Wikiprojekt:EtnoWiki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Projekt EtnoWiki
Projekt nadrzędny

Antropologia

Powiązane projekty

Rok obrzędowy z Wikipedią
Etnografia Karpat
Etnografowie w Wikipedii
Żywa tradycja w Wikipedii
Wikipedia na Kurpiowszczyźnie

Pochodne projekty

Antropologia UAM

Film promujący EtnoWiki
Karolina Dziubata o projekcie EtnoWiki
Patryk Wojciechowski i Tomasz Raczkowski o projekcie EtnoWiki
Plakat przedstawiający działania EtnoWiki

Grupa wikipedystek-antropolożek i wikipedystów-antropologów angażuje się w działania przedsięwzięcia #EtnoWiki[1], koncentrującego się na zadaniach związanych z tworzeniem, korygowaniem, uzupełnianiem i tłumaczeniem na język polski haseł związanych z antropologią kulturową, etnologią i etnografią. W celu skoordynowania działań na polu wiki-aktywizmu powstał niniejszy projekt, który zawiera zbiór haseł opracowanych, a także tych, które wymagają uzupełnienia, korekty i całkowitego opracowania. Zachęcamy wszystkich wikipedystów w tym pracowników, studentów i absolwentów etnologii do współpracy w niniejszym przedsięwzięciu: dopisywania się do tabeli uczestników projektu, poprawianie istniejących haseł i uzupełnianie nowych. W celu poznania szczegółów proponujemy zapoznać się z zaproszeniem do współpracy

Cele projektu[edytuj | edytuj kod]

 • konsolidacja działań umacniających pozycję antropologii kulturowej w przestrzeni publicznej
 • tworzenie, korygowanie, uzupełnianie i tłumaczenie na język polski haseł związanych z antropologią kulturową, etnologią i etnografią
 • stworzenie internetowego słownika terminów antropologicznych
 • aktywizacja antropologów w przestrzeni internetowej przy wykorzystaniu możliwości jakie daje Wikipedia
 • promocja wiedzy antropologicznej w przestrzeni publicznej
 • połączenie różnych instytucji związanych z etnologią i antropologią kulturową i wspólne edytowanie haseł
 • koordynacja działań na polu wiki-aktywizmu
 • usystematyzowanie obecności antropologów w Wikipedii
 • nawiązanie konstruktywnej współpracy ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska
 • stworzenie bazy specjalistów, którzy służyliby pomocą przy opracowywaniu poszczególnych zagadnień
 • budowanie platformy wzajemnej komunikacji.

Instytucje współpracujące[edytuj | edytuj kod]

Historia powstania projektu[edytuj | edytuj kod]

Działania w przestrzeni Wikipedii są nawiązaniem i kontynuacją inicjatyw podejmowanych od 2012 roku w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu, gdzie w ramach zajęć z technologii informacyjnych prowadzonych przez dr Agatę Stanisz, studenci opracowywali tzw. etno-wiki hasła[6]. Do tej pory powstało ich około 90.

Niezależnie od działań IEiAK w Poznaniu, w roku 2015/16 z inicjatywy Klary Sielickiej-Baryłki[7] został zrealizowany projekt pt. „Rok obrzędowy z Wikipedią” oparty na wspólnych badaniach terenowych pracowników Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, redaktorów i fotografów Wikipedii oraz wolontariuszy – w większości studentów i doktorantów etnologii z całej Polski. Ideę opracowywania Wikipedii pod kątem wiedzy etnograficznej kontynuowano przez Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie w ramach projektu Etnografia Karpat realizowanego w 2016/17 roku z grantu Wikimedia Foundation.

W tym samym okresie (23 listopada 2016 roku) odbył się w Poznaniu Nadzwyczajny Zjazd Etnologów i Antropologów Polskich[8]. Intencją spotkania było wyłonienie konkretnych strategii, które m.in. pozwoliłyby promować wiedzę antropologiczną w przestrzeni publicznej i sprzeciwiać się wszelkim przejawom dyskryminacji, wykluczania i mowy nienawiści na tle kulturowym, religijnym, etnicznym, genderowym bądź światopoglądowym. Potrzeba obrony rzetelnej wiedzy o kulturze i społeczeństwie jest zawarta w Manifeście Etnologów i Antropologów Polskich przeciw dyskryminacji.

Zajęcia "EtnoWiki (...)" prowadzone na Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr

Wśród propozycji wygłoszonych podczas części drugiej zjazdu pojawił się postulat uzupełniania i szerzenia wiedzy antropologicznej poprzez konkretne działanie: edytowania etnograficznych, etnologicznych i antropologicznych haseł na Wikipedii. Kwestia ta została poruszona na forum zjazdu przez Celinę Strzelecką reprezentującą Uniwersytet Wrocławski[9][10]. Aktywizacja antropologów w przestrzeni internetowej przy wykorzystaniu możliwości jakie daje Wikipedia wydaje się jedną z najważniejszych, po części już realizowanych strategii.

Efektem Nadzwyczajnego Zjazdu Etnologów i Antropologów Polskich jest połączenie różnych instytucji związanych z etnologią i antropologią kulturową i wspólne edytowanie haseł. Agata Stanisz (IEiAK UAM w Poznaniu), Agata Stasik (SKNE UAM w Poznaniu) i Celina Strzelecka – KEiAK UWr podjęły się koordynacji tego przedsięwzięcia. W 22.01.2017 powstało zaproszenie do współpracy, a także grupa otwarta na facebooku #EtnoWiki będąca pierwszą w tym projekcie platformą komunikacji i dyskusji.

Jednocześnie w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego od semestru letniego roku akademickiego 2016/2017 prowadzone były zajęcia "#EtnoWiki – między cyberantropologią a digitalizacją wiedzy antropologicznej"[11]. Rezultatem przedmiotu są opracowane hasła antropologiczne na Wikipedii.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. #EtnoWiki [online], www.facebook.com [dostęp 2017-06-17] (pol.).
 2. Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr dołączyła do #EtnoWiki [online], etnologia.uni.wroc.pl [dostęp 2017-06-17] (pol.).
 3. PTL, #EtnoWiki [online], ptl.info.pl [dostęp 2017-06-17] (pol.).
 4. Karolina Dziubata, Marcin Mielewczyk, #EtnoWiki. Tworzenie etnologicznych haseł w Wikipedii jako forma popularyzacji wiedzy antropologicznej [online], 2018.
 5. Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego, DOŁĄCZAMY DO #EtnoWiki [online], www.etnologia.uni.lodz.pl, 21 marca 2017 [dostęp 2017-06-17] (pol.).
 6. technologie informatyczne, „issuu” [dostęp 2017-06-17] (ang.).
 7. Rok obrzędowy z Wikipedią. Etnografowie i Wikipedia połączyli siły, „PolskieRadio.pl” [dostęp 2017-06-17].
 8. Nadzwyczajny Zjazd Etnologów i Antropologów Polskich 2016. Nadzwyczajny Zjazd 2016 IEiAK UAM 2016-11-23. [dostęp 2017-06-17].
 9. Antropofon, Nagranie 2 [online], 1:28:20, 28 listopada 2016.
 10. Nadzwyczajny Zjazd Etnologów I Anropologów Cz. 2. Agata Stanisz 2016-11-23. [dostęp 2017-06-17].
 11. Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego, Zajęcia fakultatywne dla studiów stacjonarnych kierunek etnologia i antropologia kulturowa semestr letni rok akademicki 2016/2017 [online].

Szablon projektu[edytuj | edytuj kod]

Do artykułów objętych tym projektem należy w dziale dyskusji poszczególnych artykułów umieszczać następujący szablon:

Wikipedyści i wikipedyści zaangażowani w rozwój projektu na swoją stronę użytkownika mogą zamieścić następujący szablon:

Ten wikipedysta jest uczestnikiem projektu EtnoWiki.


Czy wiesz[edytuj | edytuj kod]

Propozycje wyróżnień[edytuj | edytuj kod]