Wikiprojekt:GLAM/Regionalny Instytut Kultury w Katowicach/Piątki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.


Piątki z Wikipedią[edytuj | edytuj kod]

Piątek z Wikipedią w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach,
19 stycznia 2018
Piątek z Wikipedią w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach,
16 lutego 2018
Piątek z Wikipedią w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach,
16 marca 2018

Warsztaty organizowane w RIK od stycznia 2018 w każdy trzeci piątek miesiąca. Zapraszamy!

Wiki-piątek 19 stycznia 2018[edytuj | edytuj kod]

Motyw przewodni: rezydencje województwa śląskiego

Opis: W warsztacie uczestniczyło 13 osób o różnym stopniu doświadczenia − od początkujących do administratora. W czasie spotkania przedstawiono zasady i podstawy edytowania, przeanalizowano przykładowe artykuły, pokazano jak zilustrować artykuł zdjęciem a także odpowiadano na bardzo wiele pytań oraz edytowano na różnych poziomach zaawansowania. Warsztat trwał ponad trzy godziny.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Bożena Ferdyn-Janik, Durski, EwkaC, iwonien, Lord Ya, Marcello002, MHK, Mrikonas, WTM, ZofiaR i kilku nieedytujących obserwatorów.

Edycje (uzupełnienia, poprawki, ilustracje): Pałac Młodzieży w Katowicach, Pałac Dembińskich w Szczekocinach, Pałac w Leszczynach, Pałac w Dzimierzu, Pałac w Wilkowicach, Pałac w Iwinach, Rzeczyca (powiat polkowicki), Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim, Nakło Śląskie

Wiki-piątek 16 lutego 2018[edytuj | edytuj kod]

Motyw przewodni: rezydencje województwa śląskiego

Opis: W warsztacie uczestniczyło łącznie 8 osób o różnym stopniu doświadczenia − od początkujących do administratora. W czasie spotkania Karol007 przedstawił zasady i podstawy edytowania. Przykładowym hasłem na podstawie którego omawiano techniczne aspekty edytowania Wikipedii był Pałac Dembińskich w Szczekocinach. W czasie warsztatów odpowiadano na wiele pytań oraz edytowano na różnych poziomach zaawansowania. W czasie spotkania Telewizja Polska przeprowadziła kilka wywiadów z uczestnikami a opracowany materiał został wyemitowany w telewizji lokalnej i ogólnopolskiej. Warsztat trwał do godziny 19:30.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Bożena Ferdyn-Janik, Karol007, Lord Ya, Maire, ZofiaR, Rękawiczka plus trzy osoby nieedytujące.

Edycje (uzupełnienia, poprawki, ilustracje): Pałac Dembińskich w Szczekocinach, Zamek w Żarnowcu, Pałac w Łubiu, Pałac w Wilkowicach, Zamek w Strumieniu i hasła poboczne.

Wiki-piątek 16 marca 2018[edytuj | edytuj kod]

Motyw przewodni: zabytki przemysłu i techniki

Opis: W warsztacie uczestniczyło 9 osób o różnym stopniu doświadczenia. W czasie spotkania początkującym wikipedystom przedstawiono zasady i podstawy edytowania, a następnie wszyscy brali udział w zabawie edycyjnej wspólnie poprawiając artykuł Huta Pokój. Warsztat trwał do godziny 19:30.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Bożena Ferdyn-Janik, Durski, EwkaC, IzaWCAG, Karol007, Lord Ya, Marcello002, Natalia gr, PioRyg.

Wiki-piątek 20 kwietnia 2018[edytuj | edytuj kod]

Motyw przewodni: zabytki przemysłu i techniki cz. II

Opis: W czasie warsztatów powstały dwa nowe hasła (Huta Milowice, Kopalnia Bergthal), jedno zostało znacznie rozbudowane (Pałac Habsburgów w Bestwinie), ponadto uzupełniono infoboksy w artykułach z kategorii "Huty w województwie śląskim".

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Bożena Ferdyn-Janik, EwkaC, Karol007, Lord Ya, ZofiaR

Wiki-piątek 18 maja 2018[edytuj | edytuj kod]

Motyw przewodni: Rody przemysłowe

Opis: W trakcie warsztatów poprawialiśmy i uzupełnialiśmy hasła związane z postaciami związanymi z przemysłem na Śląsku: Johannem Christianem Rubergiem i Joanną Schaffgotsch. Nauczyliśmy się również czegoś nowego o dostępnych gadżetach ułatwiających pracę edytorską.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Aegis Maelstrom, Bożena Ferdyn-Janik, EwkaC, Karol007, klementynafa, Rękawiczka, WTM

Wiki-piątek 15 czerwca 2018[edytuj | edytuj kod]

Piątek z Wikipedią w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach,
15 czerwca 2018

Motyw przewodni: jakość zdjęć w Wikipedii

Opis: Gościem specjalnym był Andrzej Błaszczak, który wygłosił wykład "Zdjęcia w Wikipedii - najczęstsze błędy okiem zawodowego fotografa". W spotkaniu uczestniczyło 16 osób.

Wiki-piątek 20 lipca 2018[edytuj | edytuj kod]

Piątek z Wikipedią
20 lipca 2018

Motyw przewodni: Rody przemysłowe

Opis: W trakcie warsztatów edytowaliśmy m.in. hasło Joanna Schaffgotsch i Kopalnia Victor (nowe) oraz rozmawialiśmy o różnych sprawach związanych z funkcjonowaniem Wikipedii i jej projektów siostrzanych.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Bożena Ferdyn-Janik, EwkaC, Fugawielogłosowa, Karol007, Lord Ya, Marcello002

Wiki-piątek 17 sierpnia 2018[edytuj | edytuj kod]

Opis: W trakcie warsztatów poprawialiśmy i uzupełnialiśmy m.in. hasło Kościół ewangelicko-augsburski w Bytomiu-Miechowicach, utworzyliśmy hasła kopalnia Kleine Helene i huta cynku Viktor oraz rozpoczęliśmy pracę nad nowym hasłem: zakład Ostoja Pokoju w Bytomiu-Miechowicach.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Durski, EwkaC, Lapis 333, Lord Ya, ZofiaR

Wiki-piątek 21 września 2018[edytuj | edytuj kod]

Opis: Piękna pogoda oraz inne okoliczności sprawiły, że w spotkaniu uczestniczyły tylko dwie osoby. Niemniej jednak czas został spożytkowany pożytecznie na dalszą pracę nad artykułem: zakład Ostoja Pokoju w Bytomiu-Miechowicach.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): EwkaC, ZofiaR

Wiki-piątek 19 października 2018[edytuj | edytuj kod]

Piątek z Wikipedią w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach
19 października 2018

URODZINY WIKIPEDII :)
Przy kawie i wiki-ciastku świętowaliśmy 17 urodziny Polskiej Wikipedii. Oczywiście nie przeszkodziło to nam w edytowaniu, a jako że nastrój był urodzinowy, skupiliśmy się m.in. na wstawianiu "wieży różności" na strony własne uczestników.A ponieważ świętowaliśmy urodziny - każdy z uczestników otrzymał prezent - najnowsze wydawnictwo RIK-u.

Uczestnicy (w kolejności wpisywania się na listę): EwkaC, ZofiaR, Durski, Yarl, Marcello002, Lapis 333, Bożena Ferdyn - Janik, Eduardschnack, Fugawielogłosowa, Lord Ya, Alenutka, Maire, WTM, Fugiel, IzaWCAG, Karol007

Wiki-piątek 16 listopada 2018[edytuj | edytuj kod]

Plik:POLIFONIE Marta Fox 1.jpg
Marta Fox - zdjęcie wykonane podczas spotkania z cyklu "Polifonie"

Opis: Jak zawsze w miłej i sympatycznej atmosferze edytowaliśmy hasła i ładowaliśmy zdjęcia na Wikimedia Commons. Między innymi powstało nowe hasło Zygmunt Krotkiewski (autor Fugiel), Lapis 333 dokończył swoje pierwsze hasło Magia i Myszy (brawo!!!) oraz załadowano zdjęcia wykonane w Regionalnym Instytucie Kultury w trakcie cyklu spotkań "Polifonie".

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Bożena Ferdyn - Janik, Durski, EwkaC, Fugawielogłosowa, Fugiel, Lapis 333, WTM, Yarl