyskusyjny przygotowany przez Centrum Cyfrowe
  • 17.25–17.35 – przerwa
  • 17.35–17.55 – Grzegorz Gogacz (Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa)
  • 17.55–18.05 – Maria Świerżewska – Wikipedia w instytucjach kultury: Zachęta - Narodowa Galeria Sztuki
  • 18.05–18.15 – Patryk Wojciechowski, Etnologia Wrocławska, Realizacja projektu EtnoWiki
  • 18.15–18.35 – Ewa Caban, Regionalny Instytut Kultury, Śląskie serce Wikipedii
  • 18.35–18.45 – przerwa
  • 18.45–19.00 – Wikipedia i edukacja: Edyta Ołdak, Stowarzyszenie z Siedzibą w Warszawie, Ile warstw ma tort? Czyli o smaku edukacji wizualnej w oparciu o zasoby Wikipedii (na przykładzie własnych doświadczeń, obaw otoczenia i histerii niektórych).
  • 19.00 – przekąski, rozmowy swobodne


Nasi prelegenci i prelegentki

Prezes Zarządu Wikimedia Polska

Michał Buczyński
Z wykształcenia ekonomista, zawodowo zajmuje się analizą rynków i oceną ryzyka. W wolnych chwilach zajmują go m.in. kwestie wolnej kultury, otwartego oprogramowania i Web 2.0. Do zespołu polskiej Wikipedii dołączył w listopadzie 2004, od grudnia 2005 jest jej administratorem. Członek finansowego komitetu doradczego przy Wikimedia Foundation i grupy strategicznej Wikimedia 2030 zajmującej się alokacją środków. Do Stowarzyszenia wstąpił w maju 2006, od czerwca 2018 roku pełni funkcję prezesa zarządu.



wikipedysta, członek Wikimedia Polska

Łukasz Garczewski
Wikipedysta, pełnił funkcje administratora i biurokraty tego projektu. Jeden z założycieli Wikimedia Polska i pierwszy prezes tej organizacji. Mówi o sobie, że jest początkującym człowiekiem Renesansu. Z zawodu manager i specjalista od komunikacji, z pasji działacz społeczny, zaangażowany w lokalną politykę Poznania. Z Wikimediami związany od ponad 15 lat.



jeden z założycieli polskiej Wikipedii

Paweł Jochym
Polski fizyk, pracownik Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Zakładzie Komputerowych Badań Materiałów. Wraz z Krzysztofem Jasiutowiczem w 2001 roku założył polską Wikipedię. Za stworzenie i wkład w ten projekt otrzymał nagrodę Internetowy Obywatel Roku 2004, przyznawaną przez stowarzyszenie Internet Obywatelski


jeden z założycieli polskiej Wikipedii

Krzysztof Jasiutowicz
Polski lekarz internista. Wraz z Pawłem Jochymem w 2001 roku założył polską Wikipedię. Za stworzenie i wkład w ten projekt otrzymał nagrodę Internetowy Obywatel Roku 2004, przyznawaną przez stowarzyszenie Internet Obywatelski. Założył także polskie Wikicytaty i Wikipodróże.



Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy - Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

Grzegorz Gogacz
Z wykształcenia, zawodu i zamiłowania bibliotekarz oraz archiwista. Obecnie zajmuje się digitalizacją zbiorów w Mazowieckiej Bibliotece Cyfrowej. Jeden z założycieli “Schroniska książek”. Bibliomaniak, tropiciel nieuźródłowionych materiałów, miłośnik gier. Wikipedysta-rezydent w Bibliotece Publicznej m.st. Warszawy - Bibliotece Głównej Województwa Mazowieckiego.



Prezes Stowarzyszenia Etnologia Wrocławska

Patryk Wojciechowski
Doktorant Nauk o Kulturze na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego zainteresowanie naukowe dotyczą głównie antropologii cyfrowej, netnografii oraz game studies. Jeden ze współzałożycieli Stowarzyszenie Etnologia Wrocławska, pełniący rolę prezesa zarządu, członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Realizator projektu EtnoWiki.



Regionalny Instytut Kultury w Katowicach

Ewa Caban
Z wykształcenia architekt, zawodowo od lat zajmuje się zabytkami materialnymi i niematerialnymi, od 2011 roku redaktor Wikipedii. Koordynuje współpracę Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska w ramach projektu GLAM. Organizuje comiesięczne spotkania edycyjne Piątki z Wikipedią.
Na Wikipedii - klasyczny Wikileniwiec.