Wikiprojekt:GLAM/Regionalny Instytut Kultury w Katowicach/Piątki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Piątki z Wikipedią[edytuj | edytuj kod]

Piątek z Wikipedią w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach,
19 stycznia 2018
Piątek z Wikipedią w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach,
16 lutego 2018
Piątek z Wikipedią w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach,
16 marca 2018

Warsztaty organizowane w RIK od stycznia 2018 w każdy trzeci piątek miesiąca. Zapraszamy!

Wiki-piątek 19 stycznia 2018[edytuj | edytuj kod]

Motyw przewodni: rezydencje województwa śląskiego

Opis: W warsztacie uczestniczyło 13 osób o różnym stopniu doświadczenia − od początkujących do administratora. W czasie spotkania przedstawiono zasady i podstawy edytowania, przeanalizowano przykładowe artykuły, pokazano jak zilustrować artykuł zdjęciem a także odpowiadano na bardzo wiele pytań oraz edytowano na różnych poziomach zaawansowania. Warsztat trwał ponad trzy godziny.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Bożena Ferdyn-Janik, Durski, EwkaC, iwonien, Lord Ya, Marcello002, MHK, Mrikonas, WTM, ZofiaR i kilku nieedytujących obserwatorów.

Edycje (uzupełnienia, poprawki, ilustracje): Pałac Młodzieży w Katowicach, Pałac Dembińskich w Szczekocinach, Pałac w Leszczynach, Pałac w Dzimierzu, Pałac w Wilkowicach, Pałac w Iwinach, Rzeczyca (powiat polkowicki), Pałac Donnersmarcków w Nakle Śląskim, Nakło Śląskie

Wiki-piątek 16 lutego 2018[edytuj | edytuj kod]

Motyw przewodni: rezydencje województwa śląskiego

Opis: W warsztacie uczestniczyło łącznie 8 osób o różnym stopniu doświadczenia − od początkujących do administratora. W czasie spotkania Karol007 przedstawił zasady i podstawy edytowania. Przykładowym hasłem na podstawie którego omawiano techniczne aspekty edytowania Wikipedii był Pałac Dembińskich w Szczekocinach. W czasie warsztatów odpowiadano na wiele pytań oraz edytowano na różnych poziomach zaawansowania. W czasie spotkania Telewizja Polska przeprowadziła kilka wywiadów z uczestnikami a opracowany materiał został wyemitowany w telewizji lokalnej i ogólnopolskiej. Warsztat trwał do godziny 19:30.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Bożena Ferdyn-Janik, Karol007, Lord Ya, Maire, ZofiaR, Rękawiczka plus trzy osoby nieedytujące.

Edycje (uzupełnienia, poprawki, ilustracje): Pałac Dembińskich w Szczekocinach, Zamek w Żarnowcu, Pałac w Łubiu, Pałac w Wilkowicach, Zamek w Strumieniu i hasła poboczne.

Wiki-piątek 16 marca 2018[edytuj | edytuj kod]

Motyw przewodni: zabytki przemysłu i techniki

Opis: W warsztacie uczestniczyło 9 osób o różnym stopniu doświadczenia. W czasie spotkania początkującym wikipedystom przedstawiono zasady i podstawy edytowania, a następnie wszyscy brali udział w zabawie edycyjnej wspólnie poprawiając artykuł Huta Pokój. Warsztat trwał do godziny 19:30.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Bożena Ferdyn-Janik, Durski, EwkaC, IzaWCAG, Karol007, Lord Ya, Marcello002, Natalia gr, PioRyg.

Wiki-piątek 20 kwietnia 2018[edytuj | edytuj kod]

Motyw przewodni: zabytki przemysłu i techniki cz. II

Opis: W czasie warsztatów powstały dwa nowe hasła (Huta Milowice, Kopalnia Bergthal), jedno zostało znacznie rozbudowane (Pałac Habsburgów w Bestwinie), ponadto uzupełniono infoboksy w artykułach z kategorii "Huty w województwie śląskim".

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Bożena Ferdyn-Janik, EwkaC, Karol007, Lord Ya, ZofiaR

Wiki-piątek 18 maja 2018[edytuj | edytuj kod]

Motyw przewodni: Rody przemysłowe

Opis: W trakcie warsztatów poprawialiśmy i uzupełnialiśmy hasła związane z postaciami związanymi z przemysłem na Śląsku: Johannem Christianem Rubergiem i Joanną Schaffgotsch. Nauczyliśmy się również czegoś nowego o dostępnych gadżetach ułatwiających pracę edytorską.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Aegis Maelstrom, Bożena Ferdyn-Janik, EwkaC, Karol007, klementynafa, Rękawiczka, WTM

Wiki-piątek 15 czerwca 2018[edytuj | edytuj kod]

Piątek z Wikipedią w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach,
15 czerwca 2018

Motyw przewodni: jakość zdjęć w Wikipedii

Opis: Gościem specjalnym był Andrzej Błaszczak, który wygłosił wykład "Zdjęcia w Wikipedii - najczęstsze błędy okiem zawodowego fotografa". W spotkaniu uczestniczyło 16 osób.

Wiki-piątek 20 lipca 2018[edytuj | edytuj kod]

Piątek z Wikipedią
20 lipca 2018

Motyw przewodni: Rody przemysłowe

Opis: W trakcie warsztatów edytowaliśmy m.in. hasło Joanna Schaffgotsch i Kopalnia Victor (nowe) oraz rozmawialiśmy o różnych sprawach związanych z funkcjonowaniem Wikipedii i jej projektów siostrzanych.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Bożena Ferdyn-Janik, EwkaC, Fugawielogłosowa, Karol007, Lord Ya, Marcello002

Wiki-piątek 17 sierpnia 2018[edytuj | edytuj kod]

Opis: W trakcie warsztatów poprawialiśmy i uzupełnialiśmy m.in. hasło Kościół ewangelicko-augsburski w Bytomiu-Miechowicach, utworzyliśmy hasła kopalnia Kleine Helene i huta cynku Viktor oraz rozpoczęliśmy pracę nad nowym hasłem: zakład Ostoja Pokoju w Bytomiu-Miechowicach.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Durski, EwkaC, Lapis 333, Lord Ya, ZofiaR

Wiki-piątek 21 września 2018[edytuj | edytuj kod]

Opis: Piękna pogoda oraz inne okoliczności sprawiły, że w spotkaniu uczestniczyły tylko dwie osoby. Niemniej jednak czas został spożytkowany pożytecznie na dalszą pracę nad artykułem: zakład Ostoja Pokoju w Bytomiu-Miechowicach.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): EwkaC, ZofiaR

Wiki-piątek 19 października 2018[edytuj | edytuj kod]

Piątek z Wikipedią w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach
19 października 2018

URODZINY WIKIPEDII :)
Przy kawie i wiki-ciastku świętowaliśmy 17 urodziny Polskiej Wikipedii. Oczywiście nie przeszkodziło to nam w edytowaniu, a jako że nastrój był urodzinowy, skupiliśmy się m.in. na wstawianiu "wieży różności" na strony własne uczestników.A ponieważ świętowaliśmy urodziny - każdy z uczestników otrzymał prezent - najnowsze wydawnictwo RIK-u.

Uczestnicy (w kolejności wpisywania się na listę): EwkaC, ZofiaR, Durski, Yarl, Marcello002, Lapis 333, Bożena Ferdyn - Janik, Eduardschnack, Fugawielogłosowa, Lord Ya, Alenutka, Maire, WTM, Fugiel, IzaWCAG, Karol007

Wiki-piątek 16 listopada 2018[edytuj | edytuj kod]

Opis: Jak zawsze w miłej i sympatycznej atmosferze edytowaliśmy hasła i ładowaliśmy zdjęcia na Wikimedia Commons. Między innymi powstało nowe hasło Zygmunt Krotkiewski (autor Fugiel), Lapis 333 dokończył swoje pierwsze hasło Magia i Myszy (brawo!!!) oraz załadowano zdjęcia wykonane w Regionalnym Instytucie Kultury w trakcie cyklu spotkań "Polifonie".

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Bożena Ferdyn - Janik, Durski, EwkaC, Fugawielogłosowa, Fugiel, Lapis 333, WTM, Yarl

Wiki-piątek 21 grudnia 2018[edytuj | edytuj kod]

Piątek z Wikipedią 21 grudnia 2018

Opis: Świąteczne spotkanie z niespodzianką dla każdego. Yarl pokazał nam funkcjonowanie Wikidanych. EwkaC powitała nową Wikipedystkę i zaznajomiła ją z zasadami obowiązującymi w Wikipedii. A dlaczego to spotkanie było wyjątkowe? Bo było 12. i zakończyło pierwszy rok Wiki-piątków. Bo w trakcie niego: ZofiaR opublikowała swój pierwszy artykuł, Ewa Grzegorzak-Loposzko wykonała swoje pierwsze edycje, a Durski uzyskał uprawnienia redaktora :D

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Bożena Ferdyn - Janik, Durski, Ewa_Grzegorzak-Loposzko, EwkaC, Lapis 333, WTM, ZofiaR, Yarl,

Wiki-piątek 18 stycznia 2019[edytuj | edytuj kod]

Urodzinowy wiki-tort

Opis: Urodzinowe spotkanie. Trzy dni temu, 15 stycznia Wikipedia osiągnęła pełnoletność, co uczciliśmy odpowiednim tortem :) Na spotkaniu było 11 osób, które pracowały nad swoimi ulubionymi tematami (m.in. zakład opiekuńczy "Ostoja Pokoju", Dolinka Murckowska czy wieże ciśnień).

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Durski, Ewa Grzegorzak-Loposzko, EwkaC, Fugiel, Karol007, Lapis 333, Lord Ya, Marcello002, WTM, ZofiaR, i jedna osoba zainteresowana.

Wiki-piątek 15 lutego 2019[edytuj | edytuj kod]

Piątek z Wikipedią 15 lutego 2019

Opis: Muzyczne spotkanie z okazji 200-lecia urodzin Juliusza Rogera. Gość specjalny Rosewood pokazała sposób pracy na tekstach źródłowych z bibliotek cyfrowych. Na spotkaniu było 9 osób, które pracowały w Wikiźródłach nad zbiorem „Pieśni Ludu Polskiego w Górnym Szląsku”. Uczestnicy przepisywali kolejne strony pieśni ze śpiewnika Juliusza Rogera z 1880 roku.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Rosewood - prowadząca warsztaty, AAleksandraG, Bożena Ferdyn-Janik, Ewa Grzegorzak-Loposzko, EwkaC, Fugawielogłosowa, Lord Ya, Marcello002, ZofiaR.

Piątek z Wikipedią 15. marca 2019

Wiki-piątek 15 marca 2019[edytuj | edytuj kod]

Opis: Temat marca - Kobiety w Wikipedii. Gość specjalny: Natalia Szafran-Kozakowska opowiedziała o wikipedystkach oraz zwróciła uwagę na małą liczbę edytujących kobiet i na mały procent haseł dotyczących kobiet w Wikipediach na całym świecie. Uczestnicy "Piątku z Wikipedią" włączyli się w akcję (Nie)znane kobiety Wikipedii i edytowali biogramy kobiet. Powstały lub zostały rozbudowane następujące hasła: Maria Wroczyńska, Eufrozyna Weber, Jadwiga Grabda, Jadwiga Raniecka-Bobrowska, Wanda Szmielew.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Natalia Szafran-Kozakowska (prowadząca warsztaty), Bożena Ferdyn-Janik, EwkaC, Ewa Grzegorzak-Loposzko, Fugawielogłosowa, Infobibliobus, Lord Ya, WTM.


Piątek z Wikipedią 26 kwietnia 2019

Wiki-piątek 26 kwietnia 2019[edytuj | edytuj kod]

Opis: Na spotkanie przyjechali goście z Krakowa, którzy poznali podstawy edytowania artykułów, a następnie pracowali w swoich brudnopisach nad nowymi hasłami, pod kierunkiem obecnych na spotkaniu wikipedystów. Poza tym, jak zwykle w oparciu o przygotowane źródła poprawialiśmy hasła lub zajmowaliśmy się rozmowami przy kawie.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): AdNoctum190426, Canis curens, EwkaC, Grzeglop, Karol007, Maire, Marcello002, WTM, Yarl.

Wiki-piątek 17 maja 2019[edytuj | edytuj kod]

Opis: Spotkanie poświęcone niedawno zmarłym architektom: Aleksandrowi Francie i Stanisławowi Niemczykowi i ich dziełom. Rezultaty: nowe hasło Kościół św. Franciszka z Asyżu i św. Klary w Tychach, poprawione i uzupełnione: Stanisław Niemczyk, Kościół Ducha Świętego w Tychach, Aleksander Franta, Zielone Konie (zespół projektowy), Osiedle Walentego Roździeńskiego, Henryk Buszko.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Durski, EwkaC,Lapis 333, Marcello002, WTM, ZofiaR.

Wiki-piątek 21 czerwca 2019[edytuj | edytuj kod]

Opis: Odrzański Piątek z Wikipedią. Czwartek po święcie Bożego Ciała i ładna pogoda nie sprzyjały frekwencji, jednak mimo to powstały dwa hasła "odrzańskie" (Kanał Sztolniowy i Śluza Rudziniec), wpisano kilka poprawek i kategorii oraz dodatkowo utworzono hasło Bogusław Marian Grzegorzak, które już po 20 minutach zgłoszono do DNU :(

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): EwkaC, Grzeglop.

Wiki-piątek 19 lipca 2019[edytuj | edytuj kod]

Opis: Wakacyjny Piątek z Wikipedią. Wakacyjna atmosfera sprzyja niezbyt intensywnemu edytowaniu - kilka przypisów, kilka poprawek...

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): EwkaC, Fugiel, Marcello002 i jeden niezalogowany obserwator

Wiki-piątek 16 sierpnia 2019[edytuj | edytuj kod]

Opis: Wakacyjny Piątek z Wikipedią.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Durski, Esneval,EwkaC, Lapis 333, Marcello002, WTM.

Wiki-piątek 20 września 2019[edytuj | edytuj kod]

wiki-piątek 20.09.2019

Opis: Spotkanie wokół tematów regionalnych. M.in. powstało nowe hasło o Hucie Ida w Katowicach, powstało hasło Małgorzata z Brzegu, powstało hasło Kościół św. Filipa Apostoła w Syrakuzach, poszerzono artykuł o Domu Prasy w Katowicach, robiono uzupełnienia i dodawano przypisy w hasłach o architektach, kategoryzacje dodano do artykułów związanych z dzielnicą Katowic, Murcki.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Amaria, Durski, Esneval, EwkaC, Grzeglop, Julik1912, Lapis 333, Lord Ya, Marcello002

Wiki-piątek 18 października 2019[edytuj | edytuj kod]

WIKIpiątek 18.10.2019r

URODZINY WIKIPEDII Od 18. lat spotykają się osoby tworzące polską edycję encyklopedii. W dniu dzisiejszym świętujemy pilnie tworząc nowe hasła i uzupełniając już istniejące a czas umilają nam pyszne marchewkowe ciastka.
Uczestnicy:

  1. EwkaC (dyskusja) 22:41, 12 paź 2019 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]
  2. Grzeglop (dyskusja) 17:06, 18 paź 2019 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]
  3. Esneval (dyskusja) 15:03, 15 paź 2019 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]
  4. Marcello002 godka 20:42, 15 paź 2019 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]
  5. Jacek Durski (dyskusja) 22:01, 15 paź 2019 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]
  6. Lapis 333 (dyskusja) 17:17, 16 paź 2019 (CEST)Odpowiedz[odpowiedz]
  7. WTM (dyskusja)

Wiki-piątek 15 listopada 2019[edytuj | edytuj kod]

wiki-piątek 20.09.2019

Opis: W trakcie spotkania rozbudowano artykuły Pałac Dembińskich w Szczekocinach i Hanna Adamczewska-Wejchert oraz wykonano inne drobniejsze edycje.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Alenutka, Esneval, EwkaC, Grzeglop, Lord Ya, Nuncja, WTM,


Wiki-piątek 20 grudzień 2019[edytuj | edytuj kod]

Opis: Świąteczne edytowanie przy choince z najnowszymi Wiadomościami Konserwatorskimi Województwa Śląskiego. Każdy uczestnik w prezencie świątecznym otrzymał ten 11 tom pt. "Parki, Ogrody, Cmentarze".

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Durski, Esneval, EwkaC, Fugiel, Grzeglop. Marcello002

Wiki-piątek 18 stycznia 2020[edytuj | edytuj kod]

Wiki-piątek 21 lutego 2020[edytuj | edytuj kod]

Opis: W trakcie spotkania utworzono, rozbudowano lub edytowano następujące hasła: Brunon Strzałka, Budynek Dyrekcji Kolei Państwowych w Katowicach, Nagrobek Stanisława i Jadwigi Myszkowskich w Bestwinie, Stanisław Myszkowski (zm. 1570)

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Durski, EwkaC, Grzeglop, Lord Ya, Marcello002

Wiki-piątek 23 października 2020[edytuj | edytuj kod]

Piątek z Wikipedią 23.10.2020 - przygotowane zdezynfekowane stanowiska

Opis: Próba reaktywacji spotkań na żywo w czasie pandemii. W czasie spotkania kategoryzowaliśmy zdjęcia z terenu Górnego Śląska ze zbiorów Polony.

Uczestnicy (w kolejności alfabetycznej): Esneval, EwkaC, Grzeglop.