Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Ligota-Panewniki
Przejdź do nawigacji
Przejdź do wyszukiwania
Ligota-Panewniki[edytuj | edytuj kod]
Dyskusja trwa jeszcze 2 dni 2 godz. 36 min 16 s | |
Rozpoczęcie: 23 stycznia 2023 21:37:43 | Zakończenie: 24 marca 2023 21:37:43 |
- Uzasadnienie
Artykuł przedstawia kolejną z sukcesywnie rozbudowywanych przeze mnie dzielnic Katowic. Jest on w pełni uźródłowiony i bogaty w ilustracje, a także kompleksowo opisuje każdą dziedzinę dla tego typu jednostek administracyjnych. Zapraszam do dyskusji. MacQtosh (dyskusja) 21:37, 23 sty 2023 (CET)
- Uwagi merytoryczne
- "Organizatorem miejskiego transportu zbiorowego na terenie Ligoty-Panewnik jest Zarząd Transportu Metropolitalnego (ZTM)" - jak na mój gust zbyt zawiły wywód, w tej formie kreujący wirtualną rzeczywistość (co dotyczy zarówno niniejszego artykułu jak i innych z tej serii).
- "miejski transport zbiorowy" - jakoś mam nieweryfikowalne przeczucie że takowy zwierz nie istnieje. Publiczny transport zbiorowy może być ew. dzielony wg środka transportu, może w jakiejś formie w zależności od jednostki adm. która ten transport zleca (np. przewozy powiatowe, wojewódzkie, międzywojewódzkie), ale raczej nie wg -> Klasyfikacja miejscowości w Polsce, w formie miejski/wiejski/osadowy/przysiółkowy/leśniczówkowy. A jeśli już, to ten byłby wręcz (ogólno-)metropolitalny.
- "Organizatorem ... transportu zbiorowego na terenie Ligoty-Panewnik jest Zarząd Transportu Metropolitalnego" - ZTM generalnie jest organizatorem ptz na terenie gmin należących do związku metropolitalnego (które te usługi zlecają i za nie płacę) i nie sądzę by dzielnica czy jej władze były jakoś w ten proces umownie zaangażowana, tak jak organizatorem wywozu śmieci i z mojej posesji, i od sąsiada, i na sąsiedniej ulicy, i w sąsiednim przysiółku jest cały czas ta sama gmina, organizująca to na całym swoim terenie. Tak i ZTM jest tu organizatorem tego co po terenie tej dzielnicy w ramach ptz jeździ, ale nie organizuje tego jakoś odrębnie dla poszczególnych dzielnic, a nawet nie zaryzykowałbym stwierdzenia że organizuje to jakoś odrębnie dla poszczególnych miast/gmin. Autobusy jeżdżą po terenie zrzeszonych gmin tak jak to ma uzasadnienie w potokach podróżnych i granice poszczególnych (zrzeszonych) dzielnic/miast/gmin mają tu zapewne niewiele do rzeczy.--Alan ffm (dyskusja) 02:02, 6 lut 2023 (CET)
- "Jest on wyposażony w perony autobusowe" - może jestem jakoś staromodny, ale w zamierzchłych czasach jak z tego typu przybytków intensywniej korzystałem to toto raczej "stanowiskiem" się zwało, czy jakoś tak. A perony to z natury rzeczy były wtedy dla pociągów, albo chociaż dla czegokolwiek jeżdżącego po szynach.--Alan ffm (dyskusja) 02:13, 6 lut 2023 (CET)
- "...do najbardziej obciążonych dróg przez autobusy transportu miejskiego" - w tej formie sugeruje to raczej obciążenie w sensie nacisku osi.--Alan ffm (dyskusja) 02:25, 6 lut 2023 (CET)
- Zastanawiam się czy ta lista placówek oświaty to nie jest WP:KATALOG. Sidevar (dyskusja) 11:24, 16 lut 2023 (CET)
- Nie sądzę – Ligota-Panewniki to na ten moment największa ludnościowo dzielnica Katowic, więc i też placówek oświatowo-wychowawczych jest odpowiednio więcej. Myślę, że problemem "katalogu" byłoby bardziej to, gdyby taka lista była dla całego dużego miasta, a nie poszczególnych jej jednostek pomocniczych. MacQtosh (dyskusja) 18:06, 16 lut 2023 (CET)
- Nigdzie nie znalazłem wyraźnej informacji, na terenie jakiego państwa (księstwa) Ligota i Panewniki powstały. Jest informacja, że Panewniki były ...jedną z osad służebnych, ale nie wiadomo czyich!
- Jest też taka informacja: ...dokument księcia Mikołaja II opawskiego dla Ottona z Pilicy z 1360 roku wzmiankuje m.in. o Ligocie, ale nie ma wyjaśnienia, co miał książę opawski do tych terenów! Dopiero znacznie niżej pojawia się informacja o ziemi pszczyńskiej, która ... itd. Ktoś, kto orientuje się w historii księstw śląskich, dojdzie do tego, ale dyletant - nigdy! Warto to wyraźnie wyartykułować, zwłaszcza, że mało kto kojarzy dziś dzielnicę wielkich Katowic z Pszczyną! PS. Zdjęcie kaczki w ogrodzie franciszkańskim chyba można sobie darować... MBi (dyskusja) 23:04, 19 lut 2023 (CET)
- Wskazałem, że Mikołaj II opawski był ówczesnym właścicielem tamtych ziem i myślę, że ta informacja powinna wystarczyć. Zdjęcie usunąłem. MacQtosh (dyskusja) 14:32, 21 lut 2023 (CET)
- Witam raz jeszcze. W tym pierwszym akapicie historii, gdzie jest mowa o dokumencie z 1360 r., chyba nie może pojawić się pojęcie "księstwo pszczyńskie". Pszczyna nie była wówczas księstwem. Wszyscy autorzy, omawiając historię średniowieczną tych terenów piszą o "ziemi pszczyńskiej", która należała w różnych okresach do księstw raciborskiego, cieszyńskiego etc., dopiero bodaj od 1517 istniało pszczyńskie państwo stanowe. Nie wiem co było w dokumencie z 1360 r. i nie wiem jak ten temat ujął p. Szaraniec (przypis 64), ale "księstwo pszczyńskie" ja bym bezwzględnie zamienił na "ziemię pszczyńską". Pozdrawiam MBi (dyskusja) 21:21, 21 lut 2023 (CET)
- Wskazałem, że Mikołaj II opawski był ówczesnym właścicielem tamtych ziem i myślę, że ta informacja powinna wystarczyć. Zdjęcie usunąłem. MacQtosh (dyskusja) 14:32, 21 lut 2023 (CET)
- Jeszcze jedna uwaga. W rozdziale "Historia. Do XIX w." jest tak: Ligota została zasiedlona ponownie dopiero pod koniec XVII wieku (...). Proces ponownego zasiedlania zapoczątkował książę Kazimierz II cieszyński. Tu jest jakiś błąd. Kazimierz II cieszyński zmarł w 1528, więc nie mógł zapoczątkować "procesu ponownego zasiedlania pod koniec XVII w." Prawdę mówiąc, procesu tego nie mógł zapoczątkować żaden członek dynastii książąt cieszyńskich, ponieważ ta wymarła w 1653 r. MBi (dyskusja) 23:21, 19 lut 2023 (CET)
- Właściwie to mam jedno pytanie - co z akademikiem nr 3? Kiedyś tam był Straszny Dwór, który wypadałoby wspomnieć w sekcji o kulturze :) Niestety nigdzie tego nie ma potwierdzonego, ale pewna opowieść Żerdzińskiego Opuścić Los Raques jest z kluczem, gdzie szpital na Ligocie (dobra, nie spoileruję :D) Hedger z Castleton (dyskusja) 14:46, 15 mar 2023 (CET)
- Uwagi do stylu (język, struktura)
- Moim zdaniem zbyt rozbudowany jest wstęp. Ogromna większość zawartych w nim informacji jest później powtórzona w poszczególnych sekcjach. Sądzę, że wystarczyłoby 12-15 wierszy: ogólnie położenie, obszar, charakter dzielnicy, pierwsze wzmianki, klasztor w Panewnikach i szpitale ŚlUM. Po co pisać w tym miejscu, że w 1851 r. powstała jakaś bocznica linii kolejowej do Kokocińca? MBi (dyskusja) 23:04, 19 lut 2023 (CET)
- Taki wstęp z założenia ma być leadem dla całego artykułu, wskazujący najważniejsze informacje z danego zagadnienia. Też nie wszyscy czytelnicy czytają w całości tak obszerne artykuły, a informacje zawarte we wstępie w takich sytuacjach powinny wystarczyć. Usunąłem kilka mniej istotnych wyrażeń, ale przyznam się że bardzo ciężko mi jest cokolwiek jeszcze usunąć, bo sama dzielnica jest bardzo różnorodna i nie chcę pominąć niczego ważnego. MacQtosh (dyskusja) 14:32, 21 lut 2023 (CET)
- "Płynie ona na zachód równolegle na północ do ulicy Kłodnickiej" - tu coś nie gra :) Emptywords (dyskusja) 15:53, 21 lut 2023 (CET)
- Uwagi do uźródłowienia
- Uwagi dot. neutralności
- Uwagi dot. problemów technicznych
- Sprawdzone przez
- Emptywords (dyskusja) 15:51, 21 lut 2023 (CET)
- Hedger z Castleton (dyskusja) 14:46, 15 mar 2023 (CET)
- Michalg95 (dyskusja) 16:59, 17 mar 2023 (CET)
- Gabriel3 (dyskusja) 19:00, 22 mar 2023 (CET)